Μπασκετοφατσες του rocking

Καταρχάς συγγνώμη από συμπαίκτες μου χτες (και τους αντιπάλους εννοείται), δεν ήρθα κουρασμένος αλλά κουράστηκα πολύ σε κάποιο σημείο και σε συνδυασμό με έναν εκνευρισμό που μου βγήκε -και έμεινε σχεδόν μέχρι την λήξη-, δεν απόδωσα στο αμιγώς μπασκετικό κομμάτι όπως ήθελα + ήμουν λίγο παραπάνω κατσουφιασμένος από όσο έπρεπε (έφυγαν και 2-3 ‘‘επικλήσεις στα θεία’’, νομίζω κάμποσες φορές :stuck_out_tongue: )!

Μεγάλο ρόλο στην μετριότατη συνολικά εμφάνισή μας -παρά την ανατροπή του φινάλε-, ήταν η προφανέστατη απουσία 4αριού - 5αριού, που θα βοηθούσε στο επιθετικό rebound και θα ‘‘ξεκλείδωνε’’ και το παιχνίδι εντός ρακέτας -που ήταν σχεδόν ανύπαρκτο:
Με 5 ουσιαστικά περιφερειακούς παίκτες, ήταν αδύνατο σχεδόν να ‘‘δέσουμε’’ γρήγορα, όπως και να παίξουμε στρωτό μπάσκετ. Στο ζωγραφιστό, με Παντελή + X Factor + G Force μονίμως πάνω μου να κοπανιόμαστε και μικρή κίνηση από τους υπόλοιπους περιφερειακούς μέσα στη ρακέτα (αλλά και εκτός, υπήρχε όντως μια έντονη στατικότητα σε μεγάλο μέρος του ματς), κλάταρα πολύ νωρίς -και δυστυχώς μου βγήκε ένας αδικαιολόγητος εκνευρισμός που μου χάλασε το mentality-… ίσως θα έπρεπε να είχα πιέσει τον Hardaway (ο οποίος είχε και το πιο ‘‘χαλαρό’’ απόγευμα από όλους, μιας και ο Παντελής τον έπαιζε νομίζω αρκετά ‘‘ζώνη’’ άμυνας, κάτι που του έδινε τουλάχιστον την δυνατότητα να κάνει τα δικά του εκτός ρακέτας) να παίζει περισσότερο μέσα στη ρακέτα και αυτός, για να βγει καμιά φάση/να πάρουμε κανένα rebound/να μπορούσαν και οι 3 περιφερειακοί μας, με κάποιο σκρηνάκι να έχουν παραπάνω επιλογές από το ‘‘σουτ/μπάσιμο υπό μεγάλη πίεση’’.

Παρ’ όλο λοιπόν, που δεν θεωρώ ότι στα 3/4 του ματς ήμασταν καλοί, νομίζω ότι η παρουσία του X-Factor (ο οποίος είναι μηχανή, χτες έπαιξε μπάλα καπάκι μετά το μπάσκετ :stuck_out_tongue: ) γύρισε λιγάκι μπούμερανγκ στην Μαύρη ομάδα, σε έναν A βαθμό: Στρωτό μπάσκετ κατά κύριο λόγο, αλλά αρκετές φορές έτρεχε συνεχώς για αντεπίθεση + ‘‘επέβαλλε’’ ένα έντονο physical game σε κάποιες επιθέσεις, οπότε στο φινάλε παρατήρησα μια κόπωση στους περισσότερους συμπαίκτες του, αποτέλεσμα μάλλον του έντονου ρυθμού παιχνιδιού, που ακολούθησαν από την αρχή του αγώνα.

Αμυντικά νομίζω ήμασταν όλοι πολύ καλοί σε όλη τη διάρκεια του ματς (ειδικά @plex27 και @dude έδωσαν ρέστα), οπότε με δυνατή άμυνα στο τέλος και λίγο-πολύ τα πατήματα που μας βγήκαν, λόγω της κόπωσης των Μαύρων, ‘‘δέσαμε’’ καλύτερα στο τελευταίο τέταρτο και ήρθε η μεγάλη ανατροπή!

Εκεί θα δώσω ένα μεγάλο kudos σε @dude και το καθοριστικό καλάθι που πέτυχε με πλάτη, όμως το μεγαλύτερο το κρατάω για τον @The_Black_League, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τις στρωτές μας επιθέσεις στο τέλος, κινήθηκε σωστά και βγήκε πολλές φορές σε πλαiνές mid range αποστάσεις από το καλάθι, χωρίς έντονη άμυνα πάνω του, όπου και μίλησε το καλό του χέρι και η ψυχραιμία (πρέπει να έβαλε 6 καθοριστικά σουτ, για τα οποία ήμουν σίγουρος ότι θα έμπαιναν πριν καν σηκωθεί)

Στα του ματς να δώσω και εγώ ένα μεγάλο :love_you_gesture: σε μορφάρα @plex27, γνήσιο μπασκετόμουτρο και αμυντικός ογκόλιθος, κρίμα που έφυγα έτσι βιαστικά για να προλάβουμε το live και δεν τα είπαμε λίγο μετά… ελπίζω την Κυριακή να κάνει τα κουμάντα του και να μας ξαναέρθει, ώστε να τα πούμε με την ησυχία μας και να κάνουμε και τον χαβαλέ μας σωστά και όπως αρμόζει!
(βασικά να κρατάμε και καμιά 12άδα μπύρες, να αράξουμε έξω σαν τους ανθρώπους όλοι μαζί)

Αυτά, δεν θεωρώ επ’ ουδενί ότι ήταν το καλύτερό μας παιχνίδι ως τώρα, για τους Μαύρους συμφωνώ μέχρι τελείας σε όλα με το post match analysis παραπάνω, αλλά Κόκκινη ομάδα είσαι, 3-0 και πάμε για σκούπα.-

Αυτό.-

υγ. Φωτός θα μεριμνήσω από το επόμενο, πριν κάθε ματς μια ‘‘οικογενειακή’’ στο μέσο του γηπέδου, ψηλοί όρθιοι, κοντοί καθιστοί :stuck_out_tongue:

7 Likes

Τον Αποστόλη δε βλέπω να μιλάει, λογικά του έλειψαν τα “χάδια” μου και έχει πάθει στερητικό.

Λογικα παλι σε καποιο λαιβ θα ειναι!

1 Like

Θα έλεγε κανείς ότι δεν του παίρνεις λεξ σήμερα.

16 Likes

Ε αφού θέλετε δηλώσεις, ας τις κάνω :stuck_out_tongue: :

Ξεκινώντας από τα σημαντικά, πάλι χάσαμε. Αυτό.

Φανήκαμε ανήμποροι να ελέγξουμε την αντεπίθεση διαρκείας των Κόκκινων και τις επιθετικές τους προσαρμογές, σε συνδυασμό με μια στατικότητα στο τέλος στην επίθεση από πλευράς μας, λόγω κούρασης κατά βάση, γιατί ό,τι και να λέτε το διπλό είναι τέρμα κουραστικότατο. Καμία δικαιολογία όμως. Αυτά για τους φαφλατάδες όπως λέει και ο @pantelis79 :stuck_out_tongue:

Θεωρώ πως χθες παρουσιάσαμε την καλύτερη άμυνά μας έως τώρα, με μεταξύ μας χημεία και πλάνο φουλ πίεσης στην περιφέρεια και διατάραξης του playmaking των Κόκκινων (ομολογώ πως έπαιξα στα όρια του foul τον @The_Black_League - θένκς για το κοπλιμέντο εδώ - αλλά έτσι πρέπει, για να βλέπετε τι δεν ζητάω κιόλας…), που αναγκάζονταν να ξεκινάνε τις επιθέσεις από πολύ μακριά σταματώντας την κυκλοφορία. Αυτό μαζί με το κλειδαμπάρωμα ζωγραφιστού (Παντελής μηχανή double double) από επιλογή, μας επέτρεψε να πάρουμε εύκολα τον έλεγχο αφού στην άμυνα οι Κόκκινοι είχαν αποπροσανατολιστεί για πολλή ώρα, ό,τι και να λένε.

Παύση εδώ. Όχι όλοι οι Κόκκινοι, καθώς ο μεσιέ @dude μου έβγαλε το λάδι, δεν θυμάμαι από πότε είχαν να με παίξουν έτσι. Τέλειες τοποθετήσεις κορμιού, γερό πάτημα, σωστά χέρια, πάντα μπροστά μου, έκοψε πολλές αντεπιθέσεις, έδινε και βοήθειες. Νομίζω με εξαίρεση ένα fade away στο ποστ και ένα φαουλ του στο τρίποντο, όλα τα άλλα καλάθια μου ήταν όταν δεν με μάρκαρε. Respect. Εν τω μεταξύ ο θεός, σε κάποια φάση που γινόταν ο χαλασμός λόγω κόσμου (αν και εγώ λόγω παράδοσης σε τουρνουά 3on3 κλπ τα γουστάρω αυτά, φτιάχνουν κλίμα), έρχεται και μου λέει κάτι σε φάση, “καλά, γίνεται της μουρλής και εσύ τόσο χαλαρός, σαν να μην τρέχει τίποτα”, χαμογέλασα, η πραγματικότητα είναι βέβαια πως πραγματικά είχα lock-άρει. Ακόμα δεν ξέρω αν ήταν mind game, αλλά είναι λατρείας!

