Rockwave 2004

Μαγκες αν είχαν έρθει οι AC-DC πριν 20 χρόνια πόσοι απο εμάς θα είχαμε γεννηθεί ουτως ώστε να τους δούμε?Οι Slipknot θα υπάρχουν σε 10 χρόνια? :wink: :wink: :wink: :wink:

Οι SLIPKNOT βγαζουν αλλο ενα δισκο τον μαιο και εχουν ανακοινωσει την διαλυση τους.Ετσι ειναι τα ωραια πραγματα,κρατανε λιγο. 8) Οχι,θα κατσουν να παρακμασουν και μετα απο 10 χρονια να βγαλουν και αυτοι ενα “St.Anger” να γελαει ο κοσμος μαζι τους.
ONLY THE GOOD DIE YOUNG…
δυστυχως αυτοι που ακουγαν ac/dc πριν 20 χρονια,τωρα θα ειναι 35-40 χρονων.Δεν ειναι αδικο για αυτους που οταν ηταν 18 και ηθελαν να δουν την αγαπημενη τους μπαντα,να χτυπηθουν και να πορωθουν οπως κανει ενας 18χρονος δεν τους εκατσε?Δεν θελω να συμβει αυτο και σε μενα.Τωρα ειμαι νεος και πορωμενος,στα 40 μου να το βρασω :evil:

Θα συμφωνήσω εν μέρει machine666… δεν πιστεύω ότι τα καλά κρατάνε λίγο, αλλά ότι τα καλά είναι λίγα (πχ οι GnR βγάλαν λίγα ανά μεγάλα χρονικά διαστήματα), αν και μερικοί προσπαθούν να τα εκβιάσουν… δεν πάει έτσι όμως! :wink:

Όσο για τους Metallica, :smiley: μια φορά κι έναν καιρό, ήταν ένα heavy metal συγκρότημα… :smiley:

Safws tha protimousa na eixa dei tous AC/DC prin 20 xronia, alla afto tha htan texnikws adunato giati den eixa kan gennhthei.
To thema einai oti tous Ac/Dc isws na mh mou dwthei pote h eukaireia na tous dw an den erthoun twra, enw nea sugrothmata tou tupou Slipknot (xwris na thelw na tous upotimhsw) einai pio pithano na dw sto mellon.
Apo kei kai pera den pisteuw oti to poso kala tha peraseis se mia sunablia exei na kanei me thn hlikia tou group. An ta tragoudia tous einai kala tha porwthw akoma ki an ta xoun bgalei prin 10 xronia. Kai den einai to thema apla na deixneis to eisht. Afto mou akousthke polu kuniko kai de nomizw oti kaneis paei kapou mono kai mono gia na to leei. Kai sthn telikh kala einai kai ta nea sugrothmata, alla egw protimw pio paradosiakes suntages. Alla afto einai thema goustou…
A, kai kati allo. Safws oute egw eimai efxaristhmenh me ta mousika drwmena sthn Ellada kai thn efthunh th feroun kata kurio logo oi organwtries etaireies, alla to thewrw kai ligo logiko pou usteroume giati to rock/metal koino sthn Ellada den einai kai toso euru. Gi’ afto den to thewrw swsto na ekfrazomaste me tetoia logia kai na leme oti mas thewroun zwa. Otan apefthunontai se toso mikro kommati tou plhthusmou, logiko (apo emporikh toulaxiston apopsh) einai na mh dinoun kai toso megalh shmasia.

Αυτό δεν μπορείς να το ξέρεις ακριβώς (όχι με τους slipknot συγκεκριμένα, αλλά και γενικά με τα περισσότερα μεγάλα συγκροτήματα). Εξάλλου, αν κάποιος είναι πραγματικά τρελαμένος με ένα συγκρότημα, θα πάει μέχρι και “έξω” για να το δει (σε μερικές περιπτώσεις :smiley: ).

