Μπασκετοφατσες του rocking

@generationx καπαρώθηκε και αυτός για team Lupin, stay safe και σε αναμένουμε παικταρά μου :metal:

:joy: Sir yes sir ,μεταγραφή λιμανιού (αν και :green_heart:)

https://images.app.goo.gl/giMCJKdujYtFX3RY6

2 Likes

Μπήστ Γουώρς season 3 και προχωράμε :metal:

19 Likes

Γαματη φωτογραφια!

3 Likes

Αυτοί δίπλα στον τοίχο ποίοι είναι?

2 Likes

Ο Nicolas Cage και η Βούλα Πατουλιδου

4 Likes

Εναρκτήριο παιχνίδι της 3ης (ζωή να 'χει) σεζόν του project.

Αναμενόμενα, μετά από έναν σχεδόν μήνα αποχής και ό,τι έχει μεσολαβήσει για την πλειοψηφία των παικτών (διακοπο-σάπισμα, γαστρονομικές κραιπάλες κ.λπ.), το ματς δεν δρέπει δάφνες ποιότητας, ωστόσο, ομολογώ ότι ήταν τιμιότατο παιχνιδάκι, πολύ δυνατό και αρκετά αμφίρροπο, μέχρι ένα σημείο.

Οι ομάδες χωρίστηκαν ως ακολούθως:

Ο1: @Lupin, @eviL, @Ktn, @martian, John the Rock

Ο2: @RiderToUtopia, @Megadethas, @ChrisP, @Moonchild92, tBL

Το παιχνιδάκι ξεκίνησε αρκετά δυνατά για την Ο2, η οποία χτύπησε αρχικώς από την περιφέρεια. Μολαταύτα, η Ο1 είχε τις απαντήσεις και παίρνοντας λύσεις από όλους τους παίκτες, κατάφερε να πάρει κεφάλι και να το διατηρήσει έως και λίγα λεπτά πριν την ανάπαυλα. Στα δυνατά τα της σημεία, κατά τη διάρκεια του προβαδίσματός της, εντάσσονται η πάρα πολύ δυνατή άμυνα, ο έλεγχος των ριμπάουντ, όπως και το γύρισμα της μπάλας με υπομονή και μυαλό στην επίθεση. Κάποια στιγμή, όμως, ο διακόπτης γύρισε για την Ο2, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα ένα μίνι ξέσπασμα, το οποίο μας έδωσε το προβάδισμα της βραχείας κεφαλής των τριών πόντων (35-32), όταν και σφύριξε ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα έγιναν ελαφρώς πιο απλά για την Ο2, καθότι οι επιθετικές λύσεις έγιναν πολύ περισσότερες, ανανεώσαμε πάρα πολλές επιθέσεις, οι οποίες κατέληξαν σε καλάθι (προσωπικά, αυτό σημειώνω ως το κλειδί της σημερινής μας νίκης) κι εν γένει εκμεταλλευτήκαμε την (περισσότερη) κούραση που βγήκε στην Ο1. Όχι ότι κι εμείς πήγαμε πίσω σε εξάντληση δυνάμεων, ε; Γενικά, η διαφορά κυμαινόταν γύρω από τους 10 πόντους υπέρ μας και -αν δεν κάνω σοβαρό λάθος- το τελικό σκορ έγραψε 69-62, χωρίς όμως να απειληθούμε ιδιαίτερα σε κάποιο σημείο του δεύτερου ημιχρόνου.

Όσον αφορά τα highlights, αναμφίβολα ένας αιφνιδιασμός της Ο2 με πάσα πίσω από την πλάτη του ChrisP στον Megadetha και άριστο τελείωμα, μία σούπερ κίνηση του Megadetha με αλλεπάλληλες τρίπλες και τελείωμα late '80s/early '90s, καθώς και το γκολ-φάουλ του RtU, με πέταγμα της μπάλας κατηγορίας ανάποδης κουτάλας, που θύμισε κάτι από Martian (βλ. HHF) της πρώτης σεζόν. Από την Ο1, υπήρξαν αρκετές ωραίες ενέργειες, αλλά νομίζω ότι τα πηδηματάκια κρι-κρι, τύπου Ντορόν Τζάμσι ή με πυροβολάνε στα πόδια, του Lupin, στο τρίποντο, πριν εκκινήσει προσωπική ενέργεια/μπάσιμο, ήταν χάρμα ιδέσθαι.

Επί των ατομικών:

Ο1

Lupin: Ο τυπάς ήρθε με τρελή φόρα από το νησί του κι έκανε απίθανη ματσάρα, με χορευτικές κινήσεις, όμορφα τελειώματα και άψογη οργάνωση/μοίρασμα της σπυριάρας. Πολύ ανανεωμένος γενικά, έστειλε (αγριεμένα) μηνύματα προς πάσα κατεύθυνση ενόψει του μαραθωνίου της νέας σεζόν.

eviL: Λίγο πιο μακριά από τις απίθανες εμφανίσεις του κλεισίματος της δεύτερης σεζόν, κυρίως όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι και τα τελιώματά του, αλλά και πάλι πολύ χρήσιμος για την ομάδα του, γρήγορος, με αντίληψη και -αναμενόμενα- αμυντικάρα. Επίσης, πάντα (μα σε κάθε παιχνίδι) το πιο “γεμάτο” ζέσταμα από όλους.

