Συνέντευξη Πουλικάκου στο Rocking

νομίζω κατά καιρούς έχει ερωτηθεί και έχει μιλήσει για διάφορα θέματα, αλλά τι κόλλημα είναι αυτό; οι δηλώσεις κάνουν ντε και καλά τον χαρακτήρα; μπορεί ο θοδωράκης να γουστάρει τζέρτζελο. η επιλογή των τραγουδιών, των δημοσίων εμφανίσεων κ.λπ. είναι κι αυτά είδος δήλωσης κι εγώ εκεί είναι που εντοπίζω τα φάουλ και τον ξεπεσμό του παπακωνσταντίνου, όχι στο ότι δεν μιλάει. κάποτε τραγούδησε ένα “αυτούς τους έχω βαρεθεί”, τα “αγροτικά” κ.λπ. και τότε μιλούσε πολύ λιγότερο, αλλά ήταν δηλώσεις όλα αυτά. κοινώς δεν διαφωνώ κάθετα με αυτά που είπε ο πουλικάκος, αλλά ακόμα κι αυτός ήταν προσεκτικός στο τι είπε, όταν βλέπω λοιπόν να ακυρώνονται σπουδαία πράγματα “γιατί έτσι” μου έρχεται μια αναγούλα.

Αν και φανμπόης, συμφωνώ. Δυστυχώς έτσι είναι… Και με χαλάει λίγο είναι η αλήθεια…

Kαι οι Deep Purple ειναι folk επειδη δεν βριζουν τον Μπους και τον Μπλαιρ.

αν οι δηλώσεις δεν κάνουν τον χαρακτήρα, τότε τι τον κάνει, μόνο η ηλεκτρική κιθάρα? τότε και οι onirama ροκ είναι…

δεν ακυρώσαμε τίποτα, σε βρίσκω υπερβολικό. απλά θεωρώ πως ο παπ για τα τελευταία 10-15 χρόνια που μπορώ να έχω δική μου γνώμη, είναι πολύ ιματζ κ λίγη ουσία. βάζει τα πέτσινα να ψαρώνουν οι πιτσιρικάδες κ έχει τραγουδήσει τον στίχο “πες του να πάει, να να να να να”…

εδιτ: τώρα είδα τον λοζ… οι ενστάσεις μου είναι πολλές γιατί ο παπ κάνει πολλά για να ταυτιστεί με την αριστερά κ την “επανάσταση”, χωρίς να λέει τπτ επί των θεμάτων τους… υπάρχουν κ άλλοι ροκ Έλληνες μουσικοί, που κρατούν τις απόψεις τους για τον εαυτό τους, αλλά παράλληλα δεν κυνηγάνε το hype του πολιτικού χαρακτηρισμού, όπως κάνει κάργα ο παπ…

γνώμη μου

Ο Πουλικάκος δε μίλησε για τη μουσική του Παπ. Μίλησε για το χαρακτήρα. Σαφώς και έπαιξε ροκ ο Παπ. και πολύ καλό μάλιστα (όταν είχε αξιοπρεπείς συνθέτες και κυρίως ενορχητρωτές να τον στηρίζουν). Απλά δεν του ταιριάζει ο ρόλος του κατ’ εξοχήν “ροκά του περιθωρίου” που κάποια στιγμή του κόλλησε το μαρκετιγκ. Τον “φορέα του λαβάρου” όπως σωστά είπε ο Πουλικάκος. Βέβαια τελευταία, με τη στροφή που έχει κάνει σε λιγότερο ροκ φόρμες νομίζω ότι το έχει καταρρίψει και αυτό μόνος του.

Σκεφτείτε αν θα μπορούσατε ποτέ να θεωρήσετε πρότυπο ροκά τον Chris De Burgh π.χ. Ε, δεν κολλάει πως να το κάνουμε…

εδιτ: Τον Chris De Burgh τον λατρεύω, να ξηγιόμαστε…

ο μαδρακας με καλύπτει. αυτό θέλω να πω κ εγώ

Νταξ, απλά μη συγχέετε τη λέξεη ροκάς με τη λέξη επαναστάτης/αντικομφορμιστής κτλ κτλ. Μπορεί να ακολούθησαν σε μερικές περιπτώσεις κοινή πορεία μα σε καμία μα καμία περίπτωση δεν είναι σωστή η ταύτισή τους.

εδιτ: Ο ντε μπεργκ ακόμα και μουσικά είναι ελάχιστα ροκ

είπα και παραπάνω τι άλλο τον κάνει, αλλά διαφώνησα μαζί σου για άλλο πράγμα. αναφέρθηκες στην απουσία δηλώσεων κι όχι στο ότι αυτές που πιθανόν κάνει είναι παπαριές. άλλο το ένα άλλο το άλλο.

λιγότερο υπερβολικός από όσους έχουν πάρει εργολαβία το θάψιμο. δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στο φόρουμ εδώ, αλλά και σε διάφορες κουβέντες που έχω κάνει. η ένστασή μου είναι γι’ αυτούς, που με πάτημα τα σημερινά χάλια, σβήνουν κι όλα τα υπόλοιπα. νομίζω δεν ήταν πάντα έτσι ο παπακωνσταντίνου.

σωστό μάνο, αλλά ο παπ κάνει ότι μπορεί για να ταυτιστεί με την αριστερά, χωρίς ουσιαστικά να έχει διατυπώσει καμία άποψη πάνω στα θέματά της. αλλά τα φεστιβάλ, φεστιβάλ και η “επαναστατικότητα”, τα “πέτσινα” κ τα “λάβαρα” καλά κρατούν…

σομνα νομίζω με κατάλαβες, δεν προσθέτω κάτι

Ο Πουλικάκος πάντως έτσι το εννοεί. Καλώς ή κακώς. Σηκώνει μεγάλη κουβέντα τι είναι ροκ και τι θα πει ροκάς. Αν δηλαδή είναι τρόπος ζωής και τα ρέστα που μας αρέσει να βαυκαλιζόμαστε εμείς οι “ροκάδες”. Επίσης σηκώνει πολύ κουβέντα το τι είναι καλλιτέχνης γενικότερα, τι θα πει τέχνη κτλ αλλά αυτές είναι συζητήσεις για άλλα τόπικ.

Σε ό,τι έχει να κάνει με τη συγκεκριμένη δήλωση του Πουλίκα νομίζω ότι εστίασε στον τρόπο που αντιμετωπίστηκε ο Παπ πιο πολύ συγκυριακά παρά με πρόθεση. Νομίζω μάλιστα ότι ο τρόπος που μιλάει κρύβει και μία συμπάθεια προς το πρόσωπό του. Τον βλέπει λίγο σα θύμα ή κάτι τέτοιο. Νομίζω ότι δεν απέχουν και πολύ από την πραγματικότητα αυτά που λέει. Μην ξεχνάμε ότι ο Παπ ήταν και είναι πάνω από όλα ερμηνευτής άρα δεν είχε 100% δημιουργικό έλεγχο των δίσκων του.

Όσο για τον Chris De Burgh δεν τον ανέφερα τυχαία. Δύο από τα γνωστά και “ροκ” τραγούδια του Παπ είναι διασκευές του De Burgh. Και μουσικά ο De Burgh ήταν ροκ. Δεν ξέρω αν τον έχεις ψάξει ή όχι…

Δε θέλω να σπαμμάρω, αλλά ο Gillan τα έχει χώσει και σε Μπους και σε Μπλαιρ αμέτρητες φορές :smiley:

Ακόμα κι εδώ http://rocking.gr/article2529.php !

Ωραια θεματα αυτα.

Καλα στην χωρα μας εχουμε αρκετους “επαναστατες” μουσικους που προσπαθουν να πουλησουν
αυτο το στυλακι.

Σοφτ ροκ ίσως? Edit: Το wiki τον έχει έτσι Pop rock/Adult Contemporary τώρα κάτσε ψάξε. Δεν έχει και νόημα πάντως. btw Το Spanish Train & other stories είναι από τους αγαπημένους μου δίσκους της συγεκριμένης δεκαετίας.

Ναι όντως πάρα πολύ ενδιαφέροντα.

Απλά για την παρατήρηση που είπα πριν, με την ίδια λογική αν ο Τσαλίκης είχε καταθλιπτικές τάσεις, χαράκωνε τον εαυτό του και είχε φράντζα, τότε η μουσική του θα ήταν ήμο :!:

Αυτά όμως έχουν εννοιολογική σημασία, γιατί επί της ουσίας αυτά που λέει ο Πουλικάκος είναι σωστά και πάνω απ’ όλα ειλικρινή. Και φυσικά είναι λογικό ένας άνθρωπος τόσο αληθινός όσο ο Πουλικάκος να μην ανέχεται από τους άλλους να είναι ψεύτικοι

Moλις τη διαβασα κι εγω,πολυ σωστος ο τυπας και απο τα πιο αξιοσεβαστα ονοματα του χωρου.Ψιλοασχετο αλλα η ειρωνια της τυχης με ηθελε μετα τη συνεντευξη να πετυχαινω στο youtube ενα video με best of αυθαιρετοι που επαιζε μεσα.Μιλαμε για κορυφαιες στιγμες.

Πολύ ωραία συνέντευξη ο θείος Νώντας όπως τον ξέρουμε και τον αγαπάμε μια πραγματικά σεβάσμια μορφή του οποίου την πορεία παρακολουθώ ανελλιπώς τα τελευταία 25 χρόνια
Ευχαριστούμε παιδιά για την συνέντευξη πολλοί θα την έχουν ζηλέψει ήδη :stuck_out_tongue:

Ας κάνω κι ένα έδιτ να πω μερικά πραγματάκια
Ο γέροντας για τον Πουλίκα λέω έχει δώσει τις όποιες εξετάσεις του τις έχει περάσει επιτυχώς έχει κάνει τις επιλογές του έχει ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΩΝ ΕΠΙΛΟΓΩΝ ΤΟΥ και έχει κάθε δικαίωμα να εκφράζει την άποψή του όπως και μεις έχουμε δικαίωμα να συμφωνήσουμε ή να διαφωνήσουμε μαζί του
Προσωπικά συμφωνώ και τον γέροντα τον πάω και για ένα λόγο γιατί έχει τα κότσια να πει όχι στο μάρκετινγκ και στο σταρ σύστεμ και αυτό κατά την ταπεινή μου άποψη θέλει κότσια γερά ε δεν τα έχουν όλοι αλλά κι αυτούς τους αγαπάμε

Bρωμερε φαν-μποϋ! :p:D

Εν τελη, πολλες φορες βλεπω να μπερδευουμε ιματζ και ιδεολογια με μουσικο υφος. Αυτο ηθελα να επισημανω και δεν ειναι λιγες η φορες που εχω δει ατομα να κανουν μουσικες κατηγοριοποιησεις με βαση τα 2 πρωτα. Απλα ο Παπακωσταντινου ειναι ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα που και εδω μεσα εχει λεχθει πολλες φορες οτι η μουσικη που παιζει δεν ειναι ροκ.

Στα ζητηματα ιδεολογιας και ιματζ που προτασεττε, δεν διαφωνω.

Από την πλευρά του αναγνώστη, η συνέντευξη του Πουλικάκου ήταν από τις πιο απολαυστικές που έχω διαβάσει. Βέβαια για να βγει αυτό που διαβάσαμε, προφανώς δε μιλάμε για τυπική “συνέντευξη”, και αυτό τον τιμά.

για μενα η ροκ ,ειναι απολυτως και μονο μουσικο ειδος , και τιποτα απο εμφανιση,συμπεριφορα,ιδεολογια κτλ . κτλ
Στην Ελλαδα , λογω ελλειψεως ροκ καλλιτεχνων , ειδικα τις παλαιοτερα δεκαετιες, 70,80 κτλ , συνηθιζαν να αποκαλουν ροκ , καλλιτεχνες που ουδεμια σχεση ειχαν με αυτο το ειδος μουσικα, αλλα ειχαν ενα μη 'αναμενομενο ’ image , η ενα ‘περιθωριακο’ προφιλ ,το οποιο φυσικα στην συνεχεια καταριφθηκε . Στην ουσια η μουσικη τους ηταν λαικη . Οι ιδιοι , βολευτηκαν πισω απο την ταμπελα ‘ροκ’ , καθως εβλεπαν οτι ετσι διεφεραν απο τον υπολοιπο ‘λαικο’ συρφετο , οι περισσοτεροι ομως ,αν εβρισαν την ‘μπαλλα του ροκ’ στο δρομο θα την παρεδιδαν στο αστυνομικο τμημα …
Μιας και αναφερθηκε , καλλιτεχνες σαν το Chris De Burg ειναι 10 φορες μουσικα πιο ροκ , απο οποιονδηποτε απο αυτους με τα ‘φουλαρια’ ,τα ‘πετσινα γιλεκα’ και το υφος του ψαγμενου αμπελοφιλοσοφου .

aor, τις δεκαετίες του 70 και του 80 δεν υπήρχε έλλειψη ροκ καλλιτεχνών στην Ελλάδα, αλλά έλλειψη ροκ καλλιτεχνών που να μπορούν να γίνουν mainstream σε μια Ελλάδα που έιχε 2 κρατικά κανάλια τηλεόρασης και 4 κρατικά ραδιόφωνα. :roll:
Kαι εκεί μας προέκυψαν τα υπόλοιπα που σωστά αναφέρεις για λαϊκούς καλλιτέχνες που φόρεσαν την ταμπέλα για να διαφοροποιηθούν κλπ. :wink: