Riverside: Live in Greece (1-2/6/2013)

Παίζει 20ευρο και εκτός Eventbrite;

Εχει με 17? τα πρωτα εισητηρια στο tickethouse, 20? νομιζω εχει η υπολοιπη προπωληση και ταμειο.
Τιμιοτατη τιμη παντως, μπραβο σε ολους τους υπευθυνους που θα ξαναδουμε riverside με τοσο χαμηλη τιμη και σε ανθρωπινο χωρο.

Στο tickethouse δεν αναφέρει κάτι περί Riverside… :confused:

Ειλικρινά, νομίζω πως θα είναι ένα καλό τεστ αυτό το live και ένδειξη του αν “σηκώνουμε” να δούμε αντίστοιχα ονόματα (ας πούμε από τον prog χώρο).

Μπορεί όπως μας είπαν πριν μερικούς μήνες στη [B]συνέντευξη[/B]που μας έδωσαν ότι θα έρχονταν και για 100 άτομα, αλλά δεν είναι όλες οι μπάντες έτσι και κυρίως δεν μπορούν να σκέφτονται οι διοργανωτές έτσι.

Ελπίζω στην Αθήνα αν έχει support, να είναι κάτι που να ταιριάζει στον ήχο.

Φιλε πηγες και σου ειπανε πως δεν εχει;;;;

“Οι υπεύθυνοι” είναι η Catch The Soap. Δηλαδή, η καλύτερη εταιρία.

Όχι, είδα το site τους. Επειδή είμαι εκτός Αθηνών, αν έχει κάποιος την καλοσύνη ας διευκρινίσει από που προμηθευόμαστε εισιτήρια, πέραν του link που αναφέρθηκε προηγουμένως.

Sent from my Nexus 10 using Tapatalk HD

Πηρα τηλεφωνο στο Τικετ χαουζ σημερα. Εχουν με 17 ευρω.

Μολις μου ηρθε αυτο:

[CENTER]Οι [B]Catch The Soap[/B] και [B]Love Light Productions[/B] παρουσιάζουν τους[/CENTER]

[B]Σάββατο 1 Ιουνίου @ Eightball, Θεσσαλονίκη[/B] (facebook event page]
[B]Κυριακή 2 Ιουνίου @ Gagarin205, Αθήνα[/B] (facebook event page)
[B]Opening acts[/B]
[B]Αθήνα:[/B] Playgrounded
[B]Είσοδος // Πόρτες[/B]
[B]Θεσσαλονίκη[/B]: ?20 (προπώληση/ταμείο) // 20:30
[B]Αθήνα[/B]: ?17 (τα πρώτα 100 διαθέσιμα από το Tickethouse) | ?20 (προπώληση/ταμείο) // 21:00
[B]Σημεία προπώλησης[/B]
[B]Θεσσαλονίκη:[/B] Tickethouse (Μητροπόλεως 102) | Nephilim Metal Store (Πατριαρχου Ιωακειμ 17) | Stereodisc (Aριστοτελους 4) | Lotus Records Store (Σκρα 7)
[B]Αθήνα:[/B] Tickethouse (Πανεπιστημίου 42-εντος στοάς, Αθήνα) | Soundeffect Records (Ζαΐμη 30, Εξάρχεια) | Gorilla 11 (Θησέως 11, Μαρούσι) | http://riverside2013-ath.eventbrite.com/

Ένας κοινός θαυμασμός για τον [B]neo-prog[/B] ήχο και μερικοί (απροσδόκητα πετυχημένοι) φιλικοί μουσικοί αυτοσχεδιασμοί έγιναν η αφορμή για την δημιουργία ενός από τα σημαντικότερα σχήματα του νέου προοδευτικού ήχου: οι Πολωνοί [B]Riverside[/B], το νεότερο μεγάλο σχήμα του [B]progressive rock/metal[/B] ήχου, παρουσιάζουν εδώ και 10 χρόνια την δική τους εκδοχή πάνω στον [B]alt/prog metal[/B] ήχο - μια μουσική συνταγή τόσο πετυχημένη που κατάφερε να δώσει μια ανανεωτική πνοή ζωής στο ιδίωμα, κερδίζοντας μονομιάς τον θαυμασμό κριτικών και κοινού.
Η βαθιά μουσική αίσθηση και το μοναδικό τους ταλέντο ξεχώρισε από την πρώτη στιγμή, όταν σαν μια νεοσύστατη ομάδα ταλαντούχων μουσικών αποφάσισαν να αναζητήσουν την καλλιτεχνική έκφρασή τους έξω από το metal σύμπαν. Η αγάπη για τον [B]neo-prog[/B] ήχο των 80?s, ο βαθύς σεβασμός για τον ήχο των [B]Pink Floyd[/B] αλλά και τα μοντέρνα διδάγματα των [B]Porcupine Tree[/B] και [B]Opeth[/B] πότισαν τον μουσικό τους χαρακτήρα με τις ιδιαίτερες ιδιότητές τους. Το αποτέλεσμα είναι ένας φανταστικός και ανανεωτικός ήχος: από τις [B]progressive metal[/B] πινελιές των πρώιμων δίσκων τους μέχρι τις 70s παρεμβολές από τις νεότερες δουλειές τους, όλα ερμηνεύονται και συντίθενται με μέτρο και γνώση. Οι περίτεχνες αλλά απλές μελωδίες, τα ξεσηκωτικά metal oriented riffs και η διακριτική αλλά πλούσια ατμόσφαιρα των κομματιών τους κάνουν τον πλούσιο ήχο τους τόσο ευφυή, όσο και άμεσο.
Με τον τελευταίο τους δίσκο [B]?Shrine of New Generation Slaves?[/B] να επισφραγίζει μια σπουδαία μουσική πορεία ως η καλύτερη δισκογραφική στιγμή τους, [B]οι μοναδικοί Riverside έρχονται στην Ελλάδα για δύο εμφανίσεις σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα (1 και 2 Ιουνίου αντίστοιχα)[/B], έτοιμοι να βρεθούν κοντά στους παλιούς αλλά και νέους οπαδούς τους.
Τη συναυλία της Αθήνας, θα προλογίσουν οι [B]prog-rock metalers Playgrounded[/B] οι οποίοι δημιουργήθηκαν στην Κρήτη το 2007. Έχουν ανοίξει συναυλίες για τους [B]Rotting Crist, Anathema[/B] καθώς και για τον [B]Craig Walker[/B] των [B]Archive[/B]. Τον περασμένο Νοέμβρη κυκλοφόρησαν το πρώτο full album τους με τίτλο “Athens” του οποίου το master έκανε ο βραβευμένος με Grammy, [B]Ted Jensen (Muse, Dream Theater, Deftones)[/B].
[B]Links[/B]
riversideband.pl | Riverside @ facebook
playgrounded.net | Playgrounded @ facebook
www.ctsprods.com | www.gagarin205.gr
Love Light Productions @ facebook | www.eightball.gr

Πρεπει να υπαρχουν ακομα 17αρια, πηρε κανεις αυτες τις μερες;

Πήρα σήμερα. Το νο.7 και το νο.8… θλιβερό αν έχει τόσο χαμηλή προπώληση, ελπίζω να μη φάμε καμιά φόλα και ακυρωθεί. Επίσης, ελπίζω η CTS να μην μπει μέσα με αυτή τη συναυλία, είναι άνοιγμα να φέρνει ένα όνομα στο Gagarin. Επίσης, αγόρασα δύο εισιτήρια αλλά μου έδωσαν 3, το είδα σχεδόν αμέσως και το επέστρεψα το έξτρα, αν απομακρυνόμουν πολύ θα κέρδιζε ο πειρασμός μάλλον και δε θα το επέστρεφα :lol:.

σπανίζουν τέτοιοι άνθρωποι στις μέρες μας… ΦΤΟΥ ΣΟΥ!!! :stuck_out_tongue:

Μάλιστα μου τα έδωσε ο άντρας του Τίκετ Χάουζ, όχι το μελαχροινό το κορίτσι. Αυτό με κάνει ακόμα τραγικότερο :lol:.

δεύτερο σπίτι σου το χεις κάνει βλέπω :stuck_out_tongue:

αν στο είχε δώσει το κορίτσι θα το εκμεταλευόσουν για ‘αντάλλαγμα’

Δηλαδή άμα είμαστε πάνω από 100 άτομα να κάνουμε πάρτυ;

Αναρωτιέμαι το συγκρότημα αν θα έχει όρεξη να παίξει… :-k

Με μισό κομμάτι από τα 2 πρώτα album στο setlist καλά να περάσετε.

Κάτσε και δες το DVD εσύ.

Μου φτάνει που παίζουν μόνο το conceiving you και αν από τα δύο πρώτα.

Αυτό λέω, αν θες να δεις υλικό από τα 2 πρώτα, δες το DVD. Καλά κάνουν και παίζουν καινούριο υλικό κατά την ταπεινή μου.

Έτσι το δέχομαι. Όπως και την άποψη σου περί καινούριου υλικού. Εσύ θα ικανοποιηθείς από το live και εγώ από το DVD.