Robert Plant/alison Krauss - Raising Sand

Aπορώ που δεν έχει ξεκινήσει thread ως τώρα για αυτή την κυκλοφορία 8O

Ο Plant συνεργάζεται με την bluegrass τραγουδίστρια Alison Krauss και το αποτέλεσμα είναι ένα πολύ ενδιαφέρον άλμπουμ όπου παίζουν από “απρόβλεπτες” διασκευές (Τοm Waits) μέχρι δικές τους συνθέσεις (το Please read the letter του Plant πρωτοεμφανίστηκε πριν 10 χρόνια στο Walking into Clarksdale).

Αν:
-Σας αρέσουν οι προσωπικοί δίσκοι του Plant και ειδικά το Dreamland
-Συνηθίζετε να ακούτε και άλλα έιδη μουσικής εκτός από rock/hard rock
-Δεν θα ξενερώσετε αν ακούσετε banjo στην ενορχήστρωση:lol:

ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ ΑΦΟΒΑ! :thumbup:

χμ θα το παρω οπως και να χει αφου εχει πανω το ονομα του plant, αλλα αφου διασκευαζουν και waits. Την Krauss την ειχε και εξωφυλλο στο τζαζ&τζαζ αυτου του μηνα αλλα δεν διαβασα αν λεει τιποτα για τον δισκο.

δεν έχω ακούσει δισκογραφία από σόλο Plant, αλλά το δίσκο με Mighty Rearranger τον κατατάσσω πάρα πολύ ψηλά (top 20 αγαπημένων δίσκων άνετα). Παρόλα αυτά, αυτός ο δίσκος ακόμα δεν κατάφερε να μου κινήσει το ενδιαφέρον. Τον έβαλα να τον ακούσω μερικές φορές, αλλά μου ήταν τόσο αδιάφορο αυτό το country-blues-rock που άκουγα, που σχεδόν πάντα τον σταμάταγα πριν το τέλος του… Δε ξέρω αν είναι καλό ή κακό άκουσμα, αλλά σίγουρα δεν ήταν στο δικό μου στυλ

καλο κομμάτι το άκουσα στο δισκάδικο αλλά δεν τον άκουσα όλων ακόμη θα το πράξω το συντομότερο δυνατόν
Δημήτρη ειναι λίγο δύσκολο το είδος όντως αλλά και αρκετά ενδιαφέρον άκου ολο το δίσκο και ψάχτο λίγο καλύτερα

Eνδιαφερουσα δουλεια.Μου αρεσε αρκετα.ΔΕΝ το προτεινω στους ακροατες αυτου του φορουμ , γιαυτο και δεν το ανοιξα εδω αυτο το thread οπως εκανα αλλου

Eγώ όπως είδες το πρότεινα με προειδοποίηση/προϋποθέσεις :wink:
Ας κρίνει ο καθένας κατά πόσο θέλει να ακούσει κάτι που διαφέρει από αυτά που ακούει συνήθως…

Που άνοιξες thread για αυτό αν μου επιτρέπεις; 8)

Εξαιρετικός δίσκος…Ο Plant ήταν πάντα πολυσχιδής μουσική προσωπικότητα και η συνεργασία του με την θεα της bluegrass το αποδεικνύει άλλη μια φορά…Έχω κυριολεκτικά λιώσει το “trampled rose” του Waits …Tί υπέροχη διασκευή!!Αντεδείκνυται όντως για την πλειψηφία του φορουμ …αν κ δεν πιστεύω να χάσετε αν τον ψάξετε…:wink:

Μόλις άκουσα το δίσκο…Πάρα πολυ ωραίος αν και θέλει κάποια ακούσματα για μια ολοκληρωμένη γνώμη…Υπέροχη συνεργασία…Μου θύμησε αρκετά το πολύ καλό Dreamland…Για την ώρα μου έχει κολλήσει το Nothin’…

Δεν εχω ακουσει το δισκο αλλα ΑΥΤΗ θα φταιει που δεν θα βγουν οι zepps tour???χαλαλι της…:roll:

Πρεπει να τα σπαει ολα. Δυστυχως , το κερατο μου , δν το εχω ακουσει ακομα και θελω απιστευτα.

Yπέροχος δίσκος. Άργησα να τον ακούσω αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ

απολαυστικές μελωδίες,όμορφες ενορχηστρώσεις και φωνητικά υψηλού επιπέδου…:slight_smile:

Προτιμω το Lost Highway… :slight_smile:

Εγω οσο τον ακουω τον δίσκο κολλάω όλο και περισσότερο…Του πήγε τελικά το country του Plant.:stuck_out_tongue:

απο τα καλυτερα cd της χρονιας που περασε.μην περιμενει κανεις να ακουσει κατι που να χει σχεση με την μουσικη των ζεπελιν η αλισον ειναι καντρυ τραγουδιστρια.o plant με τις επιλογεσ του και τα cd που εβλαλε τα τελευταια χρονια δειχνει οτι αγαπαει πολυ την μουσικη ακομα .θα μπορουσε να πλουτιζει με περιοδειες των ζεπς ανετα οπως κανουν πολλοι αλλοι

Αναμφίβολα και για μένα, από τα καλύτερα του 2007.

Ταξιδιάρικο, όμορφο, μαγικό. Τέλειο!

:bow2:

Κανει ο μπαρμπας για κανα tribute band.