Οταν η rock συνανταει το hip hop (ή την rap)

Αλλη μια δισκαρα στο ειδος.Ιδου και μερικα links για οσους θελουν μια πρωτη γνωριμια.

Δεν είδα τους Senser να αναφέρονται ομως… φοβερά πρωτοποριακό αγγλικό συγκρότημα (από αρχές 90ς) και μέιξη rap/metal/industrial/trip-hop (το τελευταίο πιο ύστερα) με διπλά (αντρικά/γυναικεία) φωνητικά. Και τα 3 αλμπουμς προτείνονται ανεπιφύλακτα (το 2ο είναι λιγότερο ραπ με φουλ γυναικεία φωνητικά)

χαρακτηριστικό κομμάτι (πρώιμο):

και ινφο:

:thumbup:

ας βάλουμε και καμία φωτό τους…


Πω πω τι μου θυμησες τωρα?Μεγαλο μας λαθος(και ειδικα εμενα που ποσταρω συχνα εδω μεσα τελευταια).Τεσπα ειναι μεγαλη μπανταρα και το asylum με ειχε απασχολησει αρκετο καιρο.Ειχαν ερθει και για live προπερσι και ηταν φοβεροι(φισκα το αν).

Ήμουν κι εγώ στο Αν εκείνο το βράδυ. Το θεωρώ το καλύτερο λάιβ που έχω δει ποτέ στο συγκεκριμένο χώρο (και έχω δει πολλά…). Απλά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ!!! Το Asylum είναι τρελλή δισκάρα, αν και αρκετά διαφορετικό (πιο trippy) από τα άλλα 2…8)

Άλλο ένα που θημύθηκα:

Clawfinger- Use your Brain (1995)

Δεν την έχω παρακολουθήσει την μπάντα, δεν ξέρω ποιά είναι τα “καλά” τους, αλλά αυτό όταν είχε βγει με είχε εντυπωσιάσει… Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες, ας ποστ-άρει.

Special Teamz feat Jamey Jasta-Gun in my Hand

καλα ρε ολα αυτα αλλα πως γινεται να ξεχασετε αυτο???

:lol::lol::lol:8O#-o

Ρε σεις μόνο εγώ βλέπω μία από τις ρίζες της rap στο Subterranean Homesick Blues του Dylan?

#-o#-o:p

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!

ε τουλαχιστον το λεν καλυτερα απ’την ταργια

Θα έλεγα πως ναι. Ο Chuck D κάποτε είχε πεί ότι ο πρόγονος της rap είναι η jazz. Αν ακούσεις μπάντες σαν τους Geto Boys δεν είναι δύσκολο να το πιστε΄ψεις αυτό. Γενικά, όμως, η rap μάλλον πιο πολύ ως συνδιασμός όλων των ειδών που παίξαν πολύ οι αφροαμερικάνοι, δηλαδή soul, jazz, blues, funk, κτλ ξεκίνησε. Το ότι μπορεί και άλλοι μουσικοί σε άλλα είδη να είχαν παρόμοιες αναφορές/ ή κάποια κομμάτια τους να μοιάζουν με τραγούδια του είδους, πιστεύω είναι τύχη αν το θές έτσι. Τουλάχιστον εγώ δε θυμάμαι ποτέ να έχω ακούσει/ διαβάσει rapper να αναφέρει τον Dylan ως επιρροή, όχι βασική.

Aλλο ενα αγαπημενο μου θρεντ που ξανανεβαινει,κι αυτο λογω μιας μικρης ανακαλυψης που εκανα προσφατα.Λεγονται Matakka και ειναι απο τη Βουλγαρια.Για τσεκαρετε

οι rhcp μου φερνουν στο μυαλο hip hop σε αρκετα τραγουδια…8) το get on top θυμαμαι αυτη τη στιγμη.

Ενα ban καποιος!

Καλα εσυ το :-({|= σου.:smiley:

Γιατί ρε μοιάζουν οι RHCP με τους FTM.

Έτοιμο το 'χω!

Aς πάει για καλό σκοπό λοιπόν. Γιουζ ιτ.

sorry αλλα τι κακο εκανα ρε παιδια???8)