Rob Zombie / White Zombie

Ύστερα από καιρό που είχα να κάνω τόπικ αποφάσισα να γτιάξω ένα για έναν απ’ τους αγαπημένους μου μουσικούς,και μια πολύ δημοφιλή όσο και αμφιλεγόμενη μορφή,τον Rob Zombie.

Ο τύπος έγινε γνωστός απ’ το συγκρότημα White Zombie,το όνομα των οποίων προέρχεται από τη γνωστή ομόνυμη ταινία της δεκαετίας του 30.Οι White Zombie υπήρχανε από τα μέσα των 80’s,και ουσιαστικά ήτανε το συγκρότημα του Rob και της τότε φιλενάδας του Sean Yseult.Στην αρχή της πορείας τουςο ήχος τους υπήρξε πολύ διαφορετικός από αυτόν που τους έκανε γνωστούς,και η μπάντα για χρόνια έδρασε στο underground,με δίσκους που όσο καλοί και να ήτανε δεν τραβήξανε μαζικά το ενδιαφέρον.Αυτό σταμάτησε με το La Sexoturico του 1992,το οποίο είχε μέσα κομματάρες όπως το Black Sunshine και το Welcome to Planet Motherfucker.Χάρη σε αυτό το δίσκο το συγκρότημα τράβηξε τη προσοχή του κόσμου και έγινε γνωστό,ενώ με τον επόμενο δίσκο τους Astrcreep 2000,η δημοσιότητα τους μεγάλωσε ακόμη περρισσότερο.

Αυτός ήτανε και ο τελευταίος δίσκος της μπάντας.Ο Rob Zombie μετά τη δυάλιση τους ακουλούθησε solo καριέρα,και τα αποτελέσματα για αυτόν ήτανε κάτι παραπάνω από θετικά.3 δίσκοι που σφίζουν από δύναμη και ενέργεια,τρομερές πωλήσεις,η μιά συναυλία να διαδέχετε την άλλη,και η φήμη του Rob να έχει γίνει ιδιαίτερα μεγάλη,ειδικά στις Η.Π.Α.

Χάρη στην επιτυχεία του προσωπικού του σχήματος ο Rob μπ΄ρεσε να ασχολιθεί και με το κινηματογράφο,κυκλοφορόντας τις ταινίες House of 1000 corpses,The devil rejects-το οποίο στην Ελλάδα τιτλοφορείτε ‘Σάρκα και αίμα’-,ένα από τα 3 τρέιλερ ψεύτικων ταινιών της διλογίας Grindhouse,το Werewolf wome of the ss,και αυτή τη στιγμή ετοιμαζόμαστε να δούμε και την δικιά του εκδοχή στο αριστουργημαικό θρίλερ των 70’s,Halloween-γνωστό στην Ελλάδα ως ‘Η νύχτα με τις μάσκες’.

Αυτή είναι μια περίληψη της καριέρας του Rob Zombie.Εσάς ποια είναι η αποψή σας για αυτόν?

γαμεί ο Ρομπ…βγάζει ενα γνήσιο rock and rolla feeling που μαρεσει πολυ…το τελεύταιο αλμπουμ του ήτανε ψιλοπατάτα, αλλα γουστάρουμε τερμα Hellbilly Deluxe kai Sinister Urge

Δεν βρήκα να υπάρχει κάποιο θρεντ.
Πώς σας φαίνονται λοιπόν; :smiley:
Προσωπικά μ’ αρέσουν πολύ. Τι ριφιες Θε!

Welcome to planet motherfucker :!:

Εγώ μόνο το ‘‘La sexorcisto’’ έχω ακούσει αλλά με κούρασε κάπως… :? Όλα τα κομμάτι το ίδιο στυλάκι. Πάντως γούσταρα πολύ τη φωνή του Rob, μοιάζει και πολύ του Hetfield.

δεν τρελαινομαι κιολας,αλλα ειναι καλο συγκροτημα

Πολυ καλη μπαντα,κριμα που διαλυθηκε.και τι ειρωνια,προσφατα ξεθαψα απο τη δισκοθηκη μου το la sexorcisto που ειναι μεγαλη δισκαρα.

Χα χα ! Μία απάντηση! Χα χα!

Anyway, ακούμε ένα τραγούδι από τον καινούργιο δίσκο (Hellbilly Deluxe 2) που τελικά δεν θα κυκλοφορήσει… σήμερα αλλά μάλλον στις αρχές του 2010.

http://www.youtube.com/watch?v=DEL2KB70sdY&NR=1

Για να δούμε τι θα λέει και ο δίσκος…

Τον θεωρώ ταλεντάρα ! Τσεκάρετε και τις ταινίες του. :wink:

Τι Hellbilly deluxe 2 ρε?
Άρχισε κι αυτός τα σήριαλ?

[SIZE=“6”]REUNION WHITE ZOMBIE ΤΩΡΑ!!![/SIZE]

Να πας να τα πεις στο τόπικ των White Zombie που έχει ΔΥΟ απαντήσεις! :stuck_out_tongue:
Πάντως δεν το βλέπω για reunion…

Eτοιμο το μερτζ φιλτατε Bleedin’ :expressionless:

ε τον αθεόφοβο.!!

χαχαχαχαχ θεούλης!!!

Άκουσα από White Zombie τα Astro-Creep 2000 και La Sexorcisto: Devil Music, Vol. 1 και έχω πορωθεί άσχημα.Τέτοιο γκρουβ συν τη φωνάρα του Rob,ε τί άλλο να ζητήσεις δηλαδή…

Ας επεναφερο το thread,διοτι ο τυπος ειναι φοβερος.
Αγορασα προσφατα το ''La Sexorcisto: Devil Music, Vol. 1 ‘’ κ μου αρεσε παρα πολυ.
Τα riffs,τα φωνητικα,η μπασογκομενα,ολα…

Remake Halloween III…τώρα:p :slight_smile: :!:

Έχει λικάρει το νέο άλμπουμ του Rob, γενικά. Τώρα το ακούω, εντάξει μην περιμένετε πολλά πολλά. Δεν είναι σαν τους παλιούς καλούς zombie, είναι τέρμα πλαστικός ο ήχος αλλά για τη φάση είναι καλός απλά δίσκος.

σιγουρα δεν ειναι σαν τα παλια… αλλα παιζει ευχαριστα για αρκετες ακροασεις…
να ειμαι ειλικρινης το περιμενα χειροτερο…

Από το καινούριο άλμπουμ The Lunar Injection Kool Aid Eclipse Conspiracy που θα κυκλοφορήσει στις 12 Μαρτίου.

1 Like

Ελπιζω ο τιτλου του αλμπουμ (και το theme) να ειναι κραξιμο σε ψεκασμενους και μαλακιες που λενε