Rolling Stones Vs Beatles

Προσωπικά ψηφίζω Rolling με τη μία. Αν και οι Beatles ανοιξαν δρομους κι η παρουσία τους ήταν καθοριστική για την εξάπλωση της ροκ μουσικής παραμένουν πιο ποπ απο τους Stones. Ο Mick, o Keith κλπ αξιοποίησαν το ρεύμα της εποχής κι έφεραν νέο ήχο παρουσιάζοντασ αριστουργήματα τόσο τα πρώτα χρόνια οπότε οι Beatles δεν είχαν διαλυθεί ( το Satisfaction είναι μέχρι και σήμερα ύμνος ) αλλά και στη συνέχεια με πάρα πολλά τραγούδια που ακούγονται ακόμα. Θεωρώ ότι το γεγονός ότι οι Rolling Stones άντεξαν 50+ χρόνια λέει πολλά, ενώ και τα μέλη τους είναι όλοι κορυφές στον τομέα τους με αξιοπρεπέστατη προσωπική δουλειά ο καθένας. Πέρα απ’ αυτό δεν περιορίστηκαν στην classic rock αλλά πειραματίστηκαν και με άλλα είδη μουσικής κα8ώς ο ήχος τους συχνά άλλαζε με την πάροδο του χρόνου. Περιμένω την άποψη και την ψήφο σας…

Θα ψήφιζα Stones αν δεν είχε ανεβεί στον κολοφοίνικα ο Keith…

Χαλαρωσε ρε που αντεξαν 50+ χρονια, ειπαμε. Λοιπον, οι Beatles ειναι πιο σημαντικο σχημα αλλα οπως ειπε και ο thedoors, οι Stones ειναι λιγακι πιο ροκ, χωρις να εχουν εις βαρος τους μια χαζοχαρουμενη περιοδο τυπου “she loves you” κλπ. Η διαρκεια δεν μου λεει τπτ, δειχνει απλως το ποσο σπουδαιοι ειναι οι Stones. Ως μετρο συγκρισης ομως δεν μου φαινεται να στεκει γιατι δεν μπορουμε να ξερουμε που θα ηταν και οι Beatles αν συνεχιζαν. Αν η ψηφος μας παει στο αγαπημενο, θα δυσκολευτω και μαλλον θα καταληξω στους Stones (αν και μ’αρεσει εξισου η ωριμη φαση των Beatles), αν παει στο “αντικειμενικα” καλυτερο, τοτε ψηφιζω Beatles.

Δεν συμπαθω κανενα απο τα 2 group ( μουσικα εννοω )…αλλα αναγνωριζω την προσφορα τους που ειναι τεραστια…
Καθαρα τι θα μου αρεσε να ακουσω αν μου εδιναν αυτους τους 2 διαλεγω rolling stones

Οι beatles ειναι αρκετα θα λεγα ποπ για μενα, για τα δικα μου ακουσματα και προτιμησεις και γι αυτο προτιμω rolling…

an kai den ifistatai sigrish, apla kai mono epeidh h kontra anamesa s’afta ta 2 sxhmata htan mia ap’tis agaphmenes sinithies twn 60’s kai endoxwria alla kai pagosmiws, tha psifhsw Rolling Stones, an kai palaiotera protimusa mousika tous Beatles.

δαγκωτο stones,πιο κοντα στη ροκ νοοτροπια, sex drugs rock’n’roll!!!

Εννοειται οι BEATLES!
Kαμια σxεση με τους Stones!
O Lennon KAI o McCartney ειχαν φωναρες!
Tα φωνητικα τους ειναι τελεια, και οσον αφορα το οτι και καλα ηταν pop ειναι ενας μεγαλος μυθος! Tο HELTER SKELTER, BIRTHDAY, YER BLUES, HAPINESS IS A WARM GUN, REVOLUTION,
OH DARLING,
COME TOGETHER, I WANT YOU (SHE’S SO HEAVY), TOMMOROW NEVER KNOWS κ.τλ. ΜΟΝΟ POP δεν ειναι!!!

Oi Beatles ηταν για 8 χρονια μαζι απο το 1963 εως το 1969 και ακουγονται μεχρι σημερα!!! Οι Rolling Stones ειναι απο το 1963 και μονο και μονο γιαυτο τον λογο υπαρχουν και μας πρηζουν ακομα!! Μεσα σε 7 χρονια οι BEATLES κυκλοφορησαν 13 χρυσους και πλατινενιους δισκους και ποσα ακομα number one single σε Βρετανια, Αμερικη, κ.τλ.!!!

MΟΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΙΧΟΥΡΓΙΚΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ STONES! Οι BEATLES ηταν πολυ πιο μπροστα απο την εποχη τους!

Αλλωστε και η πρωτη επιτυχια των Rolling Stones το 1963 ηταν το τραγουδι "I WANNA BE YOUR MAN" των LENNON/McCARTNEY!!!

=D> =D> =D> =D> =D> =D>

σκαθάρια…

Δεν ξέρω ποιοι είναι οι καλύτεροι, γι αυτό και δεν ψήφισα, αλλά μου φαίνονται λίγο υπερεκτιμημένες και οι δύο μπάντες. Πολύς ντόρος χωρίς λόγο.

Φιλε nihilist εχεις την δικη σου γνωμη και ειναι σεβαστη, αλλα θα διαφωνησω,

Οι rolling stones ειναι υπερεκτιμημένοι οσο δεν παει αλλο!!! ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ BEATLES!!!

Θα το ξαναπω ακομη μια φορα καμια σχεση Beatles με Rolling Stones!!

Lennon/McCartney δεν θα ξαναβγουν ποτε!!!

δεν παμε καλα…

γιατι να ειναι οι stones k οχι οι Beatles?
ακομα δεν μεγαλωσατε…

ειναι δυο απο τα μεγαλυτερα group ειτε το θελετε ειτε οχι…

αν δεν ηταν οι stones απλα δεν θα υπηρχε αλητεια στην μουσικη…

ουτε κιθ κ Jagger θα βγουν ξανα…

Σαφώς οι Beatles. Για μένα ένα τραγούδι τους ήταν να ξεκινήσει ένα ακόμα παρακλάδι του ροκ. Για παράδειγμα ο πολύ μεγάλος David Bowie στήριξε όλη την καριέρα του στο A Day in the Life. Σκεφτείται ανάλογα και για άλλα κομμάτια τους όπως Helter Skelter, Taxman, Tomorrow Never Knows, I want you με τον κατάλογο να μην τελειώνει ποτέ. Πολύ απλά τα σκαθάρια τα παίξανε όλα και στη συνέχεια τα άλλα μεγάλα γκρουπ επηρεάστηκαν σε τεράστιο βαθμό. Και Stones εννοείται ότι μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά δεν είναι Beatles

ανούσια κι αυτή η σύγκριση…γουστάρω beatles,αλλά και οι stones έχουν γράψει χρυσές σελίδες…

οπα ρε παιδες… κανετε σαν να εχουν επηρεασει μονο οι beatles στην ιστορια της μουσικης… μπορειτε να ψαξετε ποσα τραγουδια των stones εχουν γινει διασκευες. απο jazz μεχρι disco…

Beatles έτη φωτός μπροστά.

Οι Βeatles εχουν επηρεασει την ιστορια της μουσικης οσο κανεις αλλος με εξαιρεση ισως των Presley!

Και οσον αφορα τις διασκευες οριστε μερικες:

“Helter Skelter”: Aerosmith, U2, Motle Crue, Oasis

“Yesterday” : πανω απο 2000 εκτελεσεις! μαζι και ο Εlvis!

" Help!": Deep Purple, U2,

“Ι’m Down”: Aerosmith

" Taxman": Steve Ray Vaughan

" Come Together": Aerosmith, Michael Jackson

“We Can Work It Out”: Deep Purple

“Happiness is a warm gun”: U2, Dream Theater

" With a Little help from my friends": Joe Cocker, Wet Wet Wet, Santana, Bon Jovi

“All my loning”: Helloween

“Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band”: Jimi Hendrix

“I am the walrus”: Oasis

“Eleanor Rigby”: Ray Charles

“Let it be”: Ray Charles

" Day Tripper" : Jimi Hendrix, Whitesnake

“Something”: Elvis Presley

“In My Life”: Ozzy Osbourne

" I Wanna Be Your Man": ROLLING STONES

Mερικα απο τα ονοματα που εχουν διασκευασει BEATLES.

Kαι μερικα ονοματα που εχουν η ειχαν βασικη επιρροη τους Beatles:
U2, Queen, Aerosmith, Richie Sambora, Ozzy Osbourne, Oasis, Scorpions, Curt Cobain, Alice Cooper, Dream Theater, κτλ…

αυτα οσον αφορα την rock γιατι υπαρχουν και κομματια των Beatles για κλασσικη μουσικη.

Τα μισα ονοματα που ανεφερες οτι επιρεαστηκαν απο τους Beatles, μειωνουν την αξια τους. :stuck_out_tongue:

Ψηφίζω Rolling Stones γιατί τι να λέμε.
Οκ Beatles γουστάρω του πούστη, αλλά είμαι άντρας ναουμ και γουστάρω ροκ εντ ρολ και σαλαμια.

Οι αηδίες του στυλ οτι οι Beatles εχουν αλλαξει την ροη της μουσικης δεν υφισταται γιατι μαζι μ’αυτους υπηρχαν μερικες ακομα εκατονταδες μπαντες που εδωσαν πολυ πραμα και μεσα σε αυτες ειναι και οι ρολλινγκ στοουνς.
Οι Μπιτλς βαρεξαν απτο 1960 - 1970.
Οι Στοουνς απτο 1962 - ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ.