Νέο rocking forum

Μάγκες μια ερώτηση: τι ακριβώς έχετε κάνει με την επεξεργασία προσωπικών δεδομένων στο Website?

Υπάρχουν εκατοντάδες “τρίτοι προμηθευτές” που όπως φαίνεται επεξεργάζονται τα προσωπικά μας δεδομένα. Τι ακριβώς συμβαίνει;

Επίσης αν πατήσεις απόρριψη όλων και μετά αποθήκευση και έξοδος, όταν κάνεις Refresh πάλι δεν είναι αποθηκευμένες οι επιλογές που έκανες.

Τέλος προεπιλεγμένα είναι τα περισσότερα στο “αποδέχομαι”, by default δηλαδή.

Προφανως δεν εχουν κανει τιποτα

Συγγνώμη, θα απαντήσει κάποιος admin? Είναι πολύ σοβαρό αυτό το πράγμα.

Γαργαρα

ακυβέρνητο καράβι το φόρουμ ;;; :stuck_out_tongue:

Σόρυ για την απάντηση, αλλά μήπως λέει akefaloskavalaris η ταυτότητα σου?
Για ποια προσωπικά δεδομένα μιλάμε για ένα φόρουμ όπου μπορείς να μην βάλεις τίποτα προσωπικό. Δεν χειρίζεται κάποιος προσωπικά δεδομένα. Τώρα αν αρχίσουμε να θεωρούμε προσωπικά δεδομένα τα ποστ, σορυ κιολας, το ιντερνετ δεν κανει για μας.

Αν δεν κανω λαθος προσωπικο δεδομενο ειναι και το email, οποτε μην γινεσαι ειρωνικος.

Συμφορουμιτη συγγνώμη αλλά δεν έχεις ιδέα από προσωπικά δεδομένα. Προσωπικά δεδομένα είναι η ip address μας, τα στοιχεία που δίνουμε για την εγγραφή στο website κ.λπ. Επίσης για τα cookies πρέπει να παίρνουν τα websites συγκατάθεση και πίστεψε με υπάρχουν μερικά απίστευτα cookies που παραβιάζουν την ιδιωτικοτητα μας σε μέγιστο βαθμό, π.χ. tracking cookies που βλέπουν όλη σου τη δραστηριότητα μετά που μπεις σε μια σελίδα. Όλα αυτά και ασχέτως αν γραφτείς στο website ως μέλος. Οπότε ξέρω γιατί ρωτάω.

1 Like

Ολα αυτα που λες, προφανως και ειναι σωστα και προφανως εισαι πολυ πιο ενημερωμενος απο μενα. (Απλα να τονισω οτι καποια πραγματα ειναι ετσι και αλλιως εντοπισιμα πχ ip)
Το μονο που μου φαινεται “αστειο”, ειναι να κινδυνεύουμε απο ενα site σαν το rocking.

Ακριβώς επειδή εδώ και μια δεκαετία θεωρώ το Rocking το καλύτερο μουσικό site στην Ελλάδα θίγω το θέμα. Δεν είναι ακριβώς ότι κινδυνεύουμε από το Rocking. Είναι πιθανό όμως το Rocking να συνεργάστηκε με κάποιον κατασκευαστή ιστοσελίδων, ο οποίος έβαλε μέσα παράνομα πράγματα και πιθανώς οι ίδιοι δεν το ξέρουν. Ακριβώς λοιπόν επειδή αγαπώ το Rocking και έχω απαιτήσεις από αυτό, θίγω το θέμα.

1 Like

Επομένως η σύντομη απάντηση είναι πως όχι, δεν δώσαμε, δεν δίνουμε και δεν πρόκειται να δώσουμε τα στοιχεία σας σε κανέναν τρίτο.

Ό,τι άλλο ενδεχομένως προκύψει ότι προέρχεται από το Rocking, είναι αποτέλεσμα επιλογής του χρήστη (το τι στοιχεία θα δημοσιεύσει και θα κάνει δημόσια – ένα email ή ένα κινητό, για παράδειγμα, σε μια αγγελία) και όχι δική μας πρωτοβουλία.

2 Likes

Ένα μεγάλο props, για το ότι αν δεν είσαι συνδεδεμένος στο φόρουμ δεν μπορείς να δεις το προφίλ των χρηστών. Σε πολλά άλλα φόρουμ του ίδιου ή άλλου φορμάτ δεν υπάρχει αυτή η μη-δυνατότητα

Απ’οτι καταλαβαίνω, έχει να κάνει με το server του site και της google. Ισως τέθηκαν σε ισχύ κάποιοι καινούριοι κανονισμοί. Ενα workaround είναι αυτό που είπε κι ο παντελής, δηλαδή copy απ’το share κάτω απ’το βίντεο και όχι το url.

Ψάχνοντας βρήκα το παρακάτω λινκ και λίγο που διάβασα το διόρθωσαν απ’το discourse μόνοι τους, άρα όταν γίνει update απ’το rocking το φόρουμ θα διορθωθεί κι αυτό?

H αυτοί που μιλάνε στο thread είναι απλοί χρήστες (σαν κι εμένα) και όχι δημιουργοί δικών τους φορουμ, κι άρα το update θα πρέπει να το κάνει ο καθένας μας(δε βγάζει ιδιαίτερο νόημα αυτό, αλλά δεν ξέρω)?

2 Likes