Rocking Νέα - Παράπονα

Έχει δίκιο ο Drifter. Το έχω σκεφτεί κι εγώ στο παρελθόν Θα ήταν καλό τα νέα να ήταν ενυπόγραφα γιατί πάρα πολλές φορές υπάρχουν και σχόλια. Δεν είναι θέμα αν πειράζουν κάποιον ή όχι. Για παράδειγμα

Δεν μας έφταναν τα προφυλακτικά Manowar και ο καφές του Mustaine, πλέον έχουμε και τα γλειφιτζούρια Cradle Of Filth.

Οι εκκεντρικοί Βρετανοί θα κυκλοφορήσουν το “Candy Coffin”, όπως το ονόμασαν, ένα κουτί σε σχήμα φέρετρου δηλαδή που θα περιέχει 10 γλειφιτζούρια. Γραφικότητες…

Από την έκθεση λυκείου γνωρίζουμε ότι τα τονισμένα είναι σχόλια, και μόνο τα υπόλοιπα αποτελούν την είδηση. Δεν είναι κακό να υπάρχουν, αν εσείς το κρίνετε αναγκαίο, αλλά ας γνωρίζουμε και ποιος γράφει τι.

Tο νέο που παραθέτεις Μάνο το έγραψα εγώ, οπότε οφείλω να απαντήσω. Τα πρώτα δύο τονισμένα σημεία δεν αποτελούν σχόλιο. Αποτελούν γεγονός. Μία πραγματικότητα.
Δεν έβγαλα απ΄το μυαλό μου ότι κυκλοφόρησαν προφυλακτικά οι Manowar και καφέ ο Mustaine. Αποτελούν ένα γεγονός.
Επίσης, ότι οι Cradle Of Filth είναι εκκεντρικοί αποτελεί επίσης μία αλήθεια, δεν νομίζω να αμφιβάλλει κανένας.
Σχόλιο είναι μόνο η κρίση “Γραφικότητες…” στο τέλος και το θεωρώ πολύ ταιριαστό αν όχι απαραίτητο.

Πάντως δεν περίμενα να ενοχληθεί τόσο πολύ ο Drifter επειδή σχολίασα τους COF.

Εγώ δεν ενοχλήθηκα καθόλου, ούτε γουστάρω καθόλου CoF :lol:

Απλά είπα ότι συμφωνώ να είναι ενυπόγραφα για τους λόγους που αναφέρθηκαν.

Δεν διαβάζετε ανάμεσα στις γραμμές…
Εγώ είπα ότι πιστεύω πως τα ΝΕΑ πρέπει να είναι απλή παράθεση της είδησης χωρίς σχολιασμούς, υπονοούμενα κλπ. Αν όμως έχετε σκοπό να το κάνετε αυτό, κάντε το ενυπόγραφα, ώστε αν κάποιος διαφωνεί να ξέρει πού να απευθυνθεί. Τι δεν καταλάβατε κύριοι editors? Πρέπει να έχω κάτι συγκεκριμένο. Και κάτι ακόμα. Οι σχολιασμοί σας είναι πλήρως ατεκμηρίωτοι πολλές φορές και προσβάλλουν (το έχετε σκεφτεί αυτό?) κάποιους fans κάποιας μπάντας. Το να μην σας αρέσει μία μπάντα είναι δικαίωμα σας. Αλλά οι διαχωριστικές γραμμές είναι τόσο λεπτές που πολλές φορές δεν τις βλέπετε.

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Υπάρχουν νέα και νέα. Για παράδειγμα η είδηση μιας κυκλοφορίας δεν επιδέχεται σχολιασμού σε αντίθεση με δηλώσεις για παράδειγμα κάποιου δημοσίου προσώπου (βλ. Οζυ π.χ), που μπορούν και με το παραπάνω να σχολιαστούν. Όσον αφορά το ατεκμηρίωτο της υπόθεσης και τον προσβλητικό της χαρακτήρα, θα σε παρακαλούσα να αναφέρεις όχι πολλά, 1 - 2 παραδείγματα για να αντιληφθούμε κι εμείς το λάθος μας ούτως ώστε να μην επαναληφθεί.
Τέλος, για το ανυπόγραφο σύστημα παράθεσης των νέων, αν είχες παρατηρήσει πριν από κάποιον καιρό υπήρχαν τα ονόματά μας αλλά έτυχε από μια περίοδο και μετά χωρίς να συντρέχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να παρουσιάζονται με τη σημερινή τους μορφή, κάτι που μπορεί κάλλιστα να αλλάξει.
Αυτά…[/SIZE][/FONT]

Τότε, εφόσον σχολιάζετε, να τα υπογράφετε…να κάνουμε και διάλογο, ε???

Εγώ πάλι, επειδή διαβάζω ανάμεσα στις γραμμές, πιστεύω ότι αν δεν είχε προηγηθεί το νέο για τους KISS δεν θα κάναμε τώρα αυτή τη συζήτηση. Έχω άδικο?

Με εντελώς φιλική διάθεση και ενυπόγραφα.

Φίλιππος Αλέκου

Me afta ta profilaktika tha se gamisw re pousti kai tha tragoudas to Battle Hymns … kai otan tha allazoume stasi tha tragoudas to pleasure slave . Kalo sou vradi kai onira glika palio kseftila

Όχι, δεν έχεις άδικο Φίλιππε. Αλλά επειδή στα forums μπαίνω κατά διαστήματα, αυτό με τους KISS ήταν η αφορμή. Διαβάζοντας όμως, παρατήρησα ότι γίνεται εξ συστήματος και έτσι πρότεινα αυτό. Αν ήταν μόνο στους KISS, τότε θα έλεγα άλλα. Και δεν λέω να υπογράφεις με το κατά κόσμον όνομά σου, αλλά με το nickname σου.

Εγω παλι δεν καταλαβαινω το λογο να ειναι ενυπογραφα τα σχολια σε καποιο νεο.

Πάλι θα το πω. Όταν έχει σχολιασμό ένα κείμενο ΠΡΕΠΕΙ να είναι ενυπόγραφο…ε?

Γιατι?

Για να υπάρχει διάλογος, ίσως? Είναι σα να ακούς ειδήσεις στο ράδιο και να λένε κάτι που να θες να απαντήσεις και να μην ξέρεις σε ποιόν απευθύνεσαι. Το internet και τα sites αυτού του είδους έχουν ενημερωτικό χαρακτήρα, οπότε η δεοντολογία της επικοινωνίας προβλέπει αυτό. Τι άλλη διευκρίνιση να δώσω?

Μπορεις απλα να θεωρησεις υπευθυνη για τα σχολια ολοκληρη τη συντακτικη ομαδα του rocking.gr. :wink:

Καλά, δεν πρόκειται να το συζητήσω άλλο…αφού δεν γίνομαι κατανοητός…over and out!

Kι εγω ειμαι υπερ των ενυπογραφων δημοσιευσεων γενικα,ακομα και αν απλα παραθετουμε νεα ανευ σχολιων,ωστοσο με μια διαφοροποιηση με οσα λεει ο Ντριφτερ.Δηλαδη δε βλεπω κανενα λογο γιατι να υπαρχει και το nickname που χρησιμοποιει ο συντακτης στο φορουμ.Ετσι κι αλλιως στις εφημεριδες και τα περιοδικα που διαβαζουμε δεν εχουμε τις περισσοτερες φορες ιδεα καν για το πως μοιαζει ο συγγραφεας του αρθρου,ουτε πολλες φορες εχουμε τη δυνατοτητα επικοινωνιας μαζι του.Εκτος αυτου το να υπογραφει καποιος ως πχ Γιαννης Παπαδοπουλος(Necrocannibalus) το βρισκω λιγακι στα ορια του κιτς.Επισης δεν μπαινουν ολοι,οσοι επισκεπτονται το site απλα για ενημερωση,στο φορουμ,οποτε δεν θα εχουν ιδεα το τι εστι necrocannibalus.Αν κατι πρεπει να σχολιαστει στο φορουμ,εχω την εντυπωση οτι σχολιαζεται και συνηθως ο συντακτης απαντα,αλλιως υπαρχει και η λυση του mail,οπου μπορει να γινει και πιο προσωπικη κουβεντα.

+1! Μην ξεχνάμε κ το πολλ μας, ποιος θεωρείτε πως έκανε την μεγαλύτερη γραφικότητα:
Προφυλακτικά Manowar
Καφές Mustaine
Μπίρα Maximo Park

Εκεί δεν υπήρχε πρόβλημα; Δεν διαμαρτυρήθηκε κανείς, αντίθετα πιστεύω πως το απόλαυσαν όλοι οι αναγνώστες, με εξαίρεση τους φαν των Manowar, του Mustaine κλπ. Έτσι είναι: καλό το σχόλιο, καλή η σάτιρα αρκεί να μην ακουμπάει αυτά που αγαπάμε.
Ε ρε Λάκης που μας χρειάζεται… (ουπς, σχολίασα…):stuck_out_tongue:

Διάλογος με τους συντάκτες να γίνεται για ποιο λόγο στο σχολιασμό των νέων?
“γιατί έκανες αυτό το σχόλιο?”?
διάλογος μπορεί να γίνει με pm,e-mail γενικά με κάθε συντάκτη.
καλό είναι να γίνεται για μουσικά θέματα,και όχι γιατί σχολιάστηκε κάτι στα νέα,αλλά και πάλι αυτό είναι κάτι το υποκειμενικό.
επίσης,αν ανοίγαμε διάλογο με τον κάθε συντάκτη εφημερίδας-webzine-περιοδικού που αναφέρει κάτι με το οποίο διαφωνούμε,τότε δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα η διαφωνία.ο συντάκτης καταθέτει την άποψή του και εμείς κρίνουμε.
οι συντάκτες κάμουν καλή δουλειά (με κάτι τέτοια έγινα μοντ ε,συν το κριτήριο που είπε ο montecristo:roll: )
εκτός απ’τις κριτικές του Cozy.
και είναι διαθέσιμοι για διάλογο,βρίσκονται εύκολα,πιο εύκολα κι από κακό κομμάτι στο eye to eye

Εφοσον οι συντακτες ειναι μελη του φορουμ πιστευω οτι ναι μπορει να γινει διαλογος-σχολιασμος.Δεν νομιζω οτι ειναι κακο.Το κακο ειναι οταν καποια απ τις 2 πλευρες μεταφραζει το διαλογο ως απολογια,που ειναι εντελως λαθος σαν αρχη συζητησης.Δε ζηταει πιστευω κανεις εχεφρων απο καποιον αλλον να απολογηθει για τα γραφομενα του,αλλα εφοσον εχει καποιες διαφωνιες-παρατηρησεις-ενστασεις-ακομα και θετικα σχολια και θελει να τις εκφρασει και δημοσια και οχι μονο με πμ κτλ δε βλεπω το λογο γιατι να μη το κανει,ασχετα με τη κριση του καθενος.Δεν νομιζω οτι ειναι 2 αντιπαλα στρατοπεδα οι καθε editors με τους αναγνωστες,ουτε στο απυροβλητο ειναιο κανεις.Στην τελικη η επικοινωνια γενικοτερα καλο κανει θελω να πιστευω.Γι αυτο και προσωπικα ειμαι υπερ του ενυπογραφου κειμενου,γιατι ειναι καλο να αναλαμβανουμε τις ευθυνες των οσων γραφουμε και δημοσιευουμε.

η ένστασή μου είναι τα ενυπόγραφα σχόλια στα νέα.
όλα τα κείμενα έχουν την υπογραφή του συντάκτη,ένα σχόλιο στα νέα εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να είναι αιτία για διάλογο,παρά μόνο αφορμή επειδή γράφτηκε κάτι αρνητικό για το αγαπημένο μας συγκρότημα.