Αγαπημένος rock δίσκος για το 1974

Καιρό έχω να χτυπήσω :tomato:! Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

  1. Μεγάλη αδυναμία και μακράν ο αγαπημένος μου BOC δίσκος. Κομμάτια σαν τα Career Of Evil, Subhuman, Dominance And Submission θα τον καθιστούσαν πολύ δυνατό, αλλά είναι τα Flaming Telepaths και Astronomy στο τέλος που τον απογειώνουν σε δυσθεώρητα ύψη.

  2. Δεύτερος δίσκος για τους αγαπημένους Camel, ο οποίος είναι ο αγαπημένος μου και τον θεωρώ τον πιο αντιπροσωπευτικό τους. Έπη σαν τα Nimrodel/The Procession/The White Rider και Lay Fantasy τους καθιέρωσαν στην progressive rock ελίτ.

  3. Οι Gillan, Glover την κάνουν, τους αλλάζουν οι Coverdale, Hughes και οι Purple βγάζουν την υπερδισκάρα Burn. Το Stormbringer το θεωρώ κατώτερο και το βάζω πιο πολύ συμπληρωματικά.

  4. Τελευταίος Genesis δίσκος με Gabriel στα φωνητικά. Δεν είναι ο αγαπημένος μου, αλλά τον θεωρώ μακράν τον πιο φιλόδοξο τους και προφανώς ανήκει στις καλύτερς κυκλοφορίες του συγκροτήματος.

  5. Τελευταία δισκογραφική εμφάνιση για τους θεούς στα 70s και μάλιστα διπλή. Δισκάρα το Starless And Bible Black αλλά το Red είναι το κάτι άλλο, και μόνο το Starless να είχε και πάλι θα έμπαινε στα κορυφαία της χρονιάς.

  6. Δίσκος ορόσημο για το southern hard rock και για μένα ισάξιος του ντεμπούτου τους. Εκτός της super επιτυχίας Sweet Home Alabama εδώ περιέχονται κομματάρες όπως τα I Need You, Working For MCA, The Needle And The Spoon, Call Me The Breeze.

  7. Τώρα τι να γράψω για την αγαπημένη μου μπάντα. Αντικειμενικά πιστεύω ότι εκείνη την χρονιά ήταν στο δημιουργικό ζενίθ της, το Queen II είναι ο πιο θεατρικός τους δίσκος και με την μεγαλύτερη συνοχή, ενώ το Sheer Heart Attack εκπλήσσει με την ποικιλία και την αρτιότητα του.

8 ) Πρώτος δίσκος των Σκορπιών με τον Roth στην κιθάρα. Πλέον μπορώ να πω ότι είναι ο αγαπημένος μου 70s δίσκος τους, από τα λίγα albums που δεν κάνουν πουθενά κοιλιά.

  1. Επίσης πρώτος δίσκος των Άγγλων με τον Michael Schenker στην κιθάρα, και για τον περισσότερο κόσμο ο καλύτερος τους ever. Τι να πρωτοπείς για κομματάρες όπως τα Space Child, Doctor Doctor, Rock Bottom, Queen Of The Deep.

  2. Με πόνο στην καρδιά άφησα εκτός τα εξής:
    ALUSA FALLAX - Intorno Alla Mia Cattiva Educazione
    BAD COMPANY - Bad Company
    BIGLIETTO PER L’INFERNO - Biglietto Per L’Inferno
    THE COSMIC JOKERS - The Cosmic Jokers
    ELOY - Floating
    FOCUS - Hamburger Concerto
    GONG - You
    HAWKWIND - Hall Of The Mountain Grill
    HOST - Pa Sterke Vinger
    KISS - Kiss
    SUPERTRAMP - Crime Of The Century
    YATHA SIDHRA - A Meditation Mass
    YES - Relayer

Σιγα μην δεν αφηνες τους ALUSA FALLAX (δεκαδες καλυτερα αλμπουμς εκει εξω),χαχα.6 ευκαιριες του εδωσα,ανυπομονουσα να ξεκiνησουν οι Analogy.Ολοι οι δισκοι στο αρχικο ποστ ειναι Οροσημα (αν και οι LYNYRD SKYNYRD δεν μου αρεσουν ενω ουτε κοβω φλεβα για τους DEEP PURPLE).Ανετα εβαζα το ELOY - Floating στην θεση τους!!!

EEEELLLLLLLLOOOOOOOOOYYYYYYYYY RRRRRRRRUUUUUUULLLLLLLLLLLLEEEEEEEESSSSSSSSSSSS

ωχ ωχ!αρχισαμε παλι:lol:

τι δισκοι εβγαιναν τα 70ς ε?δεν τα εχω ακουσει ολα,αλλα θα ψηφισω mirage γιατι μπορει να τον ακουω κατι μηνες μονο,αλλα εχω δεθει μαζι του συναισθηματικα σε μεγαλο βαθμο.

