Καλύτερο rock bar στην Aθήνα

καφεδρα ειναι πολυ καλη επιλογη αν εχει καλο καιρο οντως :slight_smile: συνηθως εκει παω αν ειναι να βγω σε μαγαζι. βλεπεις λιγο πρασινο, ηρεμεις…

Ελα ρε! Υπαρχει ακομα? Μια φορα εχω παει ολη κι ολη.

[B]Πιο δηθενιά απο το one more δεν υπαρχει. Απο καθε αποψη. [/B]

Επισφαλες ροκ (βλέπε [B]παπακωνσταντινου[/B], [B]purple[/B] κλπ) και αναλογος κοσμος.
Οι θειες μου σιγουρα θα γουσταρουν κι αυτες. Και κατι τυποι σαν τον κυριακο [B]μητσοτακη[/B]. Ειμαι 100% σιγουρος.
Κάζουαλ τρεντο-ρόκ στυλακι. Τελειως φτιαχτο.
Αν θες να πας για ενα καφεδακι με τον-ην γκομενο-α απο το φροντιστηριο, ε μεχρι εκει.
Βεβαια για σουβλακια ειναι ιδανικο! Δεν το κανουν σουβλατζιδικο καλυτερα?
Το [B]blueprint[/B] που ειναι απατη, μπροστα σε αυτη την δηθενιά φανταζει ενδιαφερον. Για φαντασου κατάντια!:?

Παιδιά, εχει παει κανεις στο [B]κακοφωνίξ[/B] στους [B]Αγιους Αναργυρους[/B]?

^^^ μηπως ειναι και αυτο [B]δηθενια [/B]? :lol: νομιζω την παραχρησιμοποιησαμε αυτη τη λεξη για φετος…

έτσι όπως το πάτε με τις δηθενιές, το μόνο τρου μέρος θα μείνει να είναι κανένα κεμπαπτζίδικο στη κοκκινιά που θα το λένε αγκοπιάν.

ε κ αυτο τελευταια εχει χαλασει… οι μεριδες του εχουν γινει πολυ δηθεν…

Ακομα και αυτο καταντησε δηθενιά :lol:

Πανω στη Μπελογιαννη…? :-s

ναι κάπου προς τα κει αν θυμάμαι καλά, έχω να πάω από πολύ πιτσιρικάς

Ο Γρηγόρης [B]Αγανιάν[/B] είναι παλαίμαχος Έλληνας διεθνής ποδοσφαιριστής.

Γεννήθηκε το 1943 στο Αθήνα. Πρωτόπαιξε στην Αρμενική Ένωση κι αργότερα στον Παναιγιάλειο. Έκανε καριέρα στον Ολυμπιακό απο το 1964 εως το 1973, και φόρεσε και 1 φορά την φανέλα της Eθνικής Ελλάδας.

Γ. Κονδύλη & Τζαβέλλα :wink:

Αφου πιασαμε την περιοχη μου , το ονομα Paranoid το θυμαστε;

Εννοειται. Γραφικο και πιο χυμα μεταλο-κλαμπ. Όχι κατι φοβερο αλλά ε, ας πουμε πως καπως τρωγόταν.

Επισης επι της Κονδυλη (ή 7ης Μαρτου) υπηρχε για κάποια χρόνια ένα άλλο rock bar στον πρωτο οροφο οπου επαιζαν και live. Μου διαφευγει το ονομα. Αυτο το μερος ηταν απο τα λιγα αυθεντικα ροκ μερη κατα την αποψη μου. Δεν πανε πολλα χρονια που εκλεισε.

Κι αν παμε αρκετά χρονια πισω, σιγουρα οι πιο παλιοι μπορει να θυμηθουν και την Βικτωρια, μια υπογα πανω στην πλατεια στο περιβολακι. Αφησε εποχη.

Μιας και αναφερθηκε παντως, η λεξη [U]δήθεν[/U] αντιπροσωπευει την πλειοψηφια των διαφορων στεκιων που μονο ροκ δεν ειναι. Κατι αλλο ισως.

ετσι οπως το βλεπω εγω, νομιζω οτι τα μαγαζια πανε αναλογα τον Ιδιοκτητη. τι εννοω? αν ο ιδιοκτητης θεωρει το ροκ ΕΤΣΙ, ε ΕΤΣΙ θα ειναι και το μαγαζι του, οσον αφορα τη μουσικη και τη διακοσμηση/στυλ. αν ο ιδιοκτητης εχει μαθει οτι το ροκ ειναι 10-20 χιτακια και το μαγαζι του να ειναι μεσα στην κυριλα, ε ετσι θα το εχει κ θα προωθει οτι εχει “ροκαδικο”…

[B]Ακριβώς[/B]. Πολυ σοφα τα λες φιλε μου.

