Τελος για τους Rolling stones(;)

Καλή μούφα είναι το δημοσίευμα…

σε καμια περιπτωση δεν εννοω τους Stones… εννοω μπαντες και καλλιτεχνες που πλεον λογω ηλικιας δεν μπορουν να προσφερουν κι αλλο στις συναυλιες τους και πεφτουν πολυ χαμηλα (μεσα σε αυτους βαζω και τους πολυαγαπημενους μου Deep Purple, οπου ο Gillan πλεον νιαουριζει δυστυχως… :(:frowning: )

  1. Γιατί, βρε άνθρωπε, υπάρχει επετηρίδα;
  2. Ποια ξεφτίλα; Γέρους τους ανεβάζουν, γέρους τους κατεβάζουν εδώ και 25 χρόνια, μια χαρά τούς πατάνε όλους κάτω οι «γέροι»…

Ειλικρινά, δεν την καταλαβαίνω τη νοοτροπία σας. Βγαίνετε και λέτε να αποσυρθούν συγκροτήματα με ζωντανή καριέρα, που γεμίζουν στάδια κλπ, αλλά οι διάφοροι τελειωμένοι που παίζουν σε 120 άτομα ξεχασμένες επιτυχίες που έγραψε το μέλος που λείπει σε διακοπές είναι «ήρωες»…

Oi rolling stones έχουν πολλά να δώσουν ακόμα. Έχουν κάνει συναυλία με την lady gaga? Αν όχι να το δουν , γιατί θα βγάλουν και άλλα φράγκα :stuck_out_tongue: Τον timberlake μάλιστα τον πάτησαν κάτω όταν εμφανίστηκαν μαζί :lol:

Συμφωνω απολυτα μαζι σου, αυτη ειναι η αποψη μου, για ολες αυτες τις περιπτωσεις μεγαλων σε ηλικια συγκροτηματων… Δηλαδη δεν μπορω να καταλαβω, σας τρωνε τα λεφτα ή τις δουλειες? Αν ειναι δυναμικοι και καλοι στα live τους και ο κοσμος γουσταρει και περναει καλα, γιατι να αποσυρθουν, αν δεν νιωθουν κουρασμενοι ή ξερω΄γω τι αλλο… Για να ικανοποιησουν την αποψη καποιου ‘‘τριτου’’ οτι ξοφλησαν? Αυτο αγαπανε και γουσταρουν να κανουν, γιατι να τα παρατησουν, αυτη ειναι ολη η ζωη τους…

Ρε η καζούρα δεν κόβεται ποτέ :stuck_out_tongue: Οι rolling stones έχουν πάθει το σύνδρομο του καπιτάλα. δεν αντέχουν χωρίς φράγκα " I CANT GET NO " :stuck_out_tongue:

Κι εσένα τι σε νοιάζει; Τα δικά σου παίρνουνε; :wink:

Οταν τα παιρνει ο Bono ειναι κακο γιατι ειναι ο “ψευτοφιλανθρωπος”. Οταν τα παιρνει ο Jagger ειναι κακο γιατι ειναι “κωλογερος, εθισμενος στο χρημα”… Οταν τα παιρνουν ομως οι AC/DC δεν μας νοιαζει ομως…:-k

Ποτε δεν εχω καταλαβει καποιους διαχωρισμους…

εμ, εσύ θες να τα ακούσεις για τον Μπόνο σου.

καμια φορά είναι άλλα πράγματα που κάνουν τη διαφορά.

Δεν μπορεί να συγκριθεί η στάση ζωής 30+ χρόνων του Angus Young, είτε με τον Jagger, είτε με τον Μπόνο.

Μπορεί οι περισσότεροι να ζηλεύουν τη ζωάρα των 2 τελευταίων, πολλοί όμως θαυμάζουν την αξιοπρέπεια του Angus.

Και πίστεψέ με, σε κάποια θέματα, όπως το πόσο θέλουν να διαφημίσουν τις “καλές πράξεις τους” τους ο Μπόνο και ο Young το βλέπουν τελείως διαφορετικά…:wink:

Τώρα, κατά τα άλλα είμαι μαζί με τον Vega αλλά τι ψάχνεις να βρεις. Προσωπικά δεν καταλαβα ποτέ την αποψάρα που μπορεί να επιβάλλει σε κάποιον να σταματήσει να παίζει μουσική.

Ακόμα και ο Dylan καλά κάνει, αφού ετσι νιώθει παρόλο που και ο ίδιος δεν είναι σίγουρος αν καταλαβαίνει τι λέει όταν τραγουδάει (τραγουδάει τρόπος του λέγειν).:stuck_out_tongue:

+1000

+1000

Ζωντανή καριέρα οι Rolling Stones?

Έλεος…

Αν είναι έτσι, να συνεχίσουν να παίζουν και οι Deep Purple καμιά 10αρία χρόνια ακόμα και να καταστρέφουν τη δισκογραφία τους με τον Gillan που δεν μπορεί να τραγουδήσει!

Οι acdc είναι ο ρυθμός στην μουσική που ακούμε. Μπορούν να κάνουν ότι θέλουν γιατί απλά μπορούν . είναι οι acdc 8)

Ο bono και ο jagger είναι ψωνάρες. ο lemmy π.χ. όχι. Αυτό κάνει την διαφορά. οκ αυτό + το ότι ο lemmy λογικά θα τους πήδηξε τις γκόμενες :wink:

Οι οπαδοί πάντως γράφοντας σε ένα φόρουμ δεν μπορούν να επιβάλλουν καμία αποψάρα. Μπορούν όμως παλιομουσειακοί τύποι να σας δείξουν την αλήθεια, αλλα που να την δείτε άμα γουστάρετε scorpions :stuck_out_tongue:

σοβαρές απαντήσεις δεν δέχομαι :smiley:

συμφωνω ρε man! αυτο ακριβως εννοουσα σε ενα προηγουμενο ποστ μου αλλα μαλλον δεν εγινα απο πολλους κατανοητους! (αυτο με τους Purple οσο πιο πολυ το λεω/ακουω τοσο πιο πολυ με ποναει…αλλα πρεπει να σταματησουν…)

Man, όταν γράφεις ένα κειμενάκι είναι πολύ εύκολο να παρεξηγηθείς από άλλους. Δεν είναι το ίδιο με τον προφορικό λόγο.
Και εγώ λατρεύω και τους Stones, και τους Scorpions και τους Purple. Σέβονται τον κόσμο τους γιατί έχουν ιστορία και τους άξιζε κάθε ευρώ που τους έδωσα. Τους έχω δει και τους τρεις, και τους δυο τελευταίους περισσότερες της μιας φοράς. Όμως κάποια στιγμή έρχεται ο χρόνος δυστυχώς για όλους και εκεί πρέπει να ξέρει κανείς πότε είναι η κατάλληλη στιγμή να αποσυρθεί.
Ίσως αυτό να μην ισχύει τόσο για τους Scorpions, καθώς ο Μάινε είναι ακόμα σε τρομερή κατάσταση και κάνουν γαμώ τα live ακόμα και τώρα, αλλά ειδικά για τους Purple πρέπει να το πάρουν απόφαση, ώστε να τους θυμόμαστε όπως τους αξίζει πραγματικά.

Τι «έλεος», καλέ μου άνθρωπε; Σκέψου ποια θα είναι η επόμενη μπάντα που θα πας να δεις ζωντανά και πόσες φορές χωράει το κοινό της στο στάδιο που θα γεμίσουν οι Stones! Και εν πάση περιπτώσει, πού στο καλό σου ήρθε ο παραλληλισμός με τους Purple; Μια χαρά τραγουδάει ακόμα ο Jagger…

Και πάλι, χωρίς να αρχίσω κουβέντα εκτός θέματος, μπορεί να συμφωνώ ότι οι Purple έχουν σαφώς χαμηλότερη απόδοση από τις εκάστοτε χρυσές εποχές, αλλά όσο ο κόσμος πηγαίνει στις συναυλίες τόσο ο καλλιτέχνης λαμβάνει το μήνυμα ότι ο κόσμος θέλει να τον βλέπει. Δεν είναι καμιά ουρανοκατέβατη λογική. Αν δεν θέλεις να τους θυμάσαι «έτσι», μην πας στη συναυλία. Αλλά, για κάποιο παράξενο λόγο όλοι πάνε και ξαναπάνε.

Αναφορικά με το πρώτο σχόλιο, η επόμενη μπάντα που θα δω θα είναι μάλλον οι Innerwish και ακολουθως οι Therion. Θα τους δω γιατί μου αρέσει η μουσική τους, χωρίς να λαμβάνω υπόψη μου πόσο υστερούν σε δημοτικότητα και οπαδούς με τους προαναφερθέντες (κάθε σύγκριση νομίζω είναι άδικη).

Ο παραλληλισμός με τους Purple προέκυψε γιατί όλες αυτές οι μπάντες που είναι ακόμα εν ενεργεία, διαμόρφωσαν σε μεγάλο βαθμό τον ήχο που ακούμε σήμερα και στο ροκ κ στο μέταλ. Οπότε μπορούμε να τους εντάξουμε στο ίδιο πλαίσιο. Σίγουρα πάντως οι Stones είναι σε καλύτερη κατάσταση.

Στο τελευταίο σχόλιο δε νομίζω οτι λέμε κάτι διαφορετικό. Όσοι πάνε στις συναυλίες τους πάνε περισσότερο για νοσταλγικούς πιστεύω λόγους, επειδή τα κομμάτια κάτι τους θυμίζουν από την εφηβεία τους, επειδή θέλουν να τους ακούσουν μια τελευταία φορά. Και καλά κάνουν εξάλου. Όπως καλά κάνω και εγώ και άλλοι οπαδοί που δεν πάμε για τους δικούς μας λόγους. Είτε επειδή δεν θέλουμε να δούμε ένα μεγάλο συγκρότημα του οποίου οι μεγάλες μέρες έχουν περάσει ανεπιστρεπτί, είτε επειδή έχουμε περάσει σε άλλα ακούσματα. Λατρεύω τους Purple, αλλά προσωπικά δεν θέλω να ακούω πλέον τον Gillan να μην έχει την απόδοση του παρελθόντος.

Εννοείται ότι όταν σταματήσουν όλοι οι μεγάλοι, πολύ δύκολα θα βρεθούν συγκροτήματα που θα γεμίζουν στάδια. Κάποτε οι μεγάλες ηρωικές συναυλίες στις μεγάλες αρένες θα ανήκουν στο παρελθόν. Ο καθένας όμως από μας θα συνεχίσει αν ακούει τη μουσική που του αρέσει, είτε στο Gagarin είτε στο An Club. Οι χώροι μπορούν να αλλάξουν, όχι όμως και η διάθεση.

Μήπως όμως είμαστε off topic??..8)

Για μένα αυτά περί απόσυρσης και να σέβονται το όνομα τους είναι βλακείες και μάλλον εσείς παίρνετε πιο σοβαρά τα συγκροτήματά απ’ότι τα ίδια τα συγκροτήματα.Ο BB King για παράδειγμα παίζει όπως έπαιζε στα νιάτα του?Όχι φυσικά αλλά μακάρι να μπορέσω να τον δω live.Πολλά νέα παιδιά θέλουν να δουν όλους αυτούς του θρύλους και ας μην είναι στην ακμή της καριέρας τους.
Επίσης σε σύγκριση με άλλα συγκροτήματα πχ Ac/Dc που και εγώ όπως και οι Stones γουστάρουν πολύ όμως δεν μπορείς να τους συγκρίνεις με Stones για κανένα λόγο. Γιατί μου βγάζεις αγνό τον Angus που παίζει την ίδια μουσική τόσες δεκαετίες στην ουσία για να πουλάει στον κόσμο.Live όντως είναι τρομεροί αλλά η μουσική τους είναι ένα πράγμα ενώ των Stones εκτείνεται σχεδόν σε όλα τα είδη.

προφανως και θα εβλεπε και εγω live τους Stones, BB King, τους Purple,και πολλους ακομα! ειναι λογικο ο κοσμος να θελει να δει/ακουσει live τους αγαπημενους του καλλιτεχνες, απλα θεωρω οτι για εναν καλλιτεχνη ειναι καλυτερο να φευγει στο απογειο της καριερας του για να τον θυμαται ο κοσμος!

τους Purple οσο και να νιαουριζει ο Gillan θα παω να τους βλεπω και να τους ακουω! :p:p

Άρα το οπαδιλίκι παίζει ρόλο…

προφανως! απλα θελω να πω οτι θα μου αφηναν μια πολυ πιο αξιοπρεπη εικονα οι Deep Purple αν ειχαν σταματησει πριν 3 χρονια πχ παρα τωρα που ο Gillan νιαουριζει…

σορρυ που αναφερω συνεχεια τους Deep Purple αλλα ειναι ενα κλασικο παραδειγμα μπαντας που θα επρεπε να εχει σταματησει πριν τουλαχιστον κανα χρονο