[I]I saw you.Saw you sitting on a sunbeam[/I]

[B]Fly to the rainbow[/B] ρε μαν… 8)

και η ψήφος πάει…UFO με διαφορά.


:bye::bye::bye::bye::lock:

Δισκάρες γενικά,μόνο που βλέπεις Camel,Genesis,Queen και Skynyrd στο poll είσαι με δεμένα χέρια…

A μην το ξεχάσω.Εκείνη την χρονιά βγάζουν και οι ζωντανοί μύθοι οι Steely Dan δίσκο,όπως και ο Σαντάνα το αγαπημένο Lotus.Επίσης πρέπει να βγάζουν οι Rush και στάνταρ βγάζει ο Slowhand το 461 Ocean Boulevard και ο Gene Clark το No Other.

Δλδ βγάλε τους UFO από το Poll και κάτι τέτοια και χώσε κάναν Κλάπτον κτλ! :stuck_out_tongue:

Και μόνο που υπάρχει ο πορφυρός βασιλιάς δεν χρειάζεται να σκεφτώ τπτ άλλο. Δηλαδή σοβαρά ποιος δίσκος από όλους τους άλλους συγκρίνεται με το Red.
To Starless είναι ένα από τα καλύτερα κομμάτια που έχουν γραφτεί ποτέ.
Από την άλλη το Starless and Bible Black έχει μέσα το Fracture οπότε τα λόγια και για αυτόν το δίσκο είναι περιττά .

Οι Rush (που ειναι μεσα στις 5 αγαπημενες μου μπαντες) εβγαλαν τον ομωνυμο τους,που δεν ειναι ακριβως Rush.Τουλαχιστον οχι οι Rush που λατρευω.Πως να συγκριθουν με Genesis,King Crimson,Camel & Blue oyster Cult ας πουμε.Ε οχι!!![-X

Δύσκολη μάχη ανάμεσα σε King Crimson και King Crimson, αν και κερδίζει το Red.

Θα έπρεπε να αναφερθεί και το On the Beach του Neil Young

Κάτα τ άλλα σε μια Crimsonless χρονιά, Mirage και τα δύο των Queen θα έκαναν πάρτυ

Να μιλησει το συναισθημα η η αντικειμενικοτητα???

Και τα δύο οδηγούν στο link που πόσταρε ο Floydized. :wink:

Μεγάλη μάχη, φοβερή χρονιά. Το Floating και το Hall οf the mountain grill ίσως άξιζαν μία θέση στα βασικά υποψήφια, αλλά τι να βγάλεις κιόλας; Φοβερό poll για άλλη μία φορά από τον karamourtzouni. Well done mate!

Τοp3 για μένα, το Mirage, το Red και αυτό που ψηφίζω για προσωπικούς λόγους, γιατί συμβαίνει να είναι τοp5 αγαπημένος μου δίσκος:

[B]YATHA SIDHRA - A Meditation Mass[/B]

Έτσι, να προβοκάρουμε λίγο (πάντα θετικά). Πολύ ιδιαίτερο και μάλλον μοναδικό album.

Ου να μου χαθείς προβοκάτορα! Εγώ τελικά Queen το έριξα, ψηφίστε και οι υπόλοιποι ωρέ!

Από το thread με τα 10 αγαπημένα άλμπουμς.

Καταλαβαίνετε τώρα τι ψήφισα,έτσ’…?
Και δεν περιλαμβάνουμε live σωστά?Γιατί αν μπαίναν και τίποτα Irish tour κτλ μέσα θα χανόταν η μπάλα.

Δεν θα μπορουσα να διαλέξω κατι άλλο! Εχω πολυυυυ ψηλα αυτην την μπάντα!

Ειναι αρκετα που δεν εχω ακουσει, ουτε καν ολα του πολλα.

Παιζεται σκληρη μαχη αναμεσα σε Mirage, Starless, Relayer, Sheer Heart Attack. Οχι πως τα αλλα πανε πισω αλλα λεμε τωρα μωρε…

Mirage ή Starless? Οεο?

Όσοι το ρίχνετε στο άλλο πείτε τουλάχιστον τι ψηφίζετε όπως καλή ώρα ο DeKay και ο Steven, δεν κάνει κακό!

[B]Santana - Lotus[/B]

Ρε μαν, για studio albums αναφέρομαι, όχι για live!

Δεν είδα κάποιον σχετικό διαχωρισμό στο πρώτο ποστ γι’ αυτό το ανέφερα.