Rock groups και leaders

meta ola ta megala group htan ena h dyo atoma pou kanan ta panta…beatles htan lennon/macartney.stones jagger/richards.doors htan 90% o morrison kai 10% o ray.pink floyd sthn arxh htan mono o syd barrett.meta to 70 waters/gilmour.otan feygoun oi arxhgoi apo ta group/petenoun klp ta group den exoun sxedon sxesh me ta prota…otan aytoktonhse o arxhgos ton nirwana kai oi alloi synexizan ta htan nirwana?oi arxhgoi ton group exoun katalytikh sxesh…otan feygoun tis pio poles fores den leitourgei to group.dialyontai…klp…an diabasete rock istoria ta deite oti exo dikio.joy division htan o ian curtis.otan petene teleiosane…ayto exei ginei sto 90% ton rock group.otan feygei o frontman dialyontai h den einai ta idia se apodosh…oi black sabbath einai megaloi…xoris ton ozzy den einai oi idioi…mh leme malakies tora…o ozzy einai h psyxh…o arxhgos…oi alloi aoloutoune…o arxhgos se ena rock group einai h psyxh tou group…sorry an des goustarete th gnomh mou…alla mporo na th po…eimai apo 13 xronon paidaki sto rock…palios rokas…oi pio poloi asxoleiste mono gia th plaka…emena einai h zoh mou…akoma kai epagelmatika…an diabasete rock history apo ola ta group ta deite oti exo dikio…t rex…to terastio group…htan o marc bollan.otan efyge teliosan…eric burdon and the animals…o burdon einai ola…to group ths joplin…kaneis den to tymate…mono th joplin xeroune…alla h janis htan se group…alla h psyxh htan h janis.gia ayto exei meinei mono to onoma ths…cure einai o smith…oasis einai ta dyo adelfia olo to group.

Ναι… μόνο που… καλό θα ήταν να… βάζουμε κάθε topic… στη σωστή κατηγορία… και επίσης να γράφουμε (αν όχι το κείμενο… τουλάχιστον τους τίτλους)… με ελληνικά. Αν διαβάσετε λιγάκι παλαιότερα μηνύματα… θα δείτε ότι έχω δίκιο…

Γίνε κι εσύ παντογνώστης… της ροκ (διάβασε… ροκ ιστορία) και άφησε το μήνυμα σου… στο forum… μπορείς!

Απλώς όταν φεύγει ο αρχηγός το κοινό δύσκολα αποδέχεται τον αντικαταστάτη γιατί έχει συνηθίσει τον πρώτο αρχηγό… Οι Sabbath πχ. το ίδιο καλοί είναι με Martin όσο και με Ozzy αλλά το κοινό πάντα γουστάρει τον πρώτο frontman εκτός και αν αυτός έκατσε για πολύ λίγο καιρό (Maiden - Di’Anno)…

Πάντως είναι αλήθεια πως σε όλα τα συγκροτήματα υπάρχει ένα “δίδυμο” που γράφει κυρίως τα κομμάτια :stuck_out_tongue:

Συμφωνω μαζι σου απολυτα αλλα αυτο ειναι και λιγο αδικο για τους αλλους του γκρουπ το οτι σχεδον παντα αναγνωριζεται μονο ενας διοτι πολλες φορες εχει αποδειχθει πως υπαρχουν κι αλλοι που συνεχιζουν κι αποδεικνυουν πως εχουν κι αυτοι ταλεντο αλλα οπως ειπε κι ο john-vla:"Απλώς όταν φεύγει ο αρχηγός το κοινό δύσκολα αποδέχεται τον αντικαταστάτη γιατί έχει συνηθίσει τον πρώτο αρχηγό… "(“και γιατι ειναι λιγο κολλημενοι και πωρομενοι” προσθετω εγω, κι εγω μεσα σε αυτους βεβαια :roll: )

Επισης αυτο που λες πως:
“palios rokas…oi pio poloi asxoleiste mono gia th plaka…emena einai h zoh mou…”

Εγω δεν ειμαι παλια απο αποψη ηλικιας αλλα υπαρχουν πολλοι που ειναι(ισως οχι τοσο οσο εσυ, που να ξερω) κι επισης δεν μπορεις να ξερεις τι ειναι η ροκ για τον καθενα μας οποτε ειναι λιγο ακυρο… :wink:

Απλώς όταν φεύγει ο αρχηγός το κοινό δύσκολα αποδέχεται τον αντικαταστάτη γιατί έχει συνηθίσει τον πρώτο αρχηγό… Οι Sabbath πχ. το ίδιο καλοί είναι με Martin όσο και με Ozzy αλλά το κοινό πάντα γουστάρει τον πρώτο frontman εκτός και αν αυτός έκατσε για πολύ λίγο καιρό (Maiden - Di’Anno)…

otan feygei o frontman dialyontai h den einai ta idia se apodosh…

(“και γιατι ειναι λιγο κολλημενοι και πωρομενοι” προσθετω εγω, κι εγω μεσα σε αυτους βεβαια )

Θέλω να πω ότι σχετικά με το να διαβάσουμε rock history, υπάρχει ένα πρόβλημα. Συνήθως η ιστορία (της μουσικής) γράφεται απο κολλημένους (με την καλή έννοια). Σπάνια γράφεται αντικειμενικά. Επίσης, είναι ελάχιστοι αυτοί που θέλουν να διαβάσουν αντικειμενικά γραμμένη την ιστορία. Σε καμία περίπτωση δεν εξαιρώ τον εαυτό μου, αφού όταν έφυγε ο Dickinson ο τους Maiden “ήθελα” να διαβάζω την ιστορία που έλεγε ότι ήρθε κάποιος άχρηστος. Σήμερα υπάρχουν αρκετοί που θεωρούν “αποδεκτή” την περίοδο που έλειπε ο Dickinson.

Δεν είναι δυνατόν να περιμένουμε απο τους κολλημένους να δεχτούν την αλλαγή του frontman. Άλλωστε αυτό είναι το νόημα του frontman. Είναι σε μεγάλο βαθμό η “εικόνα” του group.

Πάντως, πέρα απο την εικόνα που παίρνει ο μέσος θεατής/ακροατής, υπάρχουν πολλοί οι οποίοι βλέπουν διαφορετικά τα πράγματα. Γι α παράδειγμα, ένας κιθαρίστας δίνει πολύ μεγαλύτερη σημασία στον κιθαρίστα ενός συγκροτήματος απο ότι ο μέσος ακροατής. Έτσι, παρόλο που Ozzy και Mercury ήταν αυτό που έπαιρνε ο μέσος ακροατής, πολλοί υπολόγιζαν εξίσου Iommi και May.

Tώρα σχεικά με το αν το group πεθαίνει με την αποχώρηση του fontman, νομίζω ότι αυτό που συμβαίνει είναι ότι το όνομα του group ταυτίζεται με τον frontman. Αν για παράδειγμα οι Doors 21 century, μετονομάζονταν σε Windows (ή κάτι πιο πετυχημένο…) τότε η αντίδραση θα ήταν πολύ μικρότερη.

Υπάρχει βέβαια και μια κατηγορία συγκροτημάτων όπου όντως ο frontman είναι το group. Τα groups αυτά κάνουν μπαμ βέβαια, διότι (συνήθως) αλλάζουν συνθέσεις διαρκώς. Δύο κλασσικά παραδείγματα είναι DIO και Whitesnake. Σε καμία περίπτωση δεν λέω πως οι μουσικοί που πέρασαν απο τα συγκροτήματα αυτά ήταν ασήμαντοι (μάλιστα μερικοί ήταν κορυφαίοι), αλλά τελικά τα group επέζησαν λόγω των 2 τεράστιων προσωπικοτήτων που ηγούνταν. Και φυσικά, εδώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι DIO χωρίς Dio δεν γίνεται.

ΥΓ Δέχομαι ότι ξέρεις πιο πολλά, ζεις για αυτό και σε ενδιαφέρει πιο πολύ. Εγώ ακούω rock επειδή γουστάρω. Και να σου υπενθυμίσω ότι τα περισσότερα μεγάλα group άρχισαν να παίζουν για τον ίδιο ακριβώς λόγο.

Πίστεψε με δεν είναι όλοι σαν τους Metallica. Υπάρχουν πάμπολα συγκροτήματα που τη μουσική/στίχους την γράφει αποκλυστικά ένας, η όλοι μαζι, κ.λ.π. :roll:

Και επίσης αναρωτήσου λίγου αν ο Ulrich έχει προσφέρει περισσότερο από τον Hammett στη συγγραφή των τραγουδιών. Ποτε δεν είδα τον Ulrich ικανό να συνθέσει μουσική πόσο μάλλον μουσική όπως τα 3 πρώτα τους album. :twisted:

Τέσπα , την γνώμη μου λέω πάντα. Όσο για τους frontmen είναι φυσικό να γίνετε αυτό αφού αυτοί τραβάνε τα βλέματα πάνω τους περισσότερο από τους άλλους, εξου και ο όρος frontman, άρα όταν φύγουν αλλάζει όλη η εικόνα του group. 8)

Πίστεψε με δεν είναι όλοι σαν τους Metallica. Υπάρχουν πάμπολα συγκροτήματα που τη μουσική/στίχους την γράφει αποκλυστικά ένας, η όλοι μαζι, κ.λ.π. :roll:

Και επίσης αναρωτήσου λίγου αν ο Ulrich έχει προσφέρει περισσότερο από τον Hammett στη συγγραφή των τραγουδιών. Ποτε δεν είδα τον Ulrich ικανό να συνθέσει μουσική πόσο μάλλον μουσική όπως τα 3 πρώτα τους album. :twisted:

Τέσπα , την γνώμη μου λέω πάντα. Όσο για τους frontmen είναι φυσικό να γίνετε αυτό αφού αυτοί τραβάνε τα βλέματα πάνω τους περισσότερο από τους άλλους, εξου και ο όρος frontman, άρα όταν φύγουν αλλάζει όλη η εικόνα του group. 8)[/quote]

Ο Ulrich έχει προσφέρει περισσότερα από τον Hammett. Σε ΟΛΑ τα κομμάτια εκτός από το Motorbreath τον έχει στα writing credits… Και ο Hammett έχει γράψει κάτι σε όλα αλλά σε πολλά songs έχει γράψει μόνο τα σόλα του και όχι κάποιο riff… Επίσης, τα καλύτερα Metallica albums είναι το 2ο, το 3ο και το 4ο… Το 1ο είναι το λιγότερο καλό απ’όλα…

Πραγματικά τα εννοείς αυτά που λές;;;;
:roll:

Yup… Έχω ακούσει το Cross Purposes με Martin και διάφορα άλλα και είναι φοβερά… Βασικά με τον Ozzy είναι λίγο καλύτερα αλλά η διαφορά είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ… Cross Of Thorns, Dying For Love, The Hand That Rocks The Cradle… :slight_smile:

Και αφου το γράφει στα writing credits, να είσαι σίγουρος πως ξεσκίστηκε. :twisted:
Επίσης ο Hammett έγραψε το riff από το πρώτο single του πολυεπιτυχημένου Black Album (για το Enter Sandman λέω). Σου φαίνετε λίγο? Η τα σόλο νομίζεις ότι τα συνθέτει σε 5 λεπτά?

Σε κάθε γκρουπ από την αρχή ξεχωρίζει το/τα άτομα που θα αποτελέσουν τον πυρήνα κ θα γράφουν/γράφει τραγούδια.Π.χ για να ευλογήσουμε τα γένια μας,στο συγκρότημα μας ξεχώρισε από την αρχή ότι εγώ από τους 4 θα ξεχωρίσω,θα γράφω κ θα γίνω σπουδαίος vocalist,rhytm guitar player κ ικανός frontman :evil:

[quote=“Trustno1”]

Και αφου το γράφει στα writing credits, να είσαι σίγουρος πως ξεσκίστηκε. :twisted:
Επίσης ο Hammett έγραψε το riff από το πρώτο single του πολυεπιτυχημένου Black Album (για το Enter Sandman λέω). Σου φαίνετε λίγο? Η τα σόλο νομίζεις ότι τα συνθέτει σε 5 λεπτά?[/quote]

Τα σόλο δε συνθέτονται σε 5 λεπτά αλλά δεν έχουν και τόση σημασία όσο τα riffs και γενικά “το κομμάτι”… Είναι σαν το πρόγευμα που κάνει πιο απολαυστικό το φαγητό… Βέβαια είναι και κομμάτια που χωρίς τα σόλο δε θα ήταν τόσο καλά όσο με αυτά… Πχ. Master Of Puppets, Wherever I May Roam, Nothing Else Matters, One κτλ. Πάντως τα σόλο του Kirk είναι τα πιο γαμάτα και ουσιώδη που έχω ακούσει αντίθετα με διάφορα σόλα των Maiden και άλλων συγκροτημάτων που μοιάζουν λες και γράφτηκαν μόνο για να έχει σόλο το κομμάτι… Βέβαια υπάρχουν και πολλά σόλα των Maiden πχ. που είναι γαμάτα σαν αυτά του Kirk…

Και επισης αρκετα σολο των Metallica τα εχει γραψει ο James

Ναι το ξέρω στο MOP, 2 X 4, NEM και άλλα… Όλα όσα έχει γράψει/παίξει είναι γαμάτα 8)

Και αφου το γράφει στα writing credits, να είσαι σίγουρος πως ξεσκίστηκε. :twisted:
Επίσης ο Hammett έγραψε το riff από το πρώτο single του πολυεπιτυχημένου Black Album (για το Enter Sandman λέω). Σου φαίνετε λίγο? Η τα σόλο νομίζεις ότι τα συνθέτει σε 5 λεπτά?[/quote]

Τα σόλο δε συνθέτονται σε 5 λεπτά αλλά δεν έχουν και τόση σημασία όσο τα riffs και γενικά “το κομμάτι”… Είναι σαν το πρόγευμα που κάνει πιο απολαυστικό το φαγητό… Βέβαια είναι και κομμάτια που χωρίς τα σόλο δε θα ήταν τόσο καλά όσο με αυτά… Πχ. Master Of Puppets, Wherever I May Roam, Nothing Else Matters, One κτλ. Πάντως τα σόλο του Kirk είναι τα πιο γαμάτα και ουσιώδη που έχω ακούσει αντίθετα με διάφορα σόλα των Maiden και άλλων συγκροτημάτων που μοιάζουν λες και γράφτηκαν μόνο για να έχει σόλο το κομμάτι… Βέβαια υπάρχουν και πολλά σόλα των Maiden πχ. που είναι γαμάτα σαν αυτά του Kirk…[/quote]
diafwnw.ta solo twn maiden einai me diafora kalytera apo twn metallica :?

Και αφου το γράφει στα writing credits, να είσαι σίγουρος πως ξεσκίστηκε. :twisted:
Επίσης ο Hammett έγραψε το riff από το πρώτο single του πολυεπιτυχημένου Black Album (για το Enter Sandman λέω). Σου φαίνετε λίγο? Η τα σόλο νομίζεις ότι τα συνθέτει σε 5 λεπτά?[/quote]

Τα σόλο δε συνθέτονται σε 5 λεπτά αλλά δεν έχουν και τόση σημασία όσο τα riffs και γενικά “το κομμάτι”… Είναι σαν το πρόγευμα που κάνει πιο απολαυστικό το φαγητό… Βέβαια είναι και κομμάτια που χωρίς τα σόλο δε θα ήταν τόσο καλά όσο με αυτά… Πχ. Master Of Puppets, Wherever I May Roam, Nothing Else Matters, One κτλ. Πάντως τα σόλο του Kirk είναι τα πιο γαμάτα και ουσιώδη που έχω ακούσει αντίθετα με διάφορα σόλα των Maiden και άλλων συγκροτημάτων που μοιάζουν λες και γράφτηκαν μόνο για να έχει σόλο το κομμάτι… Βέβαια υπάρχουν και πολλά σόλα των Maiden πχ. που είναι γαμάτα σαν αυτά του Kirk…[/quote]
diafwnw.ta solo twn maiden einai me diafora kalytera apo twn metallica :?[/quote]

Όλα είναι θέμα γούστου… :wink:

Και αφου το γράφει στα writing credits, να είσαι σίγουρος πως ξεσκίστηκε. :twisted:
Επίσης ο Hammett έγραψε το riff από το πρώτο single του πολυεπιτυχημένου Black Album (για το Enter Sandman λέω). Σου φαίνετε λίγο? Η τα σόλο νομίζεις ότι τα συνθέτει σε 5 λεπτά?[/quote]

Τα σόλο δε συνθέτονται σε 5 λεπτά αλλά δεν έχουν και τόση σημασία όσο τα riffs και γενικά “το κομμάτι”… Είναι σαν το πρόγευμα που κάνει πιο απολαυστικό το φαγητό… Βέβαια είναι και κομμάτια που χωρίς τα σόλο δε θα ήταν τόσο καλά όσο με αυτά… Πχ. Master Of Puppets, Wherever I May Roam, Nothing Else Matters, One κτλ. Πάντως τα σόλο του Kirk είναι τα πιο γαμάτα και ουσιώδη που έχω ακούσει αντίθετα με διάφορα σόλα των Maiden και άλλων συγκροτημάτων που μοιάζουν λες και γράφτηκαν μόνο για να έχει σόλο το κομμάτι… Βέβαια υπάρχουν και πολλά σόλα των Maiden πχ. που είναι γαμάτα σαν αυτά του Kirk…[/quote]
diafwnw.ta solo twn maiden einai me diafora kalytera apo twn metallica :?[/quote]

Όλα είναι θέμα γούστου… :wink:[/quote]
mazi sou \m/

ali8ia… ti pineis??

arxigos ton sabbath itan o Mr. Tony Iommi!! :twisted:

to koino panta einai ili8io giafto prepei na krineis tis mpantes mono mesa apti mousiki kai apta minimata pou pernane SE SENA.

fisika kai den itan arxigos twn black sabbath o tony iommi.-

metallica=hetfield+ulrich afto kai mono.-

gia mikri periodo prosferan ta megista kai o Dave kai o aksexastos Cliff.

Tha simfonise oti sta perissotera sigrotimata itan ena didimo h enas pou ksexorize kai egrafe ola h ta perisssotera tragudia. Tora otan o protos frontman fevgei fisika einai diskolo gia ton akroath na sinithisei kai na apodextei ton kainurgio, afto omos den simvainei pada, px. Ligoi eimaste pou protimume ton Bon Scott apo ton Johnson(AC/DC)
kai vevaia borei o kainurgios frontman na einai kaliteros alla oi akroates einai toso kollimenoi me ton proto pou den to katalavainun merikes fores. Einai arketes oi fores omos pou an figei o frontman to sigrotima apla den fturaei as poume den ginetai Doors xoris Morisson, Sabbath xoris Ozzy kai as einai eksisu kaloi oi ipoloipoi mousikoi (Manzarek, Iommy).