Νέο rocking forum

Διθυραμβικά σχόλια δεν θα υπήρχαν ακόμα και αν είχαμε διαφορετική έκδοση φόρουμ για τον κάθε χρήστη, σύμφωνα με τα γούστα του. Εσύ το τερμάτισες όμως. Έγραψες το “παράπονο” σου και πριν καλά καλά προλάβει να γίνει κάτι γι’ αυτό το προχωράς ακόμα πιο πέρα post με post. Παρουσιάζεις 4-5 προβλήματα λες και για όλα φταίει η αλλαγή της πλατφόρμας. Βρήκες χώρο και χώθηκες, που λένε.

Γενικά θα βοηθούσε αν διαβάζατε ΟΛΑ τα ποστς, από την αρχή ως το τέλος μπας και βγει καμιά άκρη. Δεν σχολιάζω ότι “παρουσιάζω 4-5 προβλήματα λες και φταίει η πλατφόρμα” και τα “βρήκες χώρο και χώθηκες”, απλά δεν έχω λόγια, αποχωρώ από το θρεντ μη φορτώσω κι άλλα προβλήματα στους ανθρώπους του φόρουμ.

γινεται αν καποιος ποσταρει ενα λινκ αυτο να ανοιγει σε αλλη καρτελα και οχι να φορτωνεται σε αυτη που διαβαζουμε το φορουμ;

ναι ναι ξερω μπορεις να πατησεις δεξι κλικ αλλα λεω οτι αν πατησεις πανω να σου ανοιγει κατευθειαν σε νεα ωστε να μην χρειαστει να πατας back οταν τελειωσεις την αναγνωση του λινκ.

[quote=“drenie, post:163, topic:25939, full:true”]
γινεται αν καποιος ποσταρει ενα λινκ γινεται αυτο να ανοιγει σε αλλη καρτελα και οχι να φορτωνεται σε αυτη που διαβαζουμε το φορουμ; [/quote]

Πάτα στην profile picture σου επάνω δεξιά, μετά στο εικονίδιο με το γρανάζι (“Preferences”) και μετά κάνε tick στο “Open all external links in a new tab”.

1 Like

Ευχαριστω! Και ευχαριστω και για την αμεση απαντηση.

Μπορείς απλώς να κάνεις click στο link με τη ροδέλα του ποντικιού σου.

1 Like

οσο ζεις μαθαινεις !

Αυτο ειναι οντως μεγαλη μαγκια και απο τοτε που το εμαθα αλλαξε τη ζωη μου (καλα λεμε τωρα) αλλα μετα χαλασε η ροδελα σε καποια φαση…

1 Like

Εγώ πάντως νομίζω ότι θα έπρεπε ίσως να σκεφτείτε ότι τα παιδιά που έκαναν τις αλλαγές έχουν γαμηθεί στην δουλειά. Δεν είναι οι διθύραμβοι, είναι η αχαριστία και η αγνωμοσύνη. Φυσικά ο καθένας μπαίνει σε ένα φόρουμ για να κάνει την δουλειά του χωρίς να σκέφτεται ότι όλη η πλατφόρμα θέλει κόσμο και ώρες για να τρέξει σωστά.

Εν προκειμένω, η δουλειά που έχει πέσει είναι για την καλυτέρευση του φόρουμ - συνεπώς σκεφτείτε λίγο πώς ακούγονται κάποια παράπονα.

Από την μεριά μου θεωρώ ότι έχει γίνει τρομακτική βελτίωση σε επίπεδο features και δυνατοτήτων, θεωρώ πολύ θετική την προσθήκη επώνυμων likes και συγχαίρω όλο το development team.

Θα εκφράσω και την επιφύλαξή μου για το αισθητικό κομμάτι, λείπουν πολύ τα όρια και οι σαφείς διαχωρισμοί των σημείων της κάθε σελίδας (ποστ, κοντρολς για ποστ κλπ) κάθε σελίδα. Αυτό είναι ίσως το βασικότερο μειονέκτημα, διότι το μάτι δεν κεντράρει κάπου, δεν βοηθάει στο scanning της σελίδας (στο ίντερνετ δεν διαβάζουμε με Guttenberg Z-pattern αλλά με το F-pattern!) και το απέραντο άσπρο με τα γκρίζα κοντρόλς εντείνει το πρόβλημα.

Δεν χρειάζεται να υπάρχει το show more στα κοντρόλς, λίγα είναι έτσι κι αλλιώς. Το αυτό ισχύει και για τον user. Θα βόλευε στο popup που βγαίνει μόλις κάνεις κλικ στο avatar να έχεις τις επιλογές που είχε στο vb (πχ, find other posts), δεν χρειάζεται να κάνεις και δεύτερο να φεύγεις.

Αυτά με μια πρώτη ματιά. Συγχαρητήρια από την μεριά μου και πάλι και ατσαλωθείτε developers, οι χρήστες είναι αμείλικτοι και είναι γνωστό ότι ΣΙΧΑΙΝΟΝΤΑΙ τις αλλαγές. Θυμηθείτε ότι και στο facebook (ποτυ το χέζανε είναι η αλήθεια για ένα φεγγάρι) κάθε φορά φτιάχνανε σελίδες “φέρτε πίσω το παλιό FB” και μετά από δύο μήνες που άλλαζε πάλι, τα ίδια άτομα ζητάγανε το προηγούμενο (που σιχαίνονταν).

Χρήστες, υπομονή, δώστε του μια ευκαιρία.

2 Likes

Παιδιά να πω κι εγώ ότι μια χαρά είναι το καινούριο φορουμ, σύγχρονο. Έχει αρκετά καινούρια πραγματάκια και επειδή μπαίνω και στο φορουμ των Metallica είναι ακριβώς ίδιο το concept οπότε είστε και πολύ μπροστά να πούμε.

Υ.Γ ώρες ώρες ορισμένοι μου θυμίζουν κάτι δημόσιους υπαλλήλους(και όχι μόνο) που τους αλλάζεις μια διαδικασία στη δουλειά και αμέσως στραβώνουν.

2 Likes

πόσο γαμάτο αυτό ε;

1 Like

Αυτό ακριβώς ετοιμαζόμουν να γράψω,καθώς κι εμένα είναι ένα από τα βασικά πράγματα που μου την χαλάνε.Δεν διαχωρίζονται καλά τα ποστ,ενώ οι κατηγορίες και τα θρεντ μοιάζουν με ατέλειωτες λίστες.Θα μπορούσε ίσως να προστεθεί κι ένα black/dark theme (αν και μπορεί να μην είναι τόσο απλό).

Γενικά κι εγω ψιλοχαμένος είμαι,αλλά πιστεύω οτι όλα είναι θέμα συνήθειας και στην πορεία θα βολευτούν όλα :stuck_out_tongue:

Το bookmark γαμάει,ενώ πάρα πολύ καλό feature είναι το γεγονός οτι μπορείς να επιλέξεις ένα κομμάτι του κειμένου και σου δίνεται αυτόματα η επιλογή να το κάνεις γρήγορα quote.Τo λαικ μου φαίνεται ψιλοάχρηστο αλλά κλαιν.

1 Like

Βασικά, ίσως θα ήταν χρήσιμο τα ποστ με πολλά like να ξεχωρίζουν παραπάνω από τα υπόλοιπα. Έτσι ώστε όποιος κάνει scroll στα γρήγορα μέσα σε ένα τόπικ, να μπορεί να τα εντοπίσει εύκολα και να κερδίσει χρόνο διαβάζοντας μόνο αυτά.

Αυτό εννοώ,ότι από τι στιγμή που τα λαικ σε ένα φορούμ δεν εξυπηρετούν τους ίδιους σκοπούς με τα λάικ στα social media,πρέπει να αποκτήσουν μια μορφή σαν αυτή που ανέφερες(ή κάτι άλλο διαφορετικό) ωστέ να αποκτήσουν κάποια χρησιμότητα.

Εννοείτε δηλαδή να εμφανίζονται σαν pinned posts όπως στο φέισμπουκ πχ;

Νομίζω έτσι θα χαλούσε η ροή της κουβέντας.

Δεν ξέρω τι λέτε σεις, αλλά εμένα όταν μου κάνετε λάηκ με κάνετε λίγο χαρούμενο.

9 Likes
1 Like

Όχι, δεν το έχω έτσι στο μυαλό μου. Tα ποστ θα έχουν την ίδια ακριβώς σειρά με τώρα και απλώς θα είναι πιο ευδιάκριτο το ποια ποστς έχουν πάρει like (π.χ. διαφορετικό φόντο). Έτσι, ο χρήστης θα μπορεί να αποφασίσει πιο γρήγορα το σε ποια ποστ από το κάθε τόπικ θα διαθέσει χρόνο για να διαβάσει. Αν μπαίνεις π.χ. μετά από καιρό στο τόπικ συναυλίας που σου άρεσε, να μπορείς να προσπεράσεις γρήγορα ποστ όπως “παιδιά που βρίσκω εισιτήριο;” κλπ ή να προσπερνάς σεντόνια που κανείς δεν έκανε like και δεν έχεις χρόνο για να διαβάσεις όλα τα σεντόνια αλλά μόνο λίγα.

Βέβαια, δεν ξέρω αν αυτό γίνεται. Ιδέα ρίχνω μόνο και ίσως να μην είναι και η καλύτερη λύση για το θέμα.

[quote=“shadowking69, post:170, topic:25939, full:true”]
Έχει αρκετά καινούρια πραγματάκια και επειδή μπαίνω και στο φορουμ των Metallica είναι ακριβώς ίδιο το concept οπότε είστε και πολύ μπροστά να πούμε. [/quote]

Που είσαι άνθρωπε μας, γιατί δεν το ανέφερες αυτό νωρίτερα; :grimacing: :sunglasses:
Τώρα πήρα χαμπάρι ότι και το forum των Metallica χρησιμοποιεί ακριβώς την ίδια πλατφόρμα. Από άλλο site (sitepoint.com) πείστηκα ότι αξίζει να γίνει η μετάβαση, αλλά το χαρτί των Metallica θα χρησιμοποιηθεί δεόντως από εδώ και στο εξής :stuck_out_tongue:

Πάντως όσον αφορά το εμφανισιακό κομμάτι, ένας λόγος που δεν έχουν γίνει πολλές τροποποιήσεις είναι και η mobile έκδοση. Όποιος έχει προσπαθήσει να μπει από κινητό, θα είδε ότι η mobile version είναι εξαιρετική (και ταχύτατη). Επειδή υπάρχει άμεση συσχέτιση μεταξύ της κανονικής και της “κινητής” έκδοσης, λοιπόν, δεν ξέρω μήπως αν πειράξουμε κάτι εδώ, “χαλάσει” την έκδοση στο κινητό. Θα κάνω μερικά πειράματα να εξαλείψουμε την πολλή ασπρίλα για αρχή, και μετά θα προσθέσουμε και μια dark version.

2 Likes

Δική της τεχνολογία όχι, αλλά όλα τα fora έχουν μια συγκεκριμένη high-level δομή. Δε με ενοχλεί το να κάνεις like σε πόστς, σιγά τα αυγά.

Αλλά δε γίνεται π.χ. να έχεις replies σε posts τα οποία εμφανίζονται και collapsed ως replies (σαν σχόλια του facebook), και σαν απαντήσεις κανονικά στη ροή του θρεντ! Αλλά και αισθητικά να το δεις, το εντελώς minimal design του thread που τα posts ξεχωρίζουν μόνο από μια (υπερ-αχνή) γραμμή είναι φουλ κουραστικό.

Ακόμα κι αν κάποιος έχει τον ελεύθερο χρόνο για να κάτσει να το συνηθίσει (σχεδόν αποκλείονται full-time εργαζόμενοι δηλαδή), το να βάζεις τον άλλο να κάτσει να ξαναφτιάξει τα subscribed threads του είναι, από άποψη UX, απαράδεκτο.