ROCK-today

Loipon…
As zwntanepsoume ligo auto to foroum.!.!.!
Thelw na syzhthsoume ena thema pou me apasxolei pl twra teleutaia… kai anekathen dld…
YPARXEI TELIKA ROCK SHMERA?
KAI AN OXI-to pio pi8ano-DEN PREPEI NA KANOUME KATI GIA NA FEROYME KSANA STON ATHLIO KOSMO MAS EPOXES TOY STIL WOODSTOCK, ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ 60s, 70s, 80s??

cheers 2 all my m8!

Νομιζω η καθε εποχη εχει τα δικα της ακουσματα. Και ειναι επιλογη του καθενα να ακουει οτι θελει. Υπαρχουν ανθρωποι που δε γουσταρουν τη Rock και αλλοι ειναι πορωμένοι. Αλλα και να θελαμε να αλλαξουμε τον “αθλιο κοσμο” αντε πες μου που θα βρουμε καλλιτεχνες οπως της εποχής 60 70 80? Καλως η κακως παμε μπροστα με γρηγορους ρυθμους. Αν και ειναι πολλοι που ασχολουνται με Rock καταστασεις η εστω εχουν ακουσματα.
Αν ειναι να σκεφτεσαι κατι γι αυτο τον αθλιο κοσμο κανε κατι για να γινει καλυτερος οχι μονο μεσα απο τη μουσικη. Δεν αρκει μονο αυτο.
Εγω παντως ειμαι της αποψης Rock till Drop.

πρωτα απο ολα καλως ηρθες…
βασικα καλο θα ηταν να μας πεις για ποιο λογο θεωρεις το rock πεθαμενο τη σημερον ημερα και που βασιζεις το συλλογισμο σου για να ξερουμε και να απαντησουμε…

Φυσικά και υπάρχει ροκ σήμερα. Οι hellacopters βγάζουν δίσκο rock n roll is dead :smiley: Επίσης ρε ανεπρόκοπη ρίξε μια ματιά στο φόρουμ,στις συναυλίες, στα τόπικ φεστιβάλ στην αντίπαρο, και στονερ ροκ ν ρολ στο αν. Cheers 8)

Οσο ειπαρχει ελευθερια λογου, επιλογων και ακουσματων θα υπαρχει και ροκ… :wink:
Το αν υπαρχει σε αυτο πολυς η λιγος κοσμος…ειναι ενα αλλο θεμα…
Cheers!!

Και βεβαια υπαρχει ροκ σημερα…Διαφορετικο απο εκεινο των δεκαετιων 60,70,80 αλλα εξακολουθει να υπαρχει και θα εξακολουθει πιστευω…κ ελπιζω…

Το γεγονός ότι υπάρχουν 5-10 αξιόλογες μπάντες δεν σημαίνει πως το rock είναι ζωντανό. Σίγουρα δεν υπάρχει το ρεύμα που υπήρχε σε άλλες εποχές όταν οι εταιρείες έψαχναν συνεχώς για νέα ονόματα και έκαναν συμβόλαια σε δεκάδες μπάντες. Αυτό τελείωσε όταν ήρθε το γ&%(%&^ το σ%(*& PUNK και η κυριαρχία του MTV.

Η πραγματικότητα όμως είναι πως το rock θα παραμένει ζωντανό όσο υπάρχουν ακόμα άνθρωποι σαν εμάς που ασχολούνται μαζί του και άνθρωποι που δεν ξεχνούν το παρελθόν. Αν δουλέψουμε όλοι μαζί για να φτιάξουμε τη μουσική μας και να πάρει το δρόμο που εμείς θέλουμε κι όχι αυτόν που προωθούν οι εταιρείες (βλέπε Placebo, Killers κλπ) τότε ναι, έχουμε ελπίδες να ξαναδούμε κάποτε ένα Woodstock. Το rock είναι επανάσταση και τρόπος ζωής. Ο καθένας όμως τα αντιλαμβάνεται αυτά όπως εκείνος θέλει και μπορεί.

συμφωνω…αλλα τι κολλημα ειναι αυτο με τους placebo+killers…ενταξει υπαρχουν και χειροτεροι…οι placebo ειναι καλουτσικοι πιστευω

Για μενα η καθε εποχη εφοσον εχει τη δικια της τεχνολογια,τους δικους της προβληματισμους και τα δικα της ντρογκια ειναι απαραιτητο να εχει και τη δικια της μουσικη.Για μενα η κλασικη ροκ σαν μουσικη εδωσε οτι ειχε να δωσει και τωρα κανει κυκλους.Οτι υπαρχει πιστευω οτι ειναι κουρασμενο η πολυ μακρια απο αυτο που εχω μαθει σαν ροκ.Απο κει και περα ειναι ωραιο να ‘‘ροκαρεις’’ οπως νομιζεις εσυ οτι ειναι το ροκ.Να κανεις ροκ ζωη οτι και να ειναι αυτο.

