Μπασκετοφατσες του rocking

το είδα και αυτό αρκετό καιρό πριν, συμφωνώ αρκετά με τον συμπαίκτη μου παρακάτω

αλλά το Hoop Dreams το ανέφερα κυρίως για όποιον θέλει να δει κάτι λιγότερο συμβατικό σε sports drama και περισσότερο σε κάτι που εστιάζει στον κοινωνικό ρεαλισμό του πράγματος και στις τυχόν πολιτικές του προεκτάσεις…

1 Like

Το Dome μόλις ενημερώθηκε ότι εντέλει θα παραδοθούν σεμινάρια σε ολόκληρο το γήπεδο και ουχί στο μισό.

4 Likes

Εγω εβαλα το μπλουζακι μεσα στη μαπα του, εσεις @ChrisP και @Lupin αναλαμβανετε να φροντισετε για τα αυτια του @apostolisza8 στη διαδρομη αυριο. Μην τον αφησετε να σας τραμπουκισει.

5 Likes

Παρεξήγηση μάλλον, 1ον δεν έχω κανένα πρόβλημα με τ’ αυτιά του @apostolisza8 γενικότερα (με το ΛΙΒΣΦΛΒΕΝΤΑ πωσκατατολένε βέβαια υπάρχει θεματάκι), 2ον δεν θα είμαι μαζί σας αύριο εκτός αν ψήνετε μαζικό κοβιντάκι και 5 μέρες αδειούλα από δουλειές κτλ.

PS. Για μπασκετικές ταινίες που λέγατε, το Hustle ήταν καλό για σαββατόβραδο σπίτι με πίτσα/μπύρα, αλλά ΟΚ δεν αφήνει κάτι παραπάνω, νομίζω -μιλώντας για Netflix κ πρόσφατες ταινίες- το High Flying Bird είναι ανώτερο.

2 Likes

Αρνητικό το τεστ μου.

4 Likes

Moi aussi.

Ελπίζω ο @Lupin να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και να μην επιτρέψει στον 3Τ να προβεί σε “αυθαιρεσίες” στη σημερινή διαδρομή!

Αν το θυμηθείτε φέρτε μία χρωματιστή και μία μαύρη φανέλα. Θυμίζω:

3 Likes

Aρνητικός και εγώ μόρτες μου

Τον @apostolisza8 θα τον έχω πορτ-μπαγκάζ σήμερα μέχρι να έρθω :stuck_out_tongue:

4 Likes

@Ktn btw, μεταφορικό έχεις βρει? Γιατί έχουμε κενή θέση σε αμάξι από Παγκράτι ε

1 Like

Δίνοντας “τροφή” σε @apostolisza8 τώρα, θα σημειώσω ότι έρχομαι με 6-6,5 ώρες ύπνο, γύρω στα 500 χλμ. σε οδήγηση από Παρασκευή βράδυ έως και σήμερα κι ένα ελαφρύ διάστρεμμα/στραμπούληγμα στον δεξί αστράγαλο.

Ωστόσο, δεν γίνεται να χάνεται το ραντεβού της Κυριακής. Έχει γίνει λατρεία.

Επίσης, με την παρουσία μας, τιμούμε και τους μεγάλους απόντες της ημέρας.

7 Likes

Αρνητικό τεστ, θετική διάθεση

και μεγάλη όρεξη, δυστυχώς για κάποιους, για μπάσκετ όμως. Επίσης, καμία αυθαιρεσία…

Επίσης,

Θέλω να δω αν θα τοποθετηθείτε επ’ αυτού @Ktn και @plex27

4 Likes

Να ξέρεις ότι πρόκειται για την αγαπημένη ταξιδιωτική θέση του Αποστόλη, η συγκεκριμένη. Είχα δίπατο πορτ μπαγκαζ στο Roadburn για να του κάνω το χατήρι αλλά δυστυχώς βολεύτηκε σε ένα δερμάτινο κάθισμα :cry:

Στα on topic:

6 Likes

6 Likes

image

4 Likes

Ματσάρα ολκής, με τους Μαύρους να προηγούνται σταθερά, σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, αλλά με την κόκκινη καρδιά να εξαπολύει μία μεγάλη αντεπίθεση στο τέλος και να παίρνει μία οριακή νίκη, με 62-58 (αν το συγκράτησα σωστά).

Η νίκη αφιερώνεται στους απόντες της καρδιάς μας (για ευνόητους λόγους οι κ.κ. @ChrisP και @RiderToUtopia προηγούνται, λόγω χρώματος).

Αν ήμουν σε διαφορετική κατάσταση, μπορεί να παρήγαγα το κείμενο και σήμερα, αλλά ειλικρινά νιώθω ότι ζυγίζω πάνω από 150 κιλά αυτήν τη στιγμή.

Επιφυλάσσεται ιδιαίτερη μνεία στον @plex27, ο οποίος ήδη εφαρμόζει πλάγιες τακτικές και καταστρώνει έμπειρο σχέδιο για να δηλώσει παρών και δεύτερη φορά.

Εις αύριον, λοιπόν…

8 Likes

Πιστεύω αν το διάγραμμα της αντοχής μου ήταν μπανιέρα, όπως θα ήταν το φυσιολογικό αν δεν τα είχα παρατήσει όλα τον τελευταίο 1,5 μήνα λόγω συναυλιών, και όχι …τσουλήθρα, θα είχαμε κερδίσει τους κόκκινους φαφλατάδες :stuck_out_tongue:. Αλλά στο τέλος δεν είχα κουράγιο ούτε να περπατήσω από τη μια μπασκέτα στην άλλη :joy:

5 Likes

Απορία: έχουν κερδίσει ποτέ στη σούμα της ημέρας οι Μαύροι; Κι αν όχι, πως δεν έχει τεθεί θέμα αλλαγής ηγεσίας στην ομάδα; Δεν ξέρω, ρωτάω… :stuck_out_tongue:

Προς το παρόν, θα αρκεστώ απλά στο να πω ότι απάντησα εμφατικά στο ερώτημα του παρακάτω άσματος:

Ραντεβού για σχολιασμό και «μικρά-μικρά» αύριο, μετά την ανάλυση του retro-90s bball guru @The_Black_League

6 Likes

σεγγνωμε που πεταγομαι, αλλα ειμαι πολυ ινβεστηντ σε αυτο, αληθεια περιμενω μια κυριακη να γινει η ανατροπη :smiling_face_with_tear:

4 Likes

Ίσως την Κυριακή εκείνη που θα έρθεις να τους εμψυχώσεις.

1 Like

Match day #5, λοιπόν, «χτυπημένη» από πολλές απουσίες, ελέω COVID κι έτερων λόγων.

Σημειώθηκαν, ωστόσο, δύο επιστροφές από τα παλιά, όπως και δύο νέες προσθήκες. Αναφέρομαι, αντιστοίχως, στους κ.κ. @pantelis79 και @dude από τη μία και @plex27, καθώς και φίλο Lupin #2 (aka The G-Force) από την άλλη.

Στα του παιχνιδιού, όπως προανέφερα, οι Μαύροι διατηρούσαν το προβάδισμα στα ¾ του παιχνιδιού, ξεπερνώντας, μάλιστα, κάποια στιγμή και τους δέκα πόντους σε διαφορά. Ωστόσο, στο τελευταίο κομμάτι του ματς οι Κόκκινοι προβήκαμε σε μία αντεπίθεση διαρκείας, η οποία έφερε αρχικά το σκορ στα ίσα κι εν συνεχεία μάς έδωσε διαφορά 5-6 πόντων. Ένα μεγάλο τρίποντο των Μαύρων έφερε τη διαφορά στο καλάθι, με 2-3 επιθέσεις να απομένουν μέχρι τη λήξη της ώρας, αλλά ένα κοντινό «πεταχτάρι» του dude έγραψε τον επίλογο. Εν ολίγοις, αν περιέγραφε ο Χατζηγεωργίου οι όροι «Γκρανκινιολικό» και «Χιτσκοκικό» φινάλε θα επαναλαμβάνονταν με χαρακτηριστική άνεση.

Στα μείον της χθεσινής ημέρας, το γεγονός ότι υπήρχε και άλλο διπλό στο πρώτο γήπεδο, το οποίο είχε μαζέψει έναν συρφετό από συγγενείς και φίλους στον εξώστη και στα πλάγια του γηπέδου, ο οποίος πανηγύριζε κάθε καλάθι σαν να επρόκειτο για τον τελικό της Euroleague, δημιουργώντας μία οχλαγωγία η οποία μας έπρηξε τα ούμπαλα και δεν μας επέτρεψε να συνεννοούμαστε εύκολα κατά τη διάρκεια των φάσεων.

Στα του αυτοκινήτου, μετάβαση στα «Άγια χώματα» χθες, για παραλαβή του plex 27. Αν και είχα μαζί το “Sigma” των MoM, δεν ακούσαμε νότα, καθότι υπήρξε έντονη συζήτηση, μιας και συντοπίτες και απόφοιτοι των ίδιων σχολείων. Να αναφέρω εδώ το εξωαγωνιστικό highlight που προσέφερε ο plex. Κατά την πορεία μας προς το Dome, μού ανέφερε ότι αυτή η φορά θα ήταν και η μοναδική συμμετοχή του, κατά την παραμονή του στη χώρα, καθώς το πρόγραμμα, όπως έχει διαμορφωθεί δεν επιτρέπει άλλη. Μετά το παιχνίδι, ενθουσιασμένος από την εμπειρία (όπως όλοι άλλωστε / δεν νομίζω να έχει έρθει ποτέ κάποιος που να έφυγε ξενερωμένος), προέβη σε στρατηγικές κινήσεις, επικοινωνώντας στο «αφεντικό» ότι θα επιθυμούσε την εκ νέου συμμετοχή του την προσεχή Κυριακή. Το αν το σχέδιο θα στεφθεί με επιτυχία, αναμένεται να διαπιστωθεί.

Σπεύδουμε για ατομική ανάλυση.

Red Team

Lupin: Μαγκιόρικη εμφάνιση, με νεύρο, πείσμα και συνεχή πίστη ότι μπορούμε να το «γυρίσουμε». Στο κομβικό time-out που πήραμε (κατόπιν πρωτοβουλίας του dude), είχε «διαβάσει» καλά το game κι έδωσε καίριες συμβουλές, κυρίως στον επιθετικό τομέα. Έβαλε τις φωνές όταν έπρεπε (στατικότητα στην επίθεση) και οδήγησε την αντεπίθεση, προσφέροντας συνεχή ψυχολογική ενθάρρυνση. Αν ψήνεται για κάνα έξτρα μεροκαματάκι αναλαμβάνοντας καθήκοντα προσωπικού Life-coach μου, εγώ πλερώνω (με έψιλον). Thanks, mate!

Dude: Πολύ κρίσιμη επιστροφή. Οι συνεχόμενες φωνές του για την άμυνά μας (εν τω συνόλω, όσο και ατομικά), αφύπνισε τους Κόκκινους, «έσφιξε τα γάλατα» για τους Μαύρους και αποτέλεσε το «κλειδί» για την επιστροφή μας. Του πιστώνεται η πρωτοβουλία για το κομβικό time-out που πήραμε όταν πελαγοδρομούσαμε και το ματς κόντευε να ξεφύγει υπέρ των Μαύρων, όπως και το τελευταίο καλάθι που «έκοψε» τις όποιες ελπίδες για νίκη των αντιπάλων. Πολλά τρεξίματα, πολλές αντοχές, όλα στα κόκκινα γενικά.

Plex 27: Επέμεινα πολύ στο να τον «ντύσουμε» στα Κόκκινα και δεν λάθεψα θεωρώ. Η ασκητική μορφή του έπιασε τρελά γκάζια στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, μετατρέποντάς τον σε βασικό κρίκο της αλυσίδας της ολικής ανατροπής. Με αέρα Βορειοδυτικής Ευρώπης, αλλά καρδιά και πάθος Ανατολικών μορφών, όπως ενός εμβληματικού Rimas Kurtinaitis επί παραδείγματι, απέδειξε ότι όσο περισσότερο θα συνηθίζει και θα επανασυνδέεται με το τόπι, τόσο οι αντίπαλοι θα αποκτούν ένα πονοκέφαλο παραπάνω. Στα επιπλέον συν, το γεγονός ότι πρότεινε, κατόπιν γρήγορου «διαβάσματος» από μέρους του, να αλλάξουμε μαρκαρίσματα, γεγονός που οδήγησε και σ’ ένα πολύ δυνατό ματσάρισμά του με τον G-Force. Ο τύπος είναι μπασκετόφατσα «μαμίσια» και αυτό είναι ηλίου φαεινότερο (pun intended).

Hardaway (aka φίλος MrBeast): Ελέω Παντελή, κάπως έπρεπε κι εμείς να λάβουμε τα μέτρα μας. Η πιο λογική λύση ήταν ο Hardaway και προσωπικά φτιάχτηκα πολύ που μου δόθηκε η δυνατότητα να παίξω συμπαίκτης με τον παιχταρά. Προσέφερε πάρα πολύ στο σκοράρισμα (απ’ όλα τα σημεία μάλιστα), ενώ τα block out του στην άμυνα (όπου κατέβασε αμέτρητα ριμπάουντ) ήταν για σεμινάριο. Επίσης, βραβείο χωρίς περιστροφές για το γεγονός ότι τον ρίξαμε πάνω στον Παντελή.

Black Team

@apostolisza8: Χθες ήρθε φανερά χωρίς διάθεση για 3T τακτικές, έχοντας στο νου ν’ αφήσει μόνο το μπασκετάκι να «μιλήσει». Η αλήθεια, λοιπόν, είναι ότι στα ¾ του παιχνιδιού μάς πήγε κωλοφεράντζα, κάνοντας πάλι τα απίθανα που μας έχει συνηθίσει και σκοράροντας κατά ριπάς. Θεωρώ ότι στο τελευταίο κομμάτι τού βγήκε η κούραση, ενώ το γεγονός ότι «κλείναμε» αμυντικά επάνω του 2 ή και 3 σε κάθε του ενέργεια, τον αποσυντόνισε αρκετά, γεγονός που έδωσε και την ευκαιρία να γυρίσουμε οι Κόκκινοι το παιχνίδι. Τέλος, μέγιστος αμυντικός ο άτιμος που δύσκολα ξεγελιέται και κάπου εδώ να τον ευχαριστήσω, διότι με το half-court press της σχολής του Γιώργου Σιγάλα που επέλεξε να παίξει πάνω μου χθες, με ανάγκασε να καταλάβω ότι α) πρέπει να δουλέψω ΠΟΛΥ περισσότερο την τρίπλα μου, και β) δεν πρέπει να είμαι τόσο large στο να μη ζητάω foul που είναι*.

@Ktn: Κλασσικός Ktn, με μυαλωμένο μοίρασμα του παιχνιδιού επιθετικά και αδιάκοπο τρέξιμο σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Γενικά, βοήθησε πολύ σε όλους τους τομείς τους Μαύρους, ενώ θεωρώ ότι το πολύ γρήγορο «πέταγμά» του στην επίθεση θα μπορούσε να αξιοποιηθεί περισσότερους από τους Μαύρους, στοχεύοντας σε πρωτεύοντες αιφνιδιασμούς.

Pantelis 79: Επιστροφή του «όρους», του οποίου η παρουσία από μονή της εντός του court δημιουργεί ένα δέος, όπως και να ‘χει. Σκληρές μάχες με Hardaway στη ρακέτα, ενώ επιθετικά έδωσε πόντους, όπως και αρκετές δεύτερες επιθέσεις. Εμφάνισε και αυξημένη συχνότητα σουτ μέσης και μακρινής απόστασης, με αξιοσημείωτη επιτυχία. Επίσης, τον τιμά ότι είναι πάρα πολύ προσεκτικός (σίγουρα παραπάνω απ’ ό,τι χρειάζεται) σε ορισμένες φάσεις με πολλές επαφές, όπου και θεωρώ ότι κάνει ένα «βήμα πίσω», γνωρίζοντας ότι αν το δικό του κορμί συγκρουστεί με τους μικρότερους το δέμας υπολοίπους, οι συνέπειες ενδέχεται να είναι «καταστροφικές» για τον «άμαχο πληθυσμό»!

