Το Rocking.gr επιλέγει: Τα 100 album της δεκαετίας

http://rocking.gr/article6970.php

Εξαιρετική δουλειά, ακόμα και κυκλοφορίες που δε περιμενα να μπούνε, τις βρήκα μεσα σ’ αυτό το άρθρο. Πολύ καλή δουλειά παιδιά.

επειδή λίστα χωρίς γκρίνια δεν γίνεται, κάνω την αρχή:
Πού είναι οι Neurosis ρε??? :evil:

οκ, θα πέσει μελέτη, προς το παρόν πινκς για UNKLE και Pig Destroyer.

Μου άρεσε ο πολυδιάστατος χαρακτήρας της λίστας, είναι πολλά στα υπόψη.
Αλλά δεν γίνεται να το παραλείπουμε αυτό:

με 2 απίστευτους δίσκους στα 00’ς

Κ γω θα ‘βαζα το ντεμπούτο των Hibria, απ’ τους αρτιότερους power δίσκους ever κατ’ εμε.

Και εγώ θα έβαζα bright eyes,cult of luna,between the buried and me,the blood brothers,the knife,mewithoutyou,AFI,have a nice life,circa survive και πολλά άλλα.

Μια χαρά είναι η λίστα πάντως.

fixed, neurosis+jarboe, a sun that never sets, the eye of every storm, μη βάλω το given to the rising και μας πούνε φανμποιδες :stuck_out_tongue:

Αυτά:!: …Kαι κάτι απο …Μεσουγκες , έστω και “χαριστικά” , γιατι τους θεωρω το πιο επιδραστικό συγκρότημα, στα συγκροτήματα των 00’ς …

Χάρηκα πολύ για την παρουσία των συγκεκριμένων επιλογών απο Gojira και Dredg …

Γαμάτη λίστα πάντως … θα μου μάθει αρκετή μπαλίτσα 8):smiley:

εντάξει, ετοιμάστηκα να βρίσω κι εγώ για την έλλειψη neurosis, αλλά είδα τον πρώτο δίσκο και μαλάκωσα :p. περισσότερα το βράδυ.

Με μια γρήγορη ματιά μου φάνηκε εξαιρετική (αντίθετα με αυτή του 2009 :p), θα την χρησιμοποιήσω για τις πιο alternative προτάσεις μιας και με τον χώρο δεν έχω μεγάλη επαφή.

Μοναδική σοβαρή (ας πούμε) ένσταση είναι η ύπαρξη του Panopticon αντί του Oceanic.

Οι Ulver που είναι?:-s

Mα Ναι!!! Που είναι το sing the sorrow???

Kατα τ’ άλλα παρ’ όλο που η λίστα δεν έχει κάποια κυκλοφορία που να ανήκει στις 10 καλύτερες της δεκαετίας για μένα θεωρώ ότι είναι πολύ καλή μιας και περιλαμβάνει πάρα πολλά είδη…

Χαίρομαι που δεν απουσιάζουν converge:)

Eπίσης εκπληξη (θετική μάλλον) είναι και η απουσία των Linkin Park από την λίστα…Δεν ξέρω περίμενα ότι θα υπήρχε, αλλά πάλι καλά!

εδιτ γιατί είδα την μεγαλύτερη μου ένσταση: Παιδιά αν είναι δυνατόν??? Floggin Molly αντί για Dropkick Murphys??? Eπειδή να πούμε μας επισκέφθηκαν στο rockwave του 2008??? Ε όχι!!!

Δεκαετία της οποίας 2 από τις καλύτερες κυκλοφορίες ήταν των muse = σκατά δεκαετία. Αντέ καλά tens να’χουμε

Δεν θέλω να σε δυσαρεστήσω, αλλά για κοίτα καλύτερα.

χαχαχ ντάξει αναμενόμενο… Δεν είναι κατακριτέο :slight_smile:

“Διαβάζοντάς την προσεκτικά, ίσως εντοπίσετε μια πολύ ιδιαίτερη λεπτομέρεια, γιατί «κάτι παράξενο» συμβαίνει με αυτή τη λίστα. Υπάρχει κάτι που η συντακτική μας ομάδα αποφάσισε να κρύψει μέσα σε αυτή, κάτι που συμβαδίζει με τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε τη μουσική και ανατρέπει ίσως την ίδια τη λογική των λιστών”

Με μια πρόχειρή ματιά θα έλεγα ότι “κατι παράξενο” είναι το γεγονός ότι κανένα απο τα άλμπουμ τις λίστας δεν βρίσκόταν στην 1η θέση της λίστας τη χρονιά κυκλοφορίας του ή κάνω λάθος? Με ένα βιαστικό πέρασμα απο τις λίστες των προηγούμενων ετών θα έλεγα ότι το μόνο που μπορεί να να ανατρέψει το παραπάνω, είναι η παρουσία του Mesmerize που όμως δεν ξέρω αν μετράει αφού στα καλύτερα του 2005 είχε μπει ως διπλή κυκλοφορία Mesmerize - Hypnotize.

Αν δεν είναι αυτό τότε πρέπει να είναι το γεγονός ότι απουσιάζουν απο λίστα ελληνικού σαιτ σύσωμοι και άπαντες οι Metallica, Maiden, Motorhead, Manowar, Priest κτλ. Αν δεν είναι αυτό παράδοξο τότε ποιο είναι? :p:):D:lol::-k:lol::):smiley:

Επέλεξε την πιο πιθανή για σένα απάντηση και μόλις σηκωθεί το νέο Trivia στην πρωτη σελίδα στείλτην…

Και καλα εκαναν!!!

Εχει μεσα ισως τον καλυτερο δισκο της δεκαετιας κατα την γνωμη μου!

Strokes ρεεεεεεεεεεεεε :naughty::naughty:

Μια ματια έριξα στην λίστα και το πρωτο που μου εκανε εντυπωση ειναι η παρουσια των Decapitated που δεν ειναι καν το καλύτερο συγκοτημα της Πολωνιας για την δεκαετία και εχει άλπουμ σε αυτην την λίστα. Τους δικους Rotting Christ τους εφαγε η μαρμαγκα;; Επισης τίποτα απο Katatonia που σε αυτη την δεκαετια μεγαλούργησαν. Θα επανέλθω όταν ριξω μια καλύτερη ματιά στην λίστα.

ban στην Amy Winehouse και σε αυτο/την που την επέλεξε

Ποιο είναι το καλύτερο συγκρότημα της Πολωνίας αυτή τη δεκαετία δηλαδή?

Riverside

:!:

νταξ καλη η λιστα

αλλα η μιξη μεταλ με ροκ/ποπ κλπ κλπ

αφηνει πολλα πραγματα απεξω

απο neurosis που παιζουν ανετα μπαλα με παραπανω απο ενα αλμπουμ

στους pain of salvation με το λιγοτερο 2 δισκους διαμαντια

στο viva emptiness των katatonia
στο relationship of command των at the drive in

στους tea party (που ειναι αυτοι οεο??)
στο αριστουργηματικο the art of navigating by the stars των sieges even
στο “και μονο το ocean’s cloud σβηνει δισκογραφιες” marbles των marillion
και
και
και…
thrash,power (lost horizon) μεινανε στην απεξω ε?