Ktn: Θαρρώ πως έπρεπε να πάρει περισσότερες προσπάθειες με το φονικό του χέρι, κυρίως στο Β’, που η Ο2 είχε πάρει τον έλεγχο του ζωγραφιστού. Τελείωσε με το γνωστό, ψυχρό του στυλ 2-3 αιφνιδιασμούς, όταν οι περισσότεροι από τους αντιπάλους του τον παρατηρούσαμε από την άλλη πλευρά του γηπέδου (τι ταχύτητα και ξεπέταγμα είναι αυτά, ρε αδερφάκι μου;).

Martian: Μεστό παιχνίδι, με αρκετό ξύλο απέναντι (ένθεν κι ένθεν) στον Moonchild και σημαντικά καλάθια που κρατούσαν την Ο1 στο κόλπο. Θεωρώ πως οφείλουμε όλοι να τον επιβραβεύσουμε τον τυπάρα (ίσως ένα ζευγάρι αθλητικά ΧΩΡΙΣ ΚΟΡΔΟΝΙΑ;), για την απαράμιλλη πίστη του στο project, καθώς και να του βγάλουμε το καπέλο, διότι όταν βάζει ξύλο και στις τσέπες, είναι ο μόνος που γελάει ακατάπαυστα και το χαίρεται.

JtR: Έσωσε την παρτίδα κι επέτρεψε το διπλό για την έναρξη της σεζόν, άρα, και μόνο γι’ αυτό είναι αξιέπαινος. Είχε ένα φοβερό πρώτο ημίχρονο, όπου κατάφερε να κυριαρχήσει μέσα στη ρακέτα, περιορίζοντας παράλληλα τον Λάτσο. Στο δεύτερο κουράστηκε αρκετά, άρχισε να λυγίζει από το ξύλο που τον φορτώσαμε (δεν μασάει/είναι λίγο δραματικός για το δράμα) κι έπεσε ευδιάκριτα η απόδοσή του.

Ο2

RtU: Εγώ τον “διαβάζω” αμέσως, πλέον, τον Λάτσο. Όταν είναι κουρασμένος, φαίνεται από χιλιόμετρα. Σήμερα θεωρώ πως ήταν πολύ, γεγονός που σε συνδυασμό με την σκληρή μάχη με τον JtR (ωραίο δίδυμο έχουν φτιάξει οι δυο τους), τον έκανε να κινηθεί σε χαμηλές πτήσεις στο Α’. Στο Β’, όμως, έκανε Unleash the Fury, τα πήρε όλα φαλάγγι, σκόραρε πολύ, μάζεψε “σκουπίδια” και συνετέλεσε πάρα πολύ στο να πάρουμε τη νίκη.

Megadethas: Σπουδαίο παιχνίδι. Μέσα σε όλες τις φάσεις και ακούραστος ο άτιμος. Χτύπησε από περιφέρεια, από ρακέτα, καθώς και με τις χορευτικές πιρουέτες του, πήρε κρίσιμα ριμπάουντ, επιδοκίμαζε προσπάθειες, εμψύχωνε, you name it. Εκμεταλλευτήκαμε άριστα σε κάποιο γύρισμα των μαρκαρισμάτων και το πλεονέκτημα που είχε απέναντι στο Ktn κι αυτό μας βοήθησε αρκετά (αν κι εντοπίστηκε και διορθώθηκε σχετικά γρήγορα από τον Lupin).

ChrisP: Στο Α’ δεν τον πήγε το χέρι του, ωστόσο, αυτό συνέβη με σχεδόν όλους μας κι αυτό του στέρησε καμιά δεκαριά ασίστ. Στο Β’ ανέβηκε επιθετικά, μοίρασε κι οργάνωσε ακόμη πιο αριστοτεχνικά το παιχνίδι, διαχειριζόμενος κι άψογα τον ρυθμό, τρέχοντας όποτε έπρεπε και κόβοντας αντίστοιχα. Γενικά, θεωρώ πως μάλλον ήταν ο MVP της αποψινής μας νίκης, κρίνοντας από τη συνεισφορά του σε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού.

Moonchild92: Στο Α’ θεώρησα ότι ως άρτι αφιχθείς (δικά του λεγόμενα) ήταν ακόμη σε mood διακοπών, σκεπτόμενος παραλίες, ποτάκια κι έναστρες νύκτες, στοιχείο που ίσως τον έκανε να μπερδεύεται ένα τσικ παραπάνω. Στο Β’ πρέπει να έκανε ρεκόρ επιθετικών ριμπάουντ (για όλες τις σεζόν του project) και τελειωμάτων των φάσεων σε δεύτερη επίθεση. Γενικά, δεν έχω ξαναδεί τέτοια χαοτική διαφορά σε απόδοση παίκτη μεταξύ Α’ και Β’ ημιχρόνου. Στο Β’ ήταν κατά 99% ο MVP της Ο2, σίγουρα επιθετικά, αν όχι κι αμυντικά.

Αυτά, αγαπημένοι μου φίλοι.

Η ευχή μου για τη νέα σεζόν είναι να είμαστε όλοι υγιείς και να το χαρούμε/απολαύσουμε εκ νέου όσο δεν πάει, ενώ με ιδιαίτερη χαρά και ανυπομονησία προσδοκούμε την εμφάνιση νέων φίλων στα παρκέ, ώστε να τους υποδεχτούμε με θέρμη, όπως έχουμε κάνει σε κάθε έναν που έκανε το θαρραλέο άλμα να μπει στον μαγικό κόσμο των μπασκετόφατσων.

Καλή αγωνιστική χρονιά σε άπαντες!

13 Likes

Οι τέρμα αριστερά στη φωτο (όρθιος και καθιστός) είναι δίδυμοι; :grinning:

1 Like

Όπως τα είπε ο κομισάριος ακριβώς, να πω ότι ήταν αυτός που στην αρχή ειμασταν όλοι άστοχοι και μας κράτησε στο παιχνίδι με 2 σερι τρίποντα και μπούκες αλλά apostolisza8.
Να προσθέσω ένα + για ChrisP ότι έκανε διπλή δουλειά με άμυνα στον
Lupen δεν το λες και εύκολο.

5 Likes

Είναι τεχνητοί κοντοχωριανοί εξ’ Αργολιδας.
Παραδόξως κανένας απ’ τα Δίδυμα απ’ όπου είναι άλλο μέλος της χτεσινής παρέας.

Αφού ζητήσω συγγνώμη από συμπαίκτες, ταμπλό και στεφάνια για την ταλαιπωρία στην οποία τους/τα υπέβαλα, να πω ότι θεωρώ το χτεσινό ως φιλικό προετοιμασίας και ότι MVP μας ήταν @MegadethaS και θωρηκτό @Moonchild92 .

ΟΧΙ
ΑΛΛΟ
ΜΑΤΣΑΡΙΣΜΑ
ΜΕ
@Lupin

4 Likes

Γιατί ρε κακά περνάμε, και τις ψιλές μας ρίχνουμε, και τις μλκίες μας λέμε, όλα κρέμα

(μου έχει λείψει και εμένα πάντως αφάνταστα η Κόκκινη Αρμάδα, άντε να δούμε μπας και βγει κανένα reunion στο προσεχές μέλλον)

1 Like

Όχι, δεν έχω FOMO, ιδέα σας.

Για πάμε να δούμε μιας και περνάνε οι μέρες - μην βρεθούμε προ εκπλήξεων

Μπιστ Γουορς s03e02
Anime Basketball GIFs | Gfycat
Είμαι στο 50/50 γιατί έχω γάμο το σκ (διήμερο ξεφάντωμα, ναι) και δεν ξέρω αν θα την παλέψω, οπότε προς το παρόν ας μην με υπολογίζετε οι υπόλοιποι - και βλέπουμε

ΔΕ ΛΙΣΤ ΟΦ ΤΗΕ ΜΠΙΣΤ

@Moonchild92 NAI
@eviL NAI
@RiderToUtopia NAI
@ChrisP NAI
@apostolisza8 NAI
@Martian NAI

@Lupin
@Ktn
@Kastroman
@JoHNNyB
@MrBeast
@Pantelis79
@dude
@The_Black_League
@Outshined
@kbil
@morgoth
@potofgold
@MegadethaS
@nnnkkk

Άμεσα διαθέσιμοι (Εξωσχολικοί) - 7
The X-Factor , Nick the Quick , Sadface , Hector the Hitman , Pokerface, Yofst, John the rock

Εκτάκτως διαθέσιμοι ξενιτεμένοι κι “ετεροδημότες” φορουμικοί - 5
plex27 samis Giasonas osfp7 QuintomScenario

Άλλοι φορουμικοί, αμπιστοι προς το παρον
bostonflesh St_Anger

Καλα Λουπέν κλασσικα θα σκασει ντιρλα και θα βγει MVP - σας μαθαμε κυριε.
Μεσα εγω.

2 Likes

Μέσα και εγώ, απλά απόγευμα, να έχω προλάβει να συνέλθω από το Σάββατο.

1 Like

Παίζω

1 Like

Μέσα για Κυριακή οποιαδήποτε ώρα (κλασικά προτίμηση απογευμα)

Μέσα χωρίς αναστολές για απογευματάκι.

Drunken Master Drinking
if you know, you know :sunglasses:

2 Likes

Ξερω γω, ναι.