Roger Waters Live@Earls Court 11,12/5/07

Σε συνέχεια του άρθρου του site για τους Pink Floyd και επειδή είχα την τύχη να είμαι στο Earls Court και τις δύο ημέρες παραθέτω τις εμπειρίες μου (ελπίζοντας να μην σας κουράσω)
Όλα ξεκίνησαν από το όμορφο βράδυ που μας χάρισε ο Waters πέρσι το καλοκαίρι. Σίγουρα με μια φορά κανείς δεν μπορεί να μείνει ικανοποιημένος, οπότε στο άκουσμα της καινούριας παγκόσμιας περιοδείας για το 2007 έψαξα αμέσως για την καλύτερη ημερομηνία?.11&12 Μαΐου στο Earls Court, τι καλύτερος χώρος για να απολαύσεις (στην κυριολεξία) μια συναυλία.
Χωρίς δεύτερη σκέψη έγινε η κράτηση για τις 12 Μαΐου (από το Γενάρη αν θυμάμαι καλά) και περίμενα υπομονετικά να περάσουν οι ημέρες. Έκατσε τελικά η φάση και πήγα νωρίτερα την Παρασκευή. Φθάνοντας λοιπόν στο Earls Court (εκεί είχα κλείσει το ξενοδοχείο), βγαίνοντας έξω και έχοντας μπροστά μου την επιβλητική είσοδο του συναυλιακού χώρου λέω μέσα μου: δε γ?.ται θα πάω και σήμερα!
Τελευταία στιγμή πρόλαβα γιατί μετά έμαθα ότι ήταν sold out και οι δύο ημέρες.
Τέτοιοι χώροι και τέτοιες συναυλίες σε φέρνουν στη δυσάρεστη θέση να καταλάβεις για ακόμα μια φορά πόσο πίσω είμαστε ακόμα σε αυτά τα θέματα. Φθάνοντας λοιπόν στην είσοδο το πρώτο βράδυ παθαίνεις ένα μικροσόκ από μικροπράγματα (π.χ. κουτί στην είσοδο για ανακύκλωση τσίχλας!!!). Ουρά δεν υπήρχε πουθενά βέβαια αφού όλες οι θέσεις ήταν αριθμημένες (ακόμα και στην αρένα που ήταν όλοι καθιστοί!!!). Ποιος ο λόγος λοιπόν να βιαστείς???
Μπαίνοντας μέσα μπορούσες να αγοράσεις το official program (15 pounds), σαν θέατρο ένα πράγμα, που είχε το setlist, όλους τους μουσικούς (χωρίς να αναφέρει βέβαια την έκπληξη της επόμενης ημέρας, αλλά μην βιάζεστε παρακάτω αυτό), μια μεγάλη συνέντευξη του Waters (όπου σε κάποιο σημείο αναφέρει την Αθήνα) κ.α.
Συνεχίζοντας προς τα μέσα ένα σωρό μαγαζιά, όπου βέβαια όποιος δεν κρατούσε μπύρα στο χέρι του τον αγριοκοιτάζανε όλοι!!!
Η αγωνία μου να δω το χώρο ήταν τόσο μεγάλη που μπήκα κατευθείαν μέσα: Ένας χώρος περίπου όσο το κλειστό του μπάσκετ στο ΟΑΚΑ με καθίσματα παντού?.Σε μισή ώρα θα ξεκίναγε η συναυλία και ήταν σχεδόν άδειο!!! (βλ. αριθμημένες θέσεις κ.α.).
Για να μην σας κουράσω ας μπω κατευθείαν στο ζουμί?Σε μισή ώρα τίγκαρε ο χώρος και στη σκηνή δέσποζε μια γιγαντοοθόνη (βλ. φωτογραφίες παρακάτω) με ένα ραδιόφωνο, ένα μπουκάλι ουίσκι και 60?s μουσική να βαράει δυνατά?.Στη συνέχεια κλείσανε τα φώτα και άρχισε η μαγεία?.
Είσοδος στη σκηνή του «παππού» με την ομάδα του και In the Flesh με τους Άγγλους να παραληρούν. Η συνέχεια γνωστή με τα Mother, Set the controls for the Heart of the sun. Ο ήχος κρύσταλλο σε όλα τα σημεία και στην οθόνη τα θέματα να εναλλάσσονται συνεχώς.
Με τους ήχους του Shine on? και τη μορφή του crazy old Syd από πίσω η τρίχα σηκώθηκε κάγκελο (αναμφίβολα από τις καλύτερες στιγμές της βραδιάς). Have a cigar, Wish you were here, Southampton Dock, the Fletcher Memorial Home στη συνέχεια?..Χωρίς ανάσα ακολούθησαν τα Perfect Sense Part 1&2, Leaving Beirut και Sheep (με 2 τεράστια μπαλόνια να αιωρούνται στο χώρο). Έτσι έκλεισε το πρώτο μέρος με διάλειμμα για τη γνωστή συνέχεια. Part 2 με όλο το DSOTM. Τα λόγια περιττεύουν με μεγαλειώδεις στιγμές στο Us & Them. Ο Waters πραγματικά σε πολύ καλή φόρμα έκλεισε και το δεύτερο μέρος. Στο Part 3 The happiest days of our lives, Another Brick in the wall Part 2, Vera / Bring the Boys Back Home, και Comfortably Numb (εδώ και αν έγινε χαμός) κλείσανε μια μαγευτική βραδιά σε μια πανδαισία από laser, χαρτάκια (και πολύ μπύρα!!!).
Το ραντεβού δόθηκε την επόμενη ημέρα, όπου βέβαια είχα πάει οργανωμένος. Πριν από τη συναυλία έγινε μεγάλη κατανάλωση μπύρας στην περιοχή του Chelsea (α ρε κόουτς τι σου έμελλε να πάθεις!!!). Καθοδόν βέβαια σκεφτόμουνα ότι δεν μπορεί, κάτι διαφορετικό θα έχει??
Για να μην πολυλογώ (που μάλλον το έχω κάνει μέχρι στιγμής) η βραδιά κύλησε στα ίδια μέχρι το πρώτο διάλειμμα. Την ώρα λοιπόν του διαλείμματος είδα στη σκηνή που βγάζανε ένα δεύτερο drum set!!! Τι έγινε, χάλασε το άλλο??? Την απάντηση βέβαια έδωσε ο Waters ανεβαίνοντας στην σκηνή για να παρουσιάσει τον special guest (φαντάζομαι καταλάβατε ποιος μπορεί να ήταν): Mr. Nick Mason και άντε γειά!!!..μέχρι το τέλος της βραδιάς στο set list??(ρε γαμώτο άλλοι δύο να ανεβαίνανε πάνω, άλλοι δύο?.). Την ίδια ώρα δίπλα μου ένας Σκωτσέζος να έχει βάλει τα κλάματα λέγοντάς μου ότι στον ίδιο χώρο είχε δει τους Floyd στην περιοδεία του Pulse!!!
Οι αναμνήσεις στην βαλίτσα για το ταξίδι της επιστροφής πολλές?.από τη συναυλία, το χώρο που ήταν τίγκα και τις δύο ημέρες, την απίστευτη οργάνωση, την πολύ μπύρα και άλλα πολλά??..
Γι?αυτό λοιπόν τα ταξίδια δεν σταματούν εδώ: επόμενος σταθμός στις 8 Ιουλίου το Wembley (και όχι κάποιο αμπελοχώραφο στο οποίο θα ταλαιπωρηθούμε όλοι?)?.
Και όσοι πάνε στο Grasspop να στείλουν αναλυτικότατο report!!!
Κλείνοντας λοιπόν:
Set List (και τις δύο ημέρες):
1st part: In the Flesh, Mother, Set the controls for the heart of the sun, Shine on?, Have a cigar, Wish you were here, Southampton Dock, The Fletcher Memorial Home, Perfect Sense Part 1&2, Leaving Beirut, Sheep
2nd part: Dark Side of the Moon
3rd part: The happiest days of our lives, Another brick in the wall Part 2, Vera / Bring the boys back home, Comfortably Numb

Musicians:
Roger Waters: Vocals, Guitar & Bass
Andy Fairweather Low: Guitar, Vocals
Jon Carin: Keyboards, Vocals
Graham Broad: Drums
Dave Kilminster: Guitar, Vocals
Snowywhite: Guitar
Ian Ritchie: Saxophone
Harry Waters: Hammond Organ
PP Arnold: Vocals
Katie Kissoon: Vocals
Carol Kenyon: Vocals
Και βέβαια Nick Mason: Drums (2nd night, parts 2&3):papas: :papas:

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πως θα περάσω τις φωτογραφίες γιατί έχω ψιλομπερδευτεί??:-k :-k

Πας στο imageshack.us , κάνεις browse τα αρχεία σου και πατάς Host it.

Στη σελίδα που θα σου βγάλει αντιγράφεις το link δίπλα στο Hotlink for forums.

Ύστερα πατάς εδώ το εικονίδιο με τις φωτό και το επικολλάς.

Αυτά!:slight_smile:

ΥΓ: Το κείμενο θα το διαβάσω μετά. :slight_smile:

Thanks, θα το δουλέψω και θα τις περάσω μετά…

Thanks φίλε για το αναλυτικότατο report!
Είναι σπουδαίες εμπειρίες αυτές!
Θα ήμουν κανονικά στο Λονδίνο την Παρασκευή της συναυλίας αλλά τελικά έπρεπε να αλλάξουν τα πλάνα και δεν ανέβηκα. Τουλάχιστον η ανάμνηση από τη Μαλακάσα είναι ακόμη φρέσκια 8) .
Γενικά η Αγγλία έχει φοβερές αρένες για συναυλίες και έχω κι εγώ την τύχη να λέω πως έχω επισκεφθεί τρεις από αυτές, αλλά δυστυχώς όχι το Earls Court :frowning: !
Πάντως ο Gilmour μου την έχει σπάσει που δεν δίνει το τελικό ok για μία τελευταία περιοδεία ως Floyd. Έλεος. Το θέλουν και οι 3 υπόλοιποι, τον παρακαλάει όλος ο κόσμος και αυτός τίποτα. [-X

__Οχι, δεν έχουμε ζηλέψει καθόλου… :stuck_out_tongue: 8) 8) Αυτά είναι!! 8)

__Ευχαριστούμε για την πολύ ωραία παρουσίαση! :slight_smile: Πραγματικά ζηλεύουμε και για το σίγουρα εξαιρετικό καλλιτεχνικό αποτέλεσμα και για τον Mason (!!!) και για την ΑΨΟΓΗ διοργάνωση…

Υ.Γ. το εισητήριο, αλήθεια, πόσο είχε?

Το εισιτήριο από όσο θυμάμαι εγώ ήταν αρκετά ακριβό. Είχε νομίζω γύρω στα 75 Ευρώ και άλλη μία κατηγορία τιμών που τώρα δε μου έρχεται :stuck_out_tongue: .

Είχε 3 κατηγορίες τιμών: 30,40,50 (λίρες όμως!), από 45 έως 75euros δηλαδή περίπου αν δεν κάνω λάθος.

Λίγο υπομονή και θα περάσω (πρώτα ο θεός) και photos

Τους κύριους τους αναγνωρίζετε???

Έρχεται συνέχεια…

Αυτό το report τώρα γιατί το έγραψες? (όχι οτι έχω παράπονο από την εδώ συναυλία)
Τουλάχιστον θα λέγαμε : Ρε τις κουφάλες τους ¶γγλους!:lol:

Οτι έχω καταφέρει μέχρι στιγμής…έπεται συνέχεια αύριο…

…η κεντρική είσοδος…

…η σκηνή παίρνει σιγά σιγά φωτιά…8O

…να σου και το γουρουνάκι στο τέλος του 1ου part (“Sheep”)

…τι στρίβει άραγε ο ποιητής???..:-k

…DSOTM σε όλο του το μεγαλείο…:roll:

:bow2:

8O 8O 8O

Τι μαχαιρια στην καρδια ηταν κι αυτη παλι…Ενα emoticon που να κανει χαρακιρι υπαρχει please??Τhanks για το report αρχηγε μου,ακομα και νοητα να ξαναζησουμε μια εμπειρια οπως την περυσινη ειναι σημαντικο πιστευω.:slight_smile:

Ευχαριστούμε πάρα πολύ, dtheater, που μοιράζεσαι αυτές τις υπέροχες photos μαζί μας. Και στην δική μου μνήμη η συναυλία του Roger πέρσι στην Μαλακάσα είναι ακόμη πολύ νωπή και την θυμάμαι με πολλή νοσταλγία ήδη. Έχω την εντύπωση όμως ότι η ατμόσφαιρα και το feeling στο Earls Court πρέπει να ήταν πολύ ωραιότερο από την περσινή δική μας συναυλία. Ευχαριστούμε πολύ και πάλι. :slight_smile: :slight_smile:

ΥΓ. ΚΙ ΑΛΛΕΣ PHOTOS PLEEEEAAAASSSEEE!!! :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Αντε ρε Dave, ξεκουνα λιγο απο τη βαρεμαρα σου και ειμαστε ετοιμοι να καβαλησουμε το αεροπλανο και να ρθουμε και στην Ανταρκτικη να σας δουμε…

[-o< :papas:

Wpa megale…ti zimia einai ayti???Baze siga siga tis fwto!!!
Imun k egw mesa tin deyteri mera k akoma na synel8w…xasimo…etsi apla!!!

Εισαι πραγματικα πολυ τυχερος φιλε,Waters και Mason μονο στο Earls Court υπηρχε πιθανοτητα να δεις.8)
Βασικα αρχισα παλι να ζηλευω γιατι εχασα την περσινη συναυλια στη Μαλακασα,που θα παει καποια μερα θα τον δω κι εγω!Δεν πα να κανει οσα lip-synch θελει,αξιζει τα λεφτα του και με το παραπανω:D

Για επανενωση μην βριζετε τον Gilmour συνεχεια ρε σεις.Μπορει στην αρχη να μην ηθελε,αλλα στη συναυλια που εγινε προχτες για τον Syd μονο ο Waters ελειπε γιατι επαιξε ξεχωριστα,οι αλλοι 3 τρεις επαιξαν μαζι.
Επισης στις 2 αυτες συναυλιες του Earls Court,οπως γραφει και το αρθρο στην κεντρικη σελιδα,ειναι εξακριβωμενο οτι πηγε η οικογενεια του Gilmour.Τωρα αν πηγε κι ο ιδιος ειναι αλλο θεμα,εγω παντως ειμαι σιγουρος οτι πηγε…:smiley:

Ελπίζω να μη πήρες τσίχλες στην Αγγλία όσο ήσουν… Τώρα ξέρουμε που τις βρίσκουν!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :lol: :lol:

Σε ζηλεύω ως εκεί που δεν πάει…

As promised λίγη “τροφή ακόμα”…

…για του λόγου το αληθές…

…ελπίζω να φανεί καλά, μια πανοραμική εσωτερική όψη…

…κάπως έτσι κοιτάζαμε όλοι στο Comfortably Numb…:o :o :o :o

THANK YOU!!! :smiley: :smiley: :bow: :bow: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Thrikh h panoramikh fwto!