Ξαναγίνεται η rock "της μόδας";;;

Το bold-αρισμενο ειναι αυτο που ρωταω.

Και η εκφραση του Μανος με βοηθαει.

Συμφωνουμε ολοι πανω κατω, οτι το ροκ (εστω και σαν ντυσιμο ας πουμε), ξαναγινεται σε καποιο βαθμο μοδα.

Μπορει αυτο να ξανακανει τη μουσικη αυτη “της μοδας”;;

Γενικότερα στη σημερινή εποχή η έννοια μόδα είναι σχετική.
Δεν υπάρχουν πια τα μαζικά τρεντς των 80ς.
Οπότε αν εννοούμε να “ξαναγίνει” όπως στα 70ς-80ς, τότε όχι, γιατί απλά δεν υπάρχουν πια τα 70ς-80ς!
Η σημερινή κοινωνία αποτελείται από πάρα πάρα πολλές διαφορετικές υποκουλτούρες (όχι με τη νεοελληνική έννοια, με την έννοια sub-cultures) με πολύ διαφορετικά χαρακτηριστικά από τις υπόλοιπες. Στα 70ς-80ς, αυτες ήταν πάρα πολύ λίγες και κατά συνέπεια πιο πολυπληθείς.

Θεωρώ πως η rock σαν μουσική μπορεί να ξαναγίνει μόδα, σαν “κίνημα” όμως (άμα μπορεί να ειπωθεί έτσι) όχι.

Εγω βασικα το ξεκινησα, ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΗ ΣΠΑΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΣΚΥΛΑ ΜΕ ΜΠΛΟΥΖΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΩΝ ΜΕΓΑΘΗΡΙΩΝ ΤΗΣ ΡΟΚ. :x

Και απλα ηθελα να μαθω γνωμες για το αν πσιτευετε οτι μπορει να βοηθησει εστω και με το λαθος αυτο τροπο την αναγεννηση της ροκ.

Eμένα πάλι θα μου άρεσε να βλέπω τον κάθε μεταλλά με μπλούζα των μεγαθηρίων της πίστας.

quoted for truth

Πιο ουσιαστικα στηριζουν το rock οι Ευριδικη και ο Κοργιαλας ο οποιος εχει επιρροες ακομα και στην εμφανιση του απο Cure και Placebo παρα π.χ . οι Ονιραμα , σε ενα live που τους ειδα τραγουδησαν μεχρι και Led Ζeppelin το Whole Lotta Love!!!8)

0 στο τετραγωνο…

πες τα!

δεν καταλαβαινω, γιατι σας ενδιαφερει τοσο πολυ ποσο της μοδας ειναι το ροκ η σας πειραζει αν φοραει η ταδε τραγουδιστρια μπλουζα acdc? ε και? η αυτη η υποτιμηση των σκυλαδικων…its all music folks, απλα πραματα

και δεν νομιζω να γινεται της μοδας για να απαντησω, δεν νομιζω να εχουν αποφασισει να γινει παλι της μοδας!

Σ’αγαπω

+32142148716521

Το ροκ ούτε είναι της μόδας, ούτε γίνεται της μόδας, ούτε χρειάζεται να γίνει της μόδας πιστεύω. Το ροκ είναι διαχρονικό. Δεν έχει ανάγκη τέτοια.

Αυτό είναι:wink::!:

πρωτα απο ολα,ειναι γνωστο,οτι πολλοι σταρ της μουσικης στη χωρα μας,ακουνε ροκ.απλα οτι κανουν,το κανουν για να κονομανε.τα παιδια στο σχολειο μου ακουνε πολλα απο αυτα μεταλ,ψαγμενα ομως.υπαρχουν και πολλα παιδια ομως που ακουνε ποπ,εχουν στο κινητο τους μεταλ,τα πιο γνωστα βεβαια,αλλα τουλαχιστον ακουνε κατι ψηλα και εχουν μια επαφη με το θεμα.σιγουρα δεν θα προωθηθει ποτε πολυ και σωστα απο τα μμε,αλλα αναμεσα στους νεοτερους,ειναι ψιλοτρεντι

εγω νομιζω οτι το rock αλλα και το metal εχει γινει και αυτο μοδα…ετσι απλα ακουμε για να ακουμε (μερικοι) και καλα μαγκια και καφριλα και ετσι…οπως ηταν παλια δλδ καποθια εποχη,μαγκια,πρεζα,εξαλλο ντυσιμο…και καλα…[-X
ελπιζω να κανω λαθος…
το rock ειναι τροπος ζωης.Δεν εχει ετσι και ετσι…ακους rock επειδη νιωθεις rock τιποτε παραπανω.8)