Rockwave Day 2: Heaven and Hell, Dream theater, Iced Earth, Anathema, Kinetic

Έτσι είναι ρε παιδιά! :slight_smile:
Οι Sabbath με τον Dio μας ενώνουν όλους! :metal:
Νομίζω σήμερα χάρηκε ολόκληρη η Ελλάδα για το συγκεκριμένο όνομα και από εκεί και πέρα ο καθένας ανάλογα τα γούστα του χάρηκε λίγο , πολύ ή καθόλου!

Το avopolis δεν ξέρει τι του γίνεται! #-o
Απλά αντιγράφει τα νέα του blabbermouth…
Μόνο στο site των Theater αναφερόταν ότι θα παίξουν πάνω από Sabbath!
[SIZE=“3”]Αν είναι δυνατόν!!![/SIZE] [-X
Οποιοδήποτε άλλο και το επίσημο site του Gods Of Metal festival είχε, φυσικά, τους Sabbath headliners! :yes:
Δεν ξέρω γιατί πήγαν να δημιουργήσουν θέμα εκεί που δεν υπήρχε…:evil:

ενταξει καλοι χρυσοι οι dream theater για τους οπαδους τους (εμενα προσωπικα μου ειναι αδιαφοροι)αλλα θα ηταν ιεροσυλια να παιζανε πανω απ τους HEAVEN AND HELL

Καλά, δε θα το 'λεγα ιεροσυλία. Οι Dream Theater είναι υπερδραστήριοι, εδώ και πόσο καιρό κάνουν 3ωρες συναυλίες, βγάζουν συχνά-πυκνά δίσκους και έχουν καταξιωθεί ως μια από τις σημαντικότερες metal μπάντες των 90s (κατά πολλούς η σημαντικότερη). Δε θα το βρισκα πολύ τραβηγμένο να έπαιζαν πάνω από τους Heaven And Hell (οι οποίοι έσκασαν από το πουθενά και πάλι και ποιος ξέρεις αν μετά από 10 μήνες θα υπάρχουν ακόμα…). Συμφωνώ με τη σειρά που θα εμφανιστούν, απλά δε τη θεωρώ και τόσο “δεδομένη” όπως πιστεύουν αρκετοί. Τώρα μπορείτε να βρίσετε :stuck_out_tongue:

Ναι οκ,θα ηταν καπως ειναι η αληθεια,αλλα εδω επαιξαν καποιοι…nightmare,michael night,nightwish πως τους ελεγαν πανω απο Queensryche και δεν ετρεξε και καστανο στην τελικη.Anyway,φερτε τους 2 ιουλιου για Live στη Θεσσαλονικη μονους τους να γουσταρουμε,γιατι δεν ειναι group για φεστιβαλ και δωστε σε τιποτα Megadeth,Slayer τη θεση να γινει του Λωρη το καγκελο.

sugnwmi paidia an ginomai varetos alla mporei na mas pei kapoios an uparxei periptwsi na peksoun panw apo 2wro??i estw duwro??

Οι Heaven & Hell προφανώς δεν “έσκασαν από το πουθενά” #-o
Μετά από δέκα μήνες δεν θα υπάρχουν γιατί είπαν ότι η επανένωση είναι μόνο για την περιοδεία…
Δεν θα σε βρίσουμε γιατί είμαστε πολιτισμένοι άνθρωποι — :x :x Αν κάνεις poll για την σειρά θα πάρεις πολλές διαφορετικές απαντήσεις… Το τι γουστάρει ο καθένας δεν είναι δεδομένο, αλλά είναι δεδομένο το τι πουλάει ο καθένας…:–

Κατάλαβες πιστεύω τι εννοώ με το “έσκασαν από το πουθενά”. Ούτε εσύ ούτε εγώ ξέραμε πριν μισό χρόνο ότι θα γίνει αυτό. Δες το και λίγο εγωιστικά: Γιατί οι Theater που είναι δραστηριοποιημένοι και καταξιωμένοι εδώ και πόσα χρόνια (όχι άδικα κι αυτοί) να παίξουν κάτω από ένα group το οποίο “υπάρχει” για μία και μόνο περιοδεία όπως λες κι εσύ; Μη μου πεις για ιστορία κλπ. Αυτά τα ξέρουμε. Και όπως ξαναείπα, λογικό το να παίξουν τελευταίοι οι H&H.

Ωραιο Lineup…ΚΑΛΑ ΠΟΥ ξαναειδαν διαχωρισμο σε φιστιβαλ τυπου Rockwave!!!Απαράδεκτοι!!!Πολλα τα λεφτα το 70 Ευρώ αλλά δεν λεει να έισαι πίσω…Τουλαχιστον από το σχεδιάγραμμα φαίναται οτι δε θα επαναλάβουν τη μα#$$α με τα VIP που κανανε πέρσι.Που βάλανε δηλαδή τα VIP μπροστά στη σκηνή και πίσω τον κόσμο…

Έπρεπα να ήταν διαοργανοτές στο isle Of wight που από του 600.000 που παρακολούθησαν το φεστιβάλ μόνο 52.000 πλήρωσαν εισητήριο…

Βασικά, στα sites μερικών festival που έριξα μια ματιά, δεν είδα πουθενά διαχωρισμό τιμών. Μια τιμή είχαν για όλους! Αφήστε που στο Gods Of Metal τη μέρα των Heaven And Hell έχει δεν ξέρω κι εγώ πόσα παραπάνω group, και το εισητήριο (1 και μοναδική τιμη) το έχουν στα 55 euro (ντακς, και κάποια επιπλεον έξοδα για αυτούς που θα πάνε απο άλλες χώρες).

Το ίδιο ίσχυε μου είπαν κάποιο φίλοι πέρισυ με τους Depeche Mode και κατι vip θέσεις και φαίνεται είδαν οτι η συγκεκριμένη τακτική είναι κερδοφόρα, οπότε είπαν να τη φορέσουν καπέλο και σε μας τους μεταλλαδες…χωρίζοντας το χώρο όχι μονο σε normal και vip, αλλά σε 3 ζώνες! Ούτε θέατρο να ήταν…
Στο τέλος θα βάλουν και pitch στο Gagarin, "αν θες μπροστά στη σκηνή 40 euro, αν 8ες σε υψωμα ή πάνω στπ bar (γιατι όχι και απο κει χρήμα 8α βγεί :lol: ) 50 euro, και αν θες θέση κοντά στην τουαλέτα για να μη σπρωχτεις με αλλά 500 άτομα μέχρι να φτάσεις, 100 euro! :lol: :lol:

Ε είπα κι εγώ! Δεν μπορεί να μη γίνει κάτι για να μας τη σπάσει και φέτος!!!

Συμφωνα με το site του Gods Of Metal oi DT θα παίξουν το ίδιο περίπου χρονικά set με τους Heaven and Hell
DREAM THEATER 19.20-20.50 ,HEAVEN & HELL 21.30-23.30
Λογικά κάτι παρομοίο θα περιμένουμε και εδώ…
Σε interview με τους HH ανέφεραν ότι κάνουν πρόβα για περίπου 17 κομμάτια αλλά υπολογίζουν ότι θα παίζουν στις συναυλίες τους 13-14.
Όσο για την θέση εμφάνισης των group, στο Gods Of Metal στην αρχή οι DT ήταν headliners αλλά μετα αναλόγως με τον ποιον πιστεύεις "προσφέρθηκαν " απο μόνη τους να αλλάξουν τις θέσεις με τους HH , ενώ άλλοι υποστήριζούν ότι τους πίεσαν “ευγενικά” για να το κάνουν αυτό.
Αυτά προς το παρών

Ας πω και εγώ 2-3 πραγματάκια.

Για το lineup πρώτα. Οι Anathema είναι πάντα πολύ καλοί στα live. Προσωπικά τους γουστάρω πολύ, δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να τους αντέξει κάποιος με ντάλα ήλιο καλοκαιριάτικα, αλλά αυτές είναι αντίξοες συνθήκες για οποιαδήποτε μπάντα. Τα φαινόμενα κλασσικά. Εδώ οι κλασσικοί γκρινιάρηδες φωνάζουν όταν έρχονται απλά για κάποιο live, τώρα δε θα φώναζαν? Πάρτε μια (2-3) μπύρα και απλά ακούστε.

Για τους Iced Earth θα πω το εξής. Μιλάμε για μια μπάντα που μέχρι πριν μερικά χρόνια θα ήταν headliner. Αν θυμάμαι καλά έπαιξαν με Ripper headliners πριν μερικά χρόνια στο Wacken και είχαν αποθεωθεί. Επίσης, ο Ripper έχει τη καλύτερη φωνή live που έχω δει εγώ τουλάχιστον. Το setlist θα είναι ένα best of. Πάλι γκρίνια.

Για τους Dream Theater τι να πω? Εννοείται πως ως οπαδός τους θέλω σε δικό τους 3ωρο live, αλλά προς Θεού τι να λεμε τώρα. Βέβαια, για τους theater συνήθως ακούγονται τα απίστευτα. Αρκούμαι στο ότι είναι από τις πιο αγαπημένες μου μπάντες και κάθε φορά όπως και όπου παίξουν απλά θέλω να τους απολαύσω.

Οι Heaven And Hell είναι το πιο hot όνομα των festival. Τι να λέμε τώρα. Ονείρωξη για μένα που προσκυνάω τα Heaven And Hell και Mob Rules, να δω Iommi,Butler και Dio. Μην περιμένετε πάνω από 1,5 ώρα γιατί από 2 albums θα παίξουν, άντε και κανα καινούργιο.

Τώρα κάποιες επισημάνσεις - παραλληλισμοί σε σχέση με το Gods Of Metal.
Πρώτα από όλα δεν συγκρίνω. Είναι έτη φωτός μπροστά από το Rockwave.

Αρχικά, headliners ήταν οι Dream Theater, οι οποίοι ΜΟΝΟΙ τους αποφασίσαν και έβγαλαν ανακοίνωση ότι παραχωρούν τη πρώτη θέση από αναγνώριση και σεβασμό στην ιστορία των Heaven And Hell. Άλλη μια απόδειξη πόσο μεγάλη είναι αυτή η μπάντα.

Δεύτερον, μη ξεχνάμε ότι εδώ έχουμε μόνο 4+1 μπάντες. Ως εκ τούτου οι Theater που πάντα έχουν έτοιμα 260 τραγούδια να έχουν ένα περιθώριο να παίξουν λίγο παραπάνω. Αν και είμαι σίγουρος πως αργότερα θα έρθουν και κανονικά στα πλαίσια της Systematic Chaos tour να τους ευχαριστηθούμε όπως πρέπει.

Και αν είναι καταξιωμένοι οι Dream Theater τι είναι ο Dio και οι άλλοι;;; Εάν ήτανε κάποια μικρότερη μπάντα που θα έκανε reunion, αλλά στα festival θα έπαιζε support (βλέπε Pavlovs Dog), θα κάναν ξεχωριστή περιοδεία πιστεύω…Παρ’ όλα αυτά δε νομίζω οι ίδιοι οι Η&Η να είχαν τέτοιο πρόβλημα. Αν ήταν με τον Ozzy ίσως…

Όσο για το φεστιβάλ συνολικά, κατά τις 5 Ιουνίου θα φέρω review από το Gods of Metal για να έχουμε και μια ιδέα τι να περιμένουμε…

Αν είσαι οπαδός τους, μεγάλη θα σου φαίνεται… :roll:

Από την άλλη, επειδή εμένα είναι στο top-10 των συγκροτημάτων που απεχθάνομαι, με κάνει να θυμάμαι καλά κάποια πράγματα… :yes:
Στα μέσα Ιανουαρίου το http://www.godsofmetal.it/ ανακοίνωσε τα πρώτα ονόματα για φέτος!

Scorpions για την πρώτη μέρα,

Heaven And Hell
Dream Theater
Blind Guardian
Dimmu Borgir (με αυτή τη σειρά) για τη δεύτερη και

Ozzy Osbourne
Black Label Society για την τρίτη.

Εκείνη την μέρα τσέκαρα τα sites των παραπάνω groups για να δώ αν είναι πράγματι έτσι.
Οι Theater δεν είχαν καμία ανακοίνωση στο site τους!!!
Μετά από λίγες μέρες έμαθα, από το blabbermouth, ότι στο site των DT αναφέρεται ότι θα παίξουν headliners και … αρρώστησα! :x
Στο site του festival δεν υπήρχε πουθενά κάποια σχετική ανακοίνωση ολόκληρο το μήνα!
Μέχρι πρίν λίγες μέρες που και οι ίδιοι είπαν ότι θα παίξουν δεύτεροι… :lol:

Πιθανώς για όλα αυτά δεν φταίνε οι Theater , αλλά οι διάφοροι tour agents, managers κ.τ.λ., αλλά μην μας το “παίζουν” και μεγαλόψυχοι! [-X

Η ανακοίνωση που είχαν βγάλει πριν μερικές μέρες οι Dream Theater.

Dream Theater have respectfully offered to swap positions on the bill for Italy’s Gods Of Metal festival and offer our closing slot to HEAVEN AND HELL…

We will both play equal set lengths, but out of our respect for the Black Sabbath legacy, we thought it was appropriate that Heaven And Hell close the show.

Και φυσικά δεν τους έβαλαν τυχαία headliners οι διοργανωτές ε…

ρε μαγκες δεν ειναι θεμα μονο dream theater…(ισα ισα που κατεβαζω τωρα ολη τους τη δισκογραφια για να παω προετοιμασμενος στην συναυλια εχοντας ακουσματα) αλλα και τους maiden η τους metallica αν εβαζαν πανω απο heaven and hell κατ εμε κι αυτο ιεροσυλια θα ηταν μονο και μονο λογω ιστοριας των dio,iommi,butler…

Καλα δεν νομιζω να γκρινιαξε κανενας, ειδικα φετος το line-up ικανοποιει αρκετα γουστα και καλυτερο ειναι απο τις προηγουμενες χρονιες πιστευω. Ενταξει οι αναθεμα οντως δεν κολλανε αλλα στο κατω κατω δευτεροι παιζουν. Δεν ειναι π.χ. πριν τους σαμπαθ για να λεει ο κοσμος “αντε να τελειωνουν δεν αντεχω αλλο”

καλά κάνε μια γύρα να δεις αντιδράσεις.
ρε γαμώτο γκρίνια!

κολλάμε όλοι σε όποια λεπτομέρεια μπορεί να φανταστείς.

Το νόημα είναι πως έχοντας δει live τόσο τους Anathema, όσο και τους Iced Earth, τον Ripper και τους Dream Theater και χωρίς να αμφισβητώ την ποιότητα των Heaven And Hell, πραγματικά πιστεύω πως είναι ένα καταπληκτικό billing.

Αν θέλω, μπορώ να το συγκρίνω με τα festival του εξωτερικού και να χαλαστώ. Ποίο το νόημα? Περίμενε ξαφνικά κανείς 15 μπάντες την ημέρα?

Αν θέλω μπορώ να γκρινιάξω για το ότι έχουμε δει τις μπάντες. Ε σου λέω ότι τις υπόλοιπες μέρες σίγουρα θα υπάρχουν μπάντες που δεν έχουμε δει.

Και στην τελική το να έρθει ένα συγκρότημα για συναυλία είναι πιο περίπλοκο. Σε μια μέρα ταιριάζεις τις μπάντες που ΜΠΟΡΟΥΝ να έρθουν.

Το περσινό, ναι, ήταν απάτη. Αυτό δεν είναι.

Γκρινιάζουν πολλοί για την τιμή του εισιτηρίου. 50 ευρώ για αυτές τις μπάντες μαζί, το θεωρώ λογικό για τα δεδομένα της Ελλάδας και με βάση αυτά που συνήθως δίνουμε.

Αν σε κάποιον δεν αρέσει η μουσική που παίζουν αυτά τα συγκροτήματα, κακώς πρήζει τα αυτιά των άλλων. Μάλλον δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει. Το ότι έρχονται αυτά τα ονόματα ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ που δεν έρχονται τα δικά του αγαπημένα.

Προβλέπω πολύ επιτυχημένη μέρα γιατί εμπορικά και τα 4 ονόματα είναι τεράστια (αναλογικά) στην Ελλάδα. Θα μαζέψει πολύ κόσμο.

Μα δεν λέω κάτι διαφορετικό! :wink:
Αυτή η δήλωση όμως είναι μονόπλευρη! :yes:
Γιατί να είναι απαραίτητα έγκυρη; [-X
Επειδή το λένε οι Theater;

Είναι σαν να βγαίναν οι δικοί μας Kinetic και να ανέβαζαν μια ανακοίνωση στο site τους:
“Θα παίζαμε headliners την 1η Ιουλίου, αλλά από σεβασμό στις άλλες μπάντες, τελικά δεχόμαστε να παίξουμε τελευταίοι…” :lol: :lol: :lol:
Υπερβολικό, αλλά πιάνεις, πιστεύω, το νόημα!

Τέλος πάντων, είπες την άποψή σου και εγώ την δική μου! Ο καθένας μπορεί να κρίνει… :bye:

Στα παραπάνω με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο! :thumbup:

Συμφωνω μεχρι τελους με τον Ousthined.
Για μενα το billing ειναι καταπληκτικο και, για να πω την αληθεια, ξεπερναει τις προσδοκιες μου. Παντα ηθελα να δω ολα αυτα τα συγκροτιματα. Τωα για την τιμη, καλα τα 50 αλλα θα μπορουσαν να το κανουν ενιαιο και οχι εμεις με τα 50 να ειμαστε πισω.:x
Μακαρι να ανακοινωθουν και αλλα σουπερ ονοματα για τη δευτερη μερα.:roll: