Μπασκετοφατσες του rocking


Kασέρι ταμείο

@The_Black_League
Lupin
@ChrisP
@RiderToUtopia
@Moonchild92
@martian
@eviL
@Ktn
Μήτσος PokerFace
Φίλος Μήτσος Ποδηλάτης

Σε αναμονή @apostolisza8

image

6 Likes

Ματσαρα με τα όλα της η σημερινή, πάθος από όλους τους μπιστες, ανατροπές, δυνατά μαρκαρίσματα και ένα τέλος που νομίζω πως από οποία πλευρά και να ήταν ο κάθε παίκτης νομίζω όλοι το ευχαριστηθηκαμε στο έπακρο.

Σε αναμονή της κομισαριακης ανταπόκρισης, καλό καλοκαίρι να έχουμε και δυνατή εμπιστροφη από Σεπτέμβριο

11 Likes

Αίμα και άμμος το σημερινό, το Take No Prisoners είναι αρκετά ταιριαστό για τα τεκταινόμενα στο παρκέ νωρίτερα.

5 Likes

54o μπίστηγμα απόψε και τελευταίο (; ) της σεζόν.

Αν έπρεπε να κλείσει κάπως η χρονιά (αν έκλεισε, επαναλαμβάνω), θα ήταν ακριβώς όπως σήμερα (σχεδόν).

11 μπίστες μαζεύτηκαν στο Dome, επομένως, η μία ομάδα είχε το όφελος της αλλαγής. Να πω την αλήθεια μου, όταν άκουσα το πώς βγήκαν οι συνθέσεις (το οποίο δεν κατάλαβα πώς και πότε έγινε/μάλλον ο @Lupin είπε κάποια στιγμή “Άει γαμηθείτε, ρε μαλάκες, με το ψωλάρισμα. Οι ομάδες είναι αυτές. Ξεκινάμε!”), μού φάνηκε ότι η βάρκα έγερνε επικίνδυνα προς τη μία πλευρά, αλλά εντέλει τα μπιστήγματα κρύβουν πολλές εκπλήξεις (οι οποίες, βέβαια, δεν ολοκληρώθηκαν σήμερα).

Το λοιπόν, οι ομάδες προέκυψαν ως ακολούθως:

Μαύροι

Mich το χιλιόμετρο (αγνοώ το παρατσούκλι, αν υπάρχει/τρελό Κομισαριακό φάουλ αυτό)

Ποδηλάτης (επίσης, αγνοώ ποιο είναι το παρατσούκλι, αν υπάρχει)

Lupin

@apostolisza8

@eviL

Άσπροι κι εμπριμέ

@RiderToUtopia

@ChrisP

@martian

@Moonchild92

@Ktn

tBL

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά δυνατά και αμφίρροπα. Ωστόσο, χωρίς να παραβλέψουμε το γεγονός ότι ο Μαύροι έπαιζαν πιο καλά επιθετικά, κυκλοφορώντας την μπάλα και κάνοντας πιο εκλογικευμένες επιθέσεις, οι Α&Ε μπερδευόμασταν κάθε φορά όταν κάναμε την αλλαγή, χάνοντας παίκτες, μαρκαρίσματα και τα αυγά και τα πασχάλια εν γένει. Σιγά-σιγά και μοιραία, οι Μαύροι έχτισαν μία καλή διαφορά, η οποία κυμαινόταν γύρω στους 10 με 15 πόντους. Η ανάπαυλα έκλεισε υπέρ τους, 36-26, αν ενθυμούμαι σωστά.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μία άλλη υπόθεση. Οι Μαύροι άρχισαν να χάνουν αιφνιδιασμούς, ίσως και να χαλάρωσαν λίγο, λόγω της ασφάλειας της διαφοράς, εμείς σοβαρευτήκαμε και κάπως έτσι μαζεύτηκε σιγά-σιγά το παιχνίδι, κυρίως μετά από ένα σημείο καμπής-ντροπής.

