Rocking Νέα - Παράπονα

Λοιπόν επειδή τώρα λέτε κάποια εντελώς αβάσιμα πράγματα, και ειδικά οι Nihilist/Voutiriadou, που κατά τ’ άλλα κατέχουν εξόχως το αντικείμενό τους και είναι κατ’ εμέ από τους πιο ποιοτικούς συντάκτες του rocking, θα πρότεινα μια ανάγνωση του βιβλίου της Β Λυκείου της έκθεσης όπου είναι απολύτως σαφές τι είναι σχόλιο και τι όχι.

Ακόμα και ένα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ κοσμιτικό επίθετο αποτελεί σχόλιο.

Και αν θέλετε να πηγαίνουμε με το “γράμμα του νόμου” μπορώ να παραθέσω πολλά νέα που συμβαίνει το ΣΧΟΛΙΟ το οποίο για να είναι αντικειμενική μια είδηση ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΤΑΙ σαφώς. Και φυσικά το σχόλιο ΠΡΕΠΕΙ να είναι ενυπόγραφο. Αλλιώς δημοσιεύστε και δισκοκριτικές δίχως όνομα.

Δεν είναι για να τσακωνόμαστε με τους συντάκτες. Είναι και από άποψη δεοντολογίας.

Αλλά οκ, δεν είπε κανείς ότι πρέπει να πηγαίνουμε με το γράμμα του νόμου. Το εκκετρικοί Cradle Of Filth μπορεί να θεωρηθεί αμελητέο. Όχι όμως το γραφικότητες.

Δηλαδή αγαπητή Μαρία, για να θεωρώ κάποια πράγματα αυτονόητα πάει να πει ότι με πείραξε επειδή κάποιος έκραξε το αγαπημένο μου συγκρότημα? Σε διαβεβαιώ ότι δεν έγινε κάτι τέτοιο. Μπορεί να έγινε για τον drifter, αλλά δεν έχει καμία σημασία. Και προς θεού, μη συγχέεις τα polls του forum με τις ΕΠΙΣΗΜΕΣ ειδήσεις του rocking. Είναι αδιανόητο. Επειδή κράζουμε τους Manowar σε ένα Poll, πρέπει να βγει είδηση που να ξεκινάει, “οι γραφικοί και γτπ Manowar μας πρήζουν και ξανακυκλοφορούν DVD”? Ακόμα και αν συμφωνούν όλοι, δεν πρέπει να το πεις αυτό. Καλώς ή κακώς το rocking όλον αυτόν τον καιρό έχει κρατήσει έναν σοβαρό και αντικειμενικό χαρακτήρα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ BLOG για να γράφει ο καθένας ό,τι θέλει. Και σε ένα βαθμό αυτός ο σοβαρός χαρακτήρας προσπαθεί να κρατηθεί και μέσα στο forum μέσω των mods. Εγώ είμαι υπέρ όλου αυτού.

Δηλαδή τι να λέμε τώρα, κάποια πράγματα είναι πολύ απλά να τα καταλάβεις. Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξερουμε. Επειδή κάνει κάτι το rocking δε σημαίνει ότι πρέπει όλοι να τρέξουμε να το υπερασπιστούμε. Μπορούμε απλά να αναγνωρίσουμε το λάθος και να το βελτιώσουμε.

Sorry που είμαι κάθετος, αλλά κάποια πράγματα είναι προφανή για μένα. Με το να τονίζουμε τα λάθη του rocking δε σημαίνει ότι το κράζουμε. Μερικοί το θεωρούμε τόσο “δικό μας” όσο είναι και “δικό σας”, και αισθανόμαστε ότι οφείλουμε να το βελτιώσουμε. Αυτά :wink:

…και για μένα είναι προφανή κάποια πράγματα. Θυμήσου την εποχή που αναγνώστες ζητούσαν σχολιασμό στα νέα για να μην είναι “μια από τα ίδια”, “γλυκανάλατα” ή δεν ξέρω κ γω τι άλλο. Τελικά, αποφασίστε: θέλετε σχόλιο (κ μιλάμε για σχόλιο, όχι για εμπάθεια) ή όχι; Κοινώς, το σηκώνουμε ή όχι;:wink:

Για την υπογραφή των νέων, δεν έχω κάποιο πρόβλημα, όπως κ κανείς νομίζω από την συντακτική ομάδα, μιας κ τα νέα, δεν τα “γεννάμε” αλλά τα αναζητολυμε καθημερινά στο διαδίκτυο για την δική σας ενημέρωση. Απλά σκεφτείτε, πως αν κάτι είναι “τραβηγμένο”, λογοκρίνεται (σε εισαγωγικά) πριν το δείτε στην τελική του μορφή, οπότε να μην τα βάζουμε κ με τους συντάκτες, “editors” ή όπως αλλιώς μας αποκαλείτε.

Over and Out.

