Rockwave Festival 2011

My point exactly…

Η κανεις κατι σαν συνολο η απλα γκρινιαζεις και τρεχεις και τους τα σκας…

ξερουμε, περιπου 4000…:wink:

Δυστυχως το μονοπωλιο που εχει η Didi, οδηγει σε πανακριβα εισιτηρια, αθλια οργανωση του φεστιβαλ κτλ. Το εχω ξαναπει, εμενα σαν χωρος δεν με χαλαει το Terra Vibe, αλλα η σκονη επειδη δεν βαζουν κατι κατω και τα ακριβα εισιτηρια με ξενερωνουν αφανταστα… Και το Rockwave περυσι, δεν ειχε καμμια σχεση με rock, αρα ακυρο το ονομα. Και η δικαιολογια ηταν οτι αφου ειχαμε το Sonisphere, δεν θα γινουν οι metal μερες του Rockwave. Και το κοβω ετσι να παει και φετος… Η ανακοινωση γενικα ειναι γελοια, γιατι ειναι σαν να παιζουν με την νοημοσυνη μας.

το συναυλιακό κοινό στην ελλάδα θυμίζει το ρητό “αν δεν μπορείς να αποφύγεις το βιασμό.τουλάχιστον απολαυσέ τον”.
Η didi music θα συνεχίσει να διοργανώνει συναυλίες με πανάκριβο εισητήριο,άσχημο ήχο,μεγάλη ταλαιπωρία κλπ. εφόσον το κοινό που απευθύνεται δεν αντιδρά.
Και όλες οι άλλες εταιρίες που προσπαθούν να λειτουργήσουν σαν το αντίπαλο δέος έχουν φάει τα μούτρα τους.
Πολλοί από εδώ που έχουν πάει σε festival στο εξωτερικό καταλαβαίνουν τη διαφορά,οι περισσότεροινομίζουν ότι “έτσι” είναι ένα μεγάλο φεστιβάλ.
Με τη νέα φορολογία που ψηφίστηκε και επηρεάζει και τις συναυλίες μην εκπλαγείτε αν δείτε και τριψήφιο αριθμό τιμής εισητηρίου(την ημέρα της συναυλίας).
Το θέμα είναι ότι στην ελλάδα δεν υπάρχει αγοραστική-καταναλωτική συνείδηση και όλοι δεχόμαστε σαν πρόβατα το τι μας προσφέρει ο κάθε έμπορος.
Και σκεφτούν πολλόι "και τι να κάνουμε ρε φίλε?’’,ή “έλα μωρέ τώρα,θα κάνεις οικονομία 2-3 βδομάδες και θα αγοράσεις το εισητήριο”,“εμένα θα μου τα δώσει ο μπαμπάς μου,δεν με νοιάζει για το τι λένε”“στα ρχίδια μου οι τιμές θα δώσω ένα δεκάρικό στον πορτιέρη που τον ξέρω κι από το γήπεδο και θα με βάλει έτσι” και πολλά άλλα.
Παρόλο που υπάρχουν τα μέσα(internet,ραδιόφωνα κλπ),ποτε δεν έχει αναπτυχθεί κάποιο αυθόρμητο κίνημα αντίδρασης.
Oι Εταιρίες λειτουργούν σαν τράπεζες ως γνωστόν,και βγάζουν εισητήρια προς πώληση και 1 χρόνο πριν την τάδε συναυλία.
Με τα λεφτά αυτά βγάζουν υπερκέρδος,από επενδύσεις,τοκισμούς κλπ.
(Θα μου πει κάποιος έτσι είναι ο νόμος της ελέυθερης αγοράς και θα συμφωνήσω ότι είναι καθόλα νόμιμο δικαιωμά τους)
Ας πούμε ότι ανακοινώνονται π.χ τα ονόματα του sonisphere με τιμή 90 ευρώ.(ενώ το ίδιο billing στην βουλγαρία έχει 50)Αν υπάρξει οργανωμένο κίνημα διαμαρτυρίας για την τιμή με κύριο τρόπο έκφρασης να μην αγοράσει κανείς εισητήριο για τους πρώτους μήνες,η εταιρία θα κάνει την αυτοκριτική της και εκ των πραγμάτων θα ρίξει τις τιμές γιατί θα καταλάβει ότι δεν απευθύνεται σε κορόιδα ή ζώα αλλά σε ανθρώπους που έχουν οικονομικές δυσκολίες και δεν μπορείς πια να τους “κοροιδέψεις”.
Αλλά προβλέπω προμότιον τύπου “ουάου!για μόλις όγδοη φορά στη ελλάδα οι maiden”
"η μεγαλύτερη μπάντα των 00ς ,με τον drummer που περιστρέφεται “στην προνομιακή τιμή των 100 ευρώ,(ενώ ο κατώτερος μισθός είναι 592 ευρώ και μια γκαρσονιέρα νοικιάζεται με 300”).

Πιστεύω πως το μόνο που τους εμποδίζει από το να βάλουν τριψήφιο στην τιμή του εισιτηρίου περιέχεται στην τελευταία πρότασή σου…
ΔΕΝ παίζει να πατήσει λαός εν μέσω κρίσης αν η τιμή είναι 100+…
Δεν είναι θέμα διαμαρτυρίας στην εταιρία,είναι θέμα επιβίωσης…

Συμφωνω σε ολα αλλα δε νομιζω να υπαρξει τετοιο κινημα,τουλαχιστον στο αμεσο μελλον.Μην ξεχναμε οτι υπαρχει μεγαλο ποσοστο μικρης ηλικιας το οποιο ως επι το πλειστον δε ξερει (ακομη,και ειδικα στις μερες μας) πως βγαινουν τα 100 ευρω.Οποτε απο την στιγμη που θα τα δωσουν οι γονεις και ξερει οτι ειτε ειναι 80 ειτε 100 ειτε 120 θα του τα δωσουν,λιγο τον απασχολουν οι τιμες (εως καθολου).Δε λεω οτι μονο αυτη η αιτια (ειναι και η νοοτροπια) αλλα πιστευω παιζει μεγαλο ρολο και αυτο.Το μονοπωλειο αδερφια ποτε δεν εκανε καλο και δυστυχως στις (μεταλ) συναυλιες η DiDi παιζει χωρις αντιπαλο. :wink:

στο Ιζραηλ μια χαρα πετυχαν τον σκοπο τους οταν ειχαν ερθει οι Metallica με τιμες φωτια…

Εγω ομως λεω για τα ελληνικα δεδομενα :wink:

Κι εγώ πιστεύω ότι ειδικά φέτος δε πρόκειται το Rockwave (το Sonisphere είναι άλλο θέμα) να έχει πολύ υψηλό εισιτήριο. Αν δείτε οι τιμές των εισιτηρίων γενικά στις συναυλίες έχουν μείνει στάσιμες ή έχουν πέσει και αυτό είναι και το καλό του να έχεις μικρές εταιρίες (πχ. CTS) στην αγορά.

Όσο αφορά το μονοπώλειο της DiDi πάντως νόμιζω ότι κάνεις λάθος Protosatanic, ειδικά για τις metal συναυλίες. Αν δεις τα ανακοινωμένα metal lives για το 2011 μόνο 2 (Helloween και Paradise Lost) είναι της DiDi. Pain Of Salvation, Accept, Saxon, Blind Guardian, Dark Angel, Anneke & Danny, Atheist, Darkest Hour, Children Of Bodom, Eluveite, Pentagram και Grave Digger με Rage είναι όλα άλλων εταιρειών.

Απλά κολλάμε λίγο στο θέμα μεγάλου metal live όπου εκεί ναι η DiDi παίζει μπάλα μόνη της. Κι είναι μάλιστα σε εκείνα τα live που πιάνει το μποϋκοταζ. Γιατί αν κάνεις σε μία συναυλία που παίζει Aν ή Gagarin, πολύ απλά ο διοργανωτής θα πάει με τους πωρωμένους, θα χάσει κάποια λεφτά και μετά δε θα ξαναφέρει εκείνη τη μπάντα. Ενώ σε μεγάλο live ένα οργανωμένο μποϋκοταζ θα έχει και μία ανταπόκριση από τα ΜΜΕ, θα αποκτήσει άλλο χαρακτήρα και μπορεί όπως έγινε στο Ισραήλ να φτάσει μέχρι τα αυτιά του συγκροτήματος.

Συμφωνω με Prosatanic, δυστυχως στην Ελλαδα ειναι πολυ δυσκολο να υπαρξει καποιο κινημα για αντιδραση στις τιμες μιας συναυλιας. Ποτε μην λες ποτε ομως, καποια στιγμη πρεπει οι εταιριες να καταλαβουν οτι δεν ειμαστε ηλιθιοι και δεν τρωμε κουτοχορτο… Παντως περυσι τα 80 ευρω για Big 4 δεν μου ειχε φανει υπερβολικο ποσο, τα 80 για μια μεγαλη μπαντα-ονομα και κανα 2 support ομως ειναι…

Συμφωνω με Prosatanic, δυστυχως στην Ελλαδα ειναι πολυ δυσκολο να υπαρξει καποιο κινημα για αντιδραση στις τιμες μιας συναυλιας. Ποτε μην λες ποτε ομως, καποια στιγμη πρεπει οι εταιριες να καταλαβουν οτι δεν ειμαστε ηλιθιοι και δεν τρωμε κουτοχορτο… Παντως περυσι τα 80 ευρω στο Sonisphere για Big 4 δεν μου ειχε φανει υπερβολικο ποσο, τα 80 για μια μεγαλη μπαντα-ονομα και κανα 2 support ομως ειναι…

Παιδιά, αν υπάρχει οργανωμένη αντίδραση όλα γίνονται (ή σχεδόν όλα). Π.χ. θυμάστε το χαμό που είχε γίνει με το πρόγραμμα του Sonisphere και την πρόθεση των διοργανωτών να εμφανιστούν οι Anthrax στις 1.00 ντάλα μεσημέρι? Όλη μέρα είμασταν στα φόρουμ κ στο φβ και χώναμε. Το θέμα έφτασε τελικά και στα αυτιά των Anthrax, οι οποίοι και αυτοί με τη σειρά τους εξέφρασαν την αντίρησή τους, αλλά και στην ξένη εταιρεία που έχει την ευθύνη για όλα τα Sonisphere. Εν τέλει το πρόγραμμα άλλαξε και εμφανίστηκαν οι Big4 o ένας μετά τον άλλον, όπως ήταν και το πιο σωστό.

Τώρα για το αν θα μπορούσε να γίνει κάτι ανάλογο και συστηματικά οργανωμένο με τις τιμές των εισητηρίων, το βρίσκω λίγο δύσκολο. Ίσως αν ο καθένας σαν μεμονωμένο άτομο αποφάσιζε να απέχει και έπεφτε η ζήτηση, τότε ίσως ωθούνταν οι τιμές προς τα κάτω. :-k
Μακάρι όμως να γινόταν εδώ αυτό που έγινε και στο Ισραήλ.

εγω απλα λεω να δουμε πρωτα τι θα παιξει και ας ελπισουμε πως ολα θα ειναι κομπλε…πρεπει να καταλαβουν επιτελους οι διοργανωτριες εταιριες στην Ελλαδα,οτι εχουν μεινει πολυ πισω…

στο sonisphere παντως μια χαρα μπηκε και ταπητας και ειχε και μια χαρα ηχο.
ουε εμενα με χαλαει το terra vibe. ετσι κ αλλιως οταν ηταν περιπλανομενο το rockwave, μονο το ελληνικο με ειχε ψιλο-ικανοποιησει (αν δεν κανω λαθος, τη χρονια που ακυρωσαν οι Maiden λεω).
Οι τιμες ειναι οντως εξωπραγματικες και πλεον ουτε η δικαιολογια για το μεγαλο κοστος πειθει, γιατι αντιστοιχο ειναι το κοστος για μια μπαντα να κουβαλησει τον εξοπλισμο της και στην Κων/πολη και στη Σοφια κλπ.

Απλα η Didi εχει δωσει πολλες αφορμες (Metallica-ριζουπολη, King Diamond, Rockwave με την ακυρωση των Maiden σχετικα με τα εισιτηρια, ηλεκτρικες καταιγιδες κ αλλα πολλα) κ εχει χασει την εξωθεν καλη μαρτυρια.

Σε αλλαγη στασης εχω παψει να ελπιζω, οποτε ο καθενας ας πραξει κατα βουληση γιατι οι γκρινιες δεν βοηθουν. Οποιος δεν μπορει να ανεχτει αυτη την κατασταση, βλεπει τις αγαπημενες του μπαντες στο εξωτερικο, οποιος παλι θελει να δει ενα live, το πραττει εχοντας γνωση του τι θα αντιμετωπισει, του οτι θα το χρυσοπληρωσει κλπ κλπ.

Δικαιη και σωστη αποψη και η απο πανω 8)

ακομα δεν καταλαβαινω την υπαρξη αυτου του τοπικ, και τον λογο για τον οποιο συζητατε…

Ε συζητηση να γινεται…Αν και θα μπορουσε να μπει και σε ενα γενικοτερο θρεντ Rockwave Festival η’ Ελληνικα “Φεστιβαλ” γενικως :stuck_out_tongue:

σωστα τα λες…

Mερικές προτάσεις προς τους διοργανωτές:
Rock

Metal

Alternative

Bonus:

Rockwave:Tο φεστιβάλ όπως το φαντάστηκες!

χαχαχα!!! φερτε τον Bieber να γινει χαμος!!! (οντως θα γινει αφου θα φαει ντοματες :D)