Επειδή δεν έχω μάθει να κρύβομαι, παραδέχομαι ότι αντέδρασα -το λιγότερο- υπερβολικά σε συγκεκριμένη φάση, με κίνδυνο να μπαρουτιαστεί το απόγευμα, αλλά ευτυχώς είμαι σε μία φάση που μπορώ άμεσα να καταλάβω ότι χρειάζεται να πάρω λίγο το χρόνο μου για αποφόρτιση, ώστε να μην οξυνθούν περαιτέρω τα πνεύματα. Εδώ η δυνατότητα της αλλαγής επέδρασε ευεργετικά και σίγουρα δεν αισθάνομαι ΟΚ με εμένα όταν υποστηρίζω με θέρμη το “Ό,τι ζητάει ο καθένας το παίρνει, δεν το συζητάμε και προχωράμε”, αλλά σήμερα δεν το τήρησα. Όπως και να 'χει, συγγνώμη ειδικώς και γενικώς από όλους σας, διότι τέτοιες εκρήξεις -αν και λογικό να συμβούν κάποιες φορές πάνω στην ένταση-, προσωπικά δεν με χαρακτηρίζουν.

Όλως περιέργως, από το σημείο του μανουριάσματος κι έπειτα ξεκίνησε μία επική επιστροφή των A&E, καθώς βγάλαμε πάθος, ενέργεια και μυαλό επιθετικά, ενώ από την άλλη οι Μαύροι έδειχναν ελαφρώς πιο νευρικοί και αρκετά άστοχοι, σε σύγκριση με τα έως εκείνη την ώρα ποσοστά τους στο παιχνίδι. Το ματς γύρισε, αρχικά ισοφαρίσαμε και φτάσαμε να περάσουμε ακόμη και 4 πόντους μπροστά. Εκεί που η μπάλα έκαιγε, στους δύο πόντους υπέρ μας, χάσαμε μία επίθεση και το Όρθιο Χιλιόμετρο ισοφάρισε, μετά από επιθετικό ριμπάουντ του. Τελευταία μας επίθεση (καθώς ήδη είχε μπει στον χώρο η παρέα που ακολουθούσε και ο υπεύθυνος άρχισε να ιδρώνει επικίνδυνα) πάλι χαμένη -αν και με καλές προοπτικές- κι εκεί κάπου μετά από ωραίο γύρισμα της μπάλας, ο Lupin βρέθηκε κάτω από το καλάθι, δεν έσφαλε και η ιστορία έγραψε 79-77 υπέρ των Μαύρων.

Θεωρώ πως όποιος και αν κέρδιζε το παιχνίδι θα ήταν δίκαιο, αλλά κρίνοντας από όλη τη διάρκεια και το μπάσκετ που απέδωσαν οι δύο πλευρές, ίσως και να αποδόθηκε δικαιοσύνη τελικά.

Μαύροι

Lupin: Ο άνθρωπος που έκρινε το παιχνίδι με την τελευταία απόπειρά του. Γενικά, έκανε καλό παιχνίδι εκτελεστικά και πολύ καλό οργανωτικά. Νομίζω, επίσης, ότι αν δεν μας είχε λυπηθεί και δεν προσπαθούσε να κάνει το φαντεζί τελείωμά του (που μόνο αυτός κατάλαβε ποιο ήταν) σε 3-4 αιφνιδιασμούς, η τελετή μπορεί να είχε λάβει τέλος αρκετά νωρίτερα. Τίμιο ξύλο και με ChrisP.

Αποστόλης: Στις αρχές της δεκαετίας του '90, 30 χρόνια πριν πάνω-κάτω, πήγαινα σχεδόν κάθε Σαββατοκύριακο σε αγώνες αυτοκινήτων, ούσα η οικογένεια φίλη με τον αρχιμηχανικό ενός από τους γνωστούς οδηγούς της εποχής. Αυτός, λοιπόν, έπαιζε πόλο τη δεκαετία του '70 και μου είχε διηγηθεί την ιστορία για το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του, όταν άυπνος και γεμάτος υπερένταση παστέλωσε 7-8 τεμάχια, όντας σε παροξυσμό. Ομοίως, σήμερα και ο εν λόγω, βρέθηκε σε πολύ υψηλές πτήσεις και τολμώ να πω ότι σε σημεία μας πήρε φαλάγγι.

Evil: Εγώ, όποτε τον βλέπω ότι θα είναι αντίπαλος απογοητεύομαι τρελά διότι α) ξέρω ότι κατά πάσα πιθανότητα θα με μαρκάρει, επομένως, θα μου δώσει τη γλώσσα το χέρι, καθότι οι φυσικές μας καταστάσεις απέχουν παρασάγγας και β) είναι από τους λίγους παίκτες οι οποίοι εξακολουθούν να εξελίσσονται και να βγάζουν εκπλήξεις μέσα από τις προσωπικές τους ενέργειες, γεγονός που είναι πάντα υπέρ της ομάδας που τον έχει. Μεστή εμφάνιση.

Ποδηλάτης: Τίμια, παλαιάς κοπής παρουσία, ο οποίος μάς ξέσκισε με τα επιθετικά που μάζεψε, έπαιξε πολύ δυνατά κι έφθειρε την ομάδα μας, ενώ κι εκτελεστικά τον βρήκα μία χαρούλα.

Mich, το Όρθιο Χιλιόμετρο: Μας τον παίδεψε τον Λάτσο, ενώ πήρε και τις προσπάθειές του τόσο από την περιφέρεια, όσο και από το ζωγραφιστό. Μάζεψε πολλά “σκουπίδια”, ενώ μοίρασε όμορφα παιχνίδι σε πάρα πολλές φάσεις.

A&E

RtU: Μεγάλες μάχες με το θηρίο των απέναντι. Ανέβηκε κατακόρυφα στο δεύτερο μέρος, όπως και όλη η ομάδα, αλλά δυστυχώς αυτό δεν ήταν αρκετό να διατηρήσει την ανατροπή. Πολύ ωραίες πάσες επίσης σε σημεία, το οποίο νομίζω ότι έχουμε αμελήσει να του το πιστώσουμε στα ατού του.

ChrisP: Συγκινητικός. Όταν βγήκε στο πρώτο μέρος, στις αλλαγές μας, η ομάδα αλλού πατούσε και αλλού βρισκόταν και οι Μαύροι μας ξέσκισαν τα βάρδουλα σε εκείνο το σημείο. Ριμπάουντ, σκοράρισμα, σκυλίσια άμυνα και μάτια και τελικές που θύμισαν κάτι από Magic. Αν είχαμε κερδίσει σήμερα, σχεδόν η μισή νίκη θα έπρεπε να του αποδοθεί.

Martian: Συνεπής σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και νομίζω ότι του οφείλουμε εν πολλοίς το γεγονός ότι η διαφορά σε σημεία που οι Μαύροι ήταν dominant δεν ξέφυγε σε μη διαχειρίσιμα επίπεδα. Πάρα πολύ καλή εμφάνιση, ακόμη κι αν η μπάλα τον πούλησε στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις μας.

Moonchild92: Πολύ τρέξιμο και ξύλο με evil. Έδωσε πολλές μάχες και στο δεύτερο μέρος συνεισέφερε αρκετά στην ανατροπή. Νομίζω ότι κουράστηκε αρκετά κάποια στιγμή ή το μυαλό του πήγε -δικαίως- σε εικόνες από τα προσεχώς, ήτοι σαρδελίτσες στα κάρβουνα, ξίδια και άραγμα, γεγονός που ίσως να τον αποσυντόνισε.

Ktn: Κι αυτός “μίλησε” κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, προβαίνοντας στις αιλουροειδείς κινήσεις του εντός του ζωγραφιστού. Μοίρασε την μπάλα σωστά, ενώ το γεγονός ότι η μπάλα τον “πούλησε” αρκετά από τα φονικά του σημεία στην περιφέρεια, αναντίρρητα μάς κόστισε πολύ.

