Τι σημαινει να ακους Rock/Metal μουσικη?

ΑΣ ΠΟΣΤΑΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΣΑΣ Η ΓΕΝΙΚΑ, ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΜΕΤΑ ΧΑΡΑΚΤΙΡΙΣΤΗΚΑ ΤΟΥ ΜΕΤΑΛΟΡΟΚΑ!

ΠΟΡΟΜΕΝΟΣ. ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ.

Αχ, τι σημαίνει να ψάχνουμε μήπως υπάρχει ήδη παρόμοιο topic κι επίσης μήπως το κουμπάκι Caps Lock είναι πατημένο. Τουλάχιστον μπορείς να μας κάνεις τη χάρη να μη γράφεις με κεφαλαία; O:) O:)

ναι αν γινεται θα ήταν καλό. :smiley:

ενιγουέι, ωραιο θεματακι. λεπον. για μενα το ροκ και μεταλ ειναι βασικά κατι παραπάνω από μουσική. είναι θεμα νοοτροπίας. πιστεύω γενικά οτι οταν μιλαμε για εγκεφαλικη μουσική το θέμα παει πάντα σε νοοτροπια.

τωρα αυτο που λες για “πορωμένος και θελει να ακουει μονο αυτη τη μουσική” διαφωνω κάθετα. για μένα ειτε ειναι κολλημένος,ειτε το ακούει για εφφε. ειναι βέβαια και αυτοι που γενικά μόνο μια κατηγορία μουσικής ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία τους. αυτο το δέχομαι. παρόλα αυτα υπάρχουν σε ένα μικρό ποσοστό σε σχέση με τους άλλους.

εγω έχω πάψει να θεωρω τον εαυτό μου μεταλλά εδω και καιρό. γενικά μ΄αρέσουν isis, sigur ros, diary of dreams, ή και κάτι κέλτικα καθώς και έντεχνα παλιά ελληνικά και ρεμπέτικα μεταξύ άλλων. θεωρω τον εαυτό μου ‘κολλημένο’ σε κάποιο βαθμό καθώς η συντριπτική πλειοφηφία αυτών που μου αρέσουν έχουν ηλεκτρική κιθάρα.

κακό να είσαι κολλημένος δεν είναι. αρκει να το παραδέχεσαι.

τωρα από την άλλη υπάρχουν και αυτοί που ντροπιάζουν για μενα την μεταλλικη κοινότητα και κράζουν μουσικές και γκρουπ που οι ίδιοι δεν τα καταλαβαίνουν και απλά κρίνουν ότι το προσωπικό τους γούστο είναι το σωστο.

θυμήθηκα τωρα εναν καραγκιοζάκο gotha, που έκραζε τους metallica και μετα το έπαιζε ψαγμένος μιλώντας για my dying bride. εγω τον άκουγα και από μέσα μου γελούσα.

μου τη σπάει που δε καταλαβαίνουν ότι για να ακουσουν αυτα που παιζονται σημερα, κάποιοι κάποτε ακουγαν, γουσταραν και ίσως επηρρεάστηκαν από αυτά που βρίζει. άντε γεια φιλαράκο…

το δευτερο ειναι οτι πολλοι καραγκιοζηδες το παιζουν ψαγμένοι και σου πουλανε μουρη ενω δε ξερουν που παν τα τεσσερα. γυρναμε στον τυπάκο. δηλαδη εγω που σίγουρα έχω πάνω από 500 gothic cd, ενώ αυτός έχει μείνει στους bride, paradise lost, και για να πουλήσουμε κακία ακούμε και cradle of filth, πρέπει εγω να ακούω τις βλακείες του; αμα δε τους κράξεις, οι ήδη μικρές πιθανότητες να ξυπνήσουν μια μέρα λιγοστευουν…

υπάρχει βέβαια και η κατηγορία του μεταλοπατερα, ο οποιος ισως ειναι ο χειρότερος καθως σε αντιμετωπίζει του στυλ, “εγω ειμαι ο μεταλ μαστερ”. ο πιο καραγκιοζης απο όλους μαλλον. οι ψωνισμένοι μου τη σπανε αφάνταστα.

