Rockwave Festival 2009 - 30/6: Slipknot, Mastodon, Down, Saxon, L. Ford

Διαβάζω όλο τα μετά-4ης μέρας posts και δεν ξέρω πως να αντιδράσω… Διάβασα ορισμένα πράγματα (ειδικά για τη λατρεία μου τους Saxon) που άνετα θα έτρωγα ban σε χρόνο dt αν απάνταγα…

The point is οτι και οι μεν (Lita Ford, Saxon) περάσαμε γ@μάτα και οι δε (Down, Mastodon, Slipknot ή όποιο άλλο συγκρότημα θέλετε). Σαν κλασικοί Ελληνάρες όμως ξηλώνουμε την ιστορία που κουβαλάει το κάθε συγκρότημα (μικρότερη ή μεγαλύτερη, δεν έχει σημασία) και τα ισοπεδώνουμε όλα. Δλδ. εγώ που είδα Saxon, καραγούσταρα (ήμουν λίγο μεθυσμένος όμως και παραφερόμουν :p) και μετά πήγα να βρω τους υπόλοιπους από την παρέα και τα σπάσαμε στους Mastodon και αργότερα κάθισα στην άκρη να δω τους Slipknot που τόσο μα τόσο με πρήζουν να ακούσω πρέπει να με πάνε στο Σύνταγμα να βάλουν να ακούσω το Denim & Leather για τελευταία φορά και μετά να με κρεμάσουν?
Αν το θέτουμε έτσι να οργανώσει το rocking ένα event με 4 ομάδες: Saxonαίοι, Downαίοι, Mastodonαίοι και Slipknotαίοι. Κάνουμε κλήρωση και τα πρώτα 2 ζευγάρια μάχονται (πέφτει βρωμόξυλο για να το θέσω καλύτερα) για τον τελικό όπου ο νικητής θα κερδίσει 5ημερη κρουαζιέρα με όποιο μέλος από την αγαπημένη του μπάντα αυτός θέλει! #-o

Η ουσία του φεστιβάλ είναι να περνάς καλά ΟΛΗ την ημέρα. Αν δεν σου αρέσει κάποιος, άραξε και πιες καμιά μπύρα με τη παρέα σου και ετοιμάσου για το επόμενο συγκρότημα να πας να τα σπάσεις όλα. Αλλά στο Ελλαδιστάν είναι όλα Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός (και Αεκάρα 8)8)).

Φιλικά,

Γιάννης

Ασυνδετα? Κατι δεν εχεις πιασει καλα…

Αρχικα να σου τονισω οτι το κοπανημα δεν ειναι ποτε ανουσιο αν το νιωθεις, εγω χτες SLIPKNOT που δεν ακουω δεν κοπανηθηκα, δεν ηξερα τα πιο πολλα κομματια αλλα δεν ελεγα οτι οι αλλοι κοπανιουνται ανουσια…MASTODON εριξα το headbanging μου και το ευχαριστηθηκα… Γουστα ειναι αυτα…

Ασυνδετα κομματια δεν εχουν οι MASTODON ακου το ΘΕΙΚΟ Crack The Skye και πες μου ποιο θεωρεις ασυνδετο και κομματι χωρις ρυθμο? Εχουν απιστευτες εναλλαγες και ολα γινονται ομαλα…

Τωρα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα…

Απανταω μονο στο παραπανω ποστ…Τα αλλα που με ρωτησε ο camelspotter πριν ειναι ανουσια…Ας ξαναδιαβασει το ποστ μου…

Λοιπον Ζαφειρη δεν εκραξα τιποτα…Αν ξαναδιαβασεις το ποστ μου με τις εντυπωσεις (το 1ο απο χτες δηλαδη) θα δεις οτι λεω 4-5 συγκροτηματα στην αρχη οτι μου ειναι αδιαφορα και δεν τα σχολιαζω…

Κραξιμο…???..ΑΡΝΗΤΙΚΟΝ…!!

Μετα λεω για τα συγκροτηματα που πηγα να δω…Λογικο θα ελεγα…

Κραξιμο…???..ΑΡΝΗΤΙΚΟΝ…!!

Και στη συνεχεια σχολιαζω την εμφανιση των Slipknot απο την οση ωρα ειδα, λεγοντας παραλληλα την προσωπικη αποψη που σχηματισα βλεποντας το συγκροτημα…Το αν ειναι αρνητικη δεν μπορω να κανω κατι γι’αυτο…Ομως ειδα για να εκφερω γνωμη…Δεν την εξεφερα απο αποσταση χωρις να εχω δει…

Κραξιμο…???..ΑΡΝΗΤΙΚΟΝ…!!

Τωρα παιδια συγνμωμη δεν μπορω να εξηγω το καθε ποστ μου 10 φορες…Αν δεν καταλαβαινετε την διαφορα μεταξυ αποψεως και κραξιματος δεν φταιω εγω…

Τα παραπανω φιλικα παντα…8)

Ρασπουτιν δεν λέω μόνο για σένα ρε μάγκα, αλλά όποιος έχει τη μύγα που λένε…

Γενικά δεν υπάρχει νόημα να σχολιάζεις αυτά που δεν σ’ αρέσουν, μόνο και μόνο για να πεις την ΑΠΟΨΑΡΑ σου, χωρίς πραγματική επιθυμία για συζήτηση και ρποσφορά στην κουβέντα. Ξαναλέω, κι εγώ μπορούσα να πω ότι η τάδε μπάντα δεν θα έπρεπε να υπήρχε γιατί μου ακούγονται σκατόβλαχοι αρκουδέηδες, αλλά ποιό το όφελος; (ρασπούτιν πάλι για σένα δεν λέω, μην αρπάζεσαι. :p)

Δεν νομιζω οτι οι MASTODOΝ θα αφηναν κατι στην τυχη και εννοειται οτι αλλο ο ηχος σε κλειστο χωρο και αλλο σε ανοιχτο… Αλλα δεν νομιζω οτι ηταν ασχημος ο ηχος απλα δεν ηταν και ο ΤΕΛΕΙΟΣ… Πραγμα γενικα δυσκολο. Οσο για τους SLIPKNOT κανανε soundcheck ποση ωρα, πως να μην βγει πιο καλος ο ηχος και ειναι και 9 τυποι στη σκηνη, αυτο θα ελειπε να μην ειχαν και καλο ηχο, ακομα και λαθος να κανει καποιος δυσκολο να ακουστει απο την στιγμη που θα τον καλυψει καποιος αλλος…

Λογω (sic) και μονο, super. Και νταξ, μη νομιζεις πως ειχα κανενα ιδιαιτερο προβλημα. Μ αρεσανε παρα πολυ, απλα οχι οσο περιμενα. Δεν τρελαθηκα κιολας δηλαδη. Διαφωνω παντως στο image thing, ειναι κατι που ανεκαθεν τους εξεφραζε. Ποσο image πια να κουβαλησεις, οταν εισαι στις αρχες (για παραδειγμα). Απλα μαζι με το γαντι, υπαρχει η γροθια που αποτελει την ουσια στο κατω - κατω και το χτυπημα οσο να ναι με φανηκε λιγο τζουφιο - αναλογιζομενος τις προσδοκιες που κουβαλουσα. Τιποτε λιγοτερο, τιποτε περισσοτερο.

:smiley:

Οταν λεω κοπάνημα δεν εννοώ το κοπάνημα σου οταν ακους μουσική!! δόξα το θεό , 15 χρόνια που ακούω τη συγκεκριμένη μουσική τον έσπασα το σβέρκο μου!! :smiley:

το κοπάνημα των MASTODON εννοούσα, αλλα οπως κ να χει άκρη δε 8α βγει γιατι όπως είπες περι ορέξεως…
:wink:

Τι αλλο να κανω ρε συ…???

Διαβαζω 15 σελιδες ποστ που αναφερονται σε κραξιματα με αφορμη το ποστ μου…Τεσπα το αφηνω…

Ειπα οτι ειχα να πω (περι αποψεως παντα) και νομιζω πως αφορα δημοκρατικο δικαιωμα να εκφερω την ΑΠΟΨΑΡΑ μου…Αλλιως δεν θα εγραφα στο φορουμ…

Αυτα…

Δηλαδη οι στιχοι απο Leviathan και μετα και ολοκληρα τα concept και οι εναλλαγες, αλλα οι ομαλες εναλλαγες στα κομματια τους ειναι κοπανημα χωρις ουσια?

Την κριτικη στην κεντρικη σελιδα για τους Down την βρηκα λιγο παιδικη και φανμποικη.
Θα ηταν καταλληλη για ποστ στο φορουμ, οχι για επισημη κριτικη editor σε site.

Φιλικα παντα μιας και τον εν λογω editor τον συμπαθω ιδιαιτερα

για μενα εντελως

Εμ, γκουχ, έχεις αβαταρ σλιπνοτ :stuck_out_tongue:

Τεσπα μην το κουράζουμε, πολύ ωραία μέρα η χθεσινή, πάμε για Gojira!

Χθες μάλιστα σκεφτόμουν πόσο γουρλής είμαι, όλη τη χρονιά τύπωσα δύο φουτερ, ένα Down και ένα Gojira και λίγες μέρες μετά απ’ το καθένα έσκασαν ανακοινώσεις. Δέχομαι παραγγελιές για του χρόνου :stuck_out_tongue:

Rammstein αλλα οχι σε φεστιβαλ αν ειναι ευκολο.:stuck_out_tongue:

kyuss, sepultura:p

Και τι εχει ουσια για εσενα δηλαδη, μονο οι 3 ντραμερ και οι 2 dj?

ΑCE OF BASE, KAOMA

τετοια βγαλε

Λεπόν.
Οι Down ήταν Η μπανταρα. Επιάσαν τρελλή λαηβ αποδόση και φάνηκε αυτό που λέγαμε πριν τη συναυλία,ότι είναι σε δαιμονιώδη φόρμα. Για τον Ανσελμο τι να πω.ΖΗΜΙΑ. Επικών διαστάσεων. Πόσο πιο ΘΕΟΣ πχια. Καταπληκτικός φροντμαν, κάθεσαι και τον χαζεύεις (οκ, για διάφορους λόγους…), φωνάρα, με τρομέρή ενέργεια. Ολοι στο συγκρότημα όμως ήταν ένας κι ένας, μορφές. Είμαστε πολύ τυχεροί που τους είδαμε εδω.
Για τους υπόλοιπους:
Από τα σαπορτ, οι Kylesa ήταν μια χαρά αν και δε τους πρόσεξα ιδιαίτερα ομολογώ.
Mastodon: Δεν τους βοηθήσε ο ήχος, αλλά μου άφησαν θετικές εντυπώσεις, παίξανε όμορφα τραγουδια.
Saxon: Δε κάτσαμε πολύ στη Vibe Stage, οπότε τους είδαμε ελάχιστα, αλλά όσο τους είδαμε ήταν πολυ καλοί.
Slipknot: Εντυπωσιακοί όσον αφορά το show περισσότερο. Sulfur.-
Εν ολιγοις, ήταν μια ωραία, “γεμάτη” συναυλία.

Lifer.

Παντως ανετα θα μπορουσα να πω οτι οι down ηταν οι καλιτεροι εχθες αν δεν ημουν φαν των slipknot k mastodon καθως στους 2 τελευτεους το απολαυσα πραγματικα. Ειδικα εκει που τζαμαραν με τους μασταντονηδες ενιωσα ριγη :lol: