Rockwave Festival 2020: Deep Purple - Opeth + More Acts TBA

Ρε μαν εσύ που γκρινιάζεις συνέχεια για όλα τα μοντέρνα πακέτα που δεν περνάνε από Ελλάδα σου φαίνεται καλό και λογικό ένα πακέτο… Deep Purple με … Opeth??? Το απόλυτο ό, τι να’ ναι δηλαδή; Τι να δει κανείς από τους Deep Purple το 2019; Και να τραβηχτεί στο χωράφι για αυτό;

Και ακόμα και άλλο ονοματάκι να κλείσει, λογικά θα είναι σούπερ αχταρμάς.

Και βάζει και κάκιστη πολιτική εισιτηρίων με golden standind.

Και ανακοινώνει ΜΟΝΟ 2 ονόματα σε ένα υποτίθεται φεστιβάλ, αλλά η τιμή θα αυξάνεται σημαντικά όσο περνάει ο καιρός. Δηλαδή μαλάκα μου τζόγαρε τώρα που είναι δυο αταίριαστα ονόματα και δώσε 40, γιατί μετά μπορεί (μπορεί και όχι) να ανακοινώσω κάτι καλό αλλά τότε θα κάνει 50 και 60 ευρώ.

Ε όχι, δεν είναι καθόλου καλή φάση όλο αυτό.

10 Likes

Οχι και αταίριαστα. Ειδικα μιλωντας για προσφατους οπεθ. Ασχετως αν παιζουν και καφριλες.

2 Likes

Έχουμε δει Gojira με Evanescence και Leprous με Slayer, νομίζω το “Opeth με Deep Purple” είναι σχετικά οκ για την κακομοιριά μας

5 Likes

Το ενδιαφέρον είναι ότι ο καθένας μας γκρινιάζει για κάτι διαφορετικό

Εγώ πχ είμαι στην κατηγορία που τον ενοχλεί η φάση 1,2,3,4 …Δλδ επειδή τους έχω καταλάβει , παίζει 11:00 η 1η φάση να έχει ήδη τελειώσει και να πάω με το σκεπτικό ότι θα δω DP με 40€ και να βρω άλλες τιμές :stuck_out_tongue:

2 Likes

Με όλο το σεβασμό και την αγάπη μου προς τους Deep Purple…από εμένα πρώτη φορά που σε συναυλία θα ρίξω άκυρο. Πρώτον αυτό το golden standing μου έκατσε στραβά από την στιγμή που δεν υπάρχει σε φεστιβάλ αυτό το πράγμα.Σε μεμονωμένη συναυλία ναι,αλλά σε φεστιβάλ όχι δεν υπάρχει. Δεύτερον οι Purple πριν 9!!! χρόνια και δυστυχώς δεν τράβαγαν…τι να κάνουμε γέρασαν και είναι λογικό. Φαντάσου τώρα…και ναι παίζουν και στο τουρ μέχρι 13-14 τραγούδια με φουλ σόλο… Τρίτον Opeth δεν με καίνε (πότε βασικά) και έχω δει 3 φορές…και τέλος βλέπεις ότι περιοδεύουν Kiss,S.o.a.d.,Mercyful Fate,κ.α . Και εμείς εδώ περιμέναμε το επετειακό σούπερ Rockwave για να μας πασάρουν κάτι που πραγματικά δεν τραβάει σαν σύνολο. Αυτά, εύχομαι να πάει καλά. Έτσι κι αλλιώς θα έχει και άλλες συναυλίες σίγουρα.

2 Likes

E καλά, εδώ έχουμε δει Lana Del Rey με Iced Earth. Αυτά που λες είναι πταίσματα.

7 Likes

Λοιπόν ας τα πάρουμε λίγο με την σειρά…

Σκαλώνεται όλοι με το συνδιασμό ονομάτων ενώ οι dp πάντα πάιζιουν σε κατι graspop κάτω από Sabbaton ξέρω γω… Μια χαρά ατιριάζουν ειδικά με την στροφή των Opeth από 2011 και μετά.

Ναι, είναι μαλάκας γιατί τόσο Teasing για αυτό. Aλλά το ξέραμε για dp (κάποιοι ελπίζαν με scorpions για επιτυχημένη γεροντομέρα) και το μεγάλο μπαμ (αν μπορούμε να το πουμε μεγαλό) δνε αφορα το μεταλ, Είναι οι πιπεριές που κόσμο θα μαζέψουν.

Το μεγαλύτερο φυσικά λάθος είανι πάλι ο διαχωρισμός στο terra vibe. Εκεί που το 18 γλυτώσαμε εδώ πάλι τα ίδια για να βγουν λεφτά έξτρα. Σε άλλον όνομα να το καταλάβω αλλά οχι dp ρε μάστορα που παίζιε ε το ζόρι 100 άτομα να αγοράσουν golden και να είναι άδειο μπροστα και όλοι πίσω φουλ.

10.000 αυτή η συναυλία θα θεωρηθεί επιτυχία. Πάντως περιμένο και άλλο καλό μεσαίο όνομα για την ημέρα

1 Like

Λοιπόν οι KISS ειναι μηδέν στην Ελλάδα, κρίμα, αδικο, πείτε οτι θελετε αλλα έτσι ειναι ασε που μαλλον με cd παιζουν. Για τους SOAD προφανως καποιοι κρίνουν οτι δεν συμφέρουν. Για MF ας περιμένουμε φανταζομαι.

Εγω δεν εχω αποφασίσει αλλα προς το ναι είμαι. Έχουμε καιρό και ας ακριβύνει το εισιτήριο. Οτι προτιμάμε γερουσία στην Ελλάδα ειναι αλήθεια αλλα εγω όταν ειναι να φάω στην μάπα για μεγαλα ονοματα κατι Slipknot, κατι RHCP και κατι παρόμοια δηλώνω ένοχος. Αλλωστε όταν η πιο αποτυχημενη συναυλία Maiden ειχε μερικά απο τα πιο καυτά «μοντέρνα» ονοματα οπως Slipknot, mastodon κ.λ.π παει να πει οτι ο Έλληνας για τετοια δεν…

2 Likes

Τι κοινό έχουν οι Peppers με τους Slipknot και ποια είναι τα παρόμοια, σοβαρά δηλαδή.

1 Like

Οντως δεν εχεις καταλαβει. Η πρωτη φαση μπορει να εχει ηδη τελειωσει τωρα που μιλαμε.

6 Likes

Οι KISS με σωστή διαφήμιση, άλλο μέρος {release πλατεία νερού πχ} και καλό εισιτήριο πιστεύω μαζεύουν άνετα τον διπλάσιο κόσμο από το 2008 τουλάχιστον. SOAD υποτίθεται τους ικανοποιούμε οικονομικά αλλά δεν γουστάρουν αυτοί {Δεν ξέρω πόσο ισχύει βέβαια}.

Οι Slipknot πράγματι δεν θα μαζέψουν ποτέ τον κόσμο των maiden αλλά οι peppers είχαν παραπάνω κόσμο από AC/DC και γενικά είναι εγγύηση.

Στο θέμα μας η μεγάλη πατάτα είναι πράγματι ο διαχωρισμός. Έχουμε δει και χειρότερους συνδυασμός από Purple-Opeth και μακάρι να έρθει τρίτο όνομα σχετικό τουλάχιστον {Μην έρθει καμιά ακυρίλα τύπου offspring πχ}

Προς το παρόν δεν δικαιολογεί τον ντόρο η αλήθεια είναι αλλά με RHCP κάπως σώζεται για μένα. Ελπίζω να έχει και 3η μέρα μέταλ για να τα πιάνει όλα {rock/alt/metal}

2 Likes

'Αλλη καθαρή metal μέρα δύσκολο πάντως. Τους Priest τους πηρε το Release, τους Slipknot αμα ερθουν πανε για Αυγουστο με Athens Rocks

1 Like

Τους KISS δεν τους βλεπω ποτε να μαζευουν κόσμο, δεν θυμαμαι ποτε να ηταν οχι δημοφιλεις αλλα καν υπαρκτοί σαν ονομα στην Ελλάδα, μου φαινεται σαν κατι άγνωστο για τον Έλληνα, τουλαχιστον απο δεκαετια 80 και δώθε. Το φιάσκο του 2008 ηταν πρωτοφανές.

Οι Slipknot ειναι περίπου επίπεδα Disturbed και κάτω απο Slayer θα έλεγα στην Ελλάδα, δεκάρικο πολυ δυσκολα, εδω κατι παραπάνω απο δεκάρικο μάζεψε Maiden/Slipknot/Mastodon.

Γενικα μονο hard rock και metal με ενδιαφερει συναυλιακά οποτε για τα υπολοιπα δεν εχω ουτε ιδιαίτερη γνώση ουτε άποψη.

1 Like

Μωρέ πρωτοφανές φιάσκο δεν λέω αλλά μου φαίνεται δύσκολο να μην έχουν κοινό ενώ τα 3-4 χιτάκια τους τα ξέρουν και μπουζουκτσίδες που λέει ο λόγος.

Μακάρι να είναι 3ημερο το rockwave και να φέρουν και κάτι ακόμα πιο βαρύ από rhcp

Οι Kiss ποτέ δεν είχαν μεγάλο κοινό στην Ελλάδα, κατ’ αναλογία με αυτό που έχουν στο εξωτερικό. Για να πω την αλήθεια και εγώ δεν τους έχω σε μεγάλη εκτίμηση παρόλο που ακούω πολύ hard rock.

Επί της ουσίας, έχω την εντύπωση ότι για τα ελληνικά δεδομένα είναι πολύ ποπ για τα γούστα του ροκά, ενώ αυτοί που ακούνε ποπ ίσως να φοβούνται από το image ή να έχουν άλλα ακούσματα. Οχι ότι δεν θα είχαν αρκετό κόσμο, αλλά όχι τόσο ώστε να βγάλει κέρδος ο διοργανωτής.

Κάτι παρόμοιο ισχύει με όλα τα μεγάλα aor συγκροτήματα που δεν υπάρχει περίπτωση να έρθουν ποτέ στην Ελλάδα.

5 Likes

Τους εχουν αυτοι που ακους :wink:. Οι Kiss των '70ς ηταν μια τεραστια, παραγωγικοτατη μπαντα που εβγαλε δισκαρες κι επηρεασε πολυ κοσμο και με τη μουσικη της και με το ιματζ της. Πιστευω οτι μαλλον λογω του δευτερου παραγνωριζουμε ελαφρως το πρωτο. Δεν πιστευω οτι μια συναυλια τους εδω θα ηταν επιτυχημενη.

8 Likes

Ισχύει.Οι 23 φάσεις προπώλησης για εμένα προσωπικά που δεν τρελαίνομαι για τα ονόματα περισσότερο με αποθαρρύνουν στο το να πάρω εισιτήριο.Με κάνα άλλο καλό όνομα το σκεφτόμουν για τη φάση αλλά με τις τιμές να ξεφεύγουν μέχρι να ανακοινωθούν δύσκολο

Δεν νομίζω ότι ακούω τέτοιου είδους hard rock μπάντες :yum:

Προσωπικά τα τραγούδια που μου αρέσουν είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού (Detroit RC, Love Gun κλπ).

oι πρωτοι 5 δισκοι ειδικα ειναι Λουκουμι

2 Likes

Θα έλεγα οι 6 πρώτοι, βάζω και το Love Gun. Επίσης από τους μεταγενέστερους μου αρέσουν πολύ το Revenge και (ειδικά) το Carnival Of Souls: The Final Sessions.

Btw, βγήκαν τα εισιτήρια στο viva. Λογικά θα βγήκαν και στα φυσικά σημεία προπώλησης.

4 Likes