Μπασκετοφατσες του rocking

Για εμψυχωση ωστε απο 5(55) να γινουμε 6(66) , αλλος ενας μπιστης για σημερα 22.00-23.30 Κηφισια με νυχτοκρωλικη μπυρα μετα στο μπιστρο του γηπεδου

@Lupin NAI
@apostolisza8
@Evil
@Ktn
@unfadom
@ChrisP
@The_Black_League
RiderToUtopia ΝΑΙ
@morgoth
@Moonchild92
@martian ΝΑΙ
@Kastroman
@Outshined
@MegadethaS
@JoHNNyB
@MrBeast
@Pantelis79
@dude
@kbil ΝΑΙ
@potofgold
@nnnkkk
Μήτσος UK NAI

Ντερεκοειδης πενταδα 1.85 και πανω ολοι ε

1 Like

καλά αν μπορούσε και Μήτσος Poker face σήμερα θα παίζαμε Smackdown, όχι μπάσκετ

1 Like

Εγω εκτός για σημερα

1 Like

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΡΙΞΕΙ ΤΟ FADE AWAY ΤΟΥ ΜΗΝΑ - ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ! ! !
Explore fadeaway jumper GIFs

1 Like

Ξαναλέω πως έχω κανονίσει και είμαι στο “ΜΑΛΛΟΝ μπορώ να το αλλάξω/ψήνω για απόψε”. Δεν έχω δεσμευτεί, μην φάω άδικα φάπες :stuck_out_tongue:

Ας βρεθεί ο 6ος για αρχή.

1 Like

μωρέ ας βρεθεί ο 6ος και ας πέσουμε τουλάχιστον ένδοξα, ότι βγάλαμε τουλάχιστον 6άδα τελευταίας στιγμής και το παλέψαμε
(εμείς, εσύ θα πέσεις μόνο άδοξα :stuck_out_tongue: )

1 Like

Κι εγώ οφφ για απόψε δυστυχώς

1 Like

Άκυρα τρώω και εγώ από εξωφορουμικούς.

1 Like

έφαγα και εγώ ένα πριν λίγο, πάμε όμως γερά - ένα άτομο είναι γτχμ

ψάχνουμε τον 6ο ακόμα - άκυρα επί άκυρων αλλά συνεχίζουμε να ρωτάμε μέχρι εσχάτων

BΓΗΚΕ 6ΑΔΑ, ΕΝΤΟΣ ΟΛΙΓΟΥ ΟΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

lupin
Mήτσος UK
Φίλος Λάτσου Yosf
@martian
@kbil
@RiderToUtopia

2 Likes

Λοιπον μπιστες μου το plot twist ολοκληρωθηκε, vol.79 σημερα στις 22.00 Eurohoops Κηφισιά

Untitled-1

@Lupin
@martian
@kbil
@RiderToUtopia
Mήτσος UK
Φίλος Λάτσου Yofst

Τα λεμε εκει μπιστιζ !

4 Likes

Κομισαριακή ανατροπή της τελευταίας στιγμής

Μάγκες μου, ετοιμαστείτε για 4on4.

Έρχομαι, μετά φίλου.

7 Likes

Μιλάμε για μεγάλο έπος.

Άλλοι δύο για διπλό ρεεε :joy:

4 Likes

Α καλά, εδώ μιλάμε για Έπος Επών το σημερινό!

4 Likes

Μόνο έτσι μπορεί να περιγραφεί το αποψινό:

7 Likes

Παιχνίδι από το πουθενά χθες, το οποίο αρχικά ξεκίνησε με την προοπτική “ρολογιού” και παραλίγο να κατέληγε και σε διπλό, αν το κυνηγούσαμε λίγο ακόμη!

Κι έτσι απρόσμενα προέκυψε ωραιοτάτη βραδιά, φουλ στη δύναμη, το πάθος και την αγωνιστικότητα, μ’ ένα, μάλιστα, από τα πιο αξιομνημόνευτα μονά στα σχεδόν δύο έτη του project.

Η αλήθεια είναι ότι οι ομάδες χτίστηκαν κάπως ανορθόδοξα, υπό την έννοια ότι η μία υπερτερούσε σαφέστατα σε ύψος και δύναμη, έχοντας τουλάχιστον δύο μόνιμα miss match, αλλά εφόσον @Lupin και @RiderToUtopia έκαναν τις επιλογές, αρματωθήκαμε και μπήκαμε στο πεδίο της μάχης, με το μαχαίρι στο στόμα.

