Τι σημαινει να ακους Rock/Metal μουσικη?

Δυστυχως η προκαταληψη που υπάρχει προς την μεταλ εκει οδηγει.Δυστυχως…

Πες τα ρε φιλε και δεν ειναι μονο οι προκαταληψη αλλα και η μαλακια που κουβαλαει ο καθενας

Ακριβώς… Σ’αυτά πρόσθεσε και το ότι ζούμε σε μια χώρα που έχει το σκυλάδικο στο DNA της.

Η rock και η metal μου χουν στάθει σε κρίσιμες στιγμές της ζωής μου όταν κανείς δε φαινόταν να μπορεί να με βοηθήσει και γι’αυτό κατέχουν υψηλή θέση μέσα στη ζωή μου.
Χωρίς αυτές πιστεύω δε θα είχα καταφέρει πολλά απ’αυτά που έχω πετύχει σήμερα.Πάντα ήταν εκεί για να με στηρίζουν.

Έτσι, για μένα, είναι κάτι παραπάνω από μουσική… Είναι φίλοι μου…

Έγινα πολύ μελό ή μου φαίνεται:lol: :stuck_out_tongue: :roll:

Όσο για αυτο…Εχουν βαφτισει μουσικη δυο-τρεις χαζομελωδιουλες,και στιχους οι οποιοι υποτιμουν την νοημοσυνη οσων τα ακουν.Η ροκ/μεταλ εκφραζει και πολλα συναισθηματα μεσω των στιχων της.Αλλο ενα στοιχειο που με εκανε να την αγαπήσω…

φιλε μανο σε νιωθω, τι να πω και γω που μεγαλωσα σε επαρχια και δεν ειχα φιλους για να μοιραζομαι μαζι τους την μαγεια του μεταλ, να μιλαμε για τραγουδια των maiden, τα μπρατσα του demaio, τις κρεατοελιες του lemmy. Που δεν μπορουσα να αγοραζω τα σι ντι που θελω γιατι ο εβραιος δισκοπολης τα βαρουσε και εφερνε μονο παλιες κυκλοφοριες, που περιμενα με αγωνια καθε μηνα το μεταλ χαμερ για να μαθω για τα συγκροτηματα που αγαπαω, για να διαβασω τα γραμματα των αδερφων μου που περνουσαν τις ιδιες καταστασεις με μενα καπου μακρια. Που ετρωγα ξυλο απο τους γονεις μου γιατι τολμησα να εμφανιστω σπιτι με μπλουζα νταρκθρον (αυτηνα με τον τραγο απο πισω, γαματη δεν ειναι?). Που δεν υπηρχε ενα μερος να βγω για να διασκεδασω και αναγκαστικα πηγαινα σε αυτα τα αθλια τα τρεντο κλαμπ και εβλεπα ολους τους συμμαθητες μου να με κοιταν με περιφρoνηση κα κακια και μαζι με αυτους και η Κουλα (αχ! Κουλα). Που ενιωσα την περιθωριοποιηση στο πετσι μου. Αλλα βαθια μεσα μου ηξερα οτι ειχα κατι μοναδικο κατι ξεχωριστο που οι αλλοι δεν μπορουσαν να καταλαβουν. Μεχρι που ενα βραδυ εγινε κατι που μου αλαξε τη ζωη, αλλα για να μην σας τα πολυλογω

http://img408.imageshack.us/my.php?image=metaliumcomic1chapteronre7.jpg

http://img408.imageshack.us/my.php?image=metaliumcomic2chapteronlk4.jpg
to be continued…

Πολυ κολοπαιδο ο Κυριακος… :lol:

Προσωπικά βλέπω πως μάλλον το να ακούς ροκ πλέον έχει χάσει κάπως τη σημασία του.

