Εκτός από rock/metal, τι άλλο;

Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, από εμάς ακούμε κυρίως rock ή metal. Εκτός βέβαια από αυτό ίσως ακούμε και άλλα είδη μουσικής. Και δεν εννοώ την Πρωτοχρονιά που ίσως πάμε στα μπουζούκια και ακούσουμε κανένα τσιφτετέλι 8).

Εγώ καλύτερα να πω τι δεν ακούω, μιας και ίσως ακούσω λίγο από τα υπόλοιπα κάποια στιγμή, ανάλογα με τις περιστάσεις. Δεν ακούω λοιπόν hip-hop, rap και όλα τα παρεμφερή και dance. Τώρα θα μου πεις “ακούς λαϊκά;”. Τα αυτονόητα παραλείπονται…

Χμ, τα ρεμπέτικα είναι κορυφή, αν και δεν είμαι ο τεράστιος fan…
Πάντως, μιλάνε και αυτά με τον τρόπο τους για φυλακές, τσιγάρα, ποτά, ναρκωτικά και σκύλες :stuck_out_tongue:

ΑΚΟΥΩ ΑΡΚΕΤΑ BLUES (ALBERT KING, STEVIE RAY VAUGHAN, RORY GALLAGHER, ALLMAN BROTHERS κλπ) & JAZZ (DAVE BRUBECK, JOHN COLTRANE, MILES DAVIS,DUKE ELLINGTON).

ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ ΤRANCE, HOUSE KTΛ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ H AMBIENT(ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΩΝ FLOYD ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ).

Electropop, trip hop :roll:

Εκτος απο metal ακουω rock κι εκτος απο rock, metal…XA XA XA. Αντε και gothic

Γενικά ότι ακούγεται ευχάριστα στα αυτιά μου το ακούω… :slight_smile:
Πιο συγκεκριμένα blues, κλασσική μουσικη… και … δημοτικά… :oops: και διαφορα άλλα ότι να ναι…

punk,ska punk και…Prodigy(ειναι θεοι,πως να το κανουμε?)

Σιχαινομαι τους Linkin Park (ασχετο) αλλα και τα κωλο-dance και ολα τα παρεμφερη.Μου αρεσουν μερικα λαικα.Μερικα (πχ μητροπανος)

eXORCIST επηρεάστηκες από Otio; :stuck_out_tongue:

Οχι ιδιαιτερα…Ο Μητροπανος ειναι λαικη φωνη…

Akouo poli Ozric tendacles kai Porcupine tree, kai alla diafora se tetoio styl kai akoma pio psyhedelika px Farflang kai Skeptisism.Mou aresoun kai kapoia Portishead episeis.

Ambient, trip hop kai periergh electronica genika (crystal method kai prodigy apo ta pio gnwsta, alla kai apeira alla agnwsta). Kamia fora kai melodikh trance… analoga ta kefia kai to kommati! Oso gia laika kai rembetika… prepei na xei prohgh8ei “ksydiash” :wink:

Epeidh eimai Krhth, den apokleiw kai ta krhtika se kana wraio meros.

Χμ , εγω αντε ν’ακουσω κλασσική μουσική ή κανα απο κείνα τα έξαλα της Eurovision. Σε καμια περιπτωση μπορει και κανα λαικο , ρεμπετικο η και κρητικο τραγουδι.

Αν κάτσει και βρεθώ σε μέρος που να παίζει κλασσική μουσική ή δημοτικά(π.χ. τσάμικα,καλαματιανά,πεντοζάλι…) δεν με χαλάει,αν και εγώ δεν έχω δίσκους με τέτοιο περιεχόμενο εκτός από την “Ηρωική Συμφωνία” του Μπετόβεν την οποία είχα πάρει για τον πατέρα μου αλλά δεν την ακούω!! Υπόλοιπα μουσικά είδη δεν νομίζω ότι μπορώ ν’ακούσω…

Metal den akouw, alla punk nai. Genika eimai anoixth se otidhpote kai suxainomai to dogmatismo pou diakrinei tous perissoterous metallades/rockades.

symfwnw psychobitch… den prepei na yparxoun diaxwrismoi “kalou” kai “kakou” sth mousikh… ok, eksaireitai to neo hip-hop reuma! :twisted: :stuck_out_tongue:

Latrevw oso tipota thn klassikh mousikh…Alla dustuxws den exw akoma psaxtei para polu;pros to paron akouw mono Chaikowski,Mozart,Beethoven,Vivaldi.Alla pou akouw; industrial rock, drum n’ bass, peiramatiko jazz,ta peiramatika eidh mousikhs genikotera :stuck_out_tongue: , noise,ambient, trip-hop.

Ta upoloipa ektos ‘katharou’ metal pou akouw opws punk,progrock ktl ktl,fantazomai entassontai sta rock/metal,opote den ta grafw ola.

Και ο καφασης , η ο μπουγας metal ειναι Τελη ?

Ειλικρινά ότι μουσική ακούγεται καλή στα αυτιά μου John Lee Hooker,Dead Can Dance,Λοίζος,FRANK ZAPPA,Tricky,Beatles,Nταλάρας, πραγματικά οτιδήποτε κάθεται καλά στα αυτιά μου δεν έχω κανένα κόλημα να του ακούσω και φυσικά να παραδεχτώ ότι μου αρέσει

Λιγο απο Blues, λιγο απο Jazz-Flamengo ή Fusion. Ακουσα τωρα τελευταια το Live in San Francisco απο Al Di Meola, Paco De Lucia, John McLaughlin και ειναι γιουχου. Μπορω ν’ακουω ολη μερα τετοια μουσικη.