Αγαπημένος rock δισκος του 1986

Ακολουθώ και εγώ την τελευταία μόδα του φόρουμ.

9 δίσκοι εκ των οποίων οι 2 είναι από την εγχώρια σκηνή. Όλοι τους έχουν γράψει την δικιά τους ιστορία και στον χώρο τους θεωρούνται κλασσικοί.

Έλεγα να συμπεριλάβω και το Horse Rotorvator των Coil, αλλά το αφήσα εκτός λόγω του ότι πάει σε άλλα μονοπάτια… και έτσι έβαλα την επιλογή “ΑΛΛΟ” στη θέση του.

Έχει πέραση το '86 στα 3 τελευταία λεπτά. :stuck_out_tongue:

ΧΑΧΑΧΑΑΧΑ
Σε πέρασα για 3 λεπτά :stuck_out_tongue:
Και έχουμε μόνο μία ίδια επιλογή #-o

έδιτ: άκυρο 2 ίδιες επιλογές τελικά

Νοt My Cup Of Tea,αλλα ψηφιζω New Model Army.

πω μπλέξαμε τα μπούτια μας.

να κάνουμε πολλ με το ποιο απο τα δύο να μείνει;;; χαχαχαχαχα

Ε να μείνει το δικό σου. Εγώ είμαι μέτσαλ γουόριορ. :stuck_out_tongue:

Αφού έβαλες και NoMeansNo ρε ΠΑΝΚΗ! :stuck_out_tongue: Το Sex Mad το σκεφτόμουν και εγώ να το συμπεριλάβω. Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά καλύτερο από κάποια άλλα στο πολλ μου. Αλλά το κράτησα στα πιο γνωστά γκρουπ.

Α ρο νοου, να αποφασίσουν οι μοδς

Ναι άλλα έβαλα και Diamanda Galas που ακούνε οι μεταλάδες γιατί είναι σκοτεινή και την διασκεύασε ο Σάκης ο Τόλης

Ψήφισα το ντεμπούτο των Mission ως αγαπημένο απο τα του poll. Απο κοντά το Tinderbox της Siouxsie, απο τα καλύτερα άλμπουμ της στα '80ς.

Επίσης το “Blah, Blah, Blah” του Iggy Pop απο τα αγαπημένα μου της χρονιάς, το πιο κολλητικά πιασάρικο απο όλα τα άλμπουμ του ίσως! Real Wild Child, Cry for Love και δε συμμαζεύεται.

Οι Clan of Xymox μας παρέδωσαν επίσης ένα απο τα gothic διαμάντια των ‘80ς τότε, το “Medusa”… Ωστόσο οι Mission με κέρδισαν με μικρή διαφορά, γι’ αυτό και τους ψήφισα.

Τέλος, ξεφεύγοντας απο τον ευρύτερο ροκ χώρο (και αφού επικροτήσω το Horse Rotorvator, την δισκάρα των Coil που ανέφερε ο Παναγιώτης - την ίδια χρονιά βγήκε επίσης και το “Mind…” απο Skinny Puppy, εξίσου ενδιαφέρον δισκάκι), μάλλον ο αγαπημένος μου δίσκος όλης της χρονιάς είναι το μνημειώδες [B]Black Celebration[/B] απο Depeche Mode.

Από τα του poll, σίγουρα το Ghost of Cain, γιατί είναι από τα καλύτερα rock album γενικότερα. Κρίμα που οι αγαπημένοι μου Dead Kennedys, έβγαλαν ένα μέτριο album, το οποίο συνάμα ήταν και το τελευταίο τους. Αλλά για μένα το rock album του 1986 ήταν τo In Ancient Times των Vietnam Veterans. Ψυχεδέλεια στα πάνω της, τρομερές συνθέσεις και φοβερή ατμόσφαιρα από τους Γάλλους οι οποίοι μας προσφέρουν το αριστούργημά τους τη χρονιά αυτή.

Ε εντάξει, το Ghost Of Cain είναι το “μεγάλο” αλμπουμ σε σχέση με τα υπόλοιπα. Είναι και οι Smiths βέβαια αλλά αυτούς δεν τους κατέχω και πολύ.

The Last Drive - Underworld Shakedown είμαστε 8)

Α, και 2 παραλείψεις/προσθήκες (ε καλά),
Sonic Youth - Evol
The Wipers - Land Of The Lost (κάπως υποτιμημένο)

Γενικά έχει ΠΟΛΥ πράμα μιάς και το “Αγαπημένος [B]rock[/B] δισκος” χωράει πολλά πράγματα μέσα.

Γενιά του χάους:):!: (:p)

The Smiths φυσικά!! Δίσκος που έχει επηρεάσει γενιές rock συγκροτημάτων της βρετανίας και όχι μόνο…

Αν και υπεραγαπώ Dead Kennedys, για τη συγκεκριμένη χρονιά θα έλεγα το “Atomizer” των Big Black

[U]kerosene[/U]

EVOL ρε μουνια

Επίσης:

Swans - Greed
Skinny Puppy - Mind: The Perpetual Intercourse

Ένα ένα μου 'ρχονται!

Queen is Dead με τεράστια διαφορά από τον δέυτερο

Αυτό το άλμπουμ δεν το έχω ακούσει ακόμα…κακώς μάλλον πρέπει να αναπληρώσω
Χαίρομαι που υπάρχει η γενιά του χάους μέσα στο πολλ…Τεράστια μπάντα και επιδραστικότατη

Κάπως έτσι.