Riverside

Eντάξει πάντως ήταν ψιλοεπιβεβλημένη και πολύ καλοδεχούμενη η ηχητική αλλαγή στο πιο upbeat/δυναμικό και το πιο τολμηρό expand σε άλλες μουσικές και υφές. Το μελαγχολικό/εσωστρεφές ύφος Riverside παραέγινε trademark και ζητούσε μια ανανέωση. Το Self-Aware ειδικά challeng-άρει επικίνδυνα το “DNA” του συγκροτήματος. Παρ’ όλ’ αυτά η αίσθηση Riverside είναι εκεί, και ούτως ή άλλως υπήρχαν τέτοια ψήγματα (pop, upbeat) σε παλιότερους δίσκους. Απλά τώρα ήρθε η ώρα να απελευθερωθούν πλήρως.

Μέχρι στιγμής οι αγαπημένες μου κορυφές είναι το SLS και το SONGS (πολύ διαφορετικοί δίσκοι, ε;). Για να δούμε…

5 Likes

Ρε Μάνο, θα περιμένουμε πολύ ακόμα για εκείνο το review ρε φίλε; (σε δίνω δημόσια μπας και κουνηθείς… :stuck_out_tongue:

Είναι πολύ καλό το άλμπουμ. Δεν θα το έβαζα στις (προσωπικές μου) κορυφές της μπάντας, αλλά μικρή σημασία έχει αυτό. Επίσης, σε feeling αντιδιαμετρικά αντίθετο με το “Wasteland”.

Κύριε αρχισυντάκτα, το review είπα ότι θα είναι έτοιμο σήμερα, δεν είπα; Αύριο πρωί πρωί θα μπορείς να το ανεβάσεις!

2 Likes

Συμφωνώ (τι πρωτότυπο).
Βέβαια για να πω την αλήθεια μου και το Wasteland το ειχα υποτιμήσει λίγο, μέχρι που ειδα live τα κομμάτια που είχαν παίξει.

Να πω την αμαρτία μου, εμένα μου λείπει η μελαγχολία πάντως σε αυτό το άλμπουμ. Επίσης αν και καλό, δεν μου δίνει την ίδια όρεξη να κάτσω να το ακούσω ξανά και ξανά.

1 Like

Πότε κυκλοφορεί;

Αν σ’ αρέσει η κομματάρα “Escalator Shrine”, τότε πιστεύω το “Τhe Place Where I Belong” από το νέο δίσκο θα το εκτιμήσεις δεόντως.

Κορυφή ο δίσκος δεν είναι ούτε στα δικά μου κιτάπια (aka SLS και ADHD) αλλά πάει πολύ ψηλότερα από το προηγούμενο, σίγουρο. Επίσης, επειδή είναι πιο proggy και απελευθερωμένο, δεν θέλω να το συγκρίνω ούτε με τα πιο ήρεμα OOM, REM, και LF&tTM. Ωστόσο είναι εξαιρετική δισκάρα και ήταν πολύ καλύτερο απ’ ό,τι περίμενα να είναι. Πολύ. Από μένα είναι ναι.

20 Ιανουαρίου

3 Likes

Το σχόλιο το έγραψα με το που έσκασε το ιντρο. Καπου εχω βαρεθεί με την όλη 80ς pop φάση μετά το Stranger things . Σαν να άκουγα A-ha ήταν, δεν ξερω, μου φαίνεται λες κ όλοι προσπαθούν να εκμεταλλευτουν την απηχηση που είχε η σειρά. Μετά μπαίνει σε πιο γνώριμα μονοπάτια. Δεν λέω ότι είναι κακό το κομμάτι αλλά μου έκατσε κάπως άσχημα με την πρώτη ακρόαση.

Στην πρώτη ακρόαση μου φάνηκε μέτριο, στην τρίτη εθίστηκα. Τα 80’ς vibes δε με χαλάνε καθόλου και μου φαίνεται πολύ φρέσκο σαν μελωδία. Σίγουρα η full version του άλμπουμ θα είναι ανώτερη.
Το σίγουρο είναι οτι θα ρίξουμε πολύ χορό στο gagarin ή όπου αλλού παίξουν!!!