Ροκ δεν υπάρχει κατ’ουσίαν. Όμως εδω υπάρχει και κάτι άλλο:

Σε τουλάχιστον τρια απο τα μαγαζιά αυτα, οι ιδιοκτητες ειναι σκετη μαφια. Και μιλαω για μαφια που εχει σχεση με εκβιασμους, ξεκαθαρισμα λογαριασμων, όπλα, προστασίες κλπ.

Υπαρχουν βεβαια και περιπτωσεις ηθικομαλάκα ([B]Φιλαδέλφεια[/B]) αλλά και τυχάρπαστων οπως πχ εκείνο το ψωνιο απο την [B]Βοιωτια[/B] που εχει μαγαζι στην [B]Σαντορινη[/B] (οπου αμα εισαι και καλη γκομενιτσα παιρνεις το δεκαευρακι ή το εικοσαρικακι σου για να ψιλοκαμακωνεσαι και να φερνεις κοσμο στο μαγαζι).

Συναντας και λαμογια με νοοτροπια μπάτσου και καμια φορα αναρωτιεσαι τι σχεση εχουν ολα αυτα με τους στιχους απο [B]John Lennon[/B],[B] Bob Marley[/B], [B]Clash[/B] κλπ που ακουγονται απο πισω.

Και για να μην τρεχουμε πολυ μακρια, καποιος που ειχε ενα πολυ γνωστο [B]μεταλαδικο[/B] στο [B]Χαλανδρι[/B], μετα απο μερικα χρόνια ανοιξε ενα αλλο με ιδιο ονομα στη [B]Δάφνη[/B]-[B]πλατεια καλογηρων[/B].
Ε λοιπον αυτος εδω ο τυπος δεν ειχε ποτε προβληματα με αστυνομιες κλπ ακομα και μετα τον [U]δευτερο[/U] [B]θανατο[/B] απο μαχαιρωμα εξω απο το μαγαζακι του.
Εμ βεβαια. Οταν εχεις συγγενη ασφαλιτη δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα!

Παντως σπανιως συναντα κανεις αφεντικο που να γουσταρει πραγματικα την φαση, δηλαδη να νοιωθει την μουσικη και τον στιχο και να χτυπαει αληθινο[B] rock’n’roll[/B] στην καρδουλα του οπως εκεινος ο μαγκας στην [B]Νικαια[/B] (και δεν αναφερομαι στο [B]paranoid[/B] φυσικα).

Ας μην γελιόμαστε. Τα πιο πολλα μερη ειναι επιχειρησεις [U]αυστηρα&μονο[/U]. Απλα αντι για [B]Σταματη Γονιδη[/B] παιζουν ροκ.
Ναι, υπαρχουν οι εξαιρεσεις που πραγματικα χαιρεσαι διοτι αντιλαμβανεσαι οτι συναντας κατι αυθεντικο (οχι φτιαχτό) και τα ατομα εκει γουσταρουν αυτο που κανουν με ολη τους την ψυχη μα αυτες οι εξαιρεσεις ειναι απειροελαχιστες.

Χιλιες φορες προτιμω ενα καφεδακι η μια μπυριτσα στην [B]Ηλιουπολη[/B] στον “[U]καφενε[/U]” ή στο [B] Doors[/B] με εκεινον τον γραφικο ιδιοκτητη που ειναι στην κοσμαρα του κι ας τρως πρηξιμο ενιοτε, παρα κατι μερη του στυλ [B]Texas[/B] και [B]Le_Roi[/B] που ειναι μεσα στην επιφανεια και τιποτ’αλλο.

ποιο λες ? εβγαινα αρκετα Χαλανδρι κ Μαρουσι… αλλα με ιδιοκτητες δεν ειχα πολλα πολλα…

σε παρακαλω ας μην ξαναπουμε την λεξη “δηθενια” θα βγαλω σπυρακια :stuck_out_tongue: συμφωνια κυρίων ?

Από Ηλιούπολη είσαι???
Εγώ στον καφενέ πήγαινα συνέχεια μέχρι πριν από 2 χρόνια. Δεν του φαινόταν, αλλά έπαιζε φοβερή μουσική, απλώς ήταν χαμηλομένη και δεν μπορούσες να ακούσεις. Ατελείωτες ώρες αράγματος εκεί πέρα.