Έντάξει περι ορέξεως κολοκυθόπιτα, εμένα αυτό που με πειράζει στο σύγχρονο rock είναι η πλήρης απουσία solo και το συνεχές και αποκλειστικό downstroke λες και δεν υπάρχουν άλλοι ρυθμοί που μπορεί να παίξει η κιθάρα. Έχω αρχίσει να πιστεύω πως όλους τους καλούς κιθαρίστες τους τρώνε τα σκυλάδικα και οι Christines Aguileres!
roots συμφωνούμε γενικά, απλά η σημερινή “rock” ζωή δεν έχει επαφή με την αντίστοιχη των 60-70’s αφού εκείνοι είχαν όραμα να αλλάξουν τον κόσμο και εν μέρει το πέτυχαν (βλέπε Vietnam) όσο κι αν κόστισε κι αν είχε παράπλευρες απώλειες αυτό.
Σήμερα (συμπεριλαμβανομένου εμένα) διακυρήσσουμε πως κάνουμε επαναστατικό τρόπο ζωής αλλά μόλις βολευτούμε να δεις για πότε θα ξεχάσουμε και το Morisson και το Jimi και θα τους ακούμε χριστούγεννα πάσχα και αργίες για να θυμόμαστε τα παλιά. Όσο για όνειρα, δε νομίζω πως κανείς μας έχει τη διάθεση ή την ελπίδα να αλλάξει τον κόσμο. Κακώς βέβαια γιατί η ελπίδα πάντα υπάρχει και τα πράγματα δεν είναι τόσο δύσκολα να αλλάξουν όσο νομίζουμε.
Ίσως, λέω ίσως, να έχουμε μια μέρα την ευκαιρία μέσω του rock (που αποτελεί μια ξεφτυσμένη συνέχεια και απλά ένα μικρό τμήμα του κινήματος των 60’s) να ενωθούμε κάτω από τη σημαία της ελευθερίας και της ειρήνης και να δείξουμε σε μερικούς-μερικούς πως όσο υπάρχουν ροκάδες θα δείχνουν τα παπ…α τους στα μεγάλα συμφέροντα και τις πολυεθνικές και σε όποιον θέλει να πάρει ένα κομμάτι μας!

υ.γ. δεν είμαι κομμουνιστής. δεν έχω τίποτα μαζί τους απλά μη νομίσετε ότι κάνω προπαγάνδα

Kale, esy whitesnake poli kala ta les!! Makari na htan perissoteroi san ki esena kai san ola ta paidia apo to foroum… pantws genika egw symfwnw me auta pou lete… kai proswpika auto pou tha h8ela einai na yparxoun mpantes opws oi klasikes palies agaphmenes mas mpantes… kai o kosmos na exei auth th 8elhsh gia pragmatikh eleu8eria, gia eirhnh, th 8elhsh na palepsei gia ton eauto tou kai oxi mono…(giati kaka ta psemata oloi eimaste volemenoi kapou kai autoi pou den einai oneirevontai na voleutoun…) Kai twra tha me rwthsete giati den kanw egw kati gia auto…kalh erwthsh… proswpika exw skopo na kanw oti mporw…(vevaia eimai 15 akoma exw kairo…)

CHEERS ROCKERS!!!
cheers whitsnake…

Ναι βρε παιδάκι μου το είχα από μικρός αυτο. Είμαι μοναδικός!
Πλάκα πλάκα μικρός ήθελα να γίνω πολιτικός (άκου βίτσια) αλλά άλλαξα γνώμη όταν είδα τι σαπίλα επικρατεί…

paidia rock yparxei simera pisteyw. alla kata tin gnwmi mou o kosmos tha prepei na xekwlisei epitelous apo ta palia group kai na dwsei mia eykairia sta nea group na perasoun to minima tous.entaxei oi palioi eixan faei ola ayta ta istorika gegonota stim mapa kai eixan na poun kati perisotero.simera ti na poun ta group pou ta "akoune"oli tin wra oti den ftanoun oute sto miso tous palious.opws kai na exei to thema simera kai prepei ena group na vgei sto mtv gia na diafimistei alla kai na kanei kapoia alla pragmata genika.palia to rock itan mia allagi twra einai mia pragmatikotita. group pou axizoun kata tin apopsi mou einai oi franz ferdinand,oi white stripes,oi coldplay,oi stereophonics klp.genika tin "piatsa"simera tin xalane kyriws ta amerikanika group pou xepouliounte se aisxro simeio omws.egw pisteyw oti ta vretanika kai genika ta eyrwpaika group axizoun simera an kai egw akouw kai amerikanika group giati me endiaferei pio poly i mousiki para to posa poulane kai pws ntynontai…