Παρελθόν ο Robert Lowe από τους Candlemass

Οριστε και βιντεο με τον Leven [B]Candlemass - Prophet[/B]

…ομορφιές:):!:

δεν συγκρίνεται καν o leven με τη φωνάρα του lowe

Μακάρι να ναι για καλό και για τις 2 μπάντες. Ο Λοου είναι κορυφαία φωνή, αλλά θα ναι πάντα ο τραγουδιστής των θεών Solitude! Μακάρι να επανέλθει συγκροτημένος και επαγγελματίας μαζί τους.
Από την άλλη και ο Ματς είναι θεός και αφού ουσιαστικά και το 3ο Krux θυμίζει σύγχρονους Candlemass καλό θα ναι και ο Edling να επικεντρωθεί εκεί μαζί του να γουστάρουμε :slight_smile:

Ε καλά, χαίρω πολύ. Όλοι το ξέρουμε από πάντα ξέρω γω ότι καθαρά από πλευράς χροιάς και φωνητικών δυνατοτήτων ο Lowe ήταν και είναι ο ιδανικότερος αντικαταστάτης του Messiah. Απλά δεν κάνει για τους Candlemass. Δηλαδή φάνηκε, πώς να το κάνουμε. Θα μπορούσε να μας κάνει μέχρι και να ξεχάσουμε τον Messiah. Τελικά μας έκανε να τον νοσταλγούμε όσο ποτέ. Τί να πεις.

Δε νομίχω να υπάρχει κάτι καλύτερο για τους Candlemass στην παρούσα φάση πέρα από τον Leven, αλλά καθαρά για live καταστάσεις. Μία στούντιο δουλειά μαζί του θα είναι ανούσια δεδομένων των Krux.
Μόνο με Messiah σώζεται πλέον η κατάσταση τους, αλλά είναι αδύνατο με τις τόσες φορές που έζουν πλακωθεί, οπότε… let them rest in piece…

δεν ξερω με ποια λογικη αντιμετοπιζοντε απο μεριδα κοσμου σαν τελειομενο συγκροτημα ενω ολες οι τελευταιες δουλειες τους ηταν μια χαρα[και λιγα λεω]

ακομα και με τον lowe εβγαλαν δισκαρες

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ οι δουλειές με τον Lowe, αλλά πλέον όλα δείχνουν πως οδεύουν προς την διάλυση. Και αν ποτέ σκεφτούν να κυκλοφορήσουν δίσκο, το ιδανικό θα ήταν με Messiah, κάτι άλλο θα κατέστρεφε την τρομερή καριέρα τους…

O Lowe καλός, χρυσός, αλλά για τα live δεν έκανε. Ο Leven μια χαρά είναι. Να τους φέρουν όμως και από εδώ, να χαρούμε και εμείς :smiley:

[SPOILER]
:naughty::naughty:
[/SPOILER]

Για να τα λέμε όλα πάντως, ενώ το King of the Grey Islands ήταν πραγματικά μεγάλη δισκάρα, με το Death Magic Doom η μπάντα απέτυχε να δικαιώσει τις προσδοκίες που δημιουργήθηκαν για μια “αναγέννηση” σε σχέση με την καθαρά συνθετική δουλειά της και για ένα νέο σερί από δισκάρες, όπως στη δεκαετία του '80. Ήταν καλός δίσκος αλλά μέχρι εκεί, πολύ κάτω από το KOFTGI. Τελειωμένοι δεν είναι βέβαια συνθετικά (ο Leif δε νομίζω να εξαντληθεί ποτέ) κι ούτε νομίζω ότι εννοούσε αυτό ο Moon Madness. Όντως άλλοι είναι οι παράγοντες που - συμφωνώ - μπορεί κάποια στιγμή σύντομα να τους οδηγήσουν στη διάλυση.

Προφανώς και εννοώ ό,τι λέω… Πλέον με την φυγή του Lowe, o μόνος λόγος να συνεχίσουν οι Candlemass, προκειμένου να μην μείνει στην ιστορία ως η μπάντα με τους χίλιους τραγουδιστές, είναι να επιστρέψει ο Messiah και για το γαμώτο της υπόθεσης. Τους ακολουθώ από πολύ μικρός, είναι από τα λίγα μέταλ γκρουπ που ακόμα λατρεύω, αλλά ως εδώ… Ο Leven είναι το πασπαρτού του Edling, ας ελπίσουμε όμως ότι δεν θα ηχογραφήσουν στούντιο δίσκο με αυτόν…

Με το δεδομένο ότι δύσκολα θα τα βρουν με τον μοναχό, γιατί όχι να ηχογραφούσαν έναν τελευταίο δίσκο με τον Langqvist t και ο διέλυαν;

Έτσι θα ήταν καθαρά για εμπορικούς σκοπούς… Ό,τι έγινε στο πρώτο άλμπουμ δεν επαναλαμβάνεται, σε αντίθεση με τον mad monk όπου και είδαμε ότι μαζί του βγάζουν δισκάρες (Candlemass, 2005). Και γιατί για έναν μόνο δίσκο; Ο Edling είναι για μένα, μέσα στους 2-3 καλύτερους συνθέτες των τελευταίων 30 χρόνων, και όπως είπε και ο Γράκχος, έχει αστείρευτη έμπνευση (αν και διαφωνώ με όσα είπε για Death Magic Doom).
Το πρόβλημα πλέον είναι ο τραγουδιστής. Ποιος μπορεί να αντικαταστήσει τον καλύτερο και εκφραστκότερο τραγουδιστή των τελευταίων χρονων;

Μάλλον συμπαθώ τον Leven περισσότερο απ’ όσο εσύ, αλλά και πάλι πρέπει να πω ότι συμφωνώ απόλυτα μ’ αυτό που λες. Κι εγώ Messiah θέλω, τί να λέμε τώρα. Το πρόβλημα είναι ότι πραγματικά θεωρώ αδύνατη μια δεύτερη επιστροφή. Θυμάμαι ένα παλιό τεύχος του Χάμμερ με αφιέρωμα σε κλασσικά συγκροτήματα απ’ τα οποία έχουν φύγει βασικά μέλη τους (και παράλληλα μεγάλες μορφές του μέταλ βέβαια), γιατί έφυγε ο καθένας απ’ αυτούς, πόσο πιθανό είναι να γυρίσει κτλ. Για τους Candlemass, στην ενότητα “πόσο πιθανό είναι να γυρίσει”, έλεγε “πιο πιθανό είναι να γυρίσει ο Randy Rhoads στον Ozzy”. Προφανώς η ουσία αυτής της ατάκας ήταν το χάσμα ανάμεσα σε Messiah και Leif. Μετά από λίγα χρόνια έσπασε ο διάολος το ποδάρι του και αυτοί οι δύο είπαν να δοκιμάσουν για δεύτερη φορά μήπως μπορούν να συνυπάρξουν. Πάλι δεν τα κατάφεραν, πάλι σκοτώθηκαν μεταξύ τους, πάλι εκτός μπάντας ο Messiah. Τώρα να προσπαθήσουν για τρίτη φορά; Αν με ρωτούσε κάποιος, θα του έλεγα κι εγώ ότι είναι πιο πιθανό να δούμε επανασύνδεση των Beatles με αναστημένους τους Lennon και Harrison.

Γουστάρω πολύ Mats Leven, αλλά η φωνή του δεν είναι για Candlemass, δεν έχει μελαγχολική χροιά για να ταιριάξει με τις συνθέσεις του αρχηγού. Φαίνεται και στο βίντεο που τραγουδάει το Prophet… πιο ροκ και βρώμικα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχει κακή φωνή. Άλλωστε, είπαμε, υπάρχουν οι Krux.
To ξέρω ότι είναι όνειρο η επιστροφή Messiah, αλλά τι να κάνουμε που δεν μπορώ πλέον να φανταστώ άλλον τραγουδιστή;

Σε νιώθω. Κι εγώ μέχρι τώρα μόνο έναν μπορούσα να φανταστώ εκτός Messiah, αλλά με τις μαλακίες του μου χάλασε κάθε φαντασίωση. Αν είναι δηλαδή να έχεις για τραγουδιστή το δεύτερο καλύτερο και κάθε φορά που πας να τους δεις να ξενερώνεις, γάμα το κι άστο να πάει στο διάολο. Πάντως αν ο Leven τραγουδήσει σε νέο δίσκο μην ξεχνάς ότι δε θα είναι η πρώτη φορά που οι Candlemass θα έχουν μια φωνή διαφορετική απ’ το θρηνητικό στυλ που συνηθίσαμε από Messiah/Langquist/Lowe. Εκτός βέβαια κι αν δε σ’ αρέσουν δίσκοι όπως το Dactylis Glomerata και το From the 13th Sun, οπότε πάω πάσο.

Λατρεύω οτιδήποτε έχει τον Leif Edling στα credits! Ακόμα και το συγκριτικά πιο αδύναμο άλμπουμ τους (chapter 6) είναι καλό.
Την περίοδο που λες όμως δεν είχε τους Krux και μετέτρεψε τους Candlemass σε πιο ψυχεδελοσαμπαθική μπάντα, κυρίως με το μαύρο σαμπαθικό αριστούργημα From The 13th Sun (“dedicated to the greatest band of all time: Black Sabbath”, αναγράφει στα credits)
Και τα φωνητικά του Björn Flodkvist, που είναι ίδιου στυλ με Leven, κολλούσαν άψογα με το νέο ήχο τους.
Τέλωσπάντων, η αλήθεια είναι ότι με οποιονδήποτε κυκλοφορήσουν, αν δηλαδή, δίσκο, θα είναι τουλάχιστον αξιοπρεπής.

καλά σας χώνει το Chapter 6 ρεεεεεεεεεεεεεε :stuck_out_tongue:

σαγαπω :smiley:

Το Chapter VI ειναι πολυ δυνατος δισκος και με τιποτα, για εμενα τουλαχιστον, ο χειροτερος των Candlemass. Dactylis Glomerata και From The 13th Sun ειναι οι 2 χειροτεροι δισκοι, καταλαβαινω οτι ο Leif προσπαθησε το κατι διαφορετικο και πειραματιστηκε και υπαρχουν πραγματικα μεγαλες στιγμες και εκει, αλλα ενας Candlemass δισκος δεν μπορει να εχει μονο στιγμες… Και η φωνη του Flodkvist δεν μπορει να συγκριθει με τις φωνες των Langqvist, Messiah, Vikstrom και Lowe.

Στα του παροντος εμενα δεν με χαλαει δισκος με Leven, αλλα το να γυρισει ο Messiah ειναι φανταζομαι το ονειρο του καθε οπαδου της μπαντας. Τι ονειρο, φαντασιωση, αλλα ειναι παρα πολυ δυσκολο να συμβει. Απο την αλλη η ιδεα του Deckard για δισκο με Langqvist ειναι και αυτη τοσο θελκτικη… Το σιγουρακι ειναι οτι θελουμε και αλλο δισκο…