Riverside

Άκουσα τον δίσκο 4 φορές μέχρι τώρα και περιττό να γράψω το πόσο υπέροχος είναι και το πόσο μεγαλώνει ακρόαση με ακρόαση.

Καθώς άκουγα τον δίσκο και πιο συγκεκριμένα στο Lament, έπιασα τον εαυτό μου αφηρημένο να σκέφτεται τους Anathema και το πόσο καλούς δίσκους δημιουργούσανε, με “ταυτότητα” και τα τελευταία χρόνια πως χάσανε την “ταυτότητα” τους προσπαθώντας να γίνουν κάτι άλλο (μια θέλουν να γίνουν Radiohead, μία Steven Wilson κλπ).

Νταξ τον έβγαλα τον καημό μου σε λάθος θρεντ, αλλά μάλλον μου θύμισαν λίγο τα φωνητικά του Duda σε αυτον τον δίσκο τους Anathema, που όπως είπε και ίδιος στην συνέντευξη ότι δοκίμασε πιο “βαθιά” φωνητικά ή κάπως έτσι.

Μπαι δε γουει πάρα πολύ καλή η συνέντευξη και χορταστική…εύγε!

4 Likes

To αλμπουμ ειναι καταπληκτικο… Και οσο οι ακροασεις ανεβαινουν τοσο καλυτερο γινεται… Μαζι με leprous και haken ειναι οτι καλυτερο για μενα υπαρχει στο prog και οχι μονο ηχο … λατρεια duda με τη φωναρα σου…

Thank you very much, αν και τα credits πάνε στον Mariusz.

Οι Haken έβγαλαν το άλμπουμ που στέκεται δίπλα στο βουνό. Αυτά σε λίγο καιρό…

1 Like

Σοκ το Wasteland. Σιγουρα το αλμπουμ της χρονιας για μενα, και πιθανοτατα το καλυτερο τους αλμπουμ. Το ακουω αρκετες φορες καθε μερα.

1 Like

Maybe it’s time to say that out loud (Δανειζόμενος στίχους του Duda) :sunglasses:

1 Like

Καποιοι θα πουν οτι ειναι πολυ νωρις να το πουμε, και πολυ λιγες οι ακροασεις ως τωρα (το εχω ακουσει προσωπικα καμια 20αρια φορες), και ισως να εχουν μερικως ενα δικιο, αλλα το songwriting και το συναισθημα σε αυτον τον δισκο ειναι απλως φανταστικο. Ακουγοντας τους τελευταιους μηνες ολη την δισκογραφια των Riverside ξανα (και τα προηγουμενα 2 που ειχα ακουσει ελαχιστα) εβρισκα τον εαυτο μου να κουραζεται λιγο, ακομα και στο Anno Domini που ειναι μακραν το αγαπημενο μου. Με το Wasteland, δεν υπαρχει ουτε νοτα που να με κουραζει, κυλαει σαν νερακι ο δισκος και μετα τον βαζω απο την αρχη παλι.

1 Like

Ναι είναι υπερβολή να το πούμε από τώρα, είναι νωρίς, ο χρόνος θα δείξει, είναι ο ενθουσιαμός των πρώτων ακροάσεων, όλα τα παιχνιδια είναι σαν τελικός, τον Μαη θα κάνουμε την σούμα…μπλα μπλα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο δίσκος ειναι φανταστικός με συνεχόμενες ακροάσεις που δεν κουράζουν ούτε για ένα δευτερόλεπτο. Πάρα πολύ καλά στημένος για το κόνεσπτ του, που ακόμα και το “The Struggle for Survival” σαν instrumental λειτουργεί άψογα στην ροή της ιστορίας.

Το κυριότερο όμως είναι κάτω από τι συνθήκες δημιουργήθηκε.

