Το Rocking.gr προτείνει: «Υπόγειες» κυκλοφορίες του 2009

Έγινε!!!

Προσωπικα το θεωρω τον καλυτερο δισκο για το 2009, πλεον (χρειαστηκε ενα αλφα διαστημα για να ‘‘μεγαλωσει’’ μεσα μου. Αλλα οχι ‘‘underground’’ κυκλοφορια. Η καθε μια απο αυτες επιλεχθηκε με καποια κριτηρια, τα οποια θεωρησα πως το Fall of Efrafa δεν τηρουσε λογω χαρακτηρα και μονο.

Τωρα θα μου πεις πως ουτε επισημη κριτικη δεν υπαρχει, αλλα δυστυχως εχω ζωη και ο καθενας απο εμας συνεισφερει στο rocking οσο περισσοτερο μπορει. Γουσταρουμε αυτο που κανουμε, δεν το βλεπουμε σαν ‘‘δουλεια’’ κι απ το να μου βγει ενα στεγνο, ανουσιο κειμενο, προτιμω να μην το ανεβασω καθολου, απο σεβασμο προς την μπαντα και μονο. Κατι που ισχυει με καθε κειμενο που γραφω με δικη μου πρωτοβουλια, επειδη προφανως και δεν μου εστειλε κανεις την demo tape των Cruciamentum. =p

Κοστισε και 5 ευρω παναθεμα τηνα.

Angmar χαίρομαι που απάντησες σοβαρά και χωρίς εριστικο ύφος, και έτσι σε ήρεμους τόνους γουστάρω συζήτηση

Στα του inle σχέδον συμφωνώ μαζί σου…Είναι εξαιρετικότατος δίσκος…

Απλά δεν έχω καταλάβει πως οι συντάκτες ορίζετε το Underground στο άρθρο αυτό…Και εντάξει δεν παίζει να ξέρεις για τους άλλους…Εσύ τουλάχιστον πως το έχεις στο μυαλό σου? Δηλαδή ποιά είναι τα κρητίρια σου?

Self release. ή τουλαχιστον, δεν βρισκεται ευκολα προς αγορα (παρα μονο μεσω net).

Μπορω να καταλαβω το σκεπτικο του Φιλιππα ομως, οσον αφορα το Teitanblood. Επειδη δεοντολογικα και μονο, ‘‘ανηκει’’ στο underground (αντιχριστοοντσκουλντεθμεταλ, κλπ, τα demos ειδικα ηταν τιγκα στη μπεχεριτιλα).

Οκ κι εγώ αυτό κατάλαβα στην άρχη, και συμφωνώ απόλυτα με την άποψη αυτή στο τί είναι Underground, απλά μετά είδα κυκλοφορίες που δεν ήταν self released και σκέφτηκα ότι στάνταρ θα μπορούσε το ιinle να κατέχει θέση στο άρθρο…Τεσπα τέτοιού είδους ψιλο"ταμπέλες" είναι υποκειμενικές και ο καθένας της έχει διαφορετικά στο μυαλό του

Αφήστε την αναζήτηση του ορισμού του Underground και απλα μιλήστε για μπάντες που δεν εχει ακούσει πολύ κόσμος. Τι σημασία έχει αν είναι self released ή αν βγηκε από τυχαιο independent label; Σκοπός είναι να μαθαίνει ο κοσμος νέα μουσικη.

I know. Γι αυτο και σε ορισμενους παλαιους χρηστες πηρε πραγματικα καιρο να στηθει το λεγομενο Ροκιπεδια. Καποτε εδω μεσα μιλουσαμε μονο για Maiden και Metallicats, πιστεψε μ.

Θα μου πεις, κομματι του φορουμ ειναι, αλλα πολυς κοσμος εχει μαθει πραγματα απο εκει ε, με τους συντακτες να συνεισφερουν ενεργα σε σημαντικο ποσοστο.

Ε και στον τομεα των κριτικων (για να μη ξεφευγουμε απ το θεμα) κατι τετοιο υπαρχει απο παντα. Απλα καμια φορα προσπαθουμε για κατι πολυσυλλεκτικο τετοιου τυπου (βλ αρθρο).

Edit: Δυστυχως δεν πιανει παντα. But trying’s all that counts.

Συνεχιζω και εδω την προπαγανδα μου και προτεινω απο Iskra το Bureval σε οσους δεν το εχουν ακουσει.

Απο τις προτεινομενες υπογειες κυκλοφοριες δεν εχω ακουσει τιποτα, ωρα για τσεκαρισμα :slight_smile:

Δεν κάνουμε ένα θρεντάκι με υπόγειες κυκλοφορίες προτεινόμενες από χρήστες?

Καν’το!

Oχι! :stuck_out_tongue:
Δεν σας αποτρεπει κανενας να μιλησετε για underground μπαντες
στα θρεντ που υπαρχουν.

Κλειδώστε τότε! Δεν έχω θέμα! Ειλικρινα. Απλά ορισμένοι χρήστες έχουν μηδαμινή επάφη με ορισμένα θρεντς (η μόνη σχέση τους πχ είναι η ανάγνωση του τίτλου) όπως πχ oι punk κυκλοφορίες, οπότε με αυτό το θρεντ ίσως να μάθαινε κανείς τελικά τίποτα…Αλλά αν ενδιαφερόταν θα κοιταγε βέβαια και τα αντίστοιχα θρεντ

Ελα ρε.Πλακιτσα κανω.Ανοιξε το θρεντ (δεν ξερω αν το ανοιξες ηδη)
απλα το να ανοιξεις ενα γενικο Undergound θεμα δεν νομιζω οτι οφελει σε κατι.
Οτι νομιζεις.Απλα το θεωρω πολυ γενικο.

Καλά το χα ανοίξει πολύ πριν :smiley:

Aπατό θα πάει μάλλον!

(γι’ αυτό σου λέω καντο το λοκ :lol:)