The X Factor (aka φίλος Lupin #1): Κατ’ αρχάς, πρέπει να σταματήσουμε να τον βαράμε!!! Είπαμε αντέχει ο «βράχος», αλλά όχι κι έτσι. Πέρα από την πλάκα, δεν σταματιέται ο X, με τα τόσα τρεξίματα και την απίστευτη φυσική κατάσταση. Αμυντικά μού φάνηκε πάλι «βδέλλας» (ευτυχώς, δεν είχα ίδια εμπειρία χθες), ενώ στέκομαι περισσότερο στο επιθετικό κομμάτι αυτήν τη φορά, καθώς ήταν ξεκάθαρο ότι ανέλαβε ρόλο οργανωτή, οδηγώντας τους Μαύρους σε «στρωτό», ωραίο μπάσκετ, με όμορφες συνεργασίες και αρκετό θέαμα. Πήρε προσπάθειες, ενώ φαίνεται ότι αρχίζει και δημιουργεί ένα πολύ δυνατό δίδυμο με τον Αποστόλη, με τον οποίον μοιάζουν σαν να έπαιζαν χρόνια μαζί (ταιριάζει πολύ το στυλ τους).

The G -Force (aka φίλος Lupin #2) : Άλλη μία καίρια προσθήκη στο project και στην ομάδα των Μαύρων. Χωρίς τρακ (αν και κάτι ακούστηκε περί του αντιθέτου πριν το παιχνίδι), μπήκε μέσα «σίφουνας», σκοράροντας πολύ, κερδίζοντας φάουλ και μαχόμενος σαν να ήταν «μπαρουτοκαπνισμένος» από καιρό. Έδωσε ωραίες μάχες με τον plex, ενώ και αυτός μου φάνηκε ότι κουράστηκε αρκετά στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, γεγονός που κόστισε στην ομάδα του. Αν και η φυσιογνωμία του μου θύμισε λίγο Κώστα Παταβούκα, οι μπασκετικές αρετές με οδήγησαν στις μεστές εμφανίσεις του Mirko Milićević.

Φωτογραφικό τεκμήριο δεν υπάρχει, δυστυχώς, από χθες, καθώς ο καλλιτέχνης Lupin αποχώρησε σβέλτα από το χώρο, με τον Αποστόλη αλαμπρατσέτα, ώστε να μεταβούν σε live. Lupin, μήπως να τις βγάζουμε τις φωτογραφίες πριν το παιχνίδι και όχι μετά που μοιάζουμε με σκιάχτρα;

*Επί αυτού κι επειδή χθες διαπίστωσα ότι υπήρξαν αρκετές διαφωνίες (πολύ περισσότερες από άλλες φορές), κατ’ εμέ, ο πιο σωστός «κανόνας» λέει πως ό,τι ζητείται, δίνεται και δεν το συζητάμε παραπέρα. Αν αρχίζουν οι αμφισβητήσεις, «πέφτει» ο ρυθμός, δεν βγαίνει άκρη και χαλάει κάπως το παιχνίδι και η ατμόσφαιρα. Κι εγώ αμφισβήτησα χθες πράγματα που ζητήθηκαν (χωρίς challenge, ωστόσο), και άλλοι αμφισβήτησαν δικά μου call, και δεν ζητήθηκαν πράγματα, και, και, και… Ας συμφωνήσουμε πως ό,τι γίνεται call, δίνεται, ειδάλλως καλείται ο @St_Anger να αναλάβει χρέη διαιτητή, έως ότου ολοκληρωθεί η «αιώνια» προετοιμασία του!

9 Likes

Εμ, τόσοι βάζελοι που μαζευτήκατε, λογικό ήταν τα “σφυρίγματα” να προκαλέσουν εντάσεις :exclamation:

6 Likes