Και μετά, εκεί που το έχουν γυρίσει, και είναι 60-50 οι Κόκκινοι, φωνές να αντέξουν οι ψηλοί μας να παίξουν ζωγραφιστό και με δεύτερη ευκαιρία ο Παντελής 60-52, μετά παίρνουμε άμυνα, αποφασίζει ο Παντελής πάλι να δοκιμάσει για τρεις από την κορυφή, 60-55 (ΜΕ ΤΑΜΠΛΟ), φωνές μια άμυνα ακόμη, παίρνουμε ξανά ριμπάουντ, νέα επίθεση γυρίζουμε μπάλα, δικό μου τρίποντο 60-58, και εκεί που λες πως τους τσακίσαμε ψυχολογικά, ο τύπος τα κάνει όλα σωστά και ψυχραιμότατα στην επίθεση και βάζει το 62-58, που έγινε το τελικό 64-58.

M.V.P., αφού έμαθα πως ευθύνεται και για το time-out σας, ενώ σκόραρε και αθόρυβα μα σταθερά σε όλη τη διάρκεια.

Αξίζει σε αυτό το σημείο να αναφερθεί και το αγκωνίδι του @Lupin που με ξάπλωσε στο έδαφος, γιατί αυτοί είστε, αφού βλέπετε πως τα double team σας δεν πιάνουν :stuck_out_tongue:

Σε κάθε περίπτωση, δεν θα επικαλεστώ όσον αφορά το προσωπικό μου μερίδιο ευθύνης κρεπάλες και moshing στον Iggy Pop για την κούραση και την αφυδάτωση που όντως μου βγήκε στο τέλος, θα πω μόνο πως αυτή τη φορά παρακαλάω να είναι 5on5 ο αγώνας αυτής της Κυριακής.

Elimination game και έτσι.

Ο @plex27 και ο δεύτερος φίλος του Lupin έδεσαν αμέσως στις ομάδες μας και φιλοτιμήθηκαν κιόλας να βγουν μπροστά επιθετικά όταν έπρεπε, ενώ κατά τα άλλα συνεχίζει να διατηρείται το όμορφο κλίμα οπότε για να μαζευτούμε πάλι.

Όσον αφορά αυτό:

Διαφωνώ λιγάκι, αφού με αντεπιθέσεις και ατομικές ενέργειες αντέξαμε όσο αντέξαμε στην πίεση του comeback σας, στο σετ παιχνίδι βγήκε κάκιστο spacing στο φινάλε, οπότε αν ξανάρθει ο φίλος combo guard να περιμένετε να τρέξετε πάλι δεν πιάνουν εδώ αυτά :upside_down_face:

Για τέλος, το ζητάς, το παίρνεις, τελείωσε.

Αυτά από μένα, και sorry που φύγαμε έτσι βιαστικά, ανωτέρα βία…

5 Likes

Ιδού κι ο δικός μου απολογισμός:

Πρώτα όμως, καθότι έχουμε και καλοκαίρι και μεταγραφολογία, να ξεκινήσω με μια είδηση επι του πιεστηρίου: Έχω έρθει σε προφορική συμφωνία με τον ατζέντη μου, ώστε να κατέβω και στον αγώνα της επόμενης Κυριακής :basketball::basketball_man:

Να πω ότι το ευχαριστήθηκα πολύ, παρόλο που επιθετικά μόνο στο τέλος άρχισα λίγο να νιώθω πιο άνετα. Και μόνο που έτρεχα πάνω κάτω, κυνηγούσα (αρχικά) @Ktn και (μετά) G-Force στην άμυνα και έδινα σκριν σε τυχαίους (θυμίζοντάς μου ωραία φοιτητικά χρόνια στα αθηναϊκά hXc pits), μου ήταν αρκετό.

Στιγμές από το παιχνίδι περιέγραψαν επαρκώς οι προηγούμενοι και ειδικά ο @The_Black_League, ο keeper of the flame και ψυχή αυτού του τοπικ. Τα δευτεριάτικα κείμενά του, ξεπουλάνε πιο γρήγορα κι από αχνιστά μιλφέιγ της Αναστασίας (if you know, you know bro). Ήρεμη δύναμη, η μπάλα περνούσε πάντα από τα δικά του χέρια για να καταλήξει έπειτα είτε στο καλάθι, είτε σερβιρισμένη και έτοιμη για σκοράρισμα. War of the wor(l)ds με τον @apostolisza8 που ξεπερνούσε τα στενά όρια του μπάσκετ και επεκτείνονταν σε μουσικά χωράφια, μια άτυπη μάχη μεταξύ 2 διαφορετικών σχολών. Στα πάντα.

@Lupin και Hardaway, the sleeveless brothers, πολλά κιλά μπάλα, και leadership με την ούγια. Αρχοντικοί, βρίσκονται πλέον με κλειστά μάτια. Το μόνο που έμεινε να θυμίζει ότι είναι θνητοί, τα ελάχιστα δευτερόλεπτα που το ενδεχόμενο μιας ήττας (και το σπάσιμο του σερί των κόκκινων που - υπενθυμίζω - σηκώνουν τουλάχιστον μια κούπα από εγκαθιδρύσεως της RBA League), φάνταζε πιθανό. Η ρίψη μιας μπάλας στον τοίχο, μετά από ένα καλάθι των αντιπάλων, τα χέρια στη μέση μετά από ένα ετσιθελικό call των Μαύρων… Το σενάριο όμως ήταν γραμμένο διαφορετικά…

Το σκορ 60-58 και οι Μαύροι κοντά στην ανατροπή της ανατροπής… 1 λεπτό πριν τη λήξη της κανονικής διαρκείας… η επίθεση των Πρωταθλητών έχει κολλήσει, ο Αποστόλης φωνάζει «ψηλά η άμυνα». Η μπάλα ζυγίζει 200 κιλά. Ο ένας παίκτης πασάρει στον άλλον, αποφεύγοντας να πάρει την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης. Μόνο ένας (κινηματογραφικά) άνιωθος θα μπορούσε να το σουτ, ένας αντί-ηρωας των Κοέν…

Ο @dude οσμίζεται αίμα (ή μήπως White Russian; ) και κάνει την μπούκα. Πέφτει πάνω σε ένα τείχος από παίκτες. Έχει κάνει ήδη το πρώτο βήμα, επομένως αναγκάζεται να γυρίσει το κορμί του και να κάνει ένα απονενοημένο step back. Το κορμί του απογειώνεται και…

… εγένετο “The Shot”. Μια στιγμή που θα τραγουδιέται για χρόνια από τους βάρδους του αναψυκτηρίου του Eurohoops Dome.

Και κάπως έτσι, έγινε το 62-58 και η κούπα κατέληξε και πάλι στα χέρια των δυναστών.

Ελπίζω την άλλη Κυριακή να μαζευτούμε ακόμα περισσότεροι από εδώ μέσα και να έχουμε και λίγο χρόνο να τα πούμε (αν και δυστυχώς εγώ θα είμαι λίγο με το ρολόι - ο ατζέντης που λέγαμε :stuck_out_tongue:). Μια μπίρα όμως, την έχω στα τραπεζάκια.

8 Likes

Δε βλέπω κίνηση όμως.

2 Likes

Επίσης, εμείς οι κορωνιαρηδες, πόσες μέρες πριν πρέπει να είμαστε αρνητικοί ώστε να είναι ασφαλες για τους υπόλοιπους το να έρθουμε ? (εννοείται ραπίντ ή μοριακό αρνητικό νωρίτερα συν σελφ τεστ επιπλέον την ίδια μέρα). Εκφραστειτε ελεύθερα είναι θέμα υγείας δεν παίζει παρεξήγηση :stuck_out_tongue:

Άμα έχουν περάσει αρκετές (καμιά βδομάδα) από τότε που νόσησες, νομίζω ότι ένα αρνητικό τεστ αρκεί.

Βγήκα θετικός την Παρασκευή, αν μέχρι Παρασκευή είμαι αρνητικός+ Κυριακή πρωί ένα αρνητικό σελφ τεστ πιστεύετε είναι οκ?

Αν πάει καπως έτσι, και είναι όλοι οκ με αυτό, είμαι μέσα

Αλλά έχω ακούσει και για περιπτώσεις που ήταν θετικοί 10+ μέρες, οπότε παίζεται.

4 Likes

Αν βγαινει το τεστ αρνητικο τοτε δεν το κολλας σε αλλους. Ακομα και ισχνα θετικο να βγει, παλι σχεδον αδυνατο να το δωσεις σε καποιον, στα τελειωματα της αρρωστιας δηλαδη.

3 Likes

Ναι ρε. Ρωτα και τον γιατρο σου. Πηγες φανταζομαι :grinning:

Μωρε θεωρητικα ετσι ειναι, απλως επειδη το μπασκετ ειναι και αθλημα επαφης, ας εχουμε ενα αρνητικο τεστ. Ασε που εγω θα τον μαρκαρω :joy:

1 Like

Παρασκευή αρνητικός κ τεστάκι πριν το ματς, είσαι οκ νομίζω και εγώ!!

Πως διάολο την έχω γλιτώσει 2,5 χρόνια τώρα και δεν έχω κολλήσει το χτικιό ούτε μισή φορά, δεν ξέρω πως να το εξηγήσω…

Btw, γύρισα πριν κάνα δίωρο από πολύ δυνατό 4on4 σε κλειστό Λεόντειου Λυκείου Νέας Σμύρνης, με αριστερό αστράγαλο πρησμένο σαν το κεφάλι μου… πλάκωσα όμως πάγο -συνεχίζω ακόμα- και νομίζω το έσωσα, λογικά τη Κυριακή -με αναγκαία, μπαρουτοκαπνισμένη και έμπειρη επιστραγαλίδα- θα είμαι σε μια ανεκτή κατάσταση για το 4-0 και το Κόκκινο reunion Τίτλού

3 Likes

Ευτυχώς για τη γιατρο, όχι. Τηλεφωνικα μιλήσαμε :stuck_out_tongue: Θα την ξαναπάρω όταν βγω αρνητικός και θα την ρωτήσω και για αυτό.

Αυτά είναι!

@Lupin γρήγορη ανάρρωση εύχομαι μαν!

3 Likes

Eγώ βγάζω αρνητικό από χτες ήδη, θα επαναλάβω βέβαια προς τέλος εβδομάδας και πριν τον αγώνα (αν παίξουμε, γιατί, ξαναλέω, δε βλέπω κίνηση :smiley: ).

2 Likes

Κάτι τέτοια μάς φώναζε ο Lupin την περασμένη Κυριακή στις επιθέσεις και αναγκαστήκαμε να γυρνάμε γύρω-γύρω συνεχώς (βέβαια, μας βγήκε αναμενόμενα σε καλό).

Αναφορικά με την ερχόμενη Κυριακή, ενημερώνω την παρέα ότι το πιθανότερο ενδεχόμενο είναι να απέχω (για προσωπικούς λόγους, όχι λόγους υγείας), επομένως, προχωρήστε στο κλείσιμο του γηπέδου και αν αλλάξει κάτι αναφορικά με την παρουσία μου, ενημερώνω.

2 Likes

Λοιπόν, ξεκινάω με ένα callout στους συνήθεις υπόπτους και όποιος επιπλέον θέλει, προφανώς εκδηλώνει ενδιαφέρον και έρχεται:

Προτείνεται Κυριακή, 10/7, στις 17:30

Lupin - ΟΚ
@Outshined
@ChrisP
@martian
@Ktn
@pantelis79
@MrBeast
@RiderToUtopia
@dude
@plex27
@apostolisza8
@eviL
@St_Anger
Διαθέσιμος φίλος Lupin X-Force
Διαθέσιμος φίλος Lupin G-Force - ΟΚ
Hardaway
Jet lag-αρισμένος @samis

Αμφίβολοι
@The_Black_League

Πάμε λίγο να το κλειδώσουμε μέχρι αύριο, για να κλείσουμε και γήπεδο on time

Μπορείτε αργότερα την Κυριακή, ή αλλιώς Σάββατο;

Εγώ είμαι μέσα για Κυριακή 17:30 και για Σάββατο οποιαδήποτε ώρα. Λογικά μπορώ και πιο αργά Κυριακή απλά απομένει να το επιβεβαιώσω. Γενικά, μετρήστε με ως μάλλον σίγουρο.

Σάββατο δεν μπορώ, Κυριακή ΟΚ και για 17.30 και για πιο μετά που βολεύει Παντελή, μάλλον θα το προτιμούσα και εγώ αλλά δε με καίει ιδιαίτερα.