Τα δέκα σπουδαιότερα ντεμπούτα στην ιστορία της rock

τι λετε πως σας φανηκαν?
αλλα ρε χωρις sabbath λιγο κουλο μου φενετε! οπως κ το in court of the crimson king μου φανηκε λιγο κουλο…
Γενικα πολυ καλη επιλογη!
Υ.Γ ο keith moon νομιζω οτι ειπε οτι θα πεσουν σαν zeppelin(κ ενοουσε το γνωστο ατυχημα).

Το Court of the Krimson King είναι σίγουρα πολύ καλός και επιδραστικός δίσκος και επιπλέον το έβαλα για να έχει και κάποιον άμεσο εκπρόσωπο το progressive rock. Για τον ίδιο λόγο δεν έβαλα το Black Sabbath, αφού τα ντεμπούντα των Zep και του Hendrix ήταν μάλλον τα πιο αντιπροσωπευτικά για το σκληρό ροκ εκείνης της εποχής. Αλλά είπαμε, γούστα είναι αυτά :slight_smile:

Παίζει να έχεις δίκαιο γι’αυτό (αν λες για ένα ατύχημα που είχε γίνει με ένα zeppelin που πήγε από Ευρώπη στην Αμερική και είχε πάρει φωτιά ή κάτι τέτοιο), απλά τη συγκεκριμένη πληροφορία τη θυμόμουνα από παλιά και δεν έψαξα πριν το γράψω.

Το Court of the Krimson King είναι σίγουρα πολύ καλός και επιδραστικός δίσκος και επιπλέον το έβαλα για να έχει και κάποιον άμεσο εκπρόσωπο το progressive rock. Για τον ίδιο λόγο δεν έβαλα το Black Sabbath, αφού τα ντεμπούντα των Zep και του Hendrix ήταν μάλλον τα πιο αντιπροσωπευτικά για το σκληρό ροκ εκείνης της εποχής. Αλλά είπαμε, γούστα είναι αυτά :slight_smile:

Παίζει να έχεις δίκαιο γι’αυτό (αν λες για ένα ατύχημα που είχε γίνει με ένα zeppelin που πήγε από Ευρώπη στην Αμερική και είχε πάρει φωτιά ή κάτι τέτοιο), απλά τη συγκεκριμένη πληροφορία τη θυμόμουνα από παλιά και δεν έψαξα πριν το γράψω.[/quote]

τελικα για το Court of the Krimson King ετσι οπωσ το θετεις εχεις απολυτο δικιο!!
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ πιστευω οτι sabbath θα πρεπε να μπει κ οχι zeppelin. κ ι zeppelin ειχαν αρκετα βαρυ ηχο αλλα σαν την κιθαρα του Iommi δεν ηταν(δεν τα κανουμε 11 να ειμαστε ολοι ευτηχισμενοι? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: )

φιλε για το zeppelin κ εγω το εχω ακουσει δεν μου το εχω διαβασει για να σου πω standar . αρα οποιος μαθει πρωτος πιο τελικα ειπε να το αναφερει για να ξερουμε τι μας γινετε! :smiley: :smiley: :smiley:
Υ.Γ. η προσπαθια ηταν παρα παρα πολυ καλη συνεχισε ετσι! :wink: :wink: :wink:

Η αληθινή φράση του Κeith Moon υποτίθεται ότι ήταν μια από τις ακόλουθες:

The band …

A) will go down like a lead balloon (τυπική αγγλική φράση)

B) will go down like a lead zeppelin

C) will go over like a lead balloon

D) will go over like a lead zeppelin

E) You’ll sink, not like a lead balloon, but even faster, like a led zeppelin.

Ανάλογα ποιό βιβλίο ανοίγεις διαβάζεις και κάτι διαφορετικό! Για αυτό ξέρετε διαφορετική εκδοχή ο καθένας.

Θα ψάξω το Σαβ/κο στο βιβλίο Led Zeppelin: The Definitive Biography (τη μοναδική επίσημη βιογραφία που έχουν αναγνωρίσει oi Zeps) που έχω στο πατρικό μου, για να δω τι λέει εκεί ο Page και θα το postάρω.

Παιδιά εγώ θα διαφωνήσω. Γενικά πιστεύω οι λίστες δεν έχουν και πολύ νόημα. Μάλλον έχουν όταν κάνει μία ο καθένας για τον εαυτό του. Σίγουρα αυτά δεν είναι τα πιο εμπορικά ντεπούτα όλων των εποχών. Ναι μεν είναι επιδραστικά αλλά πάλι το ζύγι για το ποιός παράγοντας υπερτερεί το βάζει ο συντάκτης τη λίστας. Δηλαδή να βάλουμε 30% πωλήσεις και 70% επιδραστικότητα. Από την άλλη γιατί να είναι 10 τα πιο σπουδαία άλμπουμ. Γιατί να μην είναι 17 ας πούμε; Είναι δυνατόν να μην μπει σ’αυτούς τους δίσκους το Black Sabbath που γέννησε ένα ολόκληρο ιδίωμα; 'Ολους μας αρέσει να κάνουμε λίστες. Άλλωστε γι αυτό γράφουμε σε αυτό το φόρουμ. ‘Ομως όλες μα όλες οι λίστες είναι υποκειμενικές. Για μένα το σπουδαίο ντεπούτο της ζωής μου είναι το High Voltage. Και είμαι 100% σίγουρος γι’ αυτό.

Και γω ορκισμένος εχθρός κάθε είδους λίστας είμαι, μη νομίζεις :slight_smile:

Σίγουρα αυτά δεν είναι τα πιο εμπορικά ντεπούτα όλων των εποχών. Ναι μεν είναι επιδραστικά αλλά πάλι το ζύγι για το ποιός παράγοντας υπερτερεί το βάζει ο συντάκτης τη λίστας. Δηλαδή να βάλουμε 30% πωλήσεις και 70% επιδραστικότητα. Από την άλλη γιατί να είναι 10 τα πιο σπουδαία άλμπουμ. Γιατί να μην είναι 17 ας πούμε; Είναι δυνατόν να μην μπει σ’αυτούς τους δίσκους το Black Sabbath που γέννησε ένα ολόκληρο ιδίωμα;

Νομίζω πως η απάντησή μου πρέπει να ξεκινήσει από το γιατί τα άλμπουμ πρέπει να είναι δέκα. Μα φυσικά δεν υπάρχει κανένας ουσιαστικός λόγος, απλώς 15 θα ήταν μάλλον πολλά, 5 δε θα ήταν αντιπροσωπευτικά και κάποιος αριθμός εκεί ανάμεσα δε θα ήταν στρόγγυλος :P. Και από τη στιγμή που κατέληξα στα 10 έπρεπε να αρχίσει το ξεσκαρτάρισμα. Κριτήρια, όπως έγραψα στο άρθρο, για την επιλογή ήταν η διαχρονικότητα, η επιδραστικότητα και οι πωλήσεις. Εκτός από αυτά όμως θα έπρεπε να καλύπτουν όσο γίνεται μεγαλύτερο φάσμα της ροκ σκηνής, οπότε θα ήταν too much να βάλω και Zeppelin και Sabbath, που έπαιζαν παραπλήσια μουσική και να αφήσω έξω κάτι άλλο. Πες μου εσύ, αν είχα προτιμήσει να βάλω τους μεν αντί των δε πάλι δε θα βρισκόταν κάποιοι που θα είχαν αντίθετη άποψη; Απλά πιστεύω πως είναι πιο σημαντικό να υπάρχει ισορροπία ανάμεσα στις επιλογές και γι’αυτό “αναγκάστηκα” ίσως και με υποκειμενικά κριτήρια να διαλέξω μόνο ένα από τα δύο.

Αν τώρα πιάσουμε τους δίσκους έναν έναν ξεχωρίστα, σίγουρα όλο και κάτι θα βρεθεί που να αντιβαίνει σε όσα έγραψα πιο πάνω (π.χ. οι Velvet Underground δεν έχουν μεγάλες πωλήσεις, ή οι GnR είναι σχετικά πρόσφατοι για να κρίνουμε την επιρροή τους κλπ) όμως εκτίμησα πως έπρεπε να είναι στο αφιέρωμα. Πολλά ακόμη ντεμπούτα είναι το ίδιο σημαντικά με αυτά, απλά κάποια πρέπει να μείνουν απ’έξω, ακόμη και οι Sabbath! Αν ήξερα ότι τέτοιο καημό έχετε με τους Sabbath θα τους είχα βάλει πρώτους πρώτους :smiley:
Πάντως σίγουρα δεν είναι η αγαπημένη μου λίστα (θα έμοιαζε πολύ λίγο) και νομίζω πως και μέσα το ξεκαθάρισα πως θα μπορούσαν να είναι πολλές οι εναλλακτικές μορφές της. Ramones αντί για Pistols, Sabbath αντί για Zeppelin, κλπ. Περισσότερο με ενδιέφερε να φανεί η σημασία των ντεμπούτων και όχι να κρίνω μέσα σε λίγες γραμμές τη δουλειά τεραστίων μεγεθών της ροκ όπως οι sabbath.

'Ολους μας αρέσει να κάνουμε λίστες. Άλλωστε γι αυτό γράφουμε σε αυτό το φόρουμ. ‘Ομως όλες μα όλες οι λίστες είναι υποκειμενικές. Για μένα το σπουδαίο ντεπούτο της ζωής μου είναι το High Voltage. Και είμαι 100% σίγουρος γι’ αυτό.

Όσο για το high voltage ήταν πολύ σοβαρός υποψήφιος για μια θέση ανάμεσα στα 10, αλλά οι ac/dc είχαν κυκλοφορήσει κάποια άλμπουμ (ένα ή δύο δε θυμάμαι) στην αυστραλία πριν το high voltage οπότε δε μπορεί να θεωρηθεί ντεμπούτο. Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

Συμφωνώ σε όλα που έγραψες. Εντάξει το 10 απλά είναι ένα στρογγυλό νούμερο. Ίσως ακόμα καλύτερα να μπορούσες απλά να αρχίσεις να σημειώνεις μια λίστα με δίσκους και να σταματούσες όταν έβλεπες ότι ο επόμενος που θα έβαζες θα ήταν αρκετά κατώτερος. Για το High Voltage θα πω ότι εννοούσα το Αυστραλέζικο το οποίο ουδεμία σχέση έχει με αυτό που κυκοφόρησε παγκόσμια με τον ίδιο τίτλο. Ίσως αντικειμενικά δεν αξίζει τόσο (δεν μπορώ να δω αντικειμενικά αυτό το συγκρότημα) αλλά για μένα είναι το σπουδαιότερο ντεπούτο γιατί από εδώ ξεκίνησε το τεράστιο αυτό συγκρότημα. Παραθέτω το tracklisting έτσι για να ενημέρωση για το πρώτο δίσκο των AC/DC

High Voltage(1975)

*  Baby Please Don't Go (Joe Williams)
* She's Got Balls (Young-Young-Scott)
* Little Lover (Young-Young-Scott)
* Stick Around (Young-Young-Scott)
* Soul Stripper (Young-Young)
* You Ain't Got A Hold On Me (Young-Young-Scott)
* Love Song (Young-Young-Scott)
* Show Business (Young-Young-Scott)

Τα Stick Around, Love Song δεν έχουν εκδοθεί ποτέ
Το πρώτο είναι το πιο απλό κομμάτι του δίσκου, ενώ το δεύτερο μια καταπληκτική μπαλλάντα. Μάλλον δεν εκδόθηκε ποτέ γιατί είναι πολύ soft ή λόγω των ψιλοξενέρωτων είναι η αλήθεια στίχων.

pantos to The Doors tu omonimu sigrotimatos eprepe anamfisvitita na einai stin dekada h akoma kai se pedada ton kaliteron ntebuton

ελεοςςςςςςςςςςςςςςς! ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,)
σιγα το δισκο! κ σιγα το group κιολας…
σταματαω εδω γιατι παλι θα βρισω κ δεν θελω…

ελεοςςςςςςςςςςςςςςς! ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,) ](,)
σιγα το δισκο! κ σιγα το group κιολας…
σταματαω εδω γιατι παλι θα βρισω κ δεν θελω…[/quote]

gusta…pantos gia to an einai diskara kai an einai kalo to group milane kai ta numera, oxi pos tus dino poli vash alla den borei tora na leme kai oti thelume…

τελικα για το τι ειπε ο Keith moon: ειπε οτι θα πεσουν σαν zeppelin k o Entwhistle πεταχτικε κ ειπε θα πεταξουν σαν zeppelin.