Riverside

Και σε μένα το Shrine δεν έκανε μεγάλη αίσθηση. Ο μόνος δίσκος τους που δεν ακούω πολύ.
Ο τελευταίος τους όμως δίσκος είναι υπέροχος.

Υπάρχει και αυτό που είναι (κάπως) το intro του δίσκου.

Ο Mariusz σχολιάζοντας το επερχόμενο άλμπουμ αναφέρει κάποια συγκλονιστικά πράγματα:

Mariusz Duda: “I’ve been listening recently to the whole discography of RIVERSIDE, to the way our music has changed. There are a lot of production flaws on the early releases but there is also innocence and the non-repeatable, specific kind of emotions, depth, the ‘inner scream’, which was later lost. It resurfaced for a moment on the black album of my solo project, Lunatic Soul, but got lost somewhere as well. I don’t know if it’s a good thing or not, but these kind of emotions, this depth is back on ‘Wasteland’ and it’s back with a vengeance. I honestly can’t remember listening to new RIVERSIDE music with tears in my eyes, and there are such moments here. The music very often grabs you by the throat. I have recently released two solo albums, ‘Fractured’ and ‘Under the Fragmented Sky’, both talking about coming to terms with a loss, but those were the stories told by someone who had already made the decision to get up from their knees and start a new life. ‘Wasteland’ grabs you and says, ‘wait, tell me more about what had happened before, tell me how you felt at the beginning, tell me what you haven’t told me yet’. And so I go back. I go back to the darkest moment. And it turns out that I had saved the ‘inner scream’ for last. It looks like I had to finally deal with it in RIVERSIDE.”

2 Likes

Κατ’ εμέ δημιουργεί λάθος εντυπώσεις για το άλμπουμ. Αλλά είναι και πάλι τόσο ωραίο, που δεν έχει και τόση σημασία. Απλά μην περιμένει κάποιος “παλιούς” Riverside.

1 Like

Όπως και να κρίνει κανείς τη μουσική αυτή καθ’ αυτή πάντως εμένα πάντα θα με συγκινούν άλμπουμ που είναι αγνές καταθέσεις ψυχής και που έχουν πολύ έντονη σχέση με προσωπικά βιώματα. Σαν το τελευταίο PoS, σαν το τελευταίο των Riverside. Απεριόριστος σεβασμός σε αυτούς που τα αντιμετωπίζουν όλα αυτά και τα εκθέτουν. Εκθέτουν κομμάτι του εαυτού τους -κάποια κομμάτια ίσως είναι πολύ βαθιά- και αυτό αξίζει a priori τον σεβασμό μας.

Πάντως απ’ ότι κατάλαβα και από το single ακόμη θα υπάρχουν νέες προσεγγίσεις και διαφοροποιήσεις οπότε θα πρέπει να υποθέσουμε ότι ο Mariusz αναφέρεται περισσότερο σε παρόμοια συναισθήματα που ένιωθε κατά τη δημιουργία παλαιότερων δίσκων και όχι σε τόσο σε παρόμοιες μουσικές προσεγγίσεις. Πάντως και από αυτά που γράφει είναι φανερό ότι σε μουσικό επίπεδο τα λάθη “αγνοίας” που κάνεις στα ξεκινήματά σου σαν μουσικός -και τόσο πολύτιμο συστατικό της μουσικής σου ταυτότητας όμως σ’ εκείνη τη φάση!- δεν επαναλαμβάνονται. Απλά προχωράς, η γνώση που συσσωρεύεις σε κάνει προκατειλημμένο με τη μουσική σου, γίνεται όλο και πιο δύσκολο να επιστρέψεις στον παλιό σου εαυτό χωρίς να δημιουργήσεις ένα κακέκτυπό σου.

Είναι πολύ δύσκολο να προχωράς σαν μουσικός, σαν ακροατής και πάνω απ’ όλα σαν άνθρωπος. Ένα μεγάλο ρισπέκτ σε αυτούς που προχωράνε και εξελίσσονται διατηρώντας φυσικά τα στοιχεία που τους κάνουν μοναδικούς…

5 Likes

Τα λες όλα και τα λες ωραία.

Ειδικά, στο κομμάτι περί έκθεσης του καλλιτέχνη μέσα από την τέχνη του.

Για να γίνω πιο σαφής, το Wasteland δεν είναι ITPLOD. Δεν είναι ούτε SLS. Δεν εκθέτει τόσο πολύ ο Mariusz τον εαυτό του μέσα από τις ερμηνείες του (στο μεγαλύτερο μέρος του άλμπουμ τουλάχιστον), είναι πιο συγκρατημένος από αυτό που θα περίμενε κάποιος (εγώ δηλαδή).

