Roadburn 2022

ΝΑΙ!!!

Αν ήμουν άπληστος θα ήθελα και Chelsea και Anna :stuck_out_tongue_winking_eye:

Πριν λίγες μέρες ανακοινώθηκαν και άλλα ονόματα. Σε αυτήν την παρτίδα μόνο ένα όνομα ξέρω :confused: (τους Senyawa θενκς του @Aldebaran)

5 Likes

Οι οποίοι λογικά θα μαγέψουν το Roadburn με τα Java drones τους!

3 Likes

Συμβιβάζομαι και με ένα από τα δυο :yum:

2 Likes

Nerd alert, αλλά εγώ πάντως θα πω κρατήστε το όνομα Freja, από τα ντεμπούτα που περιμένω φέτος :

Για να δούμε και οι Forndom τι ψάρια πιάνουν live, τους είχαμε αναφέρει και στο nordic folk αφιερωματάκι μας. Βγαίνουν και σε περιοδεία με Devil’s Trade και Darkher.

Τέλος, δεν είμαι σίγουρος αλλά ευελπιστώ οι Duma που αναφέρονται να είναι οι φοβεροί και τρομεροί industrial/electro/grindcore/techno θεοπάλαβοι από το Nairobi, που το ομότιτλο ντεμπούτο τους είχε κάνει αίσθηση το 2020 και το είχαμε συμπεριλάβει και στην punk ανασκόπησή μας (και είχα πρήξει τον @Aldebaran να ακούσει - αλλά ακόμα περιμένω ). Αν όχι, κρίμα :stuck_out_tongue:

Το σετ των Senyawa είναι άχαστο θαρρώ. Για να δούμε!

2 Likes

Είστε αισιόδοξοι δηλαδή;

Όπως λέει και η ανακοίνωση, “cautious optimism”, και ό,τι είναι να έρθει θα έρθει :confused:

Ο κόσιους όπτιμιστ κλείνει αεροπορικά :stuck_out_tongue:;

Αναλόγως σε ποιά λέξη θα ρίξεις το βάρος. Νομίζω σου απάντησα!

Καλα να περασετε αληταμπουρες! Ζηλευω φουλ κ ελπιζω του χρονου να ακολουθησω!
Ειδικα Full of Hell x Nothing / Vile Creature x Bismuth / SLIFT / GGOLDD / Lingua Ignota / Lamp of Murmuur, θα θελα πολυ να δω μαζι με οτι αλλο θα ανακαλυπτα στο φεστ!

4 Likes

Thanks, θα μεταφερθούν σίγουρα εντυπώσεις, ελπίζω αναλυτικά!

Κάτσε να δούμε και εμείς τι θα προλάβουμε από τον χαμό που γίνεται γτχμ :stuck_out_tongue:

4 Likes

Tilburg reporting

14 Likes

Μηπως σκασουνε και με Εμμα, ειπανε οτι ειναι warm-up set αυτο :smirk:

6 Likes

Σε περιμένω Παντελή να πεις γνώμη για Thou…

ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΝΤΑΡΑ;

3 Likes

Ναι, ήμασταν!

11 Likes

Πέρασαν (λίγο παραπάνω από) 2 εβδομάδες και ο ενθουσιασμός έχει καταλαγιάσει λιγάκι (λέμε τώρα!), οπότε ας γράψω κάποιες σκόρπιες σκέψεις χωρίς καμία σειρά και συνοχή. Τα έγραψαν καταπληκτικά τα παιδιά στην κεντρική έτσι και αλλιώς.

Σαν πρωτάκι στο φεστιβάλ χρειάστηκα λίγο χρόνο να προσαρμοστώ και να συντονιστώ μιας και έχασα την πρώτη μέρα. Όνομα και πράγμα πάντως, πήραν φωτιά τα δρομολόγια από την μια σκηνή στην άλλη :joy:

Όλη η ατμόσφαιρα ήταν απίστευτη. Από τον κόσμο, τους διοργανωτές και τους μουσικούς, όλα λειτούργησαν άψογα.

Στα προσωπικά highlight, ήταν οι Ulver που το τερμάτισαν. 24 χρόνια τους κυνηγάω και ξεπέρασαν κάθε προσδοκία μου. Όπως σωστά έγραψε και ο Παντελής, βρίσκονται ήδη στην τελευταία πίστα σαν συγκρότημα.

Ένα άλλο highlight-σοκ-κωλοτουμπα ήταν οι Liturgy. Δυσκολευόμουν πολύ με την μουσική τους (από το Ark Work και μετά) όσες φορές προσπάθησα να την ακούσω και είχα καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ήταν επιτηδευμένη. Όμως πάνω στην σκηνή όλα απέκτησαν ένα νόημα, ειδικά το δεύτερο σόου με την ορχήστρα που έπαιξαν όλο το Origin Of The Alimonies. Ένα φαν-μπόι γεννήθηκε.

Μεγάλο highlight και η εμφάνιση της Emma Ruth Rundle. Μεγάλο ρίσκο να παίξει ολόκληρο το Engines Of Hell και πόσο μάλλον στην μεγάλη σκηνή. Δεν έχω ξαναζήσει όμως ανάλογο σκηνικό σε συναυλία! Επι μια ώρα επικρατούσε απόλυτη ησυχία από τους 4.000+ ανθρώπους. Δεν ακούστηκε ο παραμικρός θόρυβος (μέχρι και το μπαρ σταμάτησε να σερβίρει) παρά μόνο η φωνή της, οι ανάσες της, το πιάνο και η κιθάρα της. Σκέτη μαγεία.

Άλλο ένα Highlight-σοκ ήταν και η συνεργασία-δίσκος Thou με Mizmor. Η κραυγή από το Perfect ακόμα ηχεί στα αυτιά μου. Κακώς που δεν πήρα το βινύλιο γιατι θα πρέπει να περιμένω τον Οκτώβριο :neutral_face:

Επίσης με μάγεψαν και οι Ισλανδές Kaelan Mikla. Πραγματικά αερικά με τραγουδάρες, χορό και σκηνική παρουσία.

Γενικότερα μεγάλο ρισπεκτ στους Thou (κυρίως) και στους Full Of Hell (δευτερεύοντος) γιατί ήταν to the rescue ως προς τα κενά που δημιουργήθηκαν με εμφανισάρες. Άσχετο αλλά άνετα ο πιο κουλ τύπος όλου του φεστιβάλ ο Mizmor :sunglasses:

Τελείως επιγραμματικά οι Gggolddd δώσανε ωραίο σόου. Δεν περίμενα να μου αρέσουν τόσο πολύ οι Alcest, παίξανε όμως την δισκάρα τους (Ecailles De Lune). Ακόμα τρίζει όλο μου το κορμί από την μπασαδουρα των Divide and Disolve, η υπερκινητικότητα των Cloud Rat και το πόσο ανοιχτόμυαλη μπάντα είναι οι Full Of Hell. Φυσικά και τα πάνελ που γίνανε ωραίες συζητήσεις με τους μουσικούς, διοργανωτές κλπ.

Απογοητεύσεις: Που έχασα την πρώτη μέρα τα δυο shows των Messa, τους Russian Circle και Year Of No Light. Η θυσία των Senyawa (αλλά Ulver είναι αυτοί), η ηλίθια απόφαση μου να μην μπω στους Dawn Ray’d γιατί φοβήθηκα την μεγάλη ουρά, ενώ αργότερα έμαθα ότι όλοι μπήκανε εύκολα. Το αδιαχώρητο που γινόταν στους Green Lung όπου κατάφερα να μπω προς το τέλος και οι εξωφρενικές τιμές στα περισσότερα βινύλια.

Να ευχαριστήσω όλη την παρέα που μαζευτήκαμε από εδώ μέσα. Γίνανε όλα πιο εύκολα και πιο ευχάριστα. Ελπίζω του χρόνου να μεγαλώσει και άλλο.

Edit: Ξέχασα να αναφέρω και την τεράστια Lingua Ignota. Ήταν από τις εμφανίσεις που περίμενα πως και πως. Δεν θα πω πως απογοητεύτηκα γιατί οι ανατριχίλες ήταν εκεί. Απλά θεωρώ πως το σόου της δεν είναι για τόσο μεγάλο stage. Θα ήθελα να πάρει μια λάμπα στο χέρι, να μπει μέσα στον κόσμο και να ουρλιάζει στα μουτρα μας! Η μεγάλη σκηνή, η απουσία μπάντας από πίσω το έκανε λίγο πιο απόμακρο και όχι τόσο άμεσο σε σχέση με όσα βίντεο έχω δει σε παλιότερες εμφανίσεις της.

8 Likes