Τα περισσότερα ροκ groups από παλιότερες δεκαετίες που τότε έκαναν αυτό που έκαναν επειδή έκφραζαν κινήματα βρέθηκαν στα χρόνια μας να κάνουν αρπαχτές, οπότε μη δένουμε κόμπο αυτά που μπορεί να πει κάποιος επιπόλαια (δεν εκφράζομαι με τις σωστές λέξεις αλλά anyway).
Δεν υπάρχει σαφής ορισμός. Γι αυτό υπάρχουν και πολλές έχθρες μέσα στη σκηνή αυτή.
Άλλο αισθάνεται ροκ ένας που ακούει grunge κι άλλο αυτός που ακούει hair metal.

Προσωπικά αυτό που νιώθω πως σημαίνει για εμένα είναι να παράγεις μοντέρνα πρωτοποριακή μουσική, η οποία κάπως δένει με την ιστορία της προηγούμενης ροκ, εκφράζοντας κάτι νέο ή κάτι απλό, με καινούργιο τρόπο (όχι απαραίτητα μέσα από στίχο), χωρίς να ξεκινάς να ασχολείσαι όμως με αυτοσκοπό τα χρήματα.

Για μενα απλα σημαινει οτι ΥΠΑΡΧΩ…!!!

I listen to metal
therefor I am?

το τι σημαινει?δεν ξερω
προφανως η μουσικη που μου αρεσει
μια μουσικη ιδιαιτερη
που χαιρει της λιγοτερης εκτιμησης απο ολα τα αλλα τα διαφορετικα ειδη

τωρα οσο αφορα μερικα πραγματα που διαβασα πιο πισω
κυριως αυτο για την διαφορετικοτητα

εγω πιστευω οτι ειναι διαφορετικοι οι ροκαδες\μεταλλαδες (δεν μιλαω για 15χρονα που μολις ξεκινησαν να ακουνε αυτη τη μουσικη + ουτε για κολλημενους)

ιδιαιτερα οσο αφορα την σχεση με τη μουσικη

Ok,το κοινωνικοπολιτικο χασμα μπορει να μειωνεται! (αν και προσωπικα πιστευω οτι υπαρχει ακομα μεγαλη διαφορα)

μαρέσει για την πολυμορφίας της για την τεχικότητα στα μουσικά όργανα, για την επιθετικότητά της και για την ενέργεια που μου βγάζει…
ακόμα δεν την ακούω ψυχαναγκαστικά, έτσι δεν με ενδιαφέρει το να το παίξω ψαγμένος και να ξέρω τα 1000και βάλε γκρούπ…γουστάρω να ακούω αυτά τα 50 και ότι μαθαίνω σιγά σιγά…

Αυτό που ακούγεται περί διαφορετικότητας δε με βρίσκει σύμφωνο.
Δηλαδή, δε γίνεται κάποιος που ακούει ακόμα και λαικα (βερτηδοβανδήδες δηλαδή) να είναι διαφορετικός?
Επίσης, υπάρχουν άτομα πολύ πιο διαφορετικά και ακούσματα πολύ πιο εκλεπτυσμένα (βλέπε κλασσική μουσική). Αυτό περι διαφορετικότητας το δέχομαι από τους μεγαλύτερους σε ηλικία, που βίωσαν διαφορετικές καταστάσεις, όχι όμως και από άτομα της ηλικίας μου. Σήμερα το ακόμα και το μέταλ είναι συνηθισμένο στον απλό κόσμο (με την έννοια ότι δε σοκάρει πλεον). Οπότε, για πια διαφορετικότητα μιλάμε?

ειπα επι το πλειστον ως προς την αντιληψη της μουσικης

δεν ξερω
τα χω ξαναπει και αλλου

ιδιαιτερα οσα αφορα τα σκυλολαικοποπ

δεν γινεται εμεις μετα απο τοσα χρονια να αναλυουμε το κονσεπτ πχ του operation mindcrime
να γουσταρουμε που θα δουμε τα σκηνικα μιας μπαντας απο περιοδειες της το 80 (βλεπε iron maiden)
να καθωμαστε και να σχολιαζουμε το πως μπορει να ειναι το επερχομενο cd της ταδε μπαντας.(γιατι ποιος ελληνας σκυλοποπ καλλιτεχνης μπορει να “αλλαξει” ηχο?και αν υπαρχει συγκρινεται με αυτους απο το ροκ\μεταλ?)
ποιος σκυλοποπ καλλιτεχνης μπορει να σου δωσει αφορμη μεσω της δουλειας του να διαβασεις ενα βιβλιο ή να δεις μια ταινια?
ποιος σκυλοποπ καλλιτεχνης μπορει να σε εμπνευσει να μαθεις ενα μουσικο οργανο?να κατσεις να φτιαξεις ενα εξωφυλλο?

διαφορετικος μπορει να ειναι ο οποιοςδηπωτε

απλα προσωπικη μου γνωμη οι περισσοτεροι διαφορετικοι και στα περισσοτερα πεδια ειναι ατομα που ακουνε Μη mainstream μουσικη.και μιας το ροκ\μεταλ δινει πολλα ερεθισματα θεωρω τους ροκαδες\μεταλαδες στο συνολο πιο διαφορετικους:)

Εσύ όμως κρεμάστηκες από μία φράση μου. Επιμένω βέβαια πως ακόμα και οι “σκυλοποπάδες” μπορεί να είναι διαφορετικοί και φιλοσοφημένοι (χωρίς βέβαια να χαρακτηρίζω έτσι την πλειοψηφία), όμως εγώ αυτό που εννοούσα είναι οτι:
1ον: Δεν είμαστε πλέον όσο διαφορετικοί θέλουμε να νομίζουμε και
2ον: Υπάρχουν πολλοί πιο διαφορετικοί άνθρωποι που δεν ακούνε μέταλ.

Το μέταλ δε σε κάνει διαφορετικό. Σου δίνει ερεθίσματα και αφορμές για να γίνεις διαφορετικός. Έτσι το βλέπω εγω τουλάχιστον.

Αυτό και μέχρι εκεί. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.

οπως ειπα και πριν
μιλαω κυριως για την ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

και τωρα μου ρθε και ενα παραδειγμα
που δειχνει την διαφορετικη αντιμετωπιση της μουσικης και οτι οι μεταλλαδες ειναι και μαλακες βεβαια!!χαχα
σε ενα κλαμπ πριν 3-4 χρονια
ενω επαιζε manowar καποιοι τυποι κοροιδευανε,κανωντας οτι πολεμαν με σπαθια και αλλα τετοια
σε καποια φαση λοιπον τα παιρνουν οι manowar-αδες θαμωνες και αρπαζωνται στα χερια

νταξ αυτο περα απο το οτι ειναι μαλακες οι μεταλαδες
δειχνει ομως και το διαφορετικο δεσιμο που χουνε με τη μουσικη
δεν κρινω αν ειναι σωστο ή λαθος
απλα το λεω σαν σημαδι διαφορετικης νοοτροπιας

τεσπα κλεινωντας
οπως λες και συ : δεν ειναι η πλειοψηφια
γιατι ημαρτον αν η πλειοψηφεια των σκυλαδων που πανε και τα σκανε στα μπουζουκια για να ακουσουν τον καθε παραφωνο ειναι φιλοσοφημενοι!!!

και συμφωνω απολυτως και με αυτο που λεει ο chrisp

Ναι αλλα το σκυλοποπ καλυπτει ενα 5% της παγκοσμιας μουσικης και αυτοι που το ακουνε το ακουνε για να περασουν καλα και οχι οπως θα ακουσει μουσικη ενας μουσικοφιλος οποτε λογικο στον θεμα προσεγγισης μουσικης να υπαρχει διαφορα απο εναν μουσικοφιλο.

για την διεθνη κλιμακα
οπου σκυλοποπ βαλε
britney spears και παρεμφερη

για μενα δεν σημαινει κατι να ακους ΡΟΚ./,ΜΕΤΑλ(πιο παλια ισως κατι σημαινε