NoName στον Πειραια, απο τα τελευταια μεταλλαδικα (εχει κλεισει λογικα)
Ηχοχρωμα νεο στην Ιπποκρατους.
Αγκαθι στην Αττικης

Μη παω πιο παλια

Σε αυτα τουλαχιστον ακουγες metal metal, τουλαχιστον '80s που κινουμαι εγω

Σημερα metal καθαρο ακους στο Ragnarok αντε και στο Feelgood στην πλατεια αν παιζει ο Γρηγορης.
Hard rock και poser στο Legacy ψυρρη.

Ολα τ’αλλα παιζουν απ’ολες τις δεκαετιες διαφορα κραματα σκληρου ηχου (λιγο απ’ολα δηαλδη)

Το Excalibur πισω απο το Hilton παιζει συμπαθητικα

ναι εχει κλεισει το no name

περασαμε ωραια χρονια εκει…

Αν διαβασεις αυτα που εχω γραψει θα δεις πως συχναζα και συχναζω παντου.

Απο το [B]La Rocka[/B] στον [B]Πειραιά[/B] ([B]Καστέλλα[/B]) και τον “αέρα” ([B]Πετρούπολη[/B]) μεχρι το “budgie” ([B]Λαγονήσι[/B])

και το Jazz ([B]Κηφισιά[/B]) αν και αυτο το τελευταιο ειναι χεσε μεσα παρολο που εχει παραμεινει ανοιχτο (με μια εξαιρεση καποια live απο μια συγκεκριμενη [B]rock.n.roll[/B] μπαντα).

Ναι αλλα οταν μιλαμε για ροκ bar εδω μεσα, δεν εννοουμε μονο [B]metal[/B] μερη.
Διοτι οι:
[B]screaming trees[/B], [B]black flag[/B], [B]echo and the bunnymen[/B],

[B]frank zappa[/B], [B]elastica[/B], [B]ozric tentacles[/B], [B]nina hagen[/B],[B]γενια του χαους[/B]
και χιλιάδες αλλοι που εχουν ακουστει σε πολλα απο αυτα τα μερη και αρεσουν σε αρκετους εδω μεσα, δεν ειναι [B]metal[/B] ασχετως αν σε μενα αρεσει και το [B]metal[/B] το οποιο παραμενει ροκ ιδιωμα. Αν το καλοσκεφτεις υπήρχαν και υπαρχουν μερη που παιζουν [U]αχταρμά[/U] (λιγο απο ολα δηλαδη) και προσωπικα τα προτιμω.

35.000 ενεργές φυσαλίδες,ενισχυμένες με ένα απλά “ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΜΠΑΣΣΟ Ο ΠΟΥΣΤΗΣ, Ο ΚΑΡΑΚΑΡΓΙΟΛΗΣ ΝΑ ΣΚΙΣΩ ΤΑ ΓΑΜΩΠΤΥΧΙΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ? ? ?” έσκασαν κ τέλειωσαν. Με υπερπολλαπλό οργασμό τραγελαδικης dark space οντότητας.

Τελείωσε το θέμα λέμε, έληξε. Οποιος θέλει ας το πάει δικαστικά.

[B]DEAD SUN[/B] Kosmoγραμμα, το Γράμμα του Κόσμου .

:-s 8O

Pardon? Οριστε?
Να υποθεσω πως αυτο το εξωγηινο ηταν καποιο ειδος διαφημισης?
Sorry αν δεν το καταλαβα αν οντως ειναι κατι τετοιο!

Νεα άφιξη στου Ψυρρή.

[SIZE=“3”][U]DOLLHOUSE[/U][/SIZE] στην οδό Ωγύγου, από τη μεριά της πλατείας Ασωμάτων ανηφορίζοντας την Σαρρή κ στρίβοντας δεξιά στο στενό απέναντι από το θέτρο “Αποθήκη”, δίπλα από το παλιό Dada.

Με 2 αυλές, μια μικρή μπροστά και μια μεγαλύτερη πίσω(πιο ήσυχη και όμορφη), μακρόστενος εσωτερικός χώρος με ωραίες ταπετσαρίες και όμορφα χρώνματα, με τη μπάρα κ το booth στο κέντρο και απέναντι μεταξύ τους, δίνοντας μια πολύ φιλική εικόνα. Πεντακάθαρα ποτά με ιδιαίτερη έμφαση στα κοκτέηλ και παγωμένες draft μπύρες.

Στις μουσικές τώρα, δράση αναλαμβάνουν οι Γιώργος Αποστόλου και Χρήστος Παπαδάς (Red Fm), Thanos Jan (Innactive Messiah & 7 sins club) και από ότι έμαθα ακολουθούν κι άλλοι.

Πολύ καλός συνδυασμός από ανθρώπους έμπειρους στη νύχτα, με μεράκι πίσω από τη μπάρα και που ξέρουν την ροκ μουσική και την εξέλιξή της.