1 Like

Αυτο το τελευταιο που ειπες πραγματικα ειναι και το πιο ουσιαστικο. Τελικα η συναισθηματικη φορτιση οδηγησε σε τεραστιο δισκο. Παντως μιας και το ανεφερες, το Struggle For Survival ειναι μαλλον το μονο τραγουδι που μερικες φορες κανω skip. Πιο πολυ για να παω στα επομενα που ειναι αψογα, παρα γιατι φταιει το ιδιο το κομματι.

1 Like
3 Likes

Μαγεία! Ανυπομονώ για την Τρίτη

Θα πας Σόφια ρε σκύλε; Ωραίος. Θα σου αρέσουν πάρα πολύ.

Θα πάω! Δεν είναι και ακριβή εκδρομή και Ελλάδα δεν τους βλέπω πολύ άμεσα.

Μπήκα στο σάιτ τους να δω μήπως καταφέρω και εγώ να τους δω για πρώτη φορά. αλλά δυστυχώς σε αυτό το τουρ δεν με βολεύει πουθενά.

Είδα όμως ότι κυκλοφορούν σε επανεκδόσεις τα παρακάτω…

3 Likes

Ναι, επιτέλους.

Δεν εχω λογια για αυτο που ειδα…12 λεπτά μαγειας.

Σημερα παιζουν Πραγα και ειχα παρει εισητηριο απο νωρις αλλα λογω υποχρεωσεων τελικα δεν θα μπορεσω να παω… Σκατα γμτ …

Τι υποχρεώσεων ρε;

2 παιδια ειναι οι υποχρεωσεις και εκατσε κατι αναπαντεχο και μενω Brno που ειναι 2+ ωρες απο την Πραγα οποτε τον ηπια…( ακομα με εχει στοιχιωσει ο ηχος που ειχαν τοτε Ελλαδα στο Gagarin )

Δε θυμάμαι πόσες φορές το έχω πει, αλλά είναι ο καλύτερος ήχος που έχω ακούσει ποτέ στην Ελλάδα σε κλειστό χώρο. Δεν είχε όμως πολύ κόσμο το live (αυτοί είμαστε :stuck_out_tongue_winking_eye:).

2 Likes

Γύρισα, λοιπόν, από Σόφια. Τι μπαντάρα ρε!
Χορταστικό setlist, για το οποίο δεν είχα δει καμία πληροφορία πριν το live, δύο ώρες γεμάτες μουσικής. Παράπονα για τραγούδια που δεν ήταν στο setlist πάντα θα υπάρχουν αλλά γενικά παράπονο ουδέν!
Ήχος πένα με μοναδικό ψεγάδι τα πλήκτρα που ήταν λίγο χαμηλά αλλά σε αυτό ίσως φταίει το ότι ήμουν μπροστά-μπροστά, απευθείας κάγκελο.
Η μπάντα ορεξάτη, ταυτόχρονα συγκεντρωμένοι και με διαρκή επικοινωνία με το κοινό.
Πριν το live αναγνωρίσαμε στο μαγαζί τον κιθαρίστα και του μιλήσαμε. Του έκανε εντύπωση ότι ήρθαμε από Αθήνα μόνο για το live. Του είπαμε να έρθουν Ελλάδα και μας ρώτησε πόσα άτομα πιστεύουμε ότι θα έρχονταν στο live. Αισιόδοξος ή όχι, απάντησα ότι όσα με Σόφια (600 λένε μάζεψαν) ίσως και περισσότερα.
Μετά το live μιλήσαμε με Mariusz και Michal. Πόσο απλοί, εύχαροι και προσιτοί άνθρωποι. Προφανώς και τους είπαμε να έρθουν Ελλάδα και μας είπαν ότι ελπίζουν πολύ σύντομα (ο Michal εξέφρασε μια μεγαλύτερη σιγουριά σε αυτό).

ΥΓ. Αρκετά καλή μπάντα μου φάνηκαν οι Ολλανδοί Lesoir που έκαναν support. Θα τους τσεκάρω.

3 Likes