Robert Leroy Johnson

Μήπως ο μεγαλύτερος μουσικός που έζησε στον αιώνα που πέρασε?Ποιά είναι η άποψη σας?Αν απαντήσουν αρκετοί, θα επεκταθώ για τον Robert Johnson γιατί δεν βλέπω να απαντάει κανείς :slight_smile:

κατσε να το δει ο bluez οταν μπει, θα κατουρηθει απο τη χαρα του:)

Όντως! :stuck_out_tongue:

Στο θέμα τώρα, δεν τον γνωρίζω.

ειναι παλιος blues κιθαριστας…απο τους θρυλους του ειδους…8) 8) δεκαετιες 40,50 νομιζω με ακουστικη κιθαρα…εχω ακουσει καποια κομματια…ας τα πει ο bluezlick καλυτερα θα ξερει περισσοτερα σιγουρα:wink: :stuck_out_tongue:

εχω και γω αρκετα τραγουδια του…παιζει πολυ γαματη κ παρα πολυ ευχαριστη μουσικαρα

τι να πω για αυτο τον ανθρωπο…
μουσικος ως εκει που δεν παει!
ειναι αυτος που πηγε ενα βημα μπροστα τα blues του μισσισσιπι. αυτος που εδωσε στα blues εναν αλλο αερα .
αυτα που παιζει σε συνδιασμο με την φωνη δεν μπορει να τα παιξει κανενας μα κανενας!

Μιλαμε για τον απολυτο θρυλο των blues…ο ανθρωπος που συμφωνα με το θρυλο πηγε στα σταυροδρομια και εκανε συμφωνια με το διαβολο για να μην μπορει κανεις να παιξει μπλουζ σαν αυτον,με ανταλλαγμα φυσικα τη ψυχη του…:twisted:

Τι να πεις για εναν μουσικο τετοιου βεληνεκους…απλα respect!Εγω μπορει να μην τον θεωρω τον μεγαλυτερο μουσικο του προηγουμενου αιωνα,αλλα σιγουρα εναν απ τους επιδραστικοτερους!

Ποιά δεκαετία 40 και 50…
Πέθανε το 38 σε ηλικία 27 χρονών (όπως και ο Hendrix, o Brian Jones των Stones, o Morrison, και o Cobain για όσους θέλουν να πιστεύουν σε “διαβολικές” συμπτώσεις)

Όχι δεν είναι ο σημαντικότερος μουσικός του αιώνα (έτσι και αλλιώς είναι δύσκολο να επιλέξεις μόνο έναν) αλλά με έναν εντυπωσιακό τρόπο είναι από τους πιό επιδραστικούς.
Έγραψε μόνο 29 τραγούδια που να γνωρίζουμε τα οποία υπάρχουν σε 41 γνωστές ηχογραφήσεις. Οργιάζουν οι φήμες για “άγνωστα” τραγούδια και ηχογραφήσεις.
Υπάρχουν μόνο 2 φωτογραφίες του (η μία είναι στο avatar του Βluezlick) και αυτές βρέθηκαν το 73.
Υπάρχουν 2-3 θεωρίες για το πως πέθανε (δηλητηρίαση, σύφιλη, σύνδρομο Μάρφαν)
Υπάρχουν 3 ταφόπλακες γιατί ακόμα και το ακριβές σημείο ταφής του αμφισβητείται.

Όλα αυτά δίνουν άφθονο υλικό για μυθοπλασία αλλά δεν σε κάνουν τον σημαντικότερο μουσικό.

Με ενοχλεί και λίγο που το όνομα του έχει γίνει μόδα να xρησιμοποιείται από κόσμο που δεν έχει τόσο άμεση σχέση με την μουσική του όπως οι Thunder που λένε τον τελευταίο τους δίσκο “Robert Johnson’s tombstone”

+10537069 κ εγω δεν το θεωρω απο τους σημαντικωτερους μουσικους αλλα bluesman σιγουρα!

οι ηχογραφησεις κυκλοφορουν κ οι 41 σε μια συλλογη! δυστηχως δεν την εχω ακομα αλλα απο οταν την ειχα δει καπου ειχε πολλα απο τα ιδια κοματια σε αλλες εκτελεσεις.

βρεθηκε το σύνδρομο Μάρφαν αν δεν κανω λαθος αναλυοντας την φωτογραφια του

κ μακαρι να ηταν το μονο :lol:

εμενα να δεις! ακομα κ ταινια γυρισανε με τα σταυροδρομια η οποια δεν στεκη καθολου…η ανακριβεια στο μεγαλειοτης!

Ασε ρε εδω ειχα βρει ενα cd που εδειχνε απο εξω μια εκκλησια να καιγεται και ειχε κομματια απο black metal μπαντες, κατι (τωρα τραγουδια ηταν, ομιλιες δεν ξερω τι σκατα) απο τον la vey και ειχε μεσα και robert johhson ελεος.

[QUOTE=bluezlick;135116οι ηχογραφησεις κυκλοφορουν κ οι 41 σε μια συλλογη! δυστηχως δεν την εχω ακομα αλλα απο οταν την ειχα δει καπου ειχε πολλα απο τα ιδια κοματια σε αλλες εκτελεσεις.

Ναι, βγήκε το 90, την έχω. Έχει και τις 41 εκτελέσεις των 29 κομματιών, είναι λογικό να έχει τα ίδια κομμάτια σε πολλές διαφορετικές εκτελέσεις

βρεθηκε το σύνδρομο Μάρφαν αν δεν κανω λαθος αναλυοντας την φωτογραφια του

Σχεδόν σωστό, στην φωτογραφία φαίνονται κάποια συμπτώματα του συνδρόμου αλλά βέβαια φεν γίνεται νεκροψία από φωτό LOL

εμενα να δεις! ακομα κ ταινια γυρισανε με τα σταυροδρομια η οποια δεν στεκη καθολου…η ανακριβεια στο μεγαλειοτης![/QUOTE]

Aναφέρεσαι στο Crossroads του 1986 με τον Ralph Machio; Aυτό ήταν το Καράτε Κιντ με κιθάρες:D
Το μόνο που αξίζει είναι τα κιθαριστικά μέρη της μονομαχίας Macho-Vai στο τέλος (όπου τα blues licks licks του Machio τα έχει πάιξει ο παιχταράς Ry Cooder και τα νεοκλασσικά Arpeggios του στο τέλος ο Vai)

Αυτος δεν ηταν ο παππους που επαιζε με τις ταπες των βαρελιων στα αποστακτηρια στο Τενεσι???