Καλύτερο rock bar στην Aθήνα

Παιδια τελικα τι γινεται με τον [B]Πειραια[/B] και τα προαστια του? Ξερετε αν υπαρχει τιποτα ενδιαφερον?

Δεν ξέρω ποιο έλεγες για το χαλάνδρι, πάντως μια φορά κι έναν καιρό υπήρχε το Τζάκι που κάτι έλεγε αν ήσουν 20 χρονών μαξιμουμ.

Κατά τ΄άλλα φέρτε πίσω το Outlaw εσείς οι ιδιοκτήτες του, να φύγει αρκετή από την κατάθλιψη.

Τον παρατατικό τον καταλαβαίνω, τον ενεστώτα όχι, αφού είναι όλα δήθεν! Μάστορα έχεις 40 πόστς στο φόρουμ και είναι όλα εδώ μέσα κράζοντας όποιο μαγαζί προτείνει ο καθένας…Αμα σε χαλάει, τι το πίνεις; Μη βγαίνεις καθόλου και είσαι κομπλέ :wink:

Εγώ βασικά ψήφισα Alley Cat αλλά μου έχει τύχει κάτι Παρασκευές και Σάββατα να φάω άπειρο “ουο ουο γιορ σεξ ιζ ον φάιαρ” και τα ρέστα. Αντιθέτως καθημερινές μου έχουνε τύχει χαρντκόρια (πάει καιρός όμως-ίσως κάποιος συγκεκριμένος DJ) ή και κάτι καλά σετάκια με Clutch, Magnet κλπ. Ξέρει κάποιος πιο τακτικός αν παίζει κάτι σε θέμα ανάλογα με τις μέρες;

[B]
Μηπως κανεις λαθος?[/B]
Ξαναδιαβασε προσεχτικα και θα δεις πως αναφερω [B]5 μερη[/B] που [U]λειτουργουν κανονικοτατα σημερα[/U] και στα οποια αιτιάζω θετικο χαρακτηρισμο.
Αλλά για να μην μπεις στον κοπο, τα αναφερω ξανα:

  1. Limbo ([B]Αιγαλεω[/B] - [B]Χαιδαρι[/B])

  2. Doors ([B]Ηλιούπολη[/B])

  3. καφενες ([B]Ηλιούπολη[/B])

  4. rebound ([B]πλατεια Αμερικης[/B])

  5. πατατρακ ([B]Περιστέρι[/B] - [B]Μπουρνάζι[/B])
    [I]Και να προσθεσω τα[/I]:
    κακοφωνιξ ([B]Αγιοι Αναργυροι[/B])

Dr Feelgood ([B] πλατεια Εξαρχεια[/B])

closer ([B]Ιπποκρατους[/B]).

Οπως παρατηρεις, κανενα απο αυτα τα μερη δεν βρισκεται στην ακυρη λιστα της συμφορας με ολα τα άλλα δηθεν ροκ μαγαζια.
Επισης, αν προσεξεις καλυτερα θα δεις πως [U]τουλαχιστον[/U] 2 συχνοτατα ενεργοι συμφορουμιτες εδω μεσα συμφωνουν μαζι μου. Αρα μαλλον δεν ειμαι ο μοναδικος εξωγηινος που υπονοεις.

Τελος να προσθεσω πως σε οτι γραφω συνηθως [U]δινω αρκετες λεπτομερειες[/U] και αλλες φορες [U]αντιπαραθετω επιχειρηματα[/U].
Δεν χρειαζεται να πω κατι παραπανω λοιπον.

To rebound πάντως που είναι και κοντά στη γειτονιά μου, είναι αρκετά γραφικό σου βγάζει κάτι από 80s. Βέβαια δεν το προτείνω σε μεταλάδες γιατί απλά δεν παίζει καθόλου μεταλ. Είναι σε πιο goth/punk/dark wave φάση.

τοτε θα γνωριζομαστε φατσικα σιγουρα.Ωραια περνουσαμε εκει περα.Κριμα που το μαγαζακι εγκαταλειφθηκε απο ολους για διαφορους λογους με συνεπεια να κλεισει:(

To noname ειχε κάποια αρνητικά αλλα απο θέμα μουσικής αξεπέραστο.

ναι
το θεμα σηκωνει συζητηση
που με φιλους-θαμμωνες την εχουμε κανει αρκετες φορες

παντως στο no name υπηρχε περιοδος που πραγματικα μπορουσες να ακουσεις τα παντα. απο demo κυκλοφορορια εως ακυκλοφορητο b-side!!!

Οπως η τουαλετα ε?
Χαχαχαχα

:lol::lol:Nαι και ο κλιματισμός.Μια φορά ενα καλοκαίρι όπως πήγα έφυγα,δεν άντεξα ούτε 5 λεπτά

Διαβασα οτι το πατατρακ ειναι απο τα καλυτερα μαγαζια και γελανε και τα βυζια μου.
Καποτε επαιζε γαμω τις μουσικουλες. Μετα το γαμησε και ψοφησε.

Δεν ειπωθηκε κατι τετοιο βεβαια. Ειπωθηκε πως σε σχεση με μερικα αλλα το [B]πατατρακ[/B]
([B]ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ[/B] - [B]μπουρναζι[/B] περιοχη) αιτιαζεται με θετικο προσημο (εστω ελαχιστα).
Και αν διαβασεις προσεχτικα θα δεις πως υπαρχουν πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο στην κριση μας εδω μεσα. Θα σου αναφερω εναν που δεν τον λαμβανεις καν υποψη και που εχει αμεσα σχεση με το ροκ.
Πηγαινε οποτε θες στο πατατρακ και πες πως εχεις ξεχασει το πορτοφολι στο σπιτι και ζητα απο τον Σπυρο να σε κερασει κατι. Οχι μονο αυτο θα κανει αλλα θα σου προτεινει να παιξετε και ενα [B]ταβλακι[/B]. Το ροκ δεν εχει να κανει μονο με την μουσικη οπως εσυ το αντιλαμβανεσαι. Εχει να κανει και με τον ανθρωπο.
Πηγαινε τωρα πχ στο [B]ALLEY CAT[/B]
([B]ΓΚΑΖΙ[/B] περιοχη) και κανε κατι παρομοιο και μετα κοιτα στην γωνια να δεις αν ερχομαι. Τοσο απλά.

Δηλαδή εδώ μιλάμε για τα χύμα ροκ μπαρ μόνο;

To Αlley Cat είναι το πιο σοβαρό μπαρ που υπάρχει πλέον. Οι dj και το προσωπικό είναι τα παιδιά της διπλανής πόρτας που με όλη την καλή διάθεση σε εξυπηρετούν. Από μουσική τα πάει πολύ καλά, αυτό είναι και θέμα γούστου βέβαια, όσο για το χώρο μια χαρά ειδικά το καλοκαίρι.

Επειδη το ακουω πολυ το Αλλευ (Κεραμεικο-Γκαζι δεν ειναι?), τι μουσικη παιζει συνηθως?

Τώρα γίνεσαι κακός. Αφού είναι γνωστό ότι ανοίγεις ένα μαγαζί όχι για οικονομικούς λόγους αλλά για να χαρακτηρίζεσαι ως true στους σχετικούς κύκλους! Επομένως ένα μαγαζί μετράει μόνο άμα μπορείς να τη βγάλεις στο τζάμπα.

Αλλιώς είναι δήθεν-θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό μετά από τόσες σελίδες θρέντ:!:

Σ/Κ θ’ ακούσεις από Kings of Leon μέχρι Audioslave, Pearl Jam (rearviewmirror συνήθως :p), Soundgarden, Kyuss, Monster Magnet κλπ.

Είναι λίγο κασέτα αλλά το αγαπάω αυτό το μαγαζί γαμώτο.

Από μουσικής πλευράς, τα Σάββατα που παίζει ο Λεωνίδας πολλές φορές είναι 100% άψογα με τα στανταράκια του αλλά και τις μικροεκπλήξεις. Άλλες φορές βέβαια είναι πιο αδιάφορο, αλλά σε γενικές γραμμές περνάς καλά. Επίσης, μεσοβδόμαδα παίζουν καλά one-off αφιερώματα, όπου με το δεδομένου του λιγότερου κόσμου (και κυρίως του άσχετου κόσμου), είναι ακόμα πιο χαλαρό και κόζυ το μέρος.

Το βασικό του μειονέκτημα είναι ότι είναι πολύ ακριβό.

παιζει 70’s hard rock, classic metal, glam metal ή prog rock? απο οτι εχω καταλαβει οχι ε?

Αμα δεις τι λαμογια και εκβιαστες εχουν τις περισσοτερες απο αυτες τις επιχειρησεις (καμια σχεση με ροκ κατ’ουσιαν) θα το σκεφτοσουν διαφορετικα.

Ελα ντε ομως που υπαρχουν και καποιοι πιο αυθεντικοι ανθρωποι εκει εξω που εκτος απο οικονομικους λογους προσπαθουν και καταφερνουν να λειτουργουν αλλιως (οσο μπορουν και οσο τους παιρνει) αλλά απο οτι καταλαβαινω αυτου του ειδους οι μαγαζατορες χαρακτηριζονται ως [U]γραφικοι[/U] συμφωνα με την λογικη που υπακουει στην σκληρη πραγματικοτητα της αγορας διοτι ουτε στο [B]woodstock[/B] βρισκομαστε ουτε σε αλλες εποχες.

Κατα τα αλλα δεν εχει νοημα να μιλαμε ουτε για μουσικη, στιχους κλπ αφου ουσιαστικα ο σκοπος ενος αφεντικου δεν εχει σχεση με το αν αν το μαγαζι παιζει πχ [B]Kyuss[/B], [B]judas priest[/B], [B]anathema[/B] ή [B]πλούταρχο[/B], [B]καλομοιρα[/B] και [B]ρουβα[/B]. Δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ διαφορα λοιπον. Μονο ο dj αλλαζει διοτι οι αντιληψεις παραμενουν [U]σχεδον[/U] ιδιες.

Are you sure? Διοτι δεν μιλησαμε για τζαμπατζηδες. Το παραδειγμα ηταν συγκεκριμενο και οχι ειδικο.

Καλά, ούτε ο ίδιος δεν κατάλαβες τι είπες.