Θα συμφωνήσω για την ηλικία psychobitch, αλλά δεν μπορεί να περιμένει κανείς να είναι όπως πριν 10 χρόνια (θα ήταν και πάλι καλά τότε) οι AC/DC, ενώ το εισητήριο από την άλλη είμαι σίγουρος ότι θα 'ναι πανάκριβο! :wink:

Ρε σεις ολα αυτα ειναι απλα θέμα γουστου!
Εγω για παραδειγμα θα γουσταρα 100000000000…000 φορες περισσότερο να δω τους ACDC απο το να δω τους Slipknot αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι θα κατακρίνω οποιονδήποτε φαν των Slipkont (και οποιονδήποτε Slipknot) ο οποίος με το δίκιο του θέλει να δει το αγαπημενο του συγκρότημα Live στη χώρα του… Το οτι δεν εφεραν οι διοργανωτες τους ACDC τοσα χρονια είναι σαφως κατακριτέο αλλα αυτό δεν σημαινει οτι πλέον ειναι αργα για να ερθουν… Και πίστεψτε με οι γέροι κανουν πολυ καλύτερο Show απο τα νεα συγκροτηματα… Πιο πρόσφατο παραδειγμα το show των Saxon που κρατησε σχεδον 3 ώρες και μας εστειλε στο… :twisted: (δεν θα αναφερθώ ξανα στον Θεότατο DIO…) και αντίστοιχα μετα απο μια βδομαδα το live των Amorphis (το οποίο εγω προσωπικα γούσταρα τρελλα…) που κράτησε 1 ωρα και 15’ … Για καποιους it’s only money και για καποιους αλλους it’s only ROCK!! :twisted:

Καλά κι εμένα δε θα με χαλούσε καθόλου να δω AC/DC, αν και όπως έχω πει θεωρώ καλύτερο (σε περίπτωση που έρθουν) να παίξουν μόνοι τους και όχι σε festival. Αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για ποιο λόγο δίνουμε τόσο μεγάλη αξία στους AC/DC. Το ίδιο μπορεί να ισχύει για άλλα πόσα groups (Deep Purple, Scorpions, Whitesnake, UFO και πάει λέγοντας). Και σίγουρα προτιμώ να μην δω κάποιο παλιό group από το να το δω και να με απογοητεύσει πλήρως. Και δε μιλώ για συγκροτήματα που βγάζουν ακόμα δίσκους, αλλά γι’ αυτά που εδώ και πόσα χρόνια είναι “στάσιμα”. Ξαναλέω, ότι σε περίπτωση που έρθουν (και το εύχομαι) θα είμαι από τους πρώτους που θα πάνε, το ερώτημα μου είναι όμως “γιατί για τους AC/DC;”.

Ρίξτε μια ματιά στα ευρωπαϊκά festival και θα καταλάβετε. 2-3 είναι τα παλιά ονόματα και σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι είναι “της γεννιάς μας”. Αυτό δεν πάει να πει κάτι; Γιατί μαζεύουν τόσο κόσμο;

Τώρα γι’ αυτό που είπα για τα εισιτήρια τι να πω. Πιστεύετε ότι θα είναι λίγα τα κοριτσάκια που θα πάνε στους Evanescence μόνο και μόνο για το “Bring Me To Life” και για να έχουν να το δείχνουν μετά; Απλώς ένα παράδειγμα έφερα.

Οπως ειπατε ειναι θεμα γουστου ποια συγκροτηματα αρεσουν στον καθενα.Δεν μπορουμε να συγκρινουμε 2 διαφορετικα ειδη μουσικης.Η ενσταση μου ειναι,γιατι να παιξουν οι AC/DC στο ROCKWAVE 2004?Να παιζαν στο ROCKWAVE 1984 να λεγαμε ναι.Οπως πολυ σωστα ειπε ο kourou,να κανανε μια συναυλια μονοι τους+να πηγαινανε αυτοι που γουσταρανε το συγκροτημα.Ειπαμε η διοργανωση γινεται για να δουμε τις μπαντες που τωρα ειναι στην κορυφη.
Αυτο που δεν καταλαβαινω ξερετε ποιο ειναι?Ποσο υγιες ειναι,ενα παιδι παιδι που ειναι 16-17 χρονων να ακουει μουσικη που ηταν στην μοδα το 1970 :? Απο οτι εχω καταλαβει,πολλοι νεοι,εχουν μεινει στις μπαντες του παρελθοντος γιατι ειναι βολικο.Δεν την ψαχνουν λιγο παραπανω μονοι τους,απλα ακουνε καποιοες μπαντες που ειναι ιστορικες,γινονται ειδημονες σε 10 μπαντες και παριστανουν τους γνωστες καταδικαζοντας τα νεα συγκροτηματα λεγοντας ολη την ωρα"Η δεκαετια του 80 ηταν η καλυτερη,δεν θα ξαναβγουν τετοια συγκροτηματα"Ναι,για την εποχη τους εσπερναν αλλα η μουσικη εχει εξελιχθει πολυ απο τοτε(Νεος ηχος,νεα τεχνολογια,διαφορετικο στυλ παιξιματος)Αν την ψαξεις θα δεις μπαντες πολυ πιο κορυφαιες απο τους AC/DC,με μελη που ακουγαν στα νιατα τους AC/DC.Σκεφτειτε τι θα γινοταν αν το 1970 οι νεοι δεν ακουγαν AC/DC και DEEP PURPLE τα κορυφαια συγκροτηματα της εποχης,αλλα ακουγαν τζαζ και λεγανε"η δεκαετια του 50 ηταν η καλυτερη,δεν θα ξαναβγει ενας λουις αρμστρονγκ.Τι να μας πουνε αυτα τα νεουδια,πως τους λενε,AC/DC?Ας γελασω…"
ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΘΑ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ROCKWAVE

Καταπληκτικό για ακόμη μια φορά το line-up του Ozzfest. Αναλυτικότερα έχουμε:
Main Stage: Ozzy Osbourne, Judas Priest, Slayer, Dimmu Borgir, Superjoint Ritual, Black label Society.
Second Stage: Slipknot, Hatebreed, Lamb of God.
Rotating Scheduled Acts: Atreyu, Bleeding Through, Lacuna Coil, Every Time I Die, Unearth, God Forbid.
Ίσως πρόκειται για το καλύτερο Ozzfest ever! Το μόνο που μπορούμε να ευχηθούμε είναι να περάσει και από τη χώρα μας.

Προσωπικά το βρίσκω υγιέστατο, κι αυτό γιατί θα έχουν καλύτερη κρίση όταν ακούσουν νέα συγκροτήματα (τα οποία κάπου θα τα πετύχει, δεν τη γλιτώνει κανείς, ενώ τα παλιά πιο δύσκολα τ’ ακούς πια :wink: ).

Συμφωνώ και διαφωνώ… συμφωνώ στο ό,τι κάποιος πρέπει να το ψάξει λίγο παραπάνω πριν αρχίσει τις κριτικές (οι οποίες στην Ελλάδα έχουν την καλύτερη τιμητική τους :smiley: ), αλλά διαφωνώ στο ό,τι πραγματικά βρίσκεις εύκολα μπάντες καλύτερες από θρυλικά συγκροτήματα όπως οι AC/DC. Μπορεί αρχικά η πόρωση να ‘ναι τεράστια και να το λες αυτό, αλλά μετά από καιρό θα δεις ότι ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ “το 'χαν”, πολύ λίγοι είχαν πραγματική έμπνευση και γι’ αυτό κατάφεραν να μείνουν διαχρονικοί (άσχετα αν με το χρόνο ξέφυγαν από την αρχική τους πορεία, λίγο ή πολύ).

Αυτά τα ολίγα… όσο για το Ozzfest, ΠΟΥ ΣΑΙ ΡΕ OZZY?! :o :smiley: [/quote]

Πιο πολυ της μοδας ειναι το κλασσικο ροκ παρα τα νεα ακουσματα.8 στα 10 ατομα που ακουνε ροκ,σου λενε οτι ακουνε κλασικο ροκ.Επισης ολα τα νεα παιδια που εχουν συγκροτηματα τι παιζουν?Black sabbath,deep purple και iron maiden.Οποιο playlist και να ακουσω απο πιτσιρικαδες που εχουν συγκροτημα ακουω τα ιδια και τα ιδια.Αν ετσι θα παμε μπροστα σαν χωρα μουσικα τοτε την βαψαμε.Εξελιξη μηδεν…
Αν ειχαμε ολοι ενα MTV2 και βλεπανε τα παιδια ενα headbangers ball τοτε θα εβλεπες τι θα ακουγαν τα νεα παιδια…Αφου οι “αυθεντιες” τυπου Χακου κανουν πλυση εγκεφαλου στους νεους να η καταντια μας.

Θα διαφωνήσω εδώ… αν εξέλιξη είναι να βλέπουμε τους (περισσότερους) ατάλαντους και χωρίς έμπνευση στα MTVιά, τότε καλύτερη η “λίθινη εποχή” :wink: . Εγώ εννοούσα ότι θα μπορούσαν (κυρίως οι μικρότεροι) να ψάξουν περισσότερα συγκροτήματα, εκτός από τα κλασσικά, αλλά όχι στην πηγή του χρήματος (υπάρχουν καλά και στην tv, αλλά όχι και τόσα πολλά).

Συναυλίες με διάφορα support, demos, σηζητήσεις κλπ κλπ κλπ είναι κάποιοι από τους τρόπους για να εξερευνύσει κανείς διάφορες “μουσικές”. Αυτό πιστεύω εγώ.

Παιδιά έχουμε ξεφύγει όμως αρκετά από το θέμα και δε το σηκώνει άλλο. Η συζήτηση αυτή μπορεί να συνεχιστεί εαν θέλετε ανοίγοντας κάποιο νέο θέμα. Όχι τίποτ’ άλλο απλώς εαν θέλει κάποιος να δει τα όσα έχουν ειπωθεί για το rockwave θα πρέπει να διαβάσει άλλα πόσα.
Επί του θέματος πάντως. Πιστέυω πως οι Nightwish θα ήταν μια πολύ καλή επιλογή για το φετινό rockwave (μιας και “φοριούνται” αρκετά τώρα τελευταία στην Ελλάδα). Και μπορώ να πω για τους Nightwish ότι δεν είναι ούτε από τα παλιά κλασικά ονόματα, ούτε κάτι το πολύ καινούργιο, οπότε θα έρθουν και θα δέσουν τζάμι! Μακάρι και τα υπόλοιπα συγκροτήματα να είναι παρόμοια (όχι σε μουσική, αλλά σε “ηλικία” και ποιότητα).

Κατ’αρχας το headbangers ball ειναι απο τις πιο ψαγμενες εκπομπες και δεν παιζει MTVδιαρικα κομματια.Οταν αρχισε ο δευτερος κυκλος εκπομπων την παρουσιαζε ο Rob Zombie :twisted: (Aν δεν ειναι αυτος γνωστης,τοτε ποιος ειναι?)Παιζει απο ολα τα ειδη rock/metal/hardcore και οντως παιζει τα πιο mainstream συγκροτηματα που ακουγονται.Αν ομως δεν ακουσεις πιο mainstream πραγματα,πως θα ψαχτεις στο underground?
Ενα θα σου πω μονο.Αν δεν υπηρχε το MTV να παιζει το ιστορικο black album,ποσο πιο λιγα ατομα θα ειχαν ψαχτει γενικοτερα στο μεταλ.Ας μην το βριζουμε το MTV,αμαρτια ειναι :twisted:απο που νομιζεις γινανε γνωστοι οι metallica στο ευρυ κοινο και εφεραν τοσο κοσμο στο metal?
sorry kourou που το λουσαμε το θεμα…

Δεν βρίζω το MTV, ίσα ίσα μπορεί να το παρακολουθήσω κιόλας, αλλά για ψαγμένα πράγματα ΔΕΝ είναι. Περιοδικά ίσως, το internet σίγουρα (όπως εδώ :slight_smile: ), αλλά η TVου τελευταία. Και μπορεί αυτοί που παρουσιάζουν εκπομπές να ξέρουν από ροκ και μέταλ, αλλά κι αυτοί κατεύθυνση παίρνουν, μην το ξεχνάς.

Anyway, ο kourou έχει απόλυτο δίκιο, ξεφύγαμε από το θέμα. Δεν πρόκειται να το συνεχίσω (εδώ τουλαχιστον :wink: ).

Υ.Γ. Δεν κατακρίνω κανένα για τα γούστα του, αυτά είναι απόλυτα προσωπικά.

Άλλαξε η ημερομηνία της εμφάνισης των Judas Priest στο Rockwave απο 20 Ιουνίου σε 18 Ιουνίου. (www.judaspriest.com)

Όσον αφορά τώρα την κόντρα μεταξύ maestro & machine666 θα ανοίξω νέο θέμα και poll στην κατηγορία “Διάφορα” για να συνεχιστεί η συζήτηση.

Οι Queensryche πάντως παραμένουν στις 20 του μηνός. Δεν ξέρω έαν απλώς δεν πρόλαβαν να ανανεώσουν το site ή αν όντως θα παίξουν τότε, πράγμα λίγο δύσκολο γιατί ακόμα και αν ήταν 2 οι metal μέρες το πιο πιθανό είναι να ήταν κολλητά (18 και 19 για παράδειγμα). Πάντως η ώρα πλησιάζει που η Didi πρέπει να ανακοινώσει έστω και τα βασικά για το rockwave. Τόσο κακό είναι να πεις τους βασικούς που θα παίξουν και έχουν κλείσει (priest, queensryche, placebo) και μετά να ανακοινώνει και τις προσθήκες;

Απλώς για να μην ψάχνετε και δεν το βρίσκετε, το θέμα έχει μεταφερθεί στην κατηγορία “Ψηφοφορίες & Δημοψηφίσματα”. Θεώρησα ότι ταιριάζει εκεί καλύτερα 8).

Den einai etsi akrivos ta pragmata re paidia…

Se kammia periptosi den dikaiologo tous ellines diorganotes mias kai epanilimena exoun apodeiksei oti einai otinanai…

Apla na sas fero ena paradeigma.

Rock In Rio 4- Lisbon

Stis 29 Maiou ksekinaei to festival kai den exoun anakoinothei akomi ola ta onomata.

Anakoinosan kapoia megala (GNR, Metallica, evanesence) kai apo ekei kai pera kapoia topika…

Sxedon ta idia kai se megala Agglika festival.

Bebaia yparxei perissoteri kai kalyteri organosi ekei alla auto einai allounou papa evagelio…

Sta sygrotimata tora, an erthoun oi AC/DC tha ginei tis karapoutanaras…

re paidia pws tha ertoun oi priest stis 18 afou to festival einai 19-20-21-22.mallon to phran pisw gia to tetrahmero kai to ksanagyrisan stis arxikes hmeromhnies.krima.
autes oi metaboles me tromazoun pantws

Έχω μπερδευτεί κι εγώ με όλες αυτές τις αλλαγές.
Γι’ αυτό ήμουν πάντα αντίθετος της άποψης να “λογαριάζουμε χωρίς τον ξενοδόχο”. Όχι τίποτα άλλο, μη τύχει στο τέλος καμια στραβή και δε δούμε και αυτούς που υποτίθεται είναι κλεισμένοι.

Simera to proi milisa me anthropo pou einai “mesa sta pragmata” kai akoustike oti oi Priest akyrosane tin emfanisi tous.

Don’t shoot the messenger…

Elpizo na einai lathos. Tha mathoume se liges meres.

Episis akousa gia Alice Cooper stin Thessaloniki. (Moni Lazariston)