Mην βάζεις το χέρι στη φωτιά :stuck_out_tongue:

Να σου πω την αλήθεια δε θυμάμαι κάτι τέτοιο, ίσως να μην ήμουν γραμμένος στο forum :stuck_out_tongue:

Αλλά κατά τ’ άλλα δε διαφωνούμε. Δεν έχω πρόβλημα με τα νέα να έχουν σχολιασμό, απλά επιβάλλεται να είναι ενυπόγραφα :slight_smile:

:rockon:

Μα τα νεα ΕΙΝΑΙ ενυπογραφα!
Τα υπογραφει ολη η συντακτικη ομαδα του Rocking.

Πραγματικα δεν καταλαβαινω τον λογο να εχει κατω απο το νεο ενα ονομα. Οποιος εχει προβλημα με τα γραφομενα, ποσταρει στο πολυ ωραιο αυτο τοπικ. Οποιος παλι δεν ειναι στο φορουμ στελνει ενα ωραιοτατο mail και εκφραζει τα παραπονα του…

ακριβώς. γιατί το κάνουμε ΤΟΟΟΟΣΟ θέμα πάλι ρε παιδιά?

Δεν είναι θέμα. Κάντε και τα reviews ενυπόγραφα από τη συντακτική ομάδα του rocking. Είναι ακριβώς η ίδια λογική, πως να το κάνουμε

Άλλο τα reviews και άλλο τα νέα. Τα reviews είναι προσωπική άποψη του καθενός και στηρίζονται στο γούστο του.
Τα νέα δεν τα βγάζουμε εμείς και ο οποιοσδήποτε σχολιασμός στηρίζονται στο γεγονός. Αν ο σχολιασμός δεν παραπλανά ή διαστρεβλώνει το νέο, δε νομίζω ότι προκαλεί κάποιο πρόβλημα.
Αν για κάποιον λόγο ο οποιοσδήποτε διαφωνεί με το σχολιασμό κάποιου νέου, δημοσιοποιεί τη διαφωνία του σε όλο το rocking team και το θέμα τίθεται υπό συζήτηση.
Τα νέα είναι συλλογική δουλειά, οι κριτικές όχι. Γι’αυτό και δεν χρειάζεται να υπάρχει κάποιο όνομα κάτω από τα νέα, ενώ στις κριτικές είναι απαραίτητο. Σε καμμία περίπτωση αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνούν όλοι με τον σχολιασμό που έγινε.

απάντησε ο jester πολύ σωστά νομίζω

ο jester εξηγεί και αναλύει τα αυτονόητα…

Αυτό ακριβώς. Τα αυτονόητα.

Δηλαδή τι συλλογική δουλειά είναι το ΚΑΘΕ νέο (όχι όλα μαζί) Τα διαβάζουν όλοι οι συντάκτες και αν συμφωνεί πχ η πλειοψηφία τότε δημοσιοποιούνται?

Ρε παιδιά μη τρελαθούμε τελείως. Για μένα είναι το ένα και το αυτό, κάντε ό,τι θέλετε. Δε με πειράζει είτε υπογράφετε είτε όχι. Απλά είπα αυτά που είπα επειδή προέκυψε θέμα. Αλλά όχι και να λέμε αυτονόητα πράγματα που δεν ισχύουν. Sorry κιόλας αλλά θα απαντάω.

Ψάξτε οποιαδήποτε εφημερίδα και αν μου βρειτε ΕΝΑΝ σχολιασμό πάνω στα νέα που να μην είναι ενυπόγραφος και να λέει blame Kathimerini τότε είμαστε OK.

Επαναμβάνω μη βάζετε τίποτα, δε με νοιάζει. Απλά πάρτε έναν φιλόλογο ή ένα που έχει σπουδάσει δημοσιογραφία και ρωτήστε τον.

Αντίφαση: Σχολιασμός = Προσωπική Άποψη. Τέλος

Δηλαδή όταν το σχόλιο στηρίζεται στο γεγονός παύει να είναι προσωπική άποψη?

Και βγαίνετε όλοι να συμφωνήσετε και να το πείτε αυτονόητο?

Φιλικά πάντα παίδες, αλλά μην απαντάτε μόνο και μόνο για να υπερασπιστείτε. Σκεφτείτε λίγο καλύτερα πρώτα

Τέσπα, το θέμα θεωρείται λήξαν, μη χαλάμε και καρδούλες :slight_smile:

Υπάρχουν στήλες σε περιοδικά και εφημερίδες που δεν έχουν καν την υπογραφή του συντάκτη.
Και πάρα πολλά σχόλια έχουν ένα Κ.Δ. πχ…απλά για τυπικούς λόγους…Το θέμα είναι να κοιτάμε την ουσία.

στο all star basket υπάρχει η στήλη “κουρούνα”.κανείς αναγνώστης δεν ξέρει ποιος την γράφει.στην εφημερίδα “το ποντίκι” επίσης.ούτε αυτοί ξέρουν από δημοσιογραφία?:slight_smile:

Αφού όπως λες για σένα είναι ένα και το αυτό γιατί επιμένεις? Ο jester είπε τα πράγματα όπως έχουν. Τα νέα δεν τα επινοούμε, από άλλα site στο νετ τα βρίσκουμε και τα γράφουμε. Όταν επιδέχονται και σχολιασμό τα σχολιάζουμε. Βρες μου εσύ πόσα μουσικά site έχουν ενυπόγραφα νέα.
Όσο για τις κριτικές είναι κάτι το εντελώς διαφορετικό. Απορώ πραγματικά για το πως τα σύνδεσες.

Νομίζω πως η λύση είναι κάπου στη μέση. Οκ, το θεωρώ ανούσιο να υπογράφονται τα νέα, αλλά κι εσείς προσπαθήστε να είστε πιο “αντικειμενικοί” στα σχόλια σας, όσο γίνεται βεβαίως. Δηλαδή, προσπαθείστε να κρύβετε την όποια εμπάθεια σας προς ένα συγκρότημα.

Προσωπικά, δεν με έχει ενοχλήσει κανένα σχόλιο είδησης. Απλά ίσως άλλοι να ενοχλούνται από αυτό.

Aπλά τα συνέδεσα με αυτά που μου μαθαίνανε τόσα χρόνια στην έκθεση, ότι το σχόλιο πρέπει να διαχωρίζεται από τα νέα. Και επειδή κι εμένα μου κακοφαίνόταν τόσον καιρό που τα νέα μερικές φορές δε μοιάζουν πως να στο πω επίσημα-σοβαρά, αλλά περισσότερο με νέα ενός blog, που ανακατεύονται με σχολιασμό, με τον οποίο άλλοι φυσικά συμφωνούν και άλλοι διαφωνούν.

Επιμένω απλά επειδή είμαι εγωιστής και πιστεύω ότι έχω δίκιο χαχα

Τέσπα, δεν το συνεχίζω γιατί δε συμμετέχουν κι άλλοι γιούζερς πέραν του ΚρισΠ στη συζήτηση. Έχω να διαβάσω και Μηχανική γαμώτο. :smiley:

Η έκθεση καλά τα λέει αλλά αυτά ισχύουν μόνο στη θεωρία. Στην πράξη είναι πολύ δύσκολο να γίνει διαχωρισμός.

Άψογο κείμενο! Συμφωνώ 101%! :thumbup:

Μάνο συνέχισε έτσι!
Και άλλοι μπορεί να έχουν μικρό ή μεγάλο πρόβλημα με διάφορους σχολιασμούς που έχουν γίνει κατά καιρούς, αλλά δεν μπαίνουν στον κόπο να το συνεχίσουν, γιατί βαριούνται τους “τσακωμούς”…
Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν τους χαλάει έστω και λίγο! :roll:

Προσωπικά θέλω να ξέρω ότι π.χ. ο Φίλιππος Αλέκου συγκεκριμένα είπε γραφικούς τους Cradle of Filth ή ξέρω εγώ ο Γιάννης Καγκελάρης χαρακτήρισε τους Μanowar “κάπως”! :-k
Τυχαία τα ονόματα των παιδιών, οκ; :wink:

Έστω και μια λέξη σχολιασμού να υπάρχει, θα ήθελα να ξέρω ποιός την έγραψε!
Είναι δικαιωμά σας φυσικά, να μην το θεωρείτε σημαντικό θέμα, και μάλλον δεν είναι, απλά υπενθυμίζω ότι υπάρχει και η αντίθετη άποψη! :wink:

[SIZE=“1”]P.S. @DRIFTER37: Εγώ πάντως κατάλαβα αμέσως το λόγο για τον οποίο είχες πρόβλημα! :wink: [/SIZE]

ωραία. μετά από μια σύσκεψη κ συζήτηση με τα παιδιά, τοποθετούμαι τώρα και επίσημα ως www.rocking.gr

η συντακτική ομάδα του rocking.gr θεωρεί πως η μορφή των νέων στο σάιτ μας είναι η κατάλληλη και οποιοσδήποτε σχολιασμός εμπεριέχεται σε αυτά, συνάδει με το ύφος του σάιτ. Επίσης θεωρούμε πως δεν είναι απαραίτητο να καταγράφουμε κάθε φορά ποιος συντάκτης γράφει ποιο νέο, καθώς την θέση μοιραζόμαστε όλοι. Ο σχολιασμός (όταν αυτός υπάρχει) θεωρούμε πως είναι πολύ ήπιος και δεν αλλάζει την ουσία ή την κατεύθυνση της είδησης.

Παρ’ όλα αυτά επειδή υπήρξαν παρατηρήσεις θα φροντίσουμε στο μέλλον να είμαστε ακόμα πιο προσεκτικοί.

Επιπρόσθετα αν κάποιος από εσάς θέλει να παρατηρήσει/σχολιάσει κάτι, το παρόν τόπικ προσφέρεται για αυτό και τόσο το επίσημο rocking όσο και ο συντάκτης που εγκαλείται, θα απαντούν (όπως κάνουμε πάντα) σε αυτές.

Τέλος, θεωρούμε πως η μορφή των νέων όπως έχει υπάρξει μέχρι σήμερα συνάδει με το ύφος του site μας και ως τέτοια θα συνεχίσει.

Ευχαριστώ πολύ.

αληθεια ποτε περιμενετε να ακοινωσετε το θανατο του Jeff Healy?:-k