Καλύτερο Rock Bar στην Θεσσαλονίκη

AΣΧΕΤΟ
ΗΟΚΑΜ έχεις και γ@#* τα Αvatar8O

ΤΑ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ROCK BARS ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ: (ΜΕΡΙΚΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΟΜΗ)

  1. ROLLING STONES - ΣΤΗΝ ΑΓ. ΣΟΦΙΑΣ

  2. LIBIDO - ΣΤΑ ΛΑΔΑΔΙΚΑ

  3. LUCKY LOUK - ΣΤΗΝ ΠΡ.ΚΟΡΟΜΗΛΑ

  4. AKTHNA - ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΧΝΗ

  5. ZERO CLUB - ΣΤΗΝ ΑΙΣΩΠΟΥ (ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ Λ.ΜΑΡΓΑΡΙΤΗ)

  6. ΕΚΚΕΝΤΡΩΝ - ΠΕΡΙΟΧΗ ΛΕΥΚΟ ΠΥΡΓΟ

  7. ARK - KONTA ΣΤΗΝ ΡΩΜΑΝΟΥ

  8. BERLIN - ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΟΥ ΙΩΣΗΦ

Οι νεοι χρηστες σε ενα φορουμ εχουν το κακο να ανακινουν πολλα “αρχαια” τοπικ. Ας ζητησω προκαταβολικα μια συγνωμη γιαυτο αλλα ρε μαγκαι δεν μπορεσα να μη σχολιασω με αυτα που διαβαζω εδω μεσα.

Το καλυτερο μαγαζι ειναι παντα σχετικο αφου εξαρταται απο βιωματα/θαμωνες/γκομενες που πιθανον εχεις μπανισει, ή εχεις κάνει πέσιμο ή απλα πήρες υλικο για το σπίτι ως κλασσικη κοτα που εισαι.

Αλλα βλεπω να λετε για “δηθεν ροκαδες” “ασχετους που θελουν maiden” “σκυλαδες που θελουν να το παιξουν μεταλ” και αλλες τετοιες πιπες.

Ηθελα να ξερα τι βγαινετε εξω αφου ολα ειναι τοσο χαλια. Κοσμος για τον πουτσο/μουσικη για τον πουτσο/ μαγαζια για τον πουτσο. Προσωπικα και μη εχοντας χρονο πλεον να βγαινω μεσοβδομαδα, οταν ειναι να παω σε ροκ μπαρ διαλεγω το ντιζυ αφου μια χαρα περναω εκει.

Οταν ημουν κοπριτης φοιτητης και εβγαινα στα μαγαζια γενικως, υπηρχε τρομερο ποσοστο κοσμου που ηταν εκει για να κραξει.

Ειτε προσπαθωντας να επιδειξει μουσικες γνωσεις, ειτε προσπαθωντας να προσβαλλει τα γουστα οσων ηταν σε αντιπαλα στρατοπεδα (thrash vs epic κοκ) ειτε χλευαζοντας οσους χτυπιοντουσαν με iron maiden. Γιατι κατα κανονα ο ψαγμενος και ψημενος μεταλας δεν γουσταρει iron maiden που τους ακουει ο καθε σκυλας που θελει να το παιξει μεταλ (μιας και στα σκυλαδικα δεν παιζουν γκομενες, ολα τα μουνια στο μεταλ ειναι, γιδια).

Συνηθως βεβαια ολοι αυτοι ηταν οσοι δεν πηδουσαν ποτε (τις λιγες θαμωνες των metal bars). Απλα την επομενη φορα που θα κραξετε τα σκυλαδικα σκεφτειτε οτι επιδειξη κανουν εκεινοι, επιδειξη και εσεις.

Μιλαω για Θεσσαλονικη αλλα υποθετω οτι και Αθηνες το ιδιο ειναι.

Αν δεν θελετε να συνεχιστει το αρχαιο αυτο τοπικ, δεχομεθα παναγιες με πμ.

Η αληθεια ειναι οτι ολα τα μαγαζια εχουν τα ελατωματα τους, ονοματα δεν θα πω γιατι δεν εχω διαθεση να δυσφημήσω κανεναν αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι σε αλλα μαγαζια μπαινεις κ εχει 5 αντρες μεσα κ καμια γυναικα, σε αλλα παιζουνε μονο σουπες οι priest ειναι 40 χρονια μπαντα κ στα μαγαζια βαζουνε μονο το painkiller κ το breaking the law, σε αλλα μαγαζια τα ξυδια τους ειναι πετρελαιο κανονικο με 2 ουισκια τα βλεπεις ολα κ σε αλλα στο κλεισιμο μαζευουνε τους ξηρούς καρπους απο τα μπολακια κ τους ξαναβαζουνε την επομενη μερα τραγικα πραγματα:?

EIGHTBALL

Πως σας φανηκε το νεο cult καρντασια μου;
Μια φορα εχω παει, μπορω να πω οτι μου αρεσε αρκετα εως πολυ. Κοσμος πολυς, χωρος μικρος αλλα ομορφος, τωρα που ανοιξε και ο καιρος, αν θες αραζεις εξω και χαζευεις περατζαδα στα Λαδαδικα.

Καιζερ βαρελι 3,5 ευρω… πολυ καλη τιμη. Ειδικα σε συγκριση με αυτες που διαβαζω στο τοπικ των πρωτευουσιανων, μιλαμε για οικονομικο παραδεισο (γενικα στα ροκ μπαρς της Θεσσαλονικης).
Περιμενα να δω κατι αναλογο με το cult της Κουσκουρα (εκει το ειχα αφησει το συγκεκριμενο μαγαζι) αλλα καμια σχεση. Πιο mainstream κοσμος σε σχεση με τοτε (ετσι κ αλλιως εχει γινει πιο πολυ της μοδας η φαση “ροκαδικο”) και χωρος καθαρος.

Πιο κατω ειναι και το 8ball, στο αλλο τετραγωνο το dizzy και ετσι η περιοχη μυρίζει μεταλλο!:lol:

Απο μουσικη τωρα… καλα επαιζε ο dj (για τα δικα μου γουστα) εστιαζοντας πιο πολυ σε poser, hard rock και heavy (που κατα γενικη ομολογια ειναι οτι πρεπει για διασκεδαση).
Θα κριθει ομως την επομενη φορα ωστε να δουμε αν και εδω εχουμε τη γνωστη παθηση “προγραμμα-κασσετα”.

Το τελευταιο ηταν ο λογος που το dizzy εφαγε Χ απο εμενα λογω εμετικα ιδιων τραγουδιων καθε Παρασκευη απο τον καραφλο dj.

Απο τη στιγμη που μπαινει το send me a sign, ξερεις για το επομενο 2ωρο [U]ΑΚΡΙΒΩΣ[/U] τι θα ακουσεις χωρις μιση παραλλαγη.

Εχουν πλακα ορισμενοι djs που βρισκουν ενα κομματι “εκπληξη” απο μια μεγαλη μπαντα και το ιδιο κομματι το βαζουν καθε εβδομαδα χωρις να λειπει ποτε απο το playlist. Αν πχ θες να ακουσεις το flash of the blade πας στο dizzy οποιοδηποτε Σαββατο. Και εκατονταδες ομοια παραδειγματα…

Ενταξει, το CULT φερει βαρυ ονομα, που προφανως δεν μπορει να το ‘σηκωσει’, ουτε αν συγκριθει με το παλιο στην κουσκουρα ουτε με το λιγοτερο παλιο που ηταν επισης στα λαδαδικα. Η μουσικη ειναι εγγυηση οκ, αλλα ο χωρος ειναι υπερβολικα μικρος (ουσιαστικα ενας διαδρομος) με ‘κρυα’ διακοσμηση…

Σε ο,τι αφορα το dizzy εχεις δικιο, πιο mainstream/ραδιοφωνικα κομματια πεθαινεις…

Eγω θα στηριζα τωρα το καλοκαιρακι μαγαζι που να παιζει χεβι μετσαλ (οχι System of a Down Rammastein και τετοιες παπατζες) με τραπεζακια εξω σε Βαλαωριτου βαση κιετσι. Να καθεσαι εξω και να τσακιζεις μπυρονια βλεποντας την περατζαδα.

Μιλαω για φαση με τραπεζια κι ετσι και δεν εννοω τα 3 σταντ που εχει εξω στο καλτ ας πουμε.

Ενα μαγαζι στη Βαλαωριτου καινουργιο που λεγεται Woostock χθες βαραγε Die Die My Darling. Εχουμε ιδεα τι παιζει γενικα εκει?

Βασικα σαν χωρο προτιμω το τωρινο σε σχεση με το παλιο. Περασαν τα χρονια βλεπεις και εμαθα να εκτιμω εννοιες οπως η καθαριοτητα ας πουμε :lol:

btw … με την ιδιοκτησια τι παιζει ξερει κανεις; Δεν ειδα “Pierre d’ Aubusson” και τέτοια… Μαλλον εχω μεινει πισω.

Οσο για τη φαση βαλαωριτου και τραπεζακια εξω με heavy metal υποκρουση, θα με εψηνε απειρα αλλα δεν…

Πέρα από τιμές δεν βρήκα κάτι στο Cult για να με αρέσει…

Ο χώρος είναι κακός…όχι γιατί είναι μικρός αλλά γιατί είσαι ουσιαστικά πάντα στο διάδρομο από όπου θα περάσουν όλοι τουλάχιστον μια φορά…
Επίσης σαν διακόσμηση δεν έχει καμιά προσωπικότητα…Είναι ένα κλασσικό clubάκι στο οποίο ο τυπάς πέταξε 8 αφίσες και άλλαξε την ταμπέλα…

Για μένα δεν θα έπρεπε να ονομαστεί Cult…Δύσκολα θα δούμε ανάλογο μαγαζί με εκείνο της κούσκουρα… Είναι πολύ βαρύ όνομα για να το κουβαλάς έτσι απλά…[-X

Από τα μαγαζιά προτιμώ το ARK… Η μουσική σε νορμάλ επίπεδα όπου μπορείς να μιλήσεις με την παρέα σου χωρίς να φωνάζεις και να βουίζουν τα αφτιά σου…

Θέλω να πάω και στο ummagumma που έχει ανοίξει σχετικά πρόσφατα…Τρίτες έχει βραδιές stoner… Έχει πάει κανένας από δω μέσα να πει εντυπώσεις?

Να ζητησω μια συγνωμη απο τους dj που τοσο εχω θαψει γιατι παιζουν αποκλειστικα και μονο τα ιδια 100-150 τραγουδια καθε νυχτα.
Δεν φταινε οι κακομοιρηδες αλλα ο κοσμος…

Παραδειγμα: Παω την Παρασκευη και ζηταω απο τον dj να βαλει Kyuss. Οχι τιποτε τρομερα πρωτοτυπη επιλογη δηλαδη… Kyuss ζητησα γαμω το κερατο μου. Απλα τυχαινει στα μαγαζια να μην πολυπαιζουν (βασικα εγω δεν εχω ακουσει ποτε μου). Ε με το που σκαει το green machine παρατηρω τον κοσμο να ειναι παγωμενος/ξενερωμενος/αηδιασμενος.

Το να σε χαλαει τοσο πολυ το εν λογω ασμα εστω και αν δεν το ξερεις… ειλικρινα δεν στεκει. Δε μπορει να δηλωνεις ροκομεταλας και να σε χαλαει τοσο το green machine. Καταλαβαινετε τι θελω να πω πιστευω…

Οταν -επιτελους- τελειωσε αυτο το αγνωστο κομματι και ο dj καταλαβε τι μπαρουφα εκανε που με ακουσε, εκανε το αυτονοητο: Εβαλε το got the time απο Ανθραξ για χιλιοστη φορα. Ειναι ενα απο τα παρα πολλα τραγουδια που παιζει [U]απαραιτητως καθε εβδομαδα[/U] και οποιος αμφιβαλλει, πονταρω το νεφρο, τη σπλινα και τα συκωτια μου.

Ε… ο κοσμος (οι φατσες ειναι ιδιες καθε φορα στο μεταξυ) εκει, ξεσαλωσε, εξεπλαγη ευχαριστα και κοπανηθηκε με την ψυχη του. Τι και αν πριν μια εβδομαδα ακριβως, την ιδια ωρα ακριβως, εκανε το ιδιο πραγμα ακριβως, με το ιδιο τραγουδι ακριβως; Εκει ο κοσμος… μη τυχον και αλλαξει κανα τραγουδι και βαλει κατι που δεν το ξερουμε!

Πιστευω λοιπον οτι οι dj απλα κανουν τη δουλεια τους… να ευχαριστουν τους πελατες τους. Και επειδη δε μπορει ολοι να εχουν αδικο και εγω δικιο, ε …got the time λοιπον και 100 κιλα πωρωσης και ενθουσιασμου!

μόνο dizzy έχω πάει. μου άρεσε, συνάντησα και τον donnie εκεί, οπότε στηρίζω 8)

Από την επόμενη βδομάδα ανοίγουμε το επόμενο (rock) bar στην Θεσσαλονίκη.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100000185566822&ref=ts#!/profile.php?id=100002572124623

Είστε όλοι ευπρόσδεκτοι και ελπίζω να σας αρέσουμε.

Το rock μπήκε σε παρένθεση γιατί δεν εμφανίζεται πουθενά στο όνομα του μαγαζιού αλλά τι να κάνουμε.Αυτή την μουσική ακούμε! :slight_smile:

Dizzy και Harley λένε.ειδικά το harley,αλλά [SPOILER]απαιτώ να γίνει θέμα και για τα ένδοξα φαγάδικα της συμπρωτεύσας και κυρίως τα ζαχαροπλαστεία της.Το τσουρέκι στον τερκενλή και το ταούκ γκιογκσού μαστίχα στον χατζή δικαιούνται δικό τους τόπικ.Λέγεται ότι κάποτε μέχρι και την Κατρίν Ντενέβ ξελόγιασαν.[/SPOILER]

Πλεον, ΜΟΝΟ [B]HARLEY[/B] !

Αυτο το Amsterdam Bar που ακριβως βρισκεται? Υπαρχουν πληροφοριες?

Thx a lot dude

Dizzy είμαστε, κυρίως λόγω της ξανθιάς σερβιτόρας που όταν ρίχνει το τσουλούφι μπροστά μοιάζει με τον Sephiroth. <3

ααααααχ :stuck_out_tongue: