Η λίστα με τους πιο υποτιμημένους κιθαρίστες σύμφωνα με το Rolling Stone

Βασικά,αν δεν κάνω λάθος,η λίστα αναφέρεται στις τεχνικές ικανότητες ενός κιθαρίστα.Οπότε ο Cobain εκεί μάλλον δεν έχει θέση,μιάς και ικανός παίχτης δεν ήτανε,ασχέτως που έγραφε κομματάρες.

Λοιπόν, απειδή μάλλον δεν μιλάω ελληνικά… ΠΡΟΦΑΝΩΣ φίλε μου, αν λες “δεν ήταν και κανας σπουδαίος κιθαρίστας” δεν λές κάτι καλό για τον Cobain. Εγώ σου λέω πως ήταν σπουδαίος, γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να παίξει τα ίδια ακριβώς. Το να παίξει κανείς τα ίδια ακόρντα: XΑΙΡΩ ΠΟΛΥ! Τον ίδιο ήχο δεν βγάζει κανένας. ΑΡΑ δεν είναι εύκολο. Δεν το λέω εγώ μόνο, το λέει και ένας φίλος που σπουδάζει κιθάρα στο Conservatoire στο Παρίσι. Αν είναι δυνατόν να αμφισβητούμε κι αυτόν! Άρα Cobain=δύσκολο να παίξεις σαν κι αυτόν. Ενώ, όποιος κάτσει και παίζει κλήμακες όλη τη μέρα, αργά ή γρήγορα θα παίζει με την ίδια ταχύτητα με τους οιουσδήποτε βιρτουόζους. Εσύ λέει Cobain κακός ενώ δεν είναι, άρα εσύ ΜΑΛΛΟΝ υποτιμάει Cobain. Γκέγκε;

Mπορω να εχω αυτο το ποστ για signature?Σας παρακαλω μοντερατορες

Αμα το λεει ο φιλος απο το Παρισι, παω πασο…

Τώρα πώς έγινε και επικαλέστηκα κάποιον που σίγουρα ξέρει σίγουρα περισσότερα από μένα και αυτό γύρησε μπούμερανγκ στην επιχειρηματολογία μου;

Δεν είναι κοινά παραδεκτό πρόσωπο και βρίσκω λογική την αμφισβήτηση.
Επιπλέον θεωρεί καλό κιθαρίστα τον Cobain οπότε και δεν πάει καλά…:stuck_out_tongue:

Με πολύ προπόνηση, κάποιος μπορεί να πετύχει τα κοντρόλ του Ζιντάν, τα κοντρόλ του Μπόρχα όμως κανείς. Έτσι και με τον Kurt, και στο Παρίσι να σπουδάζεις κιθάρα, τέτοια κιθάρα δε θα παίξεις ποτέ :stuck_out_tongue:

Είναι σα το ανέκδοτο που ζήταγε ο πελάτης τα σουβλάκια μισοκαμένα, μισοψημένα, με λιωμένη πατάτα και ωμή από τη μία πλευρά πίτα. Το ότι ο σουβλατζής τα έκανε έτσι την προηγούμενη φορά, δε σημαίνει ότι θα τα κάνει έτσι και την επόμενη.:stuck_out_tongue:

Βασικά ο μόνος τρόπος να παίξεις σαν τον Cobain είναι να μην έχεις ξαναδεί ποτέ στη ζωή σου κιθάρα.

και να έχεις πρώιμο πάρκινσον :lol:

Ή σκλήρυνση κατά πλάκας.

Μιλάμε, το παίξιμο του Cobain, πρέπει να είναι σαν το φαινόμενο της πεταλούδας. Εμείς μπορεί να βλέπουμε τα δάχτυλα να ακουμπάνε τις χορδές στα ίδια σημεία, αυτό που ακούγεται όμως είναι κάθε φορά διαφορετικό. Μιλάμε τελείως χαοτικό σύστημα!

Ή συστηματικό χάος…

εμενα παντως η μαμα μου ειπε οτι δεν ειναι καλος!#-o
λιγο σοβαρα τωρα! κανεις δεν μπορει να παιξει σαν καποιον αλλον οσο απλο η δυσκολο ειναι αυτο που παιζει ο αλλος! κ κανεις δεν μπορει να ακουστει ιδια με καποιον αλλον γιατι απλα ο ηχος βγαινει απο τα χερια!
ο κομπειν σε καμια περιπτωση δεν ειναι υποτιμημενος μαλλον υπερτιμημενος ειναι.

Είστε κακοί και δε σας παίζω!

Bad boys running wild…:wink: 8)

Τί να κάνω αδελφέ… Αυτή την πηγή έχω. Αμα πιάσω κουβέντα στον Jeff Beck θα σας πω…

D’ho! Άμα “πιάσω” κουβέντα!

Υπαρχει το εντιτ και το μουλτι-κουοτ…:slight_smile:

αυτο της μουλινεξ που κοβει τα παντα?
ασε ασε φοβερο! μου ελεισε τα χερια! πλεον μπορω να κανω πολυ πιο γρηγορα τις δουλειες μου κ να εχω περισσετερο ελευθερο χρονο για μενα κ τις φιλες μου!:smiley:

Παντως, λεγοντας οτι ο Cobain τεχνικα δεν ηταν κατι ιδιαιτερο, δεν εννοω οτι δεν εγραψε καλες συνθεσεις…