2 Likes

Βγήκε και το βίντεο. Και εμένα μου αρέσει αρκετά το κομμάτι, ωραίες εναλλαγές με τα πλήκτρα και τις κιθάρες, ωραίο δυναμικό κομμάτι.

2 στα 3 μέχρι στιγμής, το Self Aware δεν μου είπε κάτι.
Θα περιμένω βέβαια να ακούσω και την πλήρη έκδοση γιατί λείπουν 3 λεπτά από το edit.

Μου φαίνεται σαν δύο κομμάτια ενωμένα σε ένα. Ένα 80’s synth pop/rock που είναι το intro, τα κουπλέ και το keyboard/guitar duo στο μέσο και ένα τυπικό Riverside prog κομμάτι με το ρεφραίν και οι σκληρές κιθάρες. Πιστεύω αν τα είχαν κρατήσει ξεχωριστά θα είχαμε δύο πολύ ωραία κομμάτια. Τώρα θέλει συνήθεια. Πχ η μετάβαση από το κουπλέ στο ρεφραίν μου φαίνεται κάπως περίεργη.

4 Likes

Όπως το γράφεις…αυτό ακριβώς είναι και το δικό μου θέμα. Η μετάβαση απο το κουπλέ στο ρεφρέν είναι κουλή.

1 Like

λυσσάξατε

8 Likes

Θα βρεις ενδιαφέρον αυτό το βιντεάκι

#Team otto & amazing_journey κι εγώ.

Το ρεφρέν τα χαλάει πολύ τα πράγματα, αλλά κρίνοντας το σύνολο, το τραγούδι είναι όμορφο.

Edit: Παραπάνω αναφέρομαι στο FoF, προφανώς.

Μόλις ηκούσθη, όμως, και το “Self-Aware”… Πάρα πολύ ωραίο θα έλεγα, και πολύ ακριβή τα σχόλια περί Rush (80s και δώθε).

Έκανα κι εγω δυο ακροάσεις στο άλμπουμ κι ήρθα να πω γνώμη:

Πολύ καλό! Το μεγάλο ατού του είναι η ποικιλία, έχει πολλές, πάρα πολλές καλές ιδέες.

(Unpopular opinion) Παρόλα αυτά, το Wasteland μου άρεσε πιο πολύ. Μου αρέσουν οι μελαγχολικοί Riverside. Πάντως, η αλλαγή σε πιο φωτεινά ηχοχρώματα ήταν λογική. Και κρίνεται ως πετυχημένη!

Μολις ακουσα το Friend Or Foe? και δεν εχω πολλα σχολια.

Με τη μια στο τοπ 10 των Riverside για μενα, το λατρευω απο το πρωτο ως το τελευταιο δευτερολεπτο.

Βασικα, αν επαιζαν γενικα σε αυτο το υφος, θα τους ακουγα πολυ περισσοτερο.

1 Like

Κι εμενα το Friend or Foe μου αρεσε αμεσως πολυ.

Γενικως μια χαρα ειναι ο δισκος, πολυ καλος.

Τα δύο bonus instrumental τα έχετε ακούσει παιδιά;

Το Friend or Foe είναι το αγαπημένο μου μέχρι στιγμής από τα τρία, πολυ ωραίο κομμάτι Μου άρεσε αρκετά και το I’m Done With You, αυτό που δεν μου είπε κάτι είναι το Self Aware.
Θα περιμένω βέβαια να ακούσω όλο το κομμάτι και τα επιπλέον 3 λεπτά που λείπουν στο edit.

Ακόμη όχι… Καλά; Είναι στυλ Night Sessions?

Ελα ντε… εσάς ρωτάω που έχετε ακούσει τον δίσκο! :stuck_out_tongue: :smile: