Καλύτερο Rock Bar στην Θεσσαλονίκη

Πρόχθες πήγα στο άνοιγμα του Rover (Hangover Bar).Πολύ ωραία το στήσαν το μαγαζί τα παιδιά (πρώην κρικέλας στα λαδαδικα).Super και την επόμενη μέρα για καφέ στα τραπεζάκια με εξώφυλλα από Godspeed,Bad Religion,RHCP.Floyd μέχρι Vodka Juniors.Το προτείνω…

(Αφου πρώτα περάσετε από το Amsterdam Bar) :smiley:

τι μουσική παίζετε πάνω-κάτω;
στο άμστερνταμ

Σωστά… εμείς ήμασταν… next time θα τα πούμε…

Κατά κύριο λόγο ολό το φάσμα του rock.Μπορεί να είναι beatles,editors,faith no more,pantera.Μπορεί να είναι ska,reggae,trip hop.Ολα χωράνε,με την σωστή σειρά και την καταλληλη στιγμή. :slight_smile:

Καλή φάση, πέρασα και γω κατά τις 3 και κάτι το Σάββατο και παίζατε BLS νομίζω :stuck_out_tongue:

Δεν καθήσαμε γιατί είμασταν 5-6 και εκείνη τη στιγμή δεν χωρούσαμε με τίποτα:p

Άλλη φορά σίγουρα όμως.

Nice.επειδή δεν έχω πάρα πολύ χρόνο,δν γράφω πολύ στο forum.τι να κάνεις,έχουμε και τα κείμενα.Πάντως αν κάποιος από το rocking ερθει,ας πει ένα γεια.Θα χαρώ να γνωριστούμε. :slight_smile:

[U]Σημειωση:[/U] Oλα τα παρακατω δεν τα λεω για να φανω ο γαματος που θελει να ακουει μονο ψαγμενα πραγματα, αλλα πραγματικα γιατι η κατασταση ειναι ανυποφορη. Μιλαω για το Dizzy φυσικα.

Παμε λοιπον με την παρεα χθες, μετα απο πολλους μηνες, στο ‘δημοφιλες’ dizzy…

E δεν γινεται ρε ανθρωπε στις 4 ωρες που καθισαμε να βαζεις 3 iron maiden, 3 metallica, 4 rammstein, 2 nightwish, 2 helloween, 2 blind guardian, και τα γνωστα απο ratm, soad, disturbed, anthrax, sabaton που βαζεις ΚΑΘΕ σαββατο την τελευταια δεκαετια !!!

Και μιλαμε φυσικα για τα υπερ-χιτς της καθε μπαντας.
Ουτε καν η παραμικρη εκπληξη στην επιλογη του τραγουδιου !!
Περαν του οτι ειναι απαραδεκτο να εισαι dj σε ροκ-μεταλ μπαρ και να βαζεις σε μια βραδια ενα συγκροτημα 2 και 3 φορες, ενω αυτη η μουσικη εχει απειρο ευρος επιλογων…!

Ποσο να αντεξει ενας ανθρωπος οταν βγαινει για μπυρα και ακουει για εκατομμυριοστη φορα το Trooper, το Αces High, το Two minutes to midnight, το Μirror mirror, το Valhalla, το Future World, το I Want Out, και φυσικα μπορειτε να μαντεψετε ποια ηταν και τα αλλα τραγουδια απο τα υπολοιπα συγκροτηματα που αναφερω ενδεικτικα παραπανω…

Δεν εχω και την απαιτηση ολα τα μαγαζια να εχουν τις γαματες επιλογες του Harley ( κι ας μην τα ξερει ολα ο καθε πελατης του μαγαζιου, που ομως παιζει hardrock/metal και το τηρει με σεβασμο και αγαπη για την μουσικη αυτη συνδυαζοντας underground και mainstream μπαντες/τραγουδια )

αλλα πραγματικα, η σουπα του dizzy ειναι ΑΝΥΠΟΦΟΡΗ !!!

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ, ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΟ !!! ΚΟΥΡΑΣΗ Η ΦΑΣΗ, [B]ΚΟΥΡΑΣΗ[/B] !!!

+άπειρο, αυτός/αυτοί που παίζουν Σάββατο στο ντίζζυ είναι για σκότωμα.

Στο Dizzy πάει κόσμος που θέλει να πιει ποτό με 6? και φυσικά Μύθο με 2?.
Πήγα ξανά την Παρασκευή (για τον παραπάνω λόγο) και το πρόγραμμα ήταν όπως ακριβώς στις τόσες Παρασκευές που έχω πάει αυτή την χρονιά. Τραγικό μαγαζί.
Αλλά βέβαια όταν είσαι σε φάση “ρε ούτε ένα γνωστό δεν βάζει”, ε πάρε την σούπα σου και άντε γεια.
Ρε μαλάκες, βάλτε Maiden πχ αλλά όχι το Trooper. ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ.

Να μην παραλείψουμε και τον ύμνο, “…ροκάς πήγε και έγινε και ρούφαγε χασίσι…”

Εγω παντως μαγκες οταν ειχα ανεβει Σαλονικα για να δω Manowar μετα την συναυλια ειχα παει στο 8ball και περασα καλα.Εχωνε καλα κομματια!!!

8ball είναι αλητεία ρε :slight_smile:

Ετσι!!!:drunk::thumbup:

Το ωραιο στο dizzy ειναι η εμφανης δυσφορια των θαμωνων αν παιξει κατι ξεχωριστο απο οσα ειπατε και ο εμφανεστατος ενθουσιασμος οταν βαλει ξανα και ξανα κατι απο τα παραπανω.

το μόνο ωραίο στο ντίζζυ είναι η ξανθιά σερβιτόρα, μην τα ξαναλέμε.

Αυτο οφειλεται σε δυο πραγματα κατα τη γνωμη μου:

  1. Το ‘‘ευρος’’ του κοσμου που μαζευει σε σχεση με τα αλλα μαγαζια στα λαδαδικα ειναι πιο μεγαλο.
    Δηλαδη θα δεις απο κλασσικες μεταλλοφατσες της πολης μεχρι casual τυπους που αν τους εβλεπες στο δρομο ουτε που θα πηγαινε το μυαλο σου οτι γουσταρουν τετοια μουσικη, και απο την αρβυλου γκομενα μεχρι την μιλφαρα με τα τακουνια.

  2. Ο μεσος ορος ηλικιας ειναι λιγο πιο μεγαλος απ’οτι στα αλλα μαγαζια.
    Δηλαδη ο 40αρης ροκας θα προτιμησει να παει στο dizzy να πιει το ποτο του και παραλληλα να ακουσει τις hard/heavy επιτυχιες που ακουγε στα νιατα του, παρα στο Harley που θα βαζει στις οθονες βιντεο των Sanctuary και των Lizzy Borden πχ, ή στο 8ball που μαζευει πιτσιρικαδες κατα βαση και παιζει πιο εναλλακτικα / ‘‘μοδα των 00’s’’ πραγματα.

@ bastard

Ναι καλη κοπελιτσα ειναι. Φιλη φιλης μου, ειχαμε παει και σε συναυλια μαζι.
Και μιας και το εφερε η κουβεντα με τις σερβιτορες, η κοκκινομαλλα του προηγουμενου Cult [2006-2008] που βρισκεται ρε παιδια να παμε να πιουμε καμια μπυριτσα ?? :stuck_out_tongue:

Δεν την ξερω την κοκκινομαλα αλλα αυτη που ηταν στο περσινο… τι πραγμα ηταν αυτο ρε παιδι μου… πωωωωωω. Και παντα μα παντα στραβωμενη ετσι ?

Ναι δικιο εχεις (ειδικα για κατι μιλφ) αλλα απο την αλλη οι φατσες σχετικα ιδιες ειναι καθε εβδομαδα και ας υπαρχει αυτο το “ευρυτερο φασμα πελατων”.

Δηλαδη δεν βαριούνται καθε μα καθε μα καθε βδομαδα να ακουν τα ιδια κομματια? Την αλλη φορα βαζαμε στοιχημα τις μπυρες για το επομενο κομματι και πετυχαμε τοσα πολλα που στο τελος μπερδευτηκαμε ποιος πληρωνε τι.

Λοιπον να σας πω για το dizzy. Ειμαι 33 . Πρωτη φορα πηγα το 1995 η το 96. Παντα μου αρεζε το μαγαζι. Δεν ξερω γιατι. Δεν πηγαινα ομως μανιωδως. Οταν ηταν στα πανω του το alone πηγαινα εκει, το ιδιο για το empire και ουτω καθεξης. Πηγαινα ομως ετσι κι αλλιως πολλες φορες και λουκυ, berlin κτλ. Τωρα πια που ειμαι και παντρεμενος με παιδι και περισσοτερο βγαινω για φαγητο και λιγοτερο για ποτο καραγουσταρω να πηγαινω , μετα τις συναυλιες ιδιως, για μπυρες στο dizzy και να ακουω τα παλια κλασσικα κοματια της νιοτης. :slight_smile: Δεν θελω να μου βαλει π.χ. κομματι απο το τελευταιο των saxon η των accept. Θελω το and the bands played on και το fast as a shark. Σιγουρα μερικες υπερβολες καλο θα ηταν να αποφευγοταν αλλα τι να κανεις;

Υ.Γ: Την Παρασκευη πηγα παλι. Ηρθε ενας φιλος απο αθηνα που σπουδαζαμε μαζι θεσσαλονικη και πηγαιναμε dizzy. Περισσοτερο πηγαιναμε berlin κτλ αλλα αυτος μου ειπε τωρα οτι προτιμα dizzy. Τυχαιο; Πηγαμε λοιπον. Ο dj με εκνευρισε στο whole lotta rosie. Δεν φτανει που το εβαλε στη studio εκτελεση (μεγα σφαλμα) το εκοψε στο solo!!! Ευτυχως δεν ειχα πιει πολυ γιατι θα ετρωγε κανα μπουκαλι στο κεφαλι.
Υ.Γ: στις 22 του μηνος εγω θα παω mogwai και 2 διαφορετικες παρεες μου στους crimson glory. Μαντεψτε. Θα ενωθουμε ολοι στο dizzy. Και οχι για την μυθος. Πινουμε βαρελισια guiness

Μα ακόμα και γι’ αυτό που λες, δεν είναι ανάγκη για παράδειγμα από το Denim and Leather που ανέφερες, να παίζει ΠΑΝΤΑ το Princess of the Night ή το And the Bands Played On. Υπάρχουν τόσες άλλες κομματάρες εκεί μέσα. Η ένστασή μου (και των περισσότερων φαντάζομαι) είναι ότι παίζουν πάντα 1-2 συγκεκριμένα ίδια κομμάτια.