Riverside

Νομίζω αυτό συνδέεται με τα όσα γράφουν στο τελευταίο instagram post τους.
https://www.instagram.com/p/Clos-1YKjE4/?hl=en

When we started playing this song at rehearsals, we realised that it might be a bit too much :slight_smile: Not only will it offend true progressive rock fans, but it will also be a blow to the heart of fans of melancholia and depth in our music. Those fans for whom the benchmark is “SLS”, the best and most substantial Riv release ever (and we’re not saying it isn’t so :)) What is this anyway? A punk-pop fusion of Rush and The Police? Where the hell is Riverside in it?

The new album is talking about how we are perceived by others and how we should keep our identities and stick to being ourselves. How unrewarding all the cages, drawers and habits can be. One of the songs, “The Place Where I Belong”, talks about how each of us has a certain frame in which others want to see us. How it’s acceptable to be moving around only within that frame, otherwise we risk causing discomfort in others. The question is: what’s more important, to be true to yourself or to keep others comfortable?

”Self-Aware” is a song for us, for our fans, and for our Riverside family. We live in such shitty, dangerous, bad times, we are so divided, forced to accept others’ opinions on what’s right and what’s wrong, that on the new album we decided to finally rebel a little. In a few ways. But most of all, convey two main messages: firstly, without a united community, without cooperation and coexistence, we will not get too far. Secondly, without being true to ourselves, we won’t be able to make our own decisions.

“ID.Entity” is our most progressive and most exuberant album since ADHD. We said it once and it wasn’t a lie. But it is not an album like ADHD. “ID.Entity” marks the beginning of a new chapter in our career, in which we return to the old style a little, but not completely. Besides, the opening and closing tracks are the most controversial songs we’ve recorded :slight_smile: And in their full album versions, they sound even more powerful, as if they were recorded live.

So thanks again to all of you who accept us the way we are and the way you can see us in our new video. And If you didn’t know us from this side - well, nice to meet you :slight_smile:

Ωραίο το καινούργιο κομμάτι, το έβαλα δυνατά προχτές στο σπίτι και ο μικρός άρχισε να χορεύει αμέσως οπότε με ρωτάει η γυναίκα
– Τι είναι αυτό;
–Το καινούργιο Riverside
–Δεν ήξερα οτι οι μπάντες που ακούς βγάζουν νέα μουσική
– …

15 Likes

Εγώ χθες πήρα το Great Cold Distance των Katatonia και η γυναίκα βλέποντάς το μού λέει «για ξέφρενο γλέντι» :sweat_smile:

11 Likes

Θα πω ότι δεν είναι ίσως αυτό που περίμενα.
Ακόμη δεν ξέρω αν είναι καλό η κακό αυτό.

3 Likes

3 Likes

Δεν το περίμενα ούτε γω. Μουσικά αψεγάδιαστος. Στιχουργικά μπορούσαν να κόψουν κάτι εξυπνάδες. Δεύτερη ακρόαση τώρα, και το ζω

Κάτι μου λέει ότι αναφέρεσαι στο “left & right”, σωστά;

Λοιπόν, όσο πάει μου αρέσει περισσότερο. Έχει αναφορές στο παρελθόν, αλλά με δικό του χαρακτήρα.

Και ο έκδηλος εκνευρισμός που βγάζει ο Mariusz με κάποια πράγματα μου κάνει το άλμπουμ να μοιάζει σαν το δικό του “Scarsick” τρόπον τινά.

1 Like

Ναι, σε αυτό αναφέρομαι σαν στίχο, αλλά και γενικότερα στο “don’t tell me what to do” attitude, που βγαίνει λίγο ναΐφ σε κάποια σημεία. Αλλά σαν δίσκος μ’ αρέσει πολύ

2 Likes

Σε ποιον δίσκο θα λέγατε ότι είναι πιο κοντά;

Σαν ύφος θεωρώ ότι έχει κάτι απο ADHD, αλλά ηχητικά δεν θα έλεγα ότι έχει μεγάλη συνάφεια. Είναι οικείο μεν, σε σχετικά νέα κατεύθυνση για Riverside δε…

1 Like

Έχει αρκετό από ADHD, σαν φιλοσοφία, στιβαρότητα και ήχους. Είναι επίσης και τα δύο άλμπουμ χωρίς μπαλάντες, και πολύ δυναμικά/ενεργητικά. Μετά θυμίζει και SONGS σε κάποιο βαθμό.

Όμως έχει και αρκετά νέα στοιχεία Riverside, μαζί με τα παλιά. Και η κιθάρα είναι ξανά εκεί, ζεστή και συναισθηματική. Θα μπορούσε να είναι και η καλύτερη δυνατή αντικατάσταση του Piotr

1 Like

Ενδιαφέρον…

4 Likes

Ελπίζω να είναι b side.

1 Like

Opening track του δίσκου είναι!

1 Like

Με κερδισε αμεσως… πολυ ομορφο τραγουδι…

2 Likes

Στο single edition έχουν κόψει τα πολύ ζεστά εισαγωγικά synths με τα χορωδιακά φωνητικά του Mariusz, που δένουν εξαιρετικά με κάτι κιθαριστικά εφέ… shame

1 Like

Την έχουν καταβρεί με τα '80s αυτοί ε; Ωραίο intro, ωραίο outro. Το κιθαριστικό refrain με χάνει κάπου, μου φαίνεται άσχετο μουσικά με το υπόλοιπο κομμάτι και κάπως αδύναμο - δλδ αυτά τα εναλασσόμενα ακόρντα μιεχ.

2 Likes

Αντιθέτως, εγώ το βρίσκω πολύ ωραίο σαν χτίσιμο, και πιστεύω ότι ο ήχος και η ένταση στις κιθάρες βοηθούν ώστε να γίνεται πιο ανοιχτό και πλούσιο, τονίζοντας έτσι τις αντιθέσεις μελωδίας/δυναμικής. Πολυεπίπεδη σύνθεση, με σταθερά μοτίβα σε κάθε όργανο που μοιάζουν αλλά δεν ακούγονται και πανομοιότυπα, ούτε κουράζουν. Το δε σημείο στο 4:28 είναι αλλαγή παλαιών Riverside και είναι και riffαρα.

Από '80ίλα πάντως, είναι το μόνο που είναι έτσι. Ο δίσκος είναι αφάνταστα καλός, περνώντας πραγματικά όλη την δισκογραφία τους κόσκινο, και μένει μόνο με τους κόκκους χρυσού. Απλά τους γυαλίζει και με λίγα ματζόρε και ενέργεια, γιατί καλή η μελαγχολία, αλλά όπως δήλωσε και ο Duda, δεν είναι η θλίψη η καρδιά του συγκροτήματος

Εν τω μεταξύ όσοι μάθαμε τους Riverside με το SLS

4 Likes

Χαχα, να σου θυμίσω επίσης με ποια ατάκα ξεκινάει το After;

Πω, τι δισκάρα αδιανόητη είναι το SLS ρε φίλε

3 Likes