Η λίστα με τους πιο υποτιμημένους κιθαρίστες σύμφωνα με το Rolling Stone

Μα το ξέρω ότι κατα βάθος είσαι καλός άνθρωπος. :smiley:

Κάποιος, που έχει τον Burton για εικόνα (ή οποιοδήποτε μέλος των Metallica, for that matter… Άντε ας βγάλουμε τον Newsted - αλλά θα μου πείς, ποιός θα έβαζε τον Newsted;) δεν μπορεί να είναι τελείως κακός.:wink:

Anyway, κι εγώ λέω ότι τεχνικά ο Cobain προφανώς δεν ήταν ο Paco De Lucia. Απλά η τέχνη δεν είναι σπορ ούτε αγωνας δρόμου για να πρέπει να παίζεις “παπάδες” για να θεωρηθείς αξιόλογος. O Cobain είναι αξιόλογος. Και δεν μιλάω μόνο για τις συνθετικές του ικανότητες. Είναι όμως ο τρόπος που παίζει τα “απλά” που παίζει, το attitude, οι ρυθμοί του δεξιού χεριού, ο ήχος εν τέλη. Όσο κι αν είναι “εύκολο”, “κουλό” ή ό,τι άλλο θες, πολύς κόσμος ξετρελαίνεται με το σόλο του Sappy (από το box set). Πιστεύω, ότι καλός κιθαρίστας είναι αυτός που καταφέρνει να χρησιμοποιεί την κιθάρα ως μέσο μεταφοράς συναισθημάτων και το καλλιτεχνικού του μηνύματος στον ακροατή. Αν κάποιος είναι τεχνικά άρτειος, αλλά δεν μου περνάει τίποτα: αυτός είναι υπερεκτιμημένος κιθαρίστας.

Τώρα πάλι, από την άλλη, το να σου σπάσουν μια κιθάρα στο κεφάλι είναι πράγματι τρόπος χρήσης της κιθάρας για να μεταφέρεις ένα συναίσθημα, αλλά δεν σε κάνει καλό κιθαρίστα.:-k

Πάντως, άκου το (Anesthesia) - Pulling Teeth, αφού σου αρέσει ο Burton, και πες μου αν αυτό που γουστάρεις τρελά είναι η -φοβερή, ούτως ή άλλως - τεχνική του κατάρτηση στο μπάσσο ή μήπως κάτι άλλο; (μη μου το μαμήσετε αυτό με σεξουαλικό υπονοούμενο σας έφαγα!)

Δεν διαφωνω πουθενα απλα η λιστα εχει να κανει με υποτιμημενους κιθαριστες, αρα προφανως αναφερεται στην τεχνικη. Και οπως και να χει ο Cobain ηταν και ειναι αποδεκτος απο πολυ μεγαλο κοινο. Οποτε το να τον βαζεις σε μια τετοια λιστα ειναι κατα τι ακυρο κατ εμε. Αλλωστε οι Nirvana αγαπηθηκαν ακριβως γι αυτο το συναισθημα νεανικης οργης/εντασης που απεπνεαν. Αρα το συναισθημα που εβγαζε ο Cobain μεσω της κιθαρας του αναγνωριστηκε…

Donald (Buck Dharma) Roeser.
Ιδιαίτερα υποτιμημένος κιθαρίσατας αν εννοούμε το ταλέντο του σε σχέση με τη δημοσιότητα που έλαβε το πρόσωπο ή το συγκρότημα του.
Απο την άλλη όμως πως μπορούν να θεωρούνται υποτιμημένοι οι κιθαρίστες που με το παίξιμο τους (όσο άρτιο ή όχι και αν ήταν αυτό) ανέδειξαν ορισμένες από τις κορυφαίες μπαντες που κυριάρχησαν (και κάποιες ακόμα είναι στην κορυφή) τις τελευταίες δεκαετίες, όπως οι Pumpkins, οι Smiths, οι Radiohead, οι Peppers και όλοι οι άλλοι?

ποπο! εχεις απολυτο δικιο φιλε!
ξεχασαμε τον θεο!

ειπες μεγαλη κουβεντα. καλυτερο παραδειγμα δε μπορουσες να δωσεις. :thumbup:

και βασικα σε γενικες γραμμες συμφωνω, αν και θα το διατυπωνα διαφορετικα. αλφα) δε μπορεις να συγκρινεις ανομοια πραγματα. π.χ. δε τιθεται θεμα συγκρισης μεταξυ dream theater και nirvana. ενας κιθαριστας ειναι ρισπεκτ οταν μπορει και γραφει. βητα) το να παιζει γαμω, χαιρω πολυ, ξερετε ποσοι βιρτουοζοι υπαρχουν σημερα που παιζουν μονο για μουσικους και δε τους ξερει γενικα ουτε η μανα τους; εκτελεστες βρισκεις ευκολα. συνθετες οχι.

αυτο το λεω επειδη βλεπω πολλους κατα καιρους να λενε ‘‘σιγα, αυτο και γω το παιζω’’. οκ, μηπως όμως μπορεις και να το γραψεις; οι νιρβανα σε σχεση με αλλους ναι, ειναι κουλοι, αλλα αυτο το feeling ρε γμτ γουσταρω στο bleach, που ειναι ενα παρτα χυμαδιο. δευτερο παραδειγμα: αν οι βενομ δεν ηταν κουλοι και παιζαν καρατεχνικουρες, δε θα γουσταραμε τοσο.

σε αυτο που θα διαφωνησω με τον βικ ειναι οτι το θεμα ‘‘τεχνικη’’ ερχεται δευτερο μεν, ή μαλλον παει πακετο με τα δεδομενα της μουσικης. ο κομπαιν δεν ειχε καποια αξιοσημειωτη δεξιοτεχνια, αλλα ηταν οτι επρεπε δεδομενου του υφους της μουσικης που εγραφε, αρα παει πακετο με το θεμα ‘‘συνθεση’’ και επιστρεφουμε στο βητα). κι αυτο που σου λεει ο φιλος σου που σπουδαζει (κατι τετοιο ειπες νομιζω) το πιστευω μιας και ειναι γεγονος οτι ο μεταλλας κιθαριστας δε μπορει να παιξει blues, ο bluesman δυσκολα μπορει να βγαλει το hard rock feeling στο 100% και παει λεγοντας. δηλαδη, ετσι το αντιλαμβανομαι εγω με το αυτι μου…

Μου κάνει εντύπωση που η συζήτηση έχει περιστραφεί στο ποιος κιθαρίστας είναι καλύτερος και ποιος αξίζει να είναι στη λίστα όταν για εμένα το βασικό πρόβλημα, όπως συμβαίνει σε όλες σχεδόν τις ανάλογες λίστες είναι ο ορισμός του “υποτιμημένος”.

Υποτιμημένος από ποιον; Το κοινό; Τους κριτικούς; Το συνάφι των μουσικών; Την ίδια του την μπάντα ίσως; Και για ποια εποχή μιλάμε; Ο Chuck Berry για παράδειγμα δεν ήταν καθόλου υποτιμημένος στην εποχή του, αμφιβάλλω όμως αν θα τον θυμηθεί κανείς τώρα σε μια λίστα για τους επιδραστικότερους κιθαρίστες. Από την άλλη ο Robert Johnson εκτιμήθηκε πολύ μετά το θάνατό του όταν οι συνάδελφοί του κυρίως επηρεάστηκαν από αυτόν. Σε άλλο παράδειγμα οι George Harison και Brian Jones των Beatles και Stones αντίστοιχα δεν εκτιμήθηκαν παρά ελάχιστα για τη δουλειά τους στις γκρουπάρες αυτές. Τόσο από το κοινό όσο και από την ίδια τους την μπάντα. Ανήκουν όμως σε μία λίστα υποτιμημένων κιθαριστών όντας μέλη των συγκροτημάτων αυτών που όλοι λίγο ως πολύ ξέρουν; Αν ναί τι να πεί σε αυτή την περίπτωση ο δύσμοιρος ο Buchanan; Ο Steve Cropper πάλι ως συνθέτης και session κιθαρίστας της Stax πρέπει να έχει ηχογραφήσει ή/και συνθέσει περισσότερες τοπ τεν επιτυχίες από κάθε άλλο μουσικό. Χαίρει τεράστιου σεβασμού από μουσικούς και κριτικούς αλλά το κοινό ελάχιστα τον ξέρει και σε κάθε περίπτωση μάλλον ως μέλος των Blues Brothers.

Για να μην το κουράζω κι άλλο, με όλα τα παραπάνω θέλω απλά να επισημάνω την ανεπάρκεια τέτοιων λιστών όταν δεν μπορούν καν να ορίσουν το αντικείμενό τους. Τώρα βέβαια θα μου πείτε ήρθα εγώ ο έξυπνος να σας το πω λες και δεν το ξέρατε ήδη. Ε, κάτι έπρεπε να πω κι εγώ…:stuck_out_tongue:

το θεμα βεβαια ειναι οτι τα πες και καλα παναθεμα σε. :stuck_out_tongue:

Μιά χαρά τα λες, ειδικά το κομμάτι για Buchanan/Cropper :thumbup: :blues:

Αν σου αρέσουν και οι δύο να ακούσεις οπωσδήποτε τη συνεργασία τους στην επανεκτέλεση του Green Onions (Booker T & The MGs) από το Loading Zone του πρώτου…

αστα να πανε! γενικα ο δισκος εχει πολλες καλες συμετοχες! ιδικα του stanley clark8)

Egrapses. Den perigrafw allo.

o πιο υποτιμημενος κιθαριστας οσων αφορα σε αναγνωρισιμοτητα στο ευρυ κοινο ειναι ο michael schenker με διαφορα…αλλα αυτο οφειλεται σε δικες του λαθος επιλογες…οταν αρνεισαι προτασεις απο ozzy,whitesnake,aerosmith που σου εξασφαλιζουν αναγνωρισιμοτητα και εμπορικη επιτυχια,και συνεχιζεις τον δικο σου δυσκολο δρομο εισαι αξιος της μοιρας σου…αλλα ενταξει σαν κιθαριστας ειναι τεραστειος…

ποιος cobain τωρα,αυτες οι λιστες ειναι για γελια…

O πιο υποτιμημενος κιθαριστας ειναι ο Ricky Renstrom

Ο πιο υποτιμημενος κιθαριστας ειναι το παιδι απεναντι… Ουτε η μανα του δεν τον ξερει…

Bill Tsamis…