Ξαναγίνεται η rock "της μόδας";;;

Στα πλαισια του παγκοσμιου αναμασηματος στο χωρο της μοδας και του εμποριου (πχ τα all-star), μηπως η αγαπημενη μας μουσικη ανακτα την εμπορικοτητα της;;;

Βλεπεις ροκ συναυλιες να προωθουνται πολυ περισσοτερο απο οτι προηγουμενως.

Βλεπεις τρεντομαγαζα να πουλανε μπλουζακια Stones, Maiden, Guns, AC/DC, Motorhead, Metallica etc.

Οχι, βεβαια οτι αυτο ειναι παντα θετικο, αφου πολλες φορες μπλουζες που αναγραφουν αυτα τα μεγαθηρια καταληγουν σε σκυλομαγαζα, μπουζουκια και κλαμπ.

Προωθειται το πιο glam μερος της rock, αλλα προσαρμοσμενο στη σημερινη καταντια.

Ωστοσο, ολο αυτο (παροτι σημερα φανταζει κωμικοτραγικο) θα μπορουσε να φερει νεους οπαδους στη μουσικη μας, που σημερα αντιμετωπιζει μια χ κριση και να συμβαλει εν τελει στην αναγεννηση της.

Τι λετε;; :slight_smile:

Hail to Scandinavia

Στο π*υτσο σου/μας.

δεν πιστευω οτι η metal γινεται της μοδας.το οτι γινονται μπλουζακια ακεντεκε κτλ. ειναι μοδα αλλα η μουσικη τους οχι.
αν ηταν μοδα, τοτε οι rotting christ και οι firewind θα επαιζαν πρωι-πρωι στη μενεγακη αντι για τους ονιδραμα.
οι ελληνες θα ανακαλυψουν την metal, οταν θα σαπιζουμε στο χωμα.μπορει κι αργοτερα.
δεν ξερω για εσας, παντως εγω προτιμω την τωρινη κατασταση.
FUCK TRENDS.:smiley:

Η απάντηση βρίσκω και γω πως είναι αρνητική.

όχι …

Η μόδα ασχολείτε με το Rock, και γενικότερα το life style#-o:!:

“της μόδας” όχι.
“της ώρας” ναι.

Ναι θα έλεγα εγώ, αν και τώρα πια, νομίζω πως όλα είναι της μόδας, λίγο ποπ, λίγο ροκ (πάλι στη γλυκιά μορφή του), λίγο το ένα ή το άλλο, και τσουπ, έχουμε ένα άλλοτε ωραίο άλλοτε αισχρό αποτέλεσμα. Αν εννοούμε τα πιο σκληρά παρακλάδια, για ένα συγκεκριμένο ποσοστό νέων είναι σαν μόδα, αλλά δεν είναι μεγάλο ποσοστό αυτό.

Για ολα φταινε οι My Chemical Romance:lol::lol::lol::lol:

Nu-metal και metalcore φανταζομαι εννοεις ε? Αν ναι, συμφωνω.

Όχι δεν νομίζω. Αρκεί κάποιος να ανοίξει το MTV και το MAD για να το διαπιστώσει. Ίσως το ροκ ντύσιμο να είναι λίγο της μόδας αλλά η ουσία, δηλαδή η μουσική, δεν είναι.

το nu μεταλ και το metalcore ΗΤΑΝ μοδες αναμεσα σε αυτους που ηδη ακουγαν μεταλ,αντε με τους linkin park να αγγιξαν το mainstream κοινο αλλα πολυ μεγαλη μοδα ειναι τα female fronted bands,και φλωροροκιες τυπου the killers

Όχι

Οταν λεμε της μοδας εννοουμε διαδεδομενο ε?

Ε ετυχε και ειδα χθες τα τσαρτ ρε παιδι μου στο ΜΤV.

Απο το 10 μεχρι το 1 χιπχοπ-ρνβ.

Ε δεν χρειαζεται και πολυ ρε παιδι μου να το καταλαβεις.

Και να πεις πως ηταν τα αμερικανικα να το δικαιολογησεις? Ευρωπαικο ηταν.

Παιδιά, άλλο το τι είναι μόδα (γιατί το ροκ και το μέταλ ανέκαθεν ήταν και ακόμα είναι ανάμεσα σε συγκεκριμένα άτομα) και άλλο το τι είναι “της μόδας”, δλδ μόδα σε ένα μαζικό επίπεδο.

Με τη δεύτερη έννοια που ρωτάει και ο thread starter, όχι. Το rock δεν ξαναγίνεται της μόδας σε καμία περίπτωση.

Αυτά.

οτι Πετρέλης, Τσαλίκης βγάλανε κομμάτια με καθαρά ροκ φόρμες (Σοφία και του Πετρέλη δε το θυμάμαι αυτή τη στιγμή).

Γενικά το Rock που ξέρουμε δεν έχει γίνει μόδα ακόμα, αλλά θεωρώ πως επιθυμούνε να το κάνουν, προβάλοντας το Μιχα και τους Ονειράμα ως Rock Stars, το rock ντύσιμο προωθείται αρκετά κλπ.

κοκκινα χάλια ειναι της μοδας και πολυ μα πολυ ροκ#-o

Παντως σιγουρα ‘της μοδας’ ειναι η χρησιμοποιηση της λεξης ροκ…δηλαδη,ποσες φορες εχουμε ακουσει απο την τηλεοραση ή απο αλλους,ασχετους με την μουσικη αυτη να λενε: εισαι πολυ ροκ,η μπλουζα σου ειναι πολυ ροκ,ο ταδε ειναι ροκ τυπας,αυτο ειναι ροκ κτλ…πολλες φορες και ειναι λαθος χρηση της λεξης,πιστευω

Me to τελευταιο θα συμφωνισω. Χρησιμοποιουμε τη λεξη ροκ οπουδηποτε και σε ασχετες περιπτωσεις ακομα. Παντως δεν ξερω γιατι αλλα δεν θα μου αρεσε να αναβιωσει το ροκ στα πλαισια της σημερινης κοινωνιας. Να προσαρμωστει δλδ στα σημερινα δεδομενα. Παντως ειναι καλο οτι προωθειται αυτη η μουσικη. Διαφημιζονται περιοδικα, συναυλιες.

Ακούς κάτι δημοσιογράφους να λένε πίπες του τύπου : Τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ έπαιξαν σκληρό ροκ με τις δηλώσεις που έκαναν μπλα μπλα

και λες από μέσα σου : “τι διαολο δεν καταλαβαίνουν?”.

και ΝΑΙ όλα τα συγκροτήματα της Heaven είναι ότι λένε στις διαφημίσεις. λένε ροκ ? είναι … δείχνουν ηλεκτρική κιθάρα στα βίντεο κλιψ ?Συμβάλλουν στην αναβίωση του Ροκ. Και μην ξαναμιλήσει κανείς για το Ροκ που πάιζουν τα κόκκινα χαλιά. Οι τύποι είναι οι νέεοι Zeppelin. άντε cream για όσους δε μπορούν να το δεχτούν.