Εννοείται πως ο δίσκος είναι “προσωπικός” και “βιωματικός” και έχει απίθανες μελωδίες κι έχει και τις στιγμές που σε αφήνουν παγωμένο (με την “καλή” έννοια).

3 Likes

Κριτική πότε θα έχουμε; :grin:

Σύντομα, ελπίζω.

Μέσα στη διάρκεια της ημέρα ίσως βγει και ολόκληρη η έκδοση του τραγουδιού.

1 Like

Ολόκληρο εδώ

1 Like

Οκ καλό κομμάτι αλλά περιμένω περισσότερα από αυτή τη μπάντα.

Οπως εγραψα πριν μερικες βδομαδες… για καποιον λογο ειχα παρατησει τους Riverside μετα το 2013, και εχασα αυτο το απιστευτο διαμαντι που λεγεται Eye Of The Soundscape.

Τα 4 τοτε καινουρια τραγουδια (2016) ειναι απο τα καλυτερα πραγματα που εχω ακουσει απο τους Riverside. Το ambient χαοτικο ατμοσφαιρικο υφος σε αυτα τα τραγουδια, το οποιο εχουμε ακουσει ξανα στο παρελθον απο αυτους σε σημεια, ειναι ενα στυλ που τους ταιριαζει παρα πολυ κατ’εμε.

Μαλιστα η συλλογη αυτη με εκανε να δωσω βαση περισσοτερο στα Shrine Of New Generation Slaves και Love, Fear and The Time Machine, καθως περιεχει τα δευτερα CD τους, επισης με τις πιο χαοτικες και ambient στιγμες αυτων των δισκων.

Ανυπομονω για το νεο δισκο, κι ας μην τρελαθηκα με το River Down Below. Το Vale Of Tears παραμενει κομματαρα.

1 Like

Εδώ η παρουσίαση μου για το νέο άλμπουμ.

Την προηγούμενη έκανα μια συνέντευξη με τον Mariusz που ελπίζω να καταφέρω να δημοσιευτεί σύντομα. Όχι πως δεν το ήξερα, αλλά είναι καταπληκτικός τύπος/άνθρωπος.

8 Likes
4 Likes

Τραγουδάρα, τα πάντα όλα!

2 Likes

Εδώ η κουβέντα μου με τον Mariusz. Νομίζω ότι αξίζει να την διαβάσει όποιος είναι οπαδός της μπάντας και περιμένει το νέο τους άλμπουμ.

8 Likes

Εξαιρετικη συνεντευξη, υπεροχος Mariusz, τεράστια μπάντα!
Οι Πολωνοί με έχουν ταξιδέψει όλα αυτά τα χρόνια οσο ελαχιστες, ισως και περισσοτερο από οποιαδήποτε άλλη μπαντα. Από τη στιγμή που πρωτοακουσα πριν πολλά χρόνια το Volte-face και από τότε έγιναν λατρεία.
Ο Piotr πάντα θα λείπει σε όλους και δεν χρειαζεται να το αναλυσουμε πολυ, η κιθαρα του στα αλμπουμς τα λεει ολα, αλλα οι Riverside όφειλαν, έπρεπε να συνεχίσουν. Και αυτό ακριβώς έκαναν όπως λέει και ο Mariusz στην συνέντευξη δινοντας μεγάλη ανακούφιση βέβαια και σε εμάς τους οπαδούς.
Για το άλμπουμ εννοείται ότι δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα είναι υπέροχο, όπως πάντα άλλωστε.

3 Likes

Έχω το προνόμιο να έχω μιλήσει με (ή ακόμα και να έχω συναντήσει από κοντά) πολλούς από τους καλλιτέχνες των οποίων οι μουσικές είναι πολύ σημαντικές για μένα.

Ο Mariusz κάθε φορά μου δίνει την αίσθηση ότι είναι ένας υπέροχος άνθρωπος και αυτό είναι που αντανακλάται στην τέχνη του. Το ίδιο ένιωσα και όταν κλείσαμε το τηλέφωνο για αυτή την συνέντευξη.

Λογικά σε 1-2 ημέρες το άλμπουμ θα είναι διαθέσιμο (κυκλοφορεί επίσημα την Παρασκευή), οπότε θεωρώ ότι θα είναι ωραίο συνοδευτικό για τις ακροάσεις. :slight_smile:

3 Likes

Υποτίθεται ότι έχει βγει ο δίσκος…

Βγήκε…