αυτα που λετε. ανελυσα την κακη πλευρα του μεταλλά. έβγαλα και λίγη χολή, αλλά με τις καραγκιοζιές που βλέπω συνέχεια…τι να κάνω ο ανθρωπος…

Εγω προσωπικα ειμαι πορομένος με το metal,γιατι μιλαει στην ξυχη και στο μυαλο, αλλα δεν ειμαι κολλημενος… Για παραδειγμα ακουω και λιγο ελληνικο hip-hop, και γενικα τραγουδια απο αλλα ειδη μουσικης…

kourou μονο ξυλο δεν μου εδωσες… περα απο αποψη χρονου, η συνδεση μου δεν ειναι κ η καλητερη κ κολαει συνεχεια… Ετσι μου ειναι δυσκολο να τα κοιταξω ολα μεσα σε 3 μερες :roll: … Οσο για τα κεφαλαια, ειναι συνηθιο… Με το μπαρντον.

Αngmar συμφωνω… Πολλοι πιστευουν οτι ειναι μονο τα μαυρα ρουχα και το ατιθασο μαλλι κανει το ποκα η τον μεταλα… Προσωπικα με αντιμετοπιζαν ως μαυρο προβατο που ειμουν αλλιως… Να ξεκολαμε απο αυτα. Η μουσικη ειναι μια, κ ο καθενασ ακουει οτι ακουει για να γουσταρει.

Και ιδεολογια ειναι δικε μου, και λογος υπαρξης…

rock = να εισαι ο εαυτος κ να κανεις αυτο που γουσταρεις χωρις να σε νοιαζει τι λενε οι αλλοι αλλα χωρις να κανεις κακο στους διπλανου σου!

Συμφωνω σε πολλα με τον παπατζη Angmar. Κατα τ’αλλα:
Σημερα, πλεον, δε νομιζω πως το ν’ακους ροκ/μεταλ σημαινει κατι. Καποτε σημαινε το οτι ησουν χιπης, καποτε το οτι ησουν επαναστατης με ριζοσπαστικες ιδεες, καποτε το οτι ησουν περιθωριακος τυπος, καποτε το οτι ησουν σατανιστης. Σημερα σημαινει οτι εχεις απλως μια διαφορετικη προτιμηση στη μουσικη. Ολος αυτος ο μυθος περι διαφορετικοτητας των ροκαδων ή οτιδηποτε αλλο λεμε εμεις μεταξυ μας, συντηρειται απο μας και μονο. Παει, τελειωσαν αυτα. Η μουσικη ξεκινησε εχοντας ως ιδεολογικο υποβαθρο τη σεξουαλικη απελευθερωση, την ισοτητα των δυο φυλων, την ειρηνη, την καταπολεμηση του ρατσισμου κλπ. Τοτε σημαινε κατι το να εισαι ροκας.

ΥΓ: Οσον αφορα τη νοοτροπια που λεει ο Angmar, εν μερει πιστευω οτι εχει δικιο. Υπαρχει μια σχετικη διαφορα νοοτροπιας αναμεσα στους ροκαδες και τους σκυλαδες π.χ., η οποια ομως παρατηρω οτι σιγα σιγα εξανεμιζεται. Με εξαιρεση φυσικα την περιπτωση των κολλημενων.

  • 1

Και εγω συμφωνω με τον Angmar, γενικα σημερα δεν σημαινει κατι να ακους σκληρη μουσικη, ειτε για τους σκυλαδοποπαδοεντεχνορεπεταδομπιτορειβαδες ειτε για τους ροκαδες. Απλα εχουν μηνει οι κολλημενοι και απο τις δυο πλευρες που λενε ακομα “ουυ βρωμιαρηδες αλητες σατανιστες” οι μεν, και “ειμαστε επαναστατες και μαγκες και οι αλλοι ειναι βλακες” οι δε.

+1

αυτο

Nαι η ξυχη… :PΣωστος κατα τα αλλα. Οι υπολοιποι μαλλον χαθηκατε στην αναλυση…ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!
Το γιατι ειναι ιδιο για τους πιο πολλους βεβαια,αν και ναι παιζουν πολλα…κ εχω περασει απο ολα τα ειδη μουσικης…Αλλα το γουστο ειναι γουστο οποτε… :wink:

Κατα την αποψη μου τιποτα απολυτως!Απλα μου αρεσει αυτη η μουσικη και τελος…

ναι δεν σημαινει τιποτα αλλο απο το να ακους κατι διαφορετικο απο τα συχνα που ακουνε ολοι (ελληνικα σκυλαδικα δηλαδη), ελαχιστα πιο “βαρυ”, ισως ψαγμενο και λιγο αντιδραστικο. εφηβικες μαλακιες με λιγα λογια. και τα ρουχα δεν κανουν τον παπα, αν καποιος φοραει συνεχως μαυρα και εχει μακρυ μαλλι τον χαρακτηριζουν μεταλλα ενω μπορει να μην εχει καν σχεση με το ειδος, αντιθετως ενας που ντυνεται νορμαλ (οπως κι εγω) μπορει να ειναι πιο ψαγμενος απο οποιονδηποτε το παιζει ροκας και μεταλλας στο ντυσιμο…

Ο καθε ανθρωπος εχει τις αποψεις του και τις ιδεες του. Καποιες στην μουσικη εκφραζονται απο διαφορα συγκροτηματα με τον ιδιο πανω κατω μουσικο τροπο. Ετσι κολλας, δεν ειναι δυσκολο. Γι’ αυτο πολυ απλα σ’ αρεσει αυτο που ακους. Γιατι σε εκφραζει. Οχι μονο ο στιχος αλλα και η τεχνοτροπια της μουσικης. Γι’ αυτο επισης πιστευω οτι δε γινεται να σ’ αρεσει μονο ενα ειδος μουσικης. Αυτα ειναι κολληματα που απο ενα σημειο και μετα “κουφενεσαι”. Η διαθεση σου αλλαζει, ειτε μεσα στην μερα, ειτε μεσα στον μηνα, λογικο ειναι.
Εν ολιγης το ν’ ακους ροκ/μεταλ ειναι το να εκφραζεσαι. Οπως ειναι και το οποιοδηποτε ειδος μουσικης.

Το να ακούς ροκ ή μέταλ μουσική (ή και οποιοδήποτε άλλο είδος μουσικής) δε σημαίνει τίποτα. Σημαίνει απλά ότι το γουστάρεις αύτο το είδος και σε εκφράζει. Τόσο απλά.
Ο λεντ έχει δίκιο σε αυτά που λέει και συμφωνώ μαζί του. Όμως, ακόμα και τότε, που το ροκ ήταν μια επανάσταση, σίγουρα υπήρχαν άτομα (και ο αριθμός αυτός θα πρέπει να ήταν σεβαστός) που δε συμβαδιζαν με τη νοοτροπία του.
Τελικά, δε νομίζω ότι πρέπει απαραίτητα να συμβολίζει κάτι το τι ακούς. Έτσι χάνεις και την ουσία. Αν εγώ πχ. ακούω ντε και καλά μπάντες που κάνουν κριτική στους πολιτικούς, μόνο και μόνο γι αυτό το λόγο, δεν μπορώ να λέγομαι μουσικόφιλος.

To μέταλ ήταν ο μόνος που με στήριξε στα 5 χρόνια που ήμουν κλειδωμένος στο υπόγειο από τους γονείς μου. Και μετά το μέταλ ήταν ο μόνος που με στήριξε όταν προχωρούσα στο προαύλιο με τα καρφιά μου και τα μαύρα μπλουζάκια με αιματηρά εξώφυλλα όταν οι υπόλοιποι μου έβαζαν τρικλοποδίες και έδεναν κόμπους τα μακριά μαλλιά μου. Τέλος, αν δεν ήταν το μέταλ δεν ξέρω πως θα άντεχα να μην αυτοκτονήσω σε αυτόν τον κόσμο όπου όλοι είναι κακοί και προκατειλημμένοι. Που όλοι προσπαθούν να με εμποδίσουν από το να κάνω αυτό που θέλω. Το μέταλ και το χαρδ ροκ ήταν πάντα δίπλα μου και ελπίζω να μου βρουν και γκόμενα κάποια μέρα. Σας ευχαριστώ για όλα.

Nα ακους μεταλ ή ροκ σημαινει να δεχεσαι ηχιτικα κυματα απο μια μεταλ/ροκ μπαντα, τα οποια ο εγκεφαλος τα μεταφραζει σε ποικιλα μηνυματα…

Την ροκ/μεταλ την γουσταρω γιατι μου δινει ενεργεια και δυναμη να ανταπεξελθω στις δυσκολες καταστασεις,αλλα και γιατι με διασκεδαζει.Επισης η ροκ(και ολα τα παρακλαδια της) ειναι ιδεολογια.Μπορει να φαινονται κοινοτυπα αυτα που γραφω,αλλά ειναι η αλήθεια.

Σημαινει οτι ακους μουσικη κυριολεκτικα και δεν μ αρεσουν οι εκφρασεις καποιων που δεν ακουν " Πως τα ακουτε αυτα?" η “Αυτοι που ουριαλζουν” και τετοια εγω ειμαι της λογικης αμα δεν ξερεις μην μιλας