Προφανώς, όλα μέλι-γάλα μετά το τέλος του παιχνιδιού, καμία σκιά ή ένταση ή οτιδήποτε τέτοιο, καθότι το project δεν τα επιτρέπει αυτά. Να πω την αλήθεια μου, μού έχει λείψει πολύ μία καλή (πολύωρη) παραμονή στον χώρο, μετά το πέρας των αθλοπαιδιών κι αυτό φάνηκε από το πώς ένιωθα οδηγώντας πίσω στο σπίτι, σκεπτόμενος το κρεσέντο που έδωσε σήμερα σημαίνων μέλος της παρέας, περιγράφοντας διάφορα σκηνικά, ευτράπελα και μη.

Μη νομίζει κανείς ότι αυτά θα εκτεθούν εδώ…

Όποιος έχει περιέργεια, παίρνει τη μεγάλη απόφαση, βάζει τα παπουτσάκια του κι έρχεται. Το project συνεχίζεται και η τρίτη σεζόν θα είναι σύντομα κοντά σας.

Εσύ, θα είσαι εκεί να την ζήσεις;

Καλό καλοκαίρι!

11 Likes

9 Likes

double post (γιατί χτες μέχρι gif ήμουν να ποστάρω :stuck_out_tongue: ) αλλά να πάρω όντως την ευθύνη για το παραπάνω: καθώς η ώρα περνούσε και αφενός με τους 2 Μήτσους παίζω παρέα από το πρώτο μισό των 00s, αφετέρου ήταν και η Πανκ-ρατ παρέα από την άλλη, είπα να συνδυάσω και τις δύο υπό-περιπτώσεις (Ζωγραφιώτες γείτονες και οι Μήτσοι) και να βγάλω μια μικτή της περιοχής που μου φάνηκε ισορροπημένη ως προς τα man to man μαρκαρίσματα, η οποία θα με έκανε και reunion με τους 2 Μήτσους -που ήμαστε συνέχεια αντίπαλοι το τελευταίο διάστημα, τόσο στο δικό μας Μπίστηγμα όσο και σε εκείνα που παίζουμε σε ανοικτά γηπεδάκια.

Δεν υπολόγισα καθόλου όμως το θέμα rebound και μαλακία μου, γιατί ο Ποδηλάτης Μήτσος είναι ο ορισμός του Dennis Rodman → δεν υπάρχει περίπτωση να χάσει rebound (ΔΕΝ_ΧΑΝΕΙ_REBOUND) + παίζει φοβερή άμυνα + σπανίως παίρνει προσπάθειες στην επίθεση/χτες ήταν μια σπάνια εξαίρεση που έκανε κινήσεις μέσα στη ρακέτα, σκόραρε, έπαιρνε σουτ κτλ.
Ούτε το θέμα physicality δυστυχώς υπολόγισα σωστά, γιατί αν και όλοι η 11άδα είναι αισθητά ανεβασμένη στο κομμάτι φυσικής κατάστασης, ήμασταν ένα εμφανές τσικ πιο γρήγορη 5άδα και με τον Ποδηλάτη Μήτσο δε -που κάνει κάθε μέρα Ζωγράφου - Ελληνικό με το ποδήλατο- κουμπώσαμε ιδανικά και στο θέμα “πνευμόνια”.

Λάθος μου γενικά το μοίρασμα, δεν το σκέφτηκα καθόλου καλά - ευτυχώς που στη μέση έγινε αυτό το αξιολάτρευτο diss :smiling_face: , βγήκε και η αναμενόμενη κούραση, ανέβηκαν κατά κόρων οι Άσπροι κι εμπριμέ και επήλθε η ισορροπία!

Έπρεπε μάλλον να είχαμε πάει Κόκκινοι vs Μαύροι και να έβγαινε πιο στρωτό το παιχνίδι - ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΚΑΝΟΝΙΣΕ ΕΣΥ ΟΜΑΔΕΣ :stuck_out_tongue:

Τελικά το μπίδεμπι του Παργαλάτσου θα είναι πάντα η κατάλληλη λύση.-

5 Likes

Μεγάλο ματς χτες αν και βοήθησε βέβαια η χαλάρωση των αντίπαλων μαύρων λίγο μετά το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Από μένα μερικά γουστόζικα highlights:

@Lupin: Έβαλε το game winner και φυσικά με εκνεύρισε άλλη μια φορά που μετά από άμυνες να-βγαίνει-η-γλώσσα-έξω όπου δεν τον άφηνα να μπει ρακέτα, απλά μου έβαζε στα μούτρα ένα unguardable σουτάκι. :rage:

@apostolisza8: Κάμποσα kobe-ικα mid range επίσης unguardable.

@eviL: έχει σχεδόν τελειοποιήσει μια πολύ δύσκολη κίνηση ξεκινώντας από την αριστερή πλευρά με μπάσιμο παράλληλα με το καλάθι και διατηρώντας τρομερή ισορροπία στο άλμα αφήνει μπάλα στο καλάθι. Με ένα τέτοιο ισοφάρισε το ματς πριν τις τελευταίες 2 φάσεις.

@Μήτσος_pokerface: Σε μία από τις καλύτερες συνεργασίες των μαύρων παίρνει off ball σκριν ανεβαίνει στην κορυφή της ρακέτας, πάσα την κατάλληλη στιγμή από 3Τ και ασάλιωτο

@Μήτσος_ποδηλάτης: Μας γάμησε με τα επιθετικά ριμπάουντ.


@The_Black_League : Όταν μου είπε να δω τον μάρσιαν. Όχι ΟΚ, αστειεύομαι, είχε ένα απίθανο μπάσιμο από αριστερά και το τελείωσε με δεξί χέρι και παρά την επαφή.

@RiderToUtopia : Του δίνω off ball screen στην κορυφή της ρακέτας βουτάει στο καλάθι, παίρνει άλει-ουπ από μάρσιαν και τελειώνει τη φάση στον αέρα.

@Moonchild92 : Δύο υπερκρίσιμα καλάθια προς το τέλος (το 2ο ανάμεσα σε πολύ κόσμο), το ένα ισοφάρισε πρώτη φορά το ματς στο 65-65, το δεύτερο πρέπει να μας έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων κι ας μην ήταν τελικά αρκετοί.

@ktn: Σε επίθεση βγαλμένη απ’ τις καλύτερες μέρες του Ζοτς γίνεται μπούκα και σπλιτ-άουτ σε μένα, κάνω την απαραίτητη έξτρα πάσα στη γωνία, εξαπολύει πύραυλο που πρέπει να έκανε 27 γύρες στο στεφάνι μέχρι να βγει σαδιστικά έξω. Πήρε το αίμα του πίσω με ψυχωμένο τριποντάκι κατά τη διάρκεια της αντεπίθεσης.

@martian: Ολύμπια ψυχραιμία σχεδόν σε όλα τα τελειώματα από κοντά.

9 Likes

Loading…

14 Likes

Αμα δεν εχει διχτακι δεν παιζω

6 Likes

Άσε ρε παντοφλάκια και συ τώρα :stuck_out_tongue:

:slightly_smiling_face:

7 Likes

Θα σου στειλω DM εσενα, θελω απο περυσι που πηγαμε για μπαλα να στειλω και το αναβαλω, λογικα μεχρι το 2030 θα το εχεις λαβει :sweat_smile: Αλλα η αληθεια ειναι πως η παντοφλα ηταν ενας αρκετα ελαχιστος λογος, γιατι θεωρητικα θα μπορουσα να εχω ερθει στην μπασκετοσυναντηση της 9ης Ιουλιου.

2 Likes

Θα σε βολέψουμε και σένα

13 Likes


Όσοι αντέξουν από το δωρεάν κρασί μπαίνουν στο γήπεδο για penultimate διπλό μέχρι τελικής πτώσης.

16 Likes

Έχει διχτάκι, βλέπω. Παίζω.

5 Likes

Με κρασί θα είναι σαν να μπαίνουμε με powerade, το “υγρό πυρ” πού είναι;

5 Likes

Κρατάω αυτό.

7 Likes

Μιλάτε:


2 Likes

αρχείο λήψης (16)

Προτίμηση 19.00, και 20.30 είναι οκ

4 Likes

Μέσα για 7

3 Likes

Δε σε βλέπω να παίζεις και πολύ :rofl:

3 Likes