Οταν η rock συνανταει το hip hop (ή την rap)

Mε Candiria δεν ετυχε να ασχοληθω, πεστε περισσοτερα αν ειναι ή προτεινετε και κανα αλμπουμ οποιος γουσταρει…

απο Cypress Hill ολο το Skull & Bones που ειχε και δευτερο δισκακι μεσα! θα συμφωνισω για KoRn και να προσθεσω και Deftones παρολο που δεν καταφερα να ακουσω ποτε ολοκληρο αλμπουμ τους.

τελος αλλο ενα κριμα για τους Linkin Park (εκτος του αλμπουμ τους Hybrid Theory), που οσο κι αν το προσπαθουν τωρα πια, τετοια επιτυχια δεν ξανακανουν. ειναι παρομοιο με το φαινομενο Limp Bizkit που προανεφερα…

Βασικά, Rage Against The Machine και μετά τα άλλα.
Το Skull And Bones των Cypress Hill γαμάει ρε! Μου το θυμήσατε :smiley:

Οι Cypress Hill δεν κλείνουν προς την ραπ, έιναι ραπ συγκρότημα. Με τους Fear factory είχαν πάρε-δωσε, αυτόι έβαλαν ραπιές σε ένα δίσκο τους και αυτοί έβαλαν κιθάρα, μπάσο και ντράμς σε ένα δικό τους. Τουλάχιστον έτσι θυμάμαι!:stuck_out_tongue:

στο Skull And Bones πρεπει να εννοεις, που παιζε ο Dino Cazares. αλλα και με Deftones εγω θυμαμαι ειχαν παρε δωσε, ενω το wikipedia αναφερει μεχρι και τους Rage Against the Machine! οι Cypress Hill παντως αυτη τη περιοδο ετοιμαζουν και το καινουργιο τους αλμπουμ, ας ελπισουμε να ξαναεχουν τετοια στοιχεια μεσα, αν και χλωμο…

οκ, σόρρυ, εγώ κατάλαβα λάθος

ΔΙΣΚΑΡΑ!!! Όσο κι αν πέσαν απο τότε αυτό εδώ αποτελεί δίσκαρο και είναι απαραίτητο για κάθε δισκοθήκη. Και ήταν και ο δεύτερος δίσκος με κιθάρα που άκουσα, αχ κάτι αναμνήσεις:cry:

Χμ, ούτε τους Deftonew θα τους έλεγα rap metal. :roll: Oi Κορν είχανε πιο έντονο αυτό το στοιχείο στους 2 πρώτους δίσκους. Φυσικά, το ντεμπούτο τους αποτελεί αριστούργημα

ίσως και ο καλύτερος δίσκος του είδους, και μέσα στο γενικό τοπ 5 μου. Τι να προτοπάρεις απο κομμάτια, το Blind (έπος), το Clown (α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-ο ρεφρέν ), Faggot (με τους ιδιαίτερους στίχους), μήπως το Daddy (αυτή η εισαγωγή ακούγεται πιο καταθλιπτική απο οτιδήποτε ντουμ έχω ακούσει) και τόσα μα τόσα ακόμη. Ντάξει, μιλάμε για υπερ-αξία.

Να βάλουμε μέσα και το Back the fuck up απο Fear Factory, θεικό κομμάτι απο θεική μπάντα.

xμμ μαλλον φταιει οτι ΔΕΝ εχω ακουσει ολοκληρο δισκο απο Deftones ποτε μου. το ιδιο ισχιει και για ΚοRn, σκορπια εχω παρα πολλα, με τα καλυτερα τους (Freak on a Leash κλπ). απο Rage Against The Machine παλι, ειχα αυθεντικο το Renegades, δε μπορω να πω οτι τρελαθηκα κι ολας, ισως τα αλλα αλμπουμς να ειναι πιο αξιολογα βεβαια γιαυτο κι ολοι τους αναφερουν. τελος να προσθεσω και τους P.O.D. αν κι αυτοι ελαχιστα τετοια στοιχεια ειχαν…

Active Member - Δανεικές Προσευχές

το καλύτερο ελληνικό low bap σχήμα στην πιο rock στιγμή του…

Δείτε το παρακάτω από το live στο Σύνταγμα το 99 σε μία συναυλία συμπαράστασης στους Κούρδους.

Απλά ανατριχίλα.

μιας και πιασαμε την ελλαδα, ενα συγκροτημα που συνδιαζε το rap με rock και metal στοιχεια ειναι οι Deadlock. πολυ αξιολογη μουσικη και δυνατος και δουλεμενος στιχος, αν και δε συμφωνω 100% με ορισμενα που λεει, αλλα οκ. τσεκαρετε www.deadlock.gr και www.myspace.com/deadlockgr

Γνωρίζω ελάχιστα πράγματα για τη rap και απ’ ότι φαίνεται αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει στο μέλλον. Τη βαριέμαι αφόρητα και θεωρώ ότι ελάχιστοι από τους μουσικούς της κατάφεραν (καταφέρνουν) να μας πείσουν. Μπορώ να πω με σιγουριά όμως, ότι εάν αξίζει πραγματικά ένα σχήμα σε αυτό το χώρο -από αυτά που έχει τύχει να ακούσω τουλάχιστον- αυτό είναι οι Active Member (Low Bap, Rap, Hip Hop - όλα αυτά στον ίδιο χώρο ανήκουν στο μυαλό μου).

Συστήνω το δίσκο Amethyst Rock Star από Saul Williams’ εξαιρετική δουλειά από έναν πραγματικό καλλιτέχνη.

Υ.Γ.: Δυστυχώς το βίντεο που παρέθεσε ο φίλος panagiotis χάλασε ένα μέρος της εικόνας που είχα για τους Active Member (για να μην πω ότι ξενέρωσα πλήρως και με πάρετε για μυγιάγγιχτο). Τέλος πάντων…

Πράγματι η ραπ καταντάει μονότονη κάποιες φορές, βέβαια οι ράπερς λένε το ίδιο και για την ροκ μουσική!:stuck_out_tongue:

γιατι???

Καλοι οι active member και γαμω τα τραγουδια btw αλλα μαλακας ο χοντρος … ΡΟΔΕΣ παρα πολυ καλοι (Νικητας Κλιντ πρωην μελος A.M.) εχουν ενα ιδιαιτερο στυλ… πολυ καλοι στα live :slight_smile:

:bow:

Εμ, παιδιά το τόπικ λέει ροκ με χίπ χοπ, δεν λέει χιο χοπ σκέτο. Οι Active Member δεν νομίζω να συνδιάζουν τα 2 είδη.

Μάνο, ωραίο βίντεο:) δεν το περίμενα να μπορεί να ραπάρει καλά ο Ginderlow.

ναι, κ εγώ για αυτό αναφέρθηκα μόνο στο συγκεκριμένο κομμάτι που πόσταρα, το οποίο χώνει αρκετά.

Ναι,ακριβως

l.p. λεμε!!καθιερωσαν τον ηχο και τον πηγαν πιο περα!αν και δεν ειναι ακριβως rap metap η rapcore η οτιδηποτε αλλο τους λενε.εχουν δικο τους υφος.ενα ειδος μονοι τους!

αντε να γινει λιγο τζερτζελος!ξεκινηστε!:stuck_out_tongue:

Kαι πως ονομαζεται αυτο το ειδος μουσικης που προσπαθει να συνδιασει το rock με το hip hop η rap?:-s :-k

“Οταν η rock συνανταει το hip hop (ή την rap)” γινεται μια βλακεια#-o #-o Γιατι να το κανουν αυτο?:-k :-k
[-X [-X [-X [-X [-X