Νέο rocking forum

Θα ρίξω άλλη μια έτσι για την ιστορία.

Αυτό εδώ ΔΕΝ είναι ένα φόρουμ. Αυτό εδώ είναι κακό αντίγραφο του twitter και του facebook με τα like τις ειδοποιήσεις του κτλ. Ένα φόρουμ με ξεχωριστές ενότητες και θέματα προς συζήτηση δεν μπορεί να λειτουργήσει με αυτή την μορφή ή τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να δω το πως. Σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω για παράδειγμα πως διάολο ένα thread που έχει όλες τις σελίδες μαζεμένες είναι λειτουργικό. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι πιο δύσχρηστο από αυτό, πραγματικά δηλαδή.

Θα ξαναπώ ότι ίσως είναι κάτι που οι πιο μικροί γουστάρουν το βρίσκουν πιο εύκολο αλλά εμένα με κουράζει όσο δεν πάει. Και έχω την εντύπωση πως δεν είμαι ο μόνος.

3 Likes

Κι εγώ έχω την ίδια απορία. =/ Κυρίως επειδή τα θρεντς που έχω φτιάξει εγω τα βγάζει αυτόματα subscribed (watching με την τωρινή ορολογία). Αλλά δεν έχω βρει κάτι προς το παρόν οπότε τα βγάζω ένα-ένα αν βλέπω ότι μου έρχεται κάποιο notification.

Ειναι λειτουργικο και προσαρμοσμενο στις μοντερνες ιντερνετικες πλατφορμες, και σιγα σιγα το συνηθιζω οκ.
Τα απειρα παλια Unread μονο πως μπορω να τα ξεπαστρεψω με τη μια ? Το ιδιο και με τα suggested?
Το οτι δε με πηγαινει κατευθειαν στο τελευταιο ποστ με εκνευριζει λιγο αλλα νταξ.

Παντως η μορφη αυτη της σελιδας παραπεμπει τελειως σε mobile friendly version που αμα δεν υποστηριζεται απο tapatalk ειναι μεγαλο ελλατωμα.

Τωρα σχετικα με το περιεχομενο του φορουμ, δε νομιζω οτι αυτο αλλαζει με το αν εχει μαζεμενα ολα τα ποστ η οχι.

εικονα user -> γραναζι -> Show watched topics

αλλα παλι ενα-ενα θα τα βγαζετε εκτος αν χανουμε ολοι κατι

  1. Δεν έχει scroll το mouse σου;
  2. Είναι παλιός ο υπολογιστής και κρασάρει στα 5 scroll down;

Αυτοί είναι οι δύο μόνο λόγοι που μπορεί να ενοχλεί κάποιον το single-page thread. Και κλικ γλιτώνεις, και χρόνο γλιτώνεις, και bandwidth γλιτώνεις (αυτό σε ενδιαφέρει κυρίως στο κινητό), και διαφημίσεις γλιτώνεις. Εκτός κι αν, όντως, Facebook και Twitter το κάνουν λάθος τόσα χρόνια. (“ναι μόνο που δεν είστε Facebook, είστε forum” και πάει λέγοντας)

Τα “forum” δεν είναι ειδική κατηγορία που έχει τη δική της, ανεξάρτητη τεχνολογία και ακολουθεί συγκεκριμένο format.

πήγαινε στα unread, κοίτα κάτω δεξιά εκεί που λέει dismiss, πάτα το (απλά μην τικάρεις το κουτί αλλιώς θα γίνουν mute)

θες να σου πω ακριβως τι με χαλαει αισθητικα?
θα σου πω δεν εχω θεμα. Θα μου απαντησεις ομως μια ερωτηση…
Αν ερχομουν και αποθεωνα και ελεγα ποσο σοφοι ειστε εσεις φωστηρες του ροκινγκ που σκεφτηκατε κατι τετοιο, θα ειρωνευοσουν?

Μπαίνεις και χρησιμοποιείς ως επιχείρημα ότι το forum έχει πεθάνει μουσικά και ευτυχώς που υπάρχουν οι metallica και οι iron maiden. Σε μια κουβέντα που δεν έχει καθόλου να κάνει με το περιεχόμενο και τα ποιοτικά χαρακτηριστικά του forum. Χωρίς να αντιλέγω σε όσα λες.

Οπότε ναι, θα ειρωνευόμουν και σε αυτήν την περίπτωση. Οποιονδήποτε βρίσκει ευκαιρία για να βγάλει χολή και να μας “τιμωρήσει”.

Δεν χρειάζεται να μου πεις τι σε χαλάει αισθητικά. Αν το έγραφες εξαρχής με σκοπό να βελτιωθεί και όχι απλά να μας την πεις, θα είχε νόημα. Αλλιώς, ό,τι και να γίνει, θα είμαστε μόνιμα σε κατάσταση “ναι μεν, αλλά”.

Δε χρειάζεται να φτάνεις στα όρια της αγένειας.

Ομοίως, δε χρειάζεται να κάνεις επιλεκτικά quote. Η επόμενη πρόταση (που παραληφθηκε) είναι εξίσου σημαντική.

Καταλαβαίνω ότι σπάστηκες επειδή περίμενες διθυραμβικά ποστς και επαίνους για το φόρουμ και αντί γι’αυτό διαβάζεις μόνο παράπονα, αλλά πρώτον μερικά ποστς είναι με πιο ελαφριά διάθεση από ότι κατάλαβες ίσως, πριν που έγραψες για αγένεια πχ, οι καρδούλες και τα smileys είναι εκεί για κάποιο λόγο, το “επιλεκτικό quote” που έκανα τώρα ήταν αστείο ( ; ) για την προηγούμενη ατάκα σου που θίχτηκες και δεν εξήγησες καν γιατί, και δεύτερον, το φόρουμ σε αγαπάει ρε, τσιλ:

Εγώ μια χαρά συνήθισα τις αλλαγές πάντως, αν εξαιρέσουμε τη μαλακία που έκανα με τα muted threads. Αν μπει και κάνα dark theme θα είναι τέλεια, αν όχι, θα το ξεπεράσουμε <3

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

1 Like

Αυτη την στιγμή το πρόβλημα του φορουμ δεν είναι οι αλλαγές του, που σιγα τα αυγά κιόλας, σε 2 μέρες εισαι οκ.

1 Like

Δεύτερο account χρήστη δεν είσαι @disconnect ; Κοίτα, καταλαβαίνω πως από την δική σου πλευρά θες να είσαι η πρώτη προτεραιότητα του οποιουδήποτε και σπάζεσαι όταν δεν είσαι, αλλά αυτή την στιγμή νομίζω πως το κουράζεις το πράγμα. Κάθε ποστ που θα σου απαντάει ο kourou, απλώς καθυστερεί την όποια μετάβαση στο νέο φόρουμ, γιατί δεν λες τίποτα σημαντικό για το θέμα. Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως σπάστηκες που όταν έκανες το λάθος στο παλιό σου account και έκανες unsubscribe (ή κάτι τέτοιο) από όλα τα τόπικ, ο kourou δεν σε αμέσως έβαλε πρώτη προτεραιότητα (όντως δεν επείγει το να φτιαχτεί αυτό που ζητάς).

Ομολογώ πως δεν κατάλαβα τι βελτιώθηκε με το νέο account που έκανες ούτε γιατί δεν μπορούσες να περιμένεις να σου απαντήσουν πριν κάνεις νέο account ούτε γιατί πιστεύεις πως δικαιούσαι να ταλαιπωρείς όσους προσπαθούν να βελτιώσουν την κατάσταση συνολικά (π.χ. kourou) με το α) να λες πως “σε γράφουν στα αυτά τους” και β) μετά να πρήζεις με τόσα ποστ για τον ποιον να βρήκε άραγε ο kourou αγενή (εγώ αν πόνταρα, θα πόνταρα σε εσένα!).

Την χαζομάρα με τα τόπικ στο παλιό σου account δεν την έκανε ο kourou και δεν έχει εμφανιστεί άλλος χρήστης που να την έκανε (ακόμη). Είσαι σπασμένος ενώ όχι μόνο είσαι ο μόνος χρήστης που έκανε αυτό το λάθος, αλλά νομίζεις και πως το διόρθωσες με δεύτερο λάθος (=2ο account δίχως λόγο). Οι άνθρωποι του forum έχουν να ασχοληθούν με όλα τα προβλήματα που αναφέρουν οι υπόλοιποι χρήστες και εσύ απαιτείς να ασχοληθούν πρώτα με εσένα και τους φορτώνεις κι άλλο με το να κάνεις 2ο account (λες κι αυτό βοηθάει).

Εγώ στη θέση σου, θα ξεκινούσα να κάνω αυτά τα 200 κλικ που χρειάζεται το παλιό σου account. Γιατί όπως καταλαβαίνεις, αν αυτό που ζητάς χρειάζεται πάνω από 50 κλικ ή απαιτεί πάνω από 5 λεπτά για να βρεθεί και να προστεθεί στο φόρουμ (ήδη πρέπει να έχουμε αφιερώσει 15 για να σου απαντάμε), τότε δεν συμφέρει να γίνει άμεση προτεραιότητα. Εσύ θα χρειαστείς λιγότερο από 10 λεπτά για να κάνεις 200 κλικ και να διορθώσεις το λάθος που έκανες.

Ναι, είναι προφανές.

Γενικά ΛΟΛ για όλο το γελοίο ποστ, δε λέω τίποτα άλλο.

Δεν είχα δει το κείμενο κάτω από την φώτο. Χαίρομαι που καταλαβαίνεις πως εσύ το έκανες το λάθος. Αφού τα muted topics τα βλέπεις, πιστεύω και πως μπορείς να το διορθώσεις σιγά-σιγά. Εκτός αν κάτι άλλαξε με το νέο forum και δεν το ξέρω, τα διπλά account δεν επιτρέπονται, οπότε θα πρέπει να επιστρέψεις στο παλιό σου.

Δε χρειάζεται να φτάνεις στα όρια της αγένειας. :slight_smile:

edit: κέρδισα και 2 badges με το quote και το mentioning :stuck_out_tongue:

Όντως κι εγώ δεν βλέπω τίποτα μεμπτό στα ποστ του. bastard .Ούτε λόγο για την επίθεση που του έκανε ο καρβου. Γενικά χαλαρώστε λίγο. Όποιος γουστάρει, συνεχίζει να ποστάρει, όποιος δεν γουστάρει λέει ότι το βρίσκει γτπ και την κάνει.

Η μόνη αντικειμενική αλήθεια πάντως είναι πως το καινούργιο φόρουμ είναι σίγουρα καλύτερο και πιο εύχρηστο και όποιος λέει το αντίθετο είναι άμπαλος :Ρ Μόνο το tapatalk είναι πραγματικό μειονέκτημα για όσους το χρησιμοποιούν, αλλά εγώ το έχω σβήσει καιρό τώρα.

Πεθαίνω με το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ του 2ου account που φόρτωσα στους ανθρώπους του forum.

Εγώ στη θέση σου θα διάβαζα πιο προσεκτικά τα ποστς, έγραψες 3-4 παραγράφους με ανακρίβειες, παραλήρημα απλά.

Αν δεν καταλαβαίνεις εσύ το πρόβλημα άσε να το καταλάβει κάποιος “άνθρωπος του φόρουμ”, εγώ 200-300 κλικ δεν έχω τη διάθεση να κάνω για να διορθωθεί κάτι που δε δημιουργεί κανένα απολύτως γαμημένο πρόβλημα, δηλαδή το 2ο account. Αν δεν είχα τους κωδικούς του μέιλ ξέρω γω και δεν μπορούσα να μπω στο καινούριο φόρουμ δεν θα έκανα νέο account? Ήδη το έκανε ένας χρήστης, σιγά το πρόβλημα ρε μλκ που ΦΟΡΤΩΣΑ στους ανθρώπους του φόρουμ, το διαβάζω ξανά αυτό που έγραψες και τι να πω, θλίψη.

explain like i’m 5 η όλη φάση, τι να πω, κάντε ό,τι θέλετε.

Για να λέει ο manos87 πως απλώς δεν έχω καταλάβει το ύφος των όσων γράφεις και στην πραγματικότητα είσαι ευγενικός, τότε λογικά θα έχει δίκιο. I trust him. Peace

Απο οσους γραψαν κατι, ο bastard πρεπει να εγραψε τα πιο νορμαλ ε :stuck_out_tongue:
Το νεο φορουμ θα φταιει που δεν το καταλαβατε
:stuck_out_tongue:

Δε χρειαζεται να εισαι ειρωνικος.