Πιο συγκεκριμένα, είχαμε:

Ο1: Lupin, @kbil, @martian, Μήτσος UK

Ο2: RtU (aka Λάτσος), Yofst (splash brother Λάτσου), George “Τι 30, τι 40, τι 50” (φίλος tBL), tBL

Το πρώτο ματσάκι το πήρε σχετικά εύκολα η Ο1, με 21-15 (ή κάπου εκεί), καθότι εκμεταλλεύτηκε τα συγκριτικά της πλεονεκτήματα και μπήκε πιο αποφασιστικά. Από την άλλη, εμείς ψάχναμε τα πατήματά μας, καθότι πρώτη φορά παίζαμε και οι 4 μαζί, επομένως, χρειαζόταν χρόνος μέχρι να καταλάβει ο ένας τον άλλον.

Η δεύτερη ματσάρα ήταν από τα ωραιότερα παιχνίδια ever του project. Αν και η Ο1 μπήκε πολύ δυνατά και πήρε σαφή διαφορά με 6-7 πόντους, καταφέραμε με ψυχή και μαχητικότητα να γυρίσουμε το παιχνίδι και να προηγηθούμε με 19-18. Εκεί η μπάλα μας πούλησε σε 2 φάσεις και αντί για το 20-18, φτάσαμε εντέλει στην ήττα με 21-19, σ’ ένα ματς που έπεσαν κορμιά και βγήκαν συνεργασίες και ατομικές ενέργειες απευθείας για highlight. Απολαυστικό παιχνίδι.

Δυστυχώς, δεν έμενε πολλή ώρα για το τρίτο παιχνίδι, στο οποίο οι περισσότεροι είχαμε ήδη παραδώσει πνεύμα από το ολοκαύτωμα που προηγήθηκε, ωστόσο, το παλέψαμε και η Ο1 έκλεισε με το απόλυτο στις νίκες, με σκορ 11-5.

Επί των ατομικών:

Lupin: Στα γνωστά υψηλά του στάνταρ, τόσο επιθετικά (τρίποντο με ταμπλό, ο θεούλης), όσο (κυρίως) αμυντικά, οργάνωσε την ομάδα του και είχε τις δυνάμεις (για μία ακόμη φορά) να δώσει τις ολοκληρωτικές μάχες με τον ογκόλιθο Λάτσο. Επίσης, αυτή η χαμηλή του ντρίπλα, όπου γίνεται ένα με το έδαφος σε χώρο μισού τετραγωνικού καταντάει εκνευριστική, βλέποντας 2-3 άτομα γύρω του να προσπαθούν να του κλέψουν την μπάλα και αυτόν με ξαφνικές αιλουροειδείς κινήσεις να φτάνει εντέλει στο καλάθι. Υποχθόνιο trash talk, επίσης, από το πουθενά χθες.

kbil: Ωραίος μπίστης, ορθολογικός, “ορθόδοξος” και δυναμικός. Ξεκάθαρη αύρα από 90s. Μας έκανε πολλή ζημιά από μέση και κοντινή απόσταση, με ψυχρά τελειώματα, ενώ έφθειρε και τον George “30, 40, 50”, παίζοντας καλή άμυνα (έδωσε και πολλές σωστές βοήθειες στις αλλαγές). Θαρρώ πως θα μπορούσε να πάρει ακόμη περισσότερες προσπάθειες επιθετικά, γιατί είναι ολοφάνερο πως το (παρα)έχει. Ελπίζω και (μ)πιστεύω ότι θα μονιμοποιηθεί η συμμετοχή του.

Martian: Πάλι ματσαριστήκαμε (αρχίζει και γίνεται κλασσικό δίπολο το μαρκάρισμά μας) και το καταχάρηκα να πω την αλήθεια, γιατί α) τρέχει συνέχεια και κινείται διαρκώς στον χώρο, πράγμα που με κρατάει αδιάκοπα σε εγρήγορση και β) παίζει δυνατά, γεγονός που μου δίνει κίνητρο να push-άρω όσο μπορώ. Επιθετικά, μάς πήδηξε στο τρίτο (νικητήριο τρίποντο, για να κλείσει η βραδιά) παιχνίδι, ενώ τα πήγε πολύ καλά και στα δύο πρώτα παιχνίδια, είτε με το χαρακτηριστικό του σουτ-βολίδα από μέση/μακρινή απόσταση (τρίποντο με ταμπλό και αυτός ο θεούλης), είτε από το ζωγραφιστό, εκμεταλλευόμενος τη σαφή διαφορά ύψους και δύναμης που έχουμε.

Μήτσος UK: Άψογη απόδοση, με απανωτά χλατσώματα, τα οποία έφτασαν στα όρια του εκνευριστικού κάποια στιγμή. Ήταν να τον χαζεύεις ώρες-ώρες, με άριστες συνεργασίες (κυρίως με Lupin), ενώ η ψυχρή του έκφραση και η ηρεμία του σε κάθε σημείο του αγώνα τον καθιστούσε πραγματικά επικίνδυνο για τους αντιπάλους του. Γενικά, μας έκανε τεράστια ζημιά ή -αν προτιμάτε- υπήρξε κομβικός για την ομάδα του.

Λάτσος: Νομίζω ότι έπρεπε να τον “ταΐσουμε” περισσότερο σε σημεία του παιχνιδιού, ειδικά όταν οι ατομικές ενέργειες των υπολοίπων δεν έβγαιναν. Βεβαίως, ο ογκόλιθος έκανε τα γνωστά του κόλπα σε σημεία, ενώ τα γιουρούσια του υπήρξαν άκρως απειλητικά για όποιον βρέθηκε στο διάβα του. Έβγαλε 2-3 πολύ όμορφες συνεργασίες με τον Διόσκουρό του Yofst, ενώ σε ανύποπτο χρόνο εντοπίστηκε να χαχανίζει με τον Lupin, περί της 90s αύρας της χθεσινής βραδιάς, ενώ προσέφερε και Luben highlight φωνασκώντας “Μα πού βρισκόμαστε; Στον Μεσαίωνα;”.

Yofst: Πρόσφατα συζητούσαμε με τον Λάτσο περί της ομαδάρας των Αμπελοκήπων (του Καλαφατάκη) των early 90s. Ο Yofst μού έφερε ακριβώς κάτι από την αίγλη εκείνης της αρμάδας και πιο συγκεκριμένα την παικτούρα τον Γιώργο τον Φλώρο. Μπασκετάκι ολκής ο τυπάρας, με no-look πάσες και εφορμήσεις που κατέληγαν σε κινήσεις-τελειώματα που έπονταν από παρατεταμένο “Ωωωωωω” από τους υπολοίπους. Χτύπησε και από το τρίποντο, ενώ επηρεάστηκε αρκετά μετά από μία φάση μικροτραυματισμού του, γεγονός που μας κόστισε.

George “Τι 30, τι 40, τι 50”: Αξίζει επαίνου, καθότι δέχτηκε την έσχατη στιγμή να έρθει και να το κάνουμε 4on4. Προσέφερε πολλά με την αθλητικότητά του και το πάθος του, ιδιαίτερα στο ριμπάουντ και την άμυνα, ενώ τελείωσε και αρκετές φάσεις με στυλάκι. Σε σημεία το πάθος του θέλει λίγο χαλινάρι, καθώς βάζει το κεφάλι κάτω και τον καταπίνει ο ενθουσιασμός, αλλά θαρρώ πως στο ζύγι βγαίνει θετικός. Αναντίρρητα, μας κάνει να προβληματιζόμαστε (ή να παθαίνουμε κατάθλιψη) το γεγονός ότι ενώ ο φίλος μάς ρίχνει από 10 έως και 20 (!!!) χρόνια, βρίσκεται σε καλύτερη φυσική κατάσταση απ’ όλους μας αθροιστικά.

Όμορφη βραδιά, εν γένει, η οποία έκλεισε με καθαρό, θερμαντικό ποτάκι για το κατευόδιο, μέσα στο κρύο, εκτός του κτηρίου, προσφορά του γνωστού οινοχόου της παρέας (@Megadethas).

11 Likes

:heart:

5 Likes

Σε εκείνη τη φάση τα θεριά ο @martian και ο @kbil έδωσαν διπλό αγριεμενο μοσ-πιτοειδες σκριν στο @lupin μέσα στη ρακέτα (!) και βρέθηκα ξαφνικά να σπρώχνομαι και με τους τρεις. Μεσαιωνικό βασανιστήριο ξεκάθαρα, εξ ου και η αυθόρμητη ατάκα

5 Likes

Να πούμε πως και ο @The_Black_League έκανε την πιο μεστή και γεμάτη του εμφάνιση από την επιστροφή του και έπειτα. Πολύ εύστοχος, με εξέθεσε ουκ ολίγες φορές και όσο του έριχνα σε όγκο, τόσο μου έριχνε σε ταχύτητα σκέψης και εμπειρία. Ειδικά αυτό το πράγμα που δεν ξέρεις αν θα σουτάρει, αν θα προσποιηθεί και τι θα κάνει εν τέλει κάνει σούπερ ενδιαφέρον το ματσάρισμα εναντίον του και ειδικά χθες με είχε full focused όταν τον μάρκαρα, κάτι που δεν βοηθούσε πάντα καθώς πέτυχε μερικά πολύ παλικαρίσια καλάθια με στενή άμυνα (και υψομετρικό μειονέκτημα).

Αρχοντικός Κομισάριος, αρχοντικό μπίστηγμα χθες.

7 Likes