Riverside - Rapid Eye Movement

Γνωμες για το νεο δισκιο εδω . Ειδα σε κατι φορουμ που ειπαν οτι διερευσε . Ωρα να τσεκαρετε μαλλον 8)

To τσέκαρα. Δυστυχώς στη πρώτη ακρόαση μου φανηκε αρκετά κατώτερο του Second Life Syndrome. Bέβαια κάποιοι άλλοι users ίσως είναι καταλληλότεροι να μιλήσουν για τη μπάντα μιάς κι εγώ δεν τους έχω “σπουδάσει” σε τόσο μεγάλο βαθμό, ίσως επειδή προτιμώ πιο heavy prog και οι Riverside είναι αρκετά rock και υποτονικοί.
Σε παρόμοιο άκουσμα πάντως το άλμπουμ πού με κέρδισε είναι το Paramount των Sieges Even. Eξαιρετικό και πολύ trippy!

και 'μενα υποδεέστερο μού φαίνεται από το προηγούμενο μέχρι στιγμής. ούτε κακό ούτε μέτριο, απλά πιο κάτω σε σχέση με το second life. θα δείξουν και οι επόμενες ακροάσεις, βέβαια.

Ο 3oς δίσκος είναι πάντα το crash-test για ένα συγκρότημα…Μακάρι οι Riverside να μας χαρίσουν ένα ακόμη αριστούργημα…Θα επανέλθω όταν το ακούσω…

εμενα παλι μου φαινεται παρα πολυ καλο.οκ δεν ειναι second life syndrome.αλλα εχει μια ποιοτητα που δεν την συναντας ευκολα σε μπαντες του χωρου.και μπορω να πω οτι το προτιμαω απο το τελευταιο porcupine tree.

ωωωωωωωωω, μεγαλη κουβεντα!!!καλυτερο απο το τελευταιο porcuopine tree??το οποιο ειναι καταπληκτικο… χμμμ, για να το τσεκαρω και εγω…

Επειδη δεν ξερω ποτε θα μπορεσω να το κατεβασω, πειτε οσοι το ακουσατε. Νταβιντιαν? Οι αλλοι? Αν βγαλουν 3η σερι δισκαρα τοτε θα μιλαμε για νεο μεγαλο γκρουπ ε.

οταν λεμε το ονομα porcupine tree, λεμε παντα μεγαλες κουβεντες. προσεχε.

:stuck_out_tongue: :lol:

ε ενταξει!αυτο που πα δεν σημαινει οτι το porcupine ειναι γτπ και το riverside τελειο!αυτο που πα μπορει να σημαινει οτι στο porcupine βαζω 8 και στο riverside 8,5,ή μπορει να σημαινει 9 στο porcupine και 9,5 στο riverside!οι βαθμοι ειναι εντελως τυπικοι,απλως για να καταλαβεις τι εννοω! :slight_smile:

Λοιπόν το άκουσα ήδη μια φορά αλλα ασφαλή συμπεράσματα δεν έβγαλα ακόμα…Το σίγουρο είναι οτι ακούμε τους Riverside όπως τους ξέρουμε…Μελωδικούς,ατμοσφαιρικούς με τα κλασσικα ξεσπάσματα τους και με τον μοναδικό συνδυασμό Porcupine tree meets Anathema…Θα επανέλθω ξανά με πιο εμπεριστατωμένη άποψη…

επισης θα μπορουσαμε να πουμε porcupine 5 και riverside 5,5…#-o #-o

Πολυ καλό cd. Moυ άρεσε αρκετά. Σίγουρα δεν μου έκανε την ίδια αίσθηση με το Second Life Syndrome αλλά αυτό δεν λέει τίποτα. Το σίγουρο είναι ότι οι Riverside είναι από τις κορυφαίες μπάντες στο Prog Rock και πρέπει να τους προσέξει όποιος ακόμα δεν έχει ασχολήθεί.

εύγε…

Μπράβο!!!

Και εις ανώτερα!!!

Τελειώνω πρώτη ακρόαση και ο δίσκος είναι όπως ακριβώς θα έπρεπε. Μου φαίνεται απρόσμενα οικείος δίχως να υπάρχει κάποιος προφανής λόγος. Δε θεωρούνται έκπληξη πλέον οι Riverside, αλλά από αυτό το δίσκο καταλήγω ότι μπορούν ακόμα περισσότερα!!! Πάμε για περισσότερες ακροάσεις τώρα γιατί πορώθηκα :stuck_out_tongue:

Ίσως επανέλθω με περισσότερα

το ξερω ρε. πλακα σου κανω. το second life syndrome μου αρεσε σε πολλα σημεια περισσοτερο απο το deadwing, αρα δεν αποκλειω τιποτα.

εξ αλλου για μενα οι porcupine απο το in absentia και μετα αρχισαν να ψιλοπεφτουν.

Πολύ καλό αλμπουμ,κατώτερο σαφώς του Second αλλά σε υψηλά στάνταρτς.Άντε να τους δούμε και ζωντανά,νομίζω οτι έχει έρθει η ώρα…ακούει κανείς προμότερ…???

Αυτό ακριβώς.

Λοιπόν.
Το νέο Riverside είναι όπως θα 'πρεπε να είναι κάθε άλμπουμ που βγαίνει μετά από ένα αριστούργημα σαν το “Second Life Syndrome”. Προσεγμένο και με καταπληκτικές συνθέσεις, οι οποίες αν και βαδίζουν πάνω σε γνώριμες μελωδίες σαν και αυτές του προκατόχου του, δημιουργούν φοβερές εικόνες και ωραίες πρώτες εντυπώσεις. Τι γίνεται όταν οι ακροάσεις διαδέχονται η μία την άλλη όμως;
Μετά το ευχάριστο μπάμ του “Second Life Syndrome” οι απαιτήσεις αυξήθηκαν, το κοινό πολλαπλασιάστηκε και η prog κοινότητα ανακάλυψε τους νέους ήρωες. Όλα καλά. Το “Rapid Eye Movement” συνεχίζει την παράδοση. Δεν είναι ούτε ευκολοάκουστο, ούτε για μια δυό γρήγορες ακροάσεις και βιαστικά συμπεράσματα. Επίσης, ακόμα και τώρα το προηγούμενο άλμπουμ μπορεί να υπερκαλύψει ο,τιδήποτε προσπαθεί να μπεί στο playlist και αυτό αδικεί το καινούριο.

Σίγουρα είναι καταπληκτικό άλμπουμ και θέλει ευκαιρίες. Όχι μόνο από αυτούς που ψάχνουν τους διαδόχους των Porcupine Tree. Επίσης είναι καιρός και για κανα live.

Yστερα από εκτεταμένες ακροάσεις μπορώ να πω οτι είναι ένα πολύ καλό album με δυνατές και μελωδικές-μεστές συνθέσεις που σιγουρα δεν απογοητεύει…Παρατήρησα όμως μια μικρή ανακύκλωση ιδεών και μια σχετική εμμονή με τον συγκεκριμένο ήχο…Μακάρι με τον επόμενο δίσκο να προσφέρουν αυτό το κάτι παραπάνω…Είναι μέσα στις δυνατότητες του group…Αντε και για κάνα live σύντομα…

Συμφωνώ απολύτως με το review. Πρόκειται για ένα πολύ καλό δίσκο που σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι και τόσο καλός ώστε να τους επιτρέψει να κάνουν το πέταγμα. κατ’ εμέ έβγαλαν 1 δίσκο βασιζόμενοι στη σίγουρη συνταγή του 2ου δίσκου τους, αποφεύγοντας να πάρουν κάποιο ρίσκο που πιθανώς να τους ανέβαζε, αλλά ίσως και να το έχαναν.

Ορίστε και το link: http://www.rocking.gr/review1497.php .
Πολύ ευχάριστος δίσκος, δεν κουράζει και ακούγεται αρκετά έυκολα. Δυστυχώς του λείπει το κάτι παραπάνω. Δεν παύει να είναι μια πολύ